"İş Güvenliği Uzmanları Odası" Hakkında ..... | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

"İş Güvenliği Uzmanları Odası" Hakkında .....

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında MuratDemir tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. MuratDemir

  MuratDemir TÜİSAG Üyesi  Merhaba Arkadaşlar,

  iş sağlığı ve güvenliği konusu artık tek başına bir disiplin olmuş durumda veya olmak durumunda.

  İGU olabilecek olan arkadaşlar Mühendis , mimar ve teknik okul mezunları. Yani zaten mezun olduklarında işlerini yürütebilmeleri için, kendi Mühendislik disiplinindeki odalarına kayıtlı durumdalar.

  Fakat şuan hali hazırda İş sağlığı ve güvenliği Mühendisliği yok. Bu durumdan dolayı, TMMOB kurulum kanunu ve yönetmeliklere göre bir oda kurulması söz konusu olamamakta.

  Ayrıca olmuş olsaydı bile, bizlerin iki işden birini ifa edebilme durumu olacaktı. Yani ya mühendislik yapabilecektik, yada sadece iGu

  Dolayısıyla bu konuda "İş sağlığı ve Güvenliği Odası" nın kurulması için bir kanunun çıkması lazım.

  Bu konuda sizlerinde fikirlerini alabilirmiyim


   
 2. fatihyurda

  fatihyurda TÜİSAG Üyesi

  inşaat mühendisleri odası gibi olacaksa hiç olmasın :)

   
  raynold bu yazıya teşekkür etti.
 3. ruskamat

  ruskamat TÜİSAG Üyesi

  henüz çok erken oda için,insanlar o bilinçte o duyarlılıkta değil,sen uğraşırsın insanları bir araya getirmek için,ama insanlar ciddiye alıp katılmazlar,....

     

   
 4. MuratDemir

  MuratDemir TÜİSAG Üyesi

  Haklısınız..
  Fakat İGU hakkında burada konuşulan tartışılan konuların birçogu oda üzerinden rahatlıkla çözülebilecek durumda. Eğer çok iyi bir oda kanunu hazırlanır ve bunu yönetmelikle desteklenirse.

   
 5. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  sanırım İU odası kurulursa, full time iu olan yani başka işte çalışmayan pek çok kişi kendi mühendislik dalının odası yerine bu odayı tercih edecektir.
  ayrıca oda açmak gerçekten çok kolay olmuyor. iş güvenliği müh. bölümü olsa bile. Malum endüstri müh. hala makine müh. çatısı altında

     

   
  MuratDemir bu yazıya teşekkür etti.
 6. haluk uysal

  haluk uysal TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar, kabul ettiği düşük ücret nedeniyle piyasadaki değerimizi düşürenler var. Biliyorsunuz yasalar karşısında çok büyük bir cezai sorumluluğumuz var. İşyerinde çok kötü-ölümlü bir iş kazası olduğunda savcılık önce igu'nı çağrıyor. İş kazalarından artık bizler sorumlu tutuluyoruz. İşletmede kadrolu çalışan C sınıfı bir igu'nın bence en az 3000-4000 TL den aşağı ücret almaması lazım. Lütfen değerimizi düşürmeyelim. 300-500 TL'ye çalışan sorumlu müdürler gibi olmayalım.

   
  eylems, ordu52 ve MuratDemir bu yazıya teşekkür etti.
 7. MuratDemir

  MuratDemir TÜİSAG Üyesi

  Sadece full time değil tüm İG uzmanları üye olabilir diğer odaya kayıt olsalar ve işlerini yapsalar bile.

  Çünkü TMMOB deki kanunda var, iki odaya üye olabilir ama sadece birini iş olarak yapabilir diye. Fakat o kanun Mühendislk disiplini için.

  Yani TMMOB den yönede sorun olmaz. Eğer iyi bir kanun hazırlanırsa.
   
 8. MuratDemir

  MuratDemir TÜİSAG Üyesi


  Burada bir yaptırım gücü olmalı hem işveren hemde iG uzmanı için. TMMOB buna benze bir uygulamaya imza attı SGK ile biliyorsunuz...   
 9. fuat

  fuat TÜİSAG Üyesi

  İş Güvenliği Uzmanları Odası TMMOB ye bağlı olmamalı bence, TOBB altında çalışmalı. Sebebi ise İş Güvenliği Uzmanlığı kapsamı itibariyle daha geniş yani mimarlar mühendisler odasını aşıyor. İşin içinde emekli müfettişler, kimyager - fizikçi, teknik öğretmenler ve kapsamda sosyal konularda var bu nedenle bu konu TMMOB yi aşar. Zaten TMMOB nin ülkeye olumlu bir katkısı olmadığınıda göz önüne alırsak, bizler o çatıya bağlanmamız doğru olmaz.
  Özetle, TOBB altında bir oda olmalı.

     

   
 10. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  TMMOB tamamen siyasi bir amaç için kurulmuş ve bağlı bulunduğu odaların çoğu belli bir ideolojiyi savunan yönetimlerden oluştuğu için bu konuda da katkısı olacağını sanmıyorum. 27.12.2010 tarihinden önce sertifika almış olan ve Danıştay tarafından sertifikaları iptal edilen onca isg uzmanına kim dava açmış açma sebebi neymiş bir araştırın... Tamamen rantın elinden gitmesidir. Ben de bir odaya bağlıyım ama nefret ediyorum. Sırf zorunluluktan dolayı... Her neyse bu konu daha çok su götürür.   
 11. haluk uysal

  haluk uysal TÜİSAG Üyesi

  Çok yanlış düşünüyorsunuz, mühendis odalarının siyasilerin emrinde olmayıp, özellikle de hükümet yalakası olmamasının nesi yanlış, meslek odası meslektaşlarının çıkarlarını korumak için mücedele etmeyip, hükümetlere yalakalıp yapmaları daha mı iyi? Üniversitelerin, bağimsı davranması gereken remi kurumların, basın-yayın kuruluşlarının düştükleri zavallı duruma mı düşsün. Mesleğinizin onurunu koruyun meslek kuruluşlarımız güçlüolsunlar ki haklarımızı koruyabilsinler. Oda gelirlerinin önüne birçok engel çıkardılar. Projelerin Oda'lara tasdik zorunluluğu ortadan kaldırılıyor. Odanızın veya TMMOB'nin yayınlarını takip edin lütfen. Ülkenin kaderini yönlendirenler siyasetçilerden oluşunca, elbetteki bunlarla mücadele etmenin yolu siyasetten geçecektir, sanat yapmak veya spor yapmaktan değil! Bir mühendis olarak bu kadar sığ düşünmeniz inanılır gibi değil.   
 12. eylems

  eylems TÜİSAG Üyesi

  Fizik mezunu olarak bu işe canı gönülden kendimi adadım gece gündüz çalışıyorum. Herkes bir kenara çekilirse ( makina müh.nin odası var inşaat müh.nin odası var vb. diyerekten) daha bilgili ve tecrübeli arkadaşlar bu işe el atmazsa tabi ki piyasa düşer 300-500 tl nin de altına düşer. bir iş buldum edasında bu işe sarılanlar piyasayı düşürür.iş verenin ekmeğine yağ çalındığıyla çekilen eziyetlerle bu mesleğin prestiji biter arkadaşlar.Demir tavında dövülür mantığı ile hareket edilmeli derim.

   
 13. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  iyi de bir şey soracağım,
  periyodik kontrolleri ele alalım.
  özel şirketler -ki güvenirlirliğini ve uygulamalarını denetlediğimiz ve araştırdığımız özel şirketler- %50 daha ucuza yapıyor. odanın hizmetinden daha da iyi hizmet alabiliyorsunuz. detaylara girmeyeceğim ama en azından her seferinde size aynı mühendis bakıyor ve takip edebiliyor.
   
 14. isa sahin

  isa sahin TÜİSAG Üyesi

  cogunuz kızacaksınız ama birden fazla odaya kayıt yaptrılmamalı bence kanunen bunun önüne geçilmeli İGU olarak calısacaksan İGU odasına yok ben mezun oldugum işi yapıcam diosan gidecen makinamı ne bölümü mezunsan ona yaptırcan oraya kayıt olucan bu iş basite alınacak bişey deil iş bulamadım muhendislik iş buldum İGU olarak çalısacam herekz bi meslek sececek yoksa hıc kimse bu işte basarılı olamaz.

   
  eylems bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica