İş Güvenliği Uzmanının İşten Ayrılması Durumunda Yükümlülüğü

HANDE GÜL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhaba, iş güvenliği uzmanı bağlı bulunduğu osgb den ayrıldığı zaman bırakmış olduğu firmalar için ne kadar bir süre yükümlülüğü bulunmaktadır? bu bilgi hangi yönetmelikte yer almaktadır?

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevcut yasada ve yönetmeliklerde böyle bir bilgi yoktur. Çeşitli durumlar ve yükümlülükler için kimin sorumlu olduğunu tayin etme görevi mahkemelere düşecektir. Örneğin az tehlikeli sınıfta bir işyerinde çalışanlara, ilgili Yönetmelikte yazılı 8 saatlik zorunlu eğitimi verdiniz. İşyerinde kaza veya denetleme olmadığında kimse verilen bu eğitimi sorgulamayacaktır.

Siz işyerinden ayrıldıktan 2 ay sonra ölümlü bir iş kazası yaşandığında verilen o eğitim hemen masaya yatırılacak ve bilirkişilerce her türlü incelemeye alınacaktır. Benzer örnekler farklı konularda da türetilebilir. Buradan çıkarılacak sonuç, iş güvenliği uzmanı işten ayrılsa bile geçmişte o işyerinde yapmış olduğu, eksik yaptığı veya yapmadığı uygulamalardaki sorumluluğunun ne zaman biteceğine ve ne ölçüde olacağına dair kesin bir yargıda bulunmanın güç olduğudur.

Doğal olarak akla gelecek "Ama ben işten ayrıldıktan sonra başka bir iş güvenliği uzmanı çalışmaya başlamış." bahanesini bertaraf etmek için özellikle eğitim örneğini verdim.

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
''Siz işten ayrıldıktan 2 ay sonra ölümlü bir iş kazası yaşandığında verilen eğitim sorgulanacaktır.'' demişsiniz . Sizin yerinize işe başlayan İSG uzmanı personel eğitimini neden sorgulamıyor?????? da işten ayrılan İSG uzmanının ki sorgulanıyor. Bunu mantıksız buldum. .....bu mantıkla geçmişimiz ömür boyu bizi takip eder......

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Eğitimi sorgulayan ben olmadığım için bu mantık da bana ait değildir. İletimde yazdığım kurguyu salt düşünce ile oluşturmadım. Ayrıca bu işleyişin doğru olduğunu iddia etmedim, etmiyorum.

Mevcut durumda işlerin nasıl yürüdüğünün canlı bir örneğini sunarak bu mantığın nasıl işlediğini göstermek isterim.

"OSGB de Nisan 2014 de göreve başladım, 18 Mayıs 2013 sınavında uzman oldum, müşterimiz Beton firmasında İsg katip te 1 hafta görev aldım. 18.11.2013 tarihinde OSGB den ve sorumlu müdürlükten ayrıldım. Ayrıldığım Beton firmasında ben görevli değilken 28.12.2013 de kaza olup işçi 31.01.2014 de vefat etmiştir. Olay dosyasını inceleyen bilirkişi, yıllık eğitim planı yapıp büyük kısmını gerçekleştirmemize rağmen, ara tarihlerde eğitim vermem dolayısıyla, kaza geçirenin eğitimi tamamlanmadığı için 24 Mart 2013 raporunda beni tali kusurlu görmüştür. Olay anında firmanın iş güvenlik uzmanı da vardır. 05.12.2013 de goreve başlamış kaza 28.12.2013 de olmuştur. İşçi 26.02.2013 de işe girdiğinde bizim OSGB den once de başka uzman görevliydi. Avukatım aracılığıyla, bilirkişi raporuna itiraz edeceğim. Olayda bir kusurumun olmadığı açıktır. Mahkemede bunu ispatlayabileceğim. Ancak yanlış bilirkişi raporu yuzunden bunlarla uğraşmak istemiyorum. Dolayısıyla bılırkısı raporuna ıtıraz ıle kendımı dosyada tali olarak bile koydurmayacağım. Başıma gelen bu konuda sizlerı de uyarmak istedim."

ALINTIDIR

Moderatör tarafında düzenlendi:

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Anladım Sorgulayan Adam. Çok talihsiz bir olayla karşılaşmışsın.... Bilgisiz bir bilir kişi ye denk gelmişsin....bence bir sonuç çıkmaz... ama adalet sistemi.... kolay gelsin haklılığınız kanıtlanması dileğiyle........

ltekin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
merhaba
uzmanlığını yaptığım nakliye firmasında geçtiğimiz aylarda bir kaza yaşandı, çalışanın 1 gözünde %40 lık bir görme kaybı var ancak tedavisi devam ediyor ve düzelme şansı var, sgk çalışabilir raporu verdi. Kaza dolum yapılan yerde yaşandı, çalışan ilk önce işverenden şikayetçi değilken sonrasında oldu. Bilir kişi çalışanı kusurlu bulmuştu ancak yapılan itirazlar sonrasında olay işverene, bana ve dolum yapılan firmanın isg uzmanına döndü. Ben artık bu firmanın isg uzmanlığını bırakmak istiyorum ancak dava devam ediyor ve işveren sonuca tekrardan itiraz etti. Sonucun ne olacağı konusunda endişelerim var ve biran evvel de ilişiğimi kesmek istiyorum. Bu durumda tecrübeli meslektaşlarımın önerileri olursa sevineceğim. Şimdiden teşekkürler.

gizem kuruefe

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
merhaba , iş güvenliği uzmanı olarak görev yaptığım firmadan ayrılmak üzereyim, ayrılırken fotokopilerini almam gereken dökümanlar konusunda tavsiye verebilir misiniz? ( şöyle bir baktım da almaya kalksam evrak çok ) şuan sadece karar ve tespit öneri defterlerinden nüsha aldım. Risk analizi, acil durumlar, eğitimler vs.. bunlara gerek var mı?

miskuv

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
merhaba , iş güvenliği uzmanı olarak görev yaptığım firmadan ayrılmak üzereyim, ayrılırken fotokopilerini almam gereken dökümanlar konusunda tavsiye verebilir misiniz? ( şöyle bir baktım da almaya kalksam evrak çok ) şuan sadece karar ve tespit öneri defterlerinden nüsha aldım. Risk analizi, acil durumlar, eğitimler vs.. bunlara gerek var mı?
Alabildiğiniz kadar evrakla ilgili nüsha alın. Ama fotokopiye gerek yok fotoğraf çekmeniz yeterli olacaktır kanaatimce. Çünkü ayrıldıktan sonra yasal sorumluluk noktasında pek netlik yok. Bazıları sözleşme bittiği andan itibaren,bazıları 15 gün sonra bazıları 1 ay sonra yasal sorumluluk bitiyor diyor. Birde İSG nin "günah keçisi" olma durumu günümüzde devam ettiği için ne kadar döküman,kayıt o kadar iyi :)))

kmlbyrktr

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
''Siz işten ayrıldıktan 2 ay sonra ölümlü bir iş kazası yaşandığında verilen eğitim sorgulanacaktır.'' demişsiniz . Sizin yerinize işe başlayan İSG uzmanı personel eğitimini neden sorgulamıyor?????? da işten ayrılan İSG uzmanının ki sorgulanıyor. Bunu mantıksız buldum. .....bu mantıkla geçmişimiz ömür boyu bizi takip eder......
Aslında her şey mantık süzgecinde değerlendirilmelidir..Burada İşgüvenliği Uzmanı işi bıraktı ise; geriye dönük sorumluluğu tamamen biter..Yeni görevlendirilen uzman ise eski dökümanları inceleyip revize ettiyse sorun kalmaz..Ancak oluşan kazanın içeriği çok önemli,Kaza için bir çok kriter mevcut..Ancak önemli eksiklikler işyerinde güvenli çalışma ortamının sağlanması ile başlar.Yani Çalışma ortamı güvenli değilse,istediğiniz kadar eğitim verin sonuçta Risk engellenemez.Bu noktada evrak,döküman vs. den çok Ortam şartlarında bir eksikliğin var olup olmadığı belirleyici olacaktır.İşgüvenliği uzmanı sonuçta çok fazla iş deneyimi olmayan arkadaşlar..Ne yazıkki sistem sorumlu yaratma peşinde olduğu için bu tip sonuçlar karşımıza çıkabiliyor..Çözüm ise proaktif yaklaşımlar ile güvenli çalışma ortamının oluşturulmasıyla sağlanacaktır.Tespit öneri defterine yazsanız dahi ,işveren veya vekili yeni pozisyonu hayata geçirene kadar Risk devam edecektir.Üstelik bu durumda bir kaza olsa!! yine sorumluluk meselesi önümüze sürülecektir..Tavsiye;Güvenli ortamı sağlayamadığınız bir işyerinde bu tarz durumlarla muhatap kalmamak için gerekli şikayeti yapıp o işyerini bırakmaktır..OSGB ler maalesef bu noktada her şeye rağmen bu tip işleri kabul ederek Duyarsız işverenler cesaret veriyorlar,,bu da işin başka trajik boyutu..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.