Iş Güvenliği Uzmanının Kendi Işini Yapması

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında minaako tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. burcu t.

  burcu t. TÜİSAG Üyesi  burcu_turkay_@hotmail.com bana mail atarmısınız..


   
 2. chemistanbul

  chemistanbul Banned


  danışmanlık firmasından ekstra hizmet almalarına gerek yok.arkadaşın araştırsın ve kendisi yapsın.onun risk analizi yapmaması için önünde bir yasal engel bulunmamakta.dışarıdan risk analizi yaptırılırsa arkadaşınız imza atmalı şirketin temsilcisi olarak.

   
  burcu t. bu yazıya teşekkür etti.
 3. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  risk analizini siz yapabilirsiniz.yasal olarak sorun olmaz.işinizi düzgün-yeni yönetmeliğe göre- yaparsanız sorun olmaz.firma SGK primi yatırmak zorunda değil.

     

   
 4. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  a sınıfı uzman yapacak demeleri sadece pazarlama taktiği.farketmez.şirketin boşuna para verecek.

   
 5. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  risk analizi yapımında yetkililerle görüştüm ve tehlike sınıflarına uygun bir çalışma yapılması söz konusu değil.yani her a-b-c sınıfı uzman istedikleri tehlike sınıfında risk analizi yapabilir.yasal engel yok.ancak işinizi düzgün yapın.ben Türkiyenin farklı yerlerine gidiyorum risk analizi için.önemli olan işinizi düzgün yapmanız.yeterli ve uygun fotoğraf çekin. sonra mutlaka yeni yönetmelik gereği ilgililere imzalatın.benim bi risk analizim 3-4 gün alıyor.işinizi sağlama alın roun olmaz.hayırla kalın.
  selametle.

     

   
  ilker sarı, rasinsida ve burcu t. bu yazıya teşekkür etti.
 6. burcu t.

  burcu t. TÜİSAG Üyesi

  ilk risk analizi yapcak olanlar için hangi metodu öneriyosunuz?farklı şekillerde yapanlar bir tane örnek paylaşırmısınız?

   
 7. ferah

  ferah TÜİSAG Üyesi

  peki firmanın tehlike sınıfını ben mi belirleyeceğim?yada bakanlığın denetlemesi sonucunu mu bekleyeceğim?:/
   
 8. chemistanbul

  chemistanbul Banned


  5*5 lik risk matrisine bağlı bir sistem kullanabilirsiniz.firmaya ait doküman kullandığım için şuan paylaşamam.başka bulursam eklerim.   
 9. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  f,rmanın faaliyet belgesinde NACE kodu vardır.oradaki kod numarasına göre
  http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/yonetmelik/9.5.16909 ek.xls
  adresindeki belgede numaranın karşılığını bulun.tehlike sınıfı budur.

     

   
 10. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  bir örnek.yeni yönetmeliğe göre geliştirilmelidir.   

  Ekli Dosyalar:

 11. Kerimkinali

  Kerimkinali TÜİSAG Üyesi

  Bir eğitim danışmanlık firmam var.Yeni bir alan olarak işyeri çalışanlarına isg eğitimi risk analizi hizmetleri vermek istiyorum.OSGB açmam gerekli mi şuan için 2 c sınıfı isg çalışanı var bunları firmalara yönlendirebilirmiyim.Fatura kesmem gerekli mi   
 12. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  eğitimleri vrebeilirsin.hiç sorun olmaz.o arkadaşlar gidip eğitimleri vermiş gibi düşün.yetkileri dahilindeki bir durum.firma isterse fatura kesersin.yoksa gerekmez.verdiğin eğitimleri tutanakla belgelendir yeter.

   
 13. Kerimkinali

  Kerimkinali TÜİSAG Üyesi

  Peki risk analizi ve acil eylem planı yangın eğitimi gibi diğer konularıda verebiliri o zmana dimi.Artı şuan ki müşterilerim 50 altında 20 de var 30 da var 8 de var bunlara biz OSGB siz hizmet verebilriz anladıgım kadarıyla.bu bir problem oluşturmaz dimi
   
 14. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  OSGB siz her türlü hizmet verebilirsiniz.dikkat edilecek nokta uzmanın bireysel sözleşme yapması ve çalışma süresi kadar o firmada sigortalı olarak gösterilmesidir.
  risk analizi yapabilir ve eğitimlerini verebilirsiniz,
  yangın eğitimi verebilir ve tatbikat yapabilirsiniz,(aman dikkatli olun)
  temel isg eğitimi verebilirsiniz,
  acil eylem planı yapabilirsiniz,

  tüm bunları tutanakla belgelemeniz yeterlidir.eğitime katılan listesi doldurup imzalamanız yeterlidir.

   
 15. Rua28

  Rua28 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bence kısa ve özet bir yorum;

  İş Güvenliği Uzmanları, herhangi bir OSGB 'ye bağlı olarak yada kendi başlarına çalışabilirler ( ben bunu ÇSGB İSGGM Yetkilendirme Daire Başkanlığına sordum :) )

  Eğer ki kendi başlarına çalışmak isterlerse (OSGB 'nde çalışmak harici) işyerinin bordrosunda gözükecek ve Bakanlıkça onaylanan çalışma saati kadar SGK primleri ödenecektir. (prim ödemesi işyerine aitttir)

  Bu şartlarda herhangi bir sorun olmayacaktır...

  Bilginize   
  Samet Özonur, kmemel ve huuleeaan bu yazıya teşekkür etti.
 16. rsk

  rsk TÜİSAG Üyesi

  tam zamanlı olarak bir firmada çalışıyorum başka bir firma benden eğitim ve risk analizi istiyor SGK veya sözleşme yönünden sıkıntı olur mu

   
 17. utku öz

  utku öz TÜİSAG Üyesi

  sayın chemistanbul verdiğiniz bilgiler çok faydalı teşekkürler, ben de dışarıdan firmlara risk analizi acil durum planı hazırlamak gibi aktiviteleri hizmet olarak sunacağım ancak kafama takılan birkaç kısım var bilgilendirirseniz sevinirim;
  1- risk analizi, acil durum planı gibi başka hangi yapılması zorunlu aktiviteler vardır

  2- yukarıda bahsettiğiniz "risk analizini herkes yapabilir", ve"isg uzmanı bireysel çalışırsa herhang bir fatura zorunluluğu bulunmaz" demişsiniz bu durumda da vergi sicil kaydı açtırıp makbuz kesmem gerekmez mi ben bu dışarıdan sunduğum hizmet karşılığı aldığım ücretin beyanını yapma zorunluluğum yok mudur?

   
 18. mhsenol

  mhsenol TÜİSAG Üyesi

  şahıs şirketi açarak kendi adınıza bu işi yapamayabilirsiniz. bakanlığa göndereceğiniz sözleşmede ya OSGB olarak fırmayla sozlesme ımzalayacaksınız ya da bıreysel olarak. OSGB olmadıgınızı ve kendı kurdugunuz herhangı bır sırketten kendınızı ssk lı gosterdıgınızı varsayalım bu durumda evet fırmaya fatura kesebılıyorsunuz ( danismanlik hizmeti v.s. olarak ) fakat bakanlıga gonderdıgınız sozlesmede fırma ısmı yazsanız fırmanız OSGB degıl! kabul edilmez. bu durumda oranin sozlesmeli ! isg uzmani degilsiniz.yani o firma hala is guvenlik uzmani calistirmiyor gozukuyor. bireysel sozlesme yapmak istiyorsunuz bu durumda da sozlesmenize kendi ssk numaranizi v.s. yaziyorsunuz ve bakanlik bakiyor ki siz zaten baska bir firmada tam zamanli olarak ( 30 gun sigorta priminiz ) yatiyor ve sozlesme yapmak istediginiz firma sizin sigortanizi yatirmiyor ( yari zamanli v.s. hesaplanan sureye gore ). iste bu noktada isler karisiyor. bu tarz kendi herhangi bir, mesela ahmet muhendislik diye firma kurup, is guvenlik uzmanligini bireysel olarak yapan var mi? 3 yildir bir fiil firma icerisinde OSGB de bakim muhendisi olarak yer alip 6 aydir kullanmadigi bir adet c belgesi olan muhendis olarak sunu soyliyim henuz boyle bir sey gormedim.
  benim bildigim ya OSGB olucaksiniz kurucaksiniz ki sartlari yonetmeliklerde belirlidir. istanbulda sayilari 1 subat itibariyle 84 ( emin degilim tam bu civarda ), hizmet verebilesiniz ve fatura kesebilirsiniz.( akredite / onayli OSGB )

  ya da bireysel olarak gider firmayla hesap kitap yapar ayda kac saat hizmet almasi gerektigini hesaplarsiniz ona gore ssk priminizi yatirir ve bakanliga sozlesmenizi yollarsiniz. 3. bir yol maalesef yok.

   
 19. chemistanbul

  chemistanbul Banned  1----risk analizi , yangın, deprem, isg eğitimleri (ergonomi, ramak kala, güvenli çalışma.bunlar ilavedir.zorunluluk yoktur.)

  2----hayır.herhangi bir fatura kesmek gerekmez.şöyle düşünün siz orada part time çalışıyorsunuz.beyan zorunluluğu yoktur.

   
 20. inandurdu

  inandurdu TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, bireysel olarak çalışmak konusu aslında bence net değil. C sını uzmanlar için bir iş sözleşmesi var. Ayda 180 saati geçmemek üzere çalışacaklar. O zaman ya 180 saati dolduracak kadar (örneğin 5 işyeri) işyeriyle ayrı ayrı çalışacak ve sigortası yatacak. Ya da bu uzmanın bir bürosu , resmi bir vasfı olacak. Madde 10 da belirtilen durum işyerinin İSGB' si. Yani C sınıfı uzman imzası alacak ama bu uzmanın bir bürosu olacak mı, yoksa evinden mi çıkıp gelecek. Sonuçta ayda belki 2 gün çalışacak o işyerinde.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica