İş Güvenliği Uzmanları Danışmanlık Hizmeti Verebilir mi ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında nimetullah tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. cxkare

  cxkare TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar bir yanlışımı düzelteyim istiyorum(İş yerine uzman olarak atanmadan yaptığımı risk analizleri geçerli demiştim yanılmışım) risk analizi üzerine isg uzmanı olarak ismimizi yazmamız için o şirkele ek6 daki sözleşmeyi veya isgkatip üzerinden şirketle ilişiklendirmemiz lazım.
  Yönetmeliği tekrar incelediğimde rasgele bir isg uzmanı demiyor iş yerindeki iş güvenliği hizmetini yürüten isg uzmanı yapar diyor.
  dışardan alınacak destek diğer uzmanlık gerektiren konuları isg uzmanlığını kapsamıyor çünkü üsteki madde uzmanın özelliğini tanımlıyor(iş yerindeki iş güvenliği hizmetini yürüten isg uzmanı)
  durumu çsgb lığını arayarak tehit ettim(öncesinde Faruk ÇELİK abiyi aradım herhalde toplantıdaydı ulaşamadım:) ).

  Benim kişisel yorumum : işyerinde hizmeti yürüten isg uzmanı ve hekimi zorunlu olmadığından işveren ekibe uzman katmadan risk analizi yaptırabilir.(yani risk analizi nasıl yapar konusunda danışmanlık verirsiniz risk analizine ismini yazmazsınız alsana danışmanlık)
  Bunuda şuraya dayandırıyorum; biliyorsunuz artık mevzuat gereği sağlık raporu isgb ve OSGB den alınır diyiyor bakanlı bu maddeyi şöyle yorumluyarak açıklama yaptı: hekim çalıştırma zorunluluğu başlamayan yerlerde bu maddenin zorunluluğu başlamamıştır.

  Zaten 50 ve üzeri yerlerde uzmanın yanında hekim de zorunlu (risk analizi yönetmeliği mad.6c) sadece uzmanın yapdığı risk analizide geçerli değil.

  Arkadaşlar burda yazdıklarım yorum niteliğindedir kimseyi yanlış yöndermek istemem bu konuda yorumlarınızı bekliyorum.
  Saygılarımla.


   
  msinay bu yazıya teşekkür etti.
 2. msinay

  msinay TÜİSAG Üyesi

  Sayın cc76 size bir kaç soru sormak istiyorum.
  1-Faturayı kesmek için şirket mi kurdunuz?
  2-Danışman olarak yaptığınız risk analizlerine isminizi yazıyormusunuz. Çünkü risk değerlendirme yönetmeliğinde işyerinde çalışma veya sözleşmeli olma zorunluluğu var.

   
 3. ocal

  ocal TÜİSAG Üyesi

  Sayın arkadaşlar,
  Uzmanlık belgesini henüz alamadım, mayıs ayındaki sınavı da kaçırdım. Şirketimizin danışman firmaya ihtiyacı vardır. İlgilenen arkadaşlar bana mesaj atabilir.

     

   
 4. cc76

  cc76 TÜİSAG Üyesi

  1. mühendislik bürosu açtım, bizde fatura değil serbest meslek makbuzu kesiliyor.
  2.şu anda risk analizi yaptığım yerlerin hiçbiri 50 kişi barajını aşmadığı için uzman bulundurma zorunlulukları başlamadı. o yüzden bakanlık üzerinden sözleşme yapmadan danışmanlık hizmeti olarak risk analizi yapabiliyorum

   
 5. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Doğru uygulama yapmaktasınız. Kolay gelsin.

     

   
 6. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Yorumlarınız 50 çalışanı olan ve yükümlülüğü başlayan işyerleri için geçerlidir. Diğer mükellefler için risk analizi, risk değerlendirmesi ve acil durum planları yapılması konusunda işyeri dışında serbest çalışan uzman ve hekimler imza atsın veya atmasınlar yapacakları bu hizmetler danışmanlık kapsamında olacaktır. Serbest meslek makbuzu ve firme gider makbuzlarını stopajlarını kestirerek söz konusu görevleri gönül rahatlığı ile yapabilirler.
  Bu konuda aydınlanmanız için iki değerleri dokümanı bilgilerinize bilgilerinize sunarım sevgili kardeşim cxkare.
  Kalın sağlıcakla

   
  brktbk, öznurömer ve Guzin bu yazıya teşekkür etti.
 7. kimder

  kimder TÜİSAG Üyesi
  merhaba arkadaşlar gerçektende bu danışmanlık olayı kafa karıştırıcı:) açıkcası merak ettiğim bir OSGB tarafından bir firmaya danışmanlık yapacağım c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. bakacağım firma çok tehlikeli sınıfta olduğu için bakanlık beni tanımlamadı. çalıştığım OSGB ise beni danışman olarak görevlendirdi. benim sıkıntım bakmakta bir sakınca varmı çünkü yapılacak işlerle ilgili imza atacağım. birde şöyle bir durum var ihtar puanı ile ilgili;
  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI, EĞİTİCİLER VE
  SORUMLU MÜDÜRLER İÇİN İHTAR TABLOSU
  Sıra No.
  İhlalin Adı
  İhlalin Derecesi
  İhtar Puanı
  İş güvenliği uzmanlarının görev ve yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda aykırılık başına
  Hafif
  10
  Sorumlu müdürlerin görev ve sorumluluklarını yerine getirmemesi durumunda aykırılık başına
  Hafif
  10
  Eğiticilerin görev ve sorumluluklarını yerine getirmemesi durumunda aykırılık başına
  Hafif
  10
  İş güvenliği uzmanlarının, Bakanlıkça tehlike sınıflarına göre belirlenen çalışma sürelerine uymaması durumunda
  Orta
  20
  Denetim, kontrol ve incelemelerde istenen bilgi ve belgeleri vermemesi veya geciktirmesi durumunda
  Orta
  20
  Eğiticilerin, Genel Müdürlükçe belirlenen müfredat gereği verebilecekleri dersler dışında ders vermesi durumunda
  Orta
  20
  Sahip olduğu iş güvenliği uzmanlığı belge sınıfına uygun olmayan tehlike sınıfındaki işyerlerine hizmet vermesi durumunda
  Ağır
  30
  madde 7' ye göre ihtar puanım 30 puan düşüyor..... bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
   
 8. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Söz konusu çok tehlikeli iş yeri için A sınıfı iş güvenliği uzmanın görevlendirildiğini düşünüyorum. Ancak nicelik ve nitelik yönünden yetersiz bir durumla karşılaşıldığında C sınıfı uzmanın A sınıfı iş güvenliği uzmanı ile birlikte yetki ve görevlendirilme yapılmasında yasal yönden sakınca bulunmamaktadır.

  Not: İş güvenliği uzmanlarının nitelikleri ve görevlendirilmeleri Madde:7
  (3) Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği iş yerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, iş yerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.   
 9. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi


  Emrah bey benımde danışmanlık şirketim var aynen bende sizin dediğiniz gibi yapıyorum. ayrıca isg katip üzerinden gönderdım sözleşmeyı bakanlık kabul ettii.. yanı danışmanlık yok dıyen arkadaşlar ya yanlış biliyorr yada bu buyuk ıhtımal OSGB sahibi..

     

   
  atlantis1986 ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 10. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi


  Kemal Erdal Bey paylaşımlarınız gerçektende yararlı oldugunu düşünüyorum.. tşkler.. rafineri yağ sanayiileri için dökümanlarınız varmı acaba??   
 11. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Tarım sektörü ilgi alanıma girmediği için bu alanda dokümana sahip değilim. Araştırmaya başlarsam bulabilirim kanısındayım. Başarırsam paylaşabilirim. Kalın sağlıcakla.   
  öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
 12. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Öznur arkadaşım ricanız üzerine şimdi bulduğum yağ üretimi yapılan bir tesiste prosese ve özellikle yangın tehlikesine yönelik risk değerlendirilmesinde çok yararlı olacağını düşündüğüm risk analizini içeren bir dosyayı gönderiyorum. İlerleyen günlerde çalışmalarınızı paylaşırsanız sevinirim. İşlerinizde başarılar ve sağlıklı günler dilerim.

   

  Ekli Dosyalar:

  öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
 13. atlantis1986

  atlantis1986 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba size bir sorum olacak;

  isgkatip uzerinden sozlesmeyi yolladim kabul edildi demissiniz. isveren sizin ssk nizi yatiriyormu sozlesme suresi boyunca?
  yaptigi.iz sozlesme uzmanlik sozlesmesi olmasi gerekmiyormu isg katip uzerinde onaylanmasi icin. danismanlik sozlesmesi olarak nasil bildiriyorsunuz?
  ssk nizi yatiriyorsa ucretinizi maas olarak yatirabilir. siz ek olarak ne icin fatura kesiorsunuz?


  cevap verebilirseniz sevinirim simdiden tesekkurler.
   
 14. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi


  anlaştığım firmalar parttımessk yatırıyorlar. işveren e devlet şifresi alıp isgkatip üzerinden sizin kımlık be belge bılgılerınızı giriyor daha sonra siz aynı işlemı yapıp onaylıyorsunuz sözleşmeyı ve atamanız gerçekleşiyor. bu uzmanlık sözleşmesi..
  danışmanlık sözleşmesi ise yazılı olarak yaptık biz. aylık danışmanlık aldıgı için sözleşmede belırtılen fiyat uzerınden fatura kesıyoruz..

   
 15. Esin Kaban

  Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

  risk analizlerine imzanızı atıyormusunuz? Fatura kesiyor musunuz?Bir de risk analizi ile ilgili yanlış bir gözlem ve sonucu oluşursa ne kadar sorumlusunuz?risk analizi yapınca işiniz bitiyormu?Eğitimde veriyormusunuz?   
 16. seher şensoy

  seher şensoy TÜİSAG Üyesi

  risk analizi, acil eylem planı ya da eğitimi sözleşme yapmadan sadece danışmanlık hizmeti olarak yaparsanız elbette fatura kesmelisiniz
  danışmanlık hizmeti ya da yaptığınız hizmetleri tek tek yazarak. ama bakanlık onaylı sözleşme yaptığınız da siz artık oranın çlışnısınız neden fatura keseceksiniz ki:)

   
 17. ömerfarukakbulut

  ömerfarukakbulut TÜİSAG Üyesi

  yav kardeşim nerenizden ne uyduruyorsunuz ben anlamadım ki iş güvenliği uzmanları tabiki danışmanlık hizmeti verebilir. zaten kanun eğer iş veren ihtiyaç duyarsa dışarıdan bu ekibe takviye alabilir diyor. risk değerlendirmesi için ekip kurulur sizde bu ekibe danışman olarak katılabilirsiniz ve risk değerlendirmesi ekibine bilgilerinizi aktarabilirsiniz. bu danışmanlık karşısında serbest meslek pusulası kesebilirsiniz. varsayalım ki iş yerinin iş güvenliği uzmanı var ama o işle ilgili yeterli deneyim ve becerisi yok o zaman o işle ilgili A sınıfı uzmanlardan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. son olarak bunu yapabilmeniz gidip bir işyerine tek basına risk değerlendirmesi yapabilirsiniz demek değil çünkü risk değerlendirmesi mutlaka bir ekip ile yapılmak zorundadır. teşekkürler.

   
 18. brktbk

  brktbk TÜİSAG Üyesi

  Şuanda sizinle aynı poziyonda hizmet vermekteyim ve asıl mühendislik mesleğimin yanında yan gelir olarak şirketlere risk değerlendirmesi hazırlamaya başladım. Tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerine risk değerlendirmesi yapıcam. Birkaç sorum olacak;

  1- Yaptığınız risk değerlendirmesinin altına imza atıyor musunuz?
  2- Bakanlığa bildirim yapılmadığı için sorumluluktan kaçınma durumu söz konusu olabilir mi? Çünkü yaptığımız şey tavsiye vermekten ileri gitmiyor.
  3- Risk değerlendirmesi için İşverenle herhangi bir sözleşme imzalama zorunluluğumuz var mı?

   
 19. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Sevgili arkadaşım sırası ile sorularınıza kısa ve kesin yanıtlar vereceğim. Karar sizin. Kalın sağlıcakla. a) Risk değerlendirmesinin altına imza atıp atıp atmamak önemli değildir. Ancak imza atılması bence etik ve daha değerli bir davranış olacaktır. b) Yapacağınız hizmet de içeriği itibari ile yasal sorumluluktan öte vicdani sorumluluk ön plandadır. Her zaman belirttiğim gibi risk değerlendirmesi sürecin başı olup sürekli iyileştirmelere gereksinim duyulacak risk yönetimidir. c) Bir kerelik bir hizmet karşılığı yapılacak sözleşmenin hiçbir anlam ve önemi yoktur.

   
  rkuday ve Efdal Duruktuna bu yazıya teşekkür etti.
 20. Efdal Duruktuna

  Efdal Duruktuna TÜİSAG Üyesi

  Sayın Kemal Erdal abicim bilgilerinizle aydınlandık. Sonuç olarak size son bir soru sormak istiyorum.Eminim bu sorum herkesin düşüncelerine tercüman olacak.
  1) Bir işte kendi mühendislik mesleğimizi yaparak sigortalı olarak çalışıyorsak ; danışmalık hizmeti olarak bir şirkete veya bir apartmana risk analizi yapsak ;" altına imza atıp atmamak dert değil " ;ancak fatura kesmek zorundamıyız??Başka bir işte çalıştığımız için zaten fatura kesme gibi bir durumumuz söz konusu değil.
  2) Yani sonuç olarak örneğin belediyede çalışırken ; bir apartmana risk analizi yapsak ; danışman olarak uyarılarımızı yapsak insanları bilinçlendirsek ve bunların karşılığında ücretimizi alıp fatura kesmeme şansımız varmı? yani böyle bir durum var mı lütfen yardımcı olursanız seviniriz

   
  rkuday bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica