Haber Iş Güvenliği Uzmanları Geliyor - 24.11.2012

Konu, 'Basında TÜİSAG' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  İş güvenliği uzmanları geliyor
  YÜRÜRLÜĞE girecek olan 6331 Sayılı Yasa ile açılacak yeni iş kolu için mühendisler kolları sıvadı. İnternet üzerinden kurulan ve mühendis Levent Kavlak ile Kaan Saka yönetimindeki İş Güvenliği Uzmanları ve İş Yeri Hekimleri Topluluğu, Grida City Otel'de düzenlenen toplantıda Antalyalı mühendislerle yeni yasayı konuştu. Yaklaşık 15 bin üyeye ulaşan topluluğun 12 ilde sürecek toplantılarının Antalya ayağı hayli ilgi gördü. Toplantıda, yürürlüğe girecek yasa ve ağır yaptırımları ile bünyesinde İş Güvenliği Uzmanı bulundurmak zorunda kalacak bir çok işverenin ve yeni açılan iş kolunda çalışacak mühendislerin sorunları gündeme getirildi.
  Toplantıda konuşan İş Güvenliği Uzmanları ve İş Yeri Hekimleri Topluluğu Başkanı Kavlak, iki yılda yaklaşık 16 bin kişinin iş güvenliği uzmanlığı için çeşitli kurs ve okulları bitirerek sektöre hazır olduğunun altını çizdi. Kavlak, "Türkiye'de on binlerce mühendis, bu yeni iş kolu sayesinde hak ettiği yeri alacak. Avrupa ülkelerinde yıllar önce başlayan bu sistem Türkiye'ye yeni geldi. Bizim amacımız internet üzerinde bir araya getirdiğimiz insanların sorunlara çözüm getirmek ve bu işi eğitiminden uygulamasına kadar takip ederek online destek sağlamak olacaktır" dedi.
  Toplantıda bir araya gelen Antalyalı mühendisler birbirleriyle tanışarak yeni yasa hakkındaki görüşlerini paylaştı. Kavlak'tan sonra kürsüye çıkan Yrd. Doç. Dr. Murat Etöz, son iki yılda sistemin oturduğunu ve bu konuda önemli adımların atıldığı belirterek, "Mevcutta şu an göreve hazır 16 bin iş güvenliği uzmanı var. Yeni yasayla birlikte sadece devlet kurumlarının ihtiyacı olan sayı 20 binin üzerinde. Bu alanın yeni olması, genç mühendisler için önemli bir nokta. Çünkü bu mesleğin temellerini sizler atacaksınız. Gelişmeleri olumlu görüyorum" diye konuştu.. Toplantıda, üyelerin konu hakkındaki soruları da yanıtlandı.
  Yusuf TÜRKÖZÜ/ANTALYA,(DHA)

  Kaynak : http://www.bugun.com.tr/son-dakika/antalya-burosu-nun-bolge-haberleri-1-haberi-113204


   
  Fatih ÖZKAN bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica