Haber Iş Güvenliği Uzmanları Müteahhit Firma Elemanı Olarak Çalıştırılmamalı

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  İş Güvenliği Uzmanları Müteahhit Firma Elemanı Olarak Çalıştırılmamalı

  API Denetim Kuruluşları Birliği'nce yapılan açıklamada, "İş güvenliği uzmanları müteahhit firma elemanı olarak çalıştırılmamalı, Soma’da olduğu gibi, ücretlerini denetledikleri firmalardan almamalıdır ki yetkisini bağımsız ve etkin bir şekilde kullanmasına olanak sağlansın" denildi.

  Ülkemizde “Güvenli Binaların” yapılması ve iş kazalarının minimuma indirilmesi için mevzuat değişikliklerinin acilen yapılması ve taviz verilmeden uygulanması gerekmektedir" ifadelerine de yer verilen açıklama şöyle:

  "Eski Ali Sami Yen Stadyumu'nun yerine yapılan rezidans inşaatında asansörün zemine düşmesi sonucunda meydana gelen iş kazasında 10 işçimiz hayatını kaybetmiştir. Hayatı kaybeden işçilerimize Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz.

  İŞ KAZASI ÖLÜMLERİNDE DÜNYADA ÜÇÜNCÜYÜZ

  SGK verilerine göre 1992 - 2011 yılları arasında iş kazası ya da meslek hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden çalışan sayısı 24.607 kişidir. Maalesef bu rakamlarla, İş kazasındaki ölümlerde; Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü konumdayız. Bu gerçekler ışığında hazırlanarak yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu iş kazalarını önlemeye yönelik olarak işverenlere önemli yükümlülükler getirmişti. Ancak, Kanunun yürürlük tarihinden önce işverenler lehine değişiklik yapılmıştır.

  İş güvenliği uzmanları, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının öngördüğü biçimde işverenin faaliyetlerini iş güvenliği yönünden kontrol edip, gerektiğinde işi durdurabilecek kadar yetkili ve sorumlu kılınırken aynı zamanda doğrudan işverenden ücretini alacak olması en başından “bağımsız denetim” olgusunu ortadan kaldırmıştır.

  İnşaat işyerlerinin de içinde yer aldığı çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde daha önce 500 çalışan başına bir tam gün çalışacak iş güvenliği uzmanı şart iken bu sınır 500-999 arası çalışanı olan işyerleri için şart olmaktan çıkarılmış ve 1000 ve daha fazla çalışan olunca ancak tam gün iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu getirmiştir. Bu durum Yapı Denetim Yasası için de geçerlidir. Denetim yapacak olan firmanın müteahhit tarafından seçilmesi ve parasının müteahhit tarafından ödenmesi 'bağımsız ve etkin bir denetimi' zora sokmaktadır."

  Kaynak: DHA


   
  Serdar ozel 09 bu yazıya teşekkür etti.
 2. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanının işini bağımsız ve sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi için maaşının bağımsız olarak alınması ve maaş sıkıntısı yaşamaması gerekliliği aylardır belirtilen bir sorundur. Bu sorun çözülmedikçe iş kazalarının azalacağını ve iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının işlerini bağımsız yapabileceklerini düşünmüyorum.

   
  Serdar ozel 09 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica