Iş Güvenliği Uzmanının Aylık Çalışma Süresi

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında karalı tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. karalı

  karalı TÜİSAG Üyesi  İyi Günler,
  Ana işverenin görevlendirdiği İş Güvenliği Uzmanının aylık çalışma süresi hesaplanırken, hizmet alımı yoluyla çalışan Alt işveren personelinin sayısı dikkate alınır mı?
  Yardımlarınızı bekliyorum.


   
 2. mmdindar

  mmdindar TÜİSAG Üyesi

  Hayır,
  Alt İşvereni İSG uzmanı bulundurması gerektiği konusunda uyarmalı (konuyu İSG toplantı gündemine getirip aksiyon da açabilirsin). Alt işveren ister dışarıdan bir uzmanla ister sizinle sözleşme yapmak zorunda.

   
 3. karalı

  karalı TÜİSAG Üyesi

  O taktirde ana işverenin alt işveren personeli ile ilgili iş sağlığı ve güvenliği hususunda herhangi bir yükümlülüğü olmadığı anlamına mı geliyor?

     

   
 4. mmdindar

  mmdindar TÜİSAG Üyesi

  Ana işveren alt işverenin tüm yükümlülüklerinden sorumludur. İSG faaliyetlerinde ise İş güvenliği uzmanı bulundurmasını ve çalışmalarını kontrol edip raporlamak zorundasınız. Yada alt işveren ile siz ayrı bir sözleşme yaparak da sorunu çözebilirsiniz.

   
  karalı bu yazıya teşekkür etti.
 5. ozankalem

  ozankalem TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri

  MADDE 12 (1) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:

  a) 10dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 60 dakika.

  b) Diğer işyerlerinden:

  1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 10 dakika.
  2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 15 dakika.
  3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 20 dakika.

  arkadaşlar daha önceki çalışma sürelerine göre sözleşme yapıp bakanlığa gönderdik. tekrar bu çalışma süreleri değiştiği için bu çalışma sürelerine göre tekrar yenilememiz gereklimidir.

     

   
 6. NUSRET KOÇ

  NUSRET KOÇ TÜİSAG Üyesi

  yeni yayınlanan yönetmelikte önceki yönetmeliğin hükmü kaldırılmıştır diyor. dolayısıyla yenilemeniz mantıklı görünüyor

   
 7. karalı

  karalı TÜİSAG Üyesi

  Bir başka hususta şu, şirketler kendi personeli içinden İş Güvenliği Uzmanını görevlendirdiklerinde, bu çalışanın sigorta primlerini yatırırken halen yaptığı görev ile ilgili mi, yoksa İş Güvenliği Uzmanı olarak mı yatıracak?
   
 8. NUSRET KOÇ

  NUSRET KOÇ TÜİSAG Üyesi

  şu an iş güvenliği uzmanı olarak görev yapıyosa tabiki iş güvenliği uzmanı olarak yatırması gerekir. ssk piriminin isg uzmanı olarak ödenmesi uzman için önemli . c den b ye geçmek için bunu ıspat olarak kullanabiliyoruz   
 9. silifke

  silifke TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar , şuanda alt taşeron lardan oluşan bir işyerinde çalışmaktayım, mutahit firma olarak 20 çalışanımız var ( mühendis kadro ) 4 alt taşeronumuz ve 100 çalışanları var. mütahit firma iş güvenliği sorumlusu olarak tam anlamı ile kendi firmanızdan sorumlusunuz.!!! alt taşeronların ise yaptığı işlemleri kordine etmekle sorumlusnuz , yani alt taşeron işverenlerine yine görülen aksiklikleri bildirmek zorundasınız ( yazılı - mail ) eğitim yada diğer eksiklikleri yapma verme zorunluluğunuz yok ama bunlarıda verir iseniz sizin yararınıza , alt işverenin adamlarına temel isg eğitimini 1 satte verip fotoğraflar ile desteklerseniz sizin yaraınıza olur, ama bunun takibi alt işveren mühendis ve işverenlere aittidir. Sahada eğer alt işveren çalışanlarından birinde iş güvenliği ayakkabısız görür iseniz , kendi firmanıza ait ayakkabıdan verin ama bunuda bildirin alt işveren sorumlularına , Her şeyi yazın mail çekin maillerin çıktısını alın, çalışan sorumlulardan imza karşılığı hangi mail leri kullandıkları onaylayın, risk analizlerini asla kendiniz yapmayın , bir ekip oluşturun ,

     

   
 10. Real

  Real TÜİSAG Üyesi

  Normal işçi ssk primi de ispatlar ama uzman olarak prim yatarsa emeklilik maaşınıza fayda var işverene faydası da ceza yememesidir. saygılar.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica