Soru Iş Güvenliği Uzmanın Sorumluluk

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında Engin Halıcıoğlu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Engin Halıcıoğlu

  Engin Halıcıoğlu TÜİSAG Üyesi  C Sınıfı iş güvenliği uzmanı çok tehlikeli bir iş yerinin risk analizini yapabilir mi?İSGKatip üzerinden atanamayacağı için hazırlanan risk analizi kendisini ne kadar bağlar.Bu sadece danışmanlık hizmeti kapsamına mı girer?


   
 2. S. Ahmet BAK

  S. Ahmet BAK TÜİSAG Üyesi

  01.01.2014 tarihinden itibaren tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerleri (50 kişiden az olanlar) en az B sınıfı uzman ile çalışmak zorundadır. (Diğerleri 01.01.2013 ) 6331 nolu kanun madde 38 'e göre. Dolayısıyla risk değerlendirmesi ekibinde de en az B sınıfı uzman olması gereklidir. risk değerlendirme ekibinde en az B sınıfı uzman olması ve firma çalışanı olmanız şartıyla sizde görev alabilirsiniz diye düşünüyorum. Bu durumda yapılan risk değerlendirmesi sizide bağlar.

   
 3. okhan

  okhan TÜİSAG Üyesi

  Risk değerlendirmesi yapabilmek için yönetmelikte uzmanlık sınıfı yazmıyor. Bu nedenle sınıf farketmez, C uzman da RD yapabilir.

     

   
 4. S. Ahmet BAK

  S. Ahmet BAK TÜİSAG Üyesi

  Konuyla ilgili ÇSGB Alo 170 Açıklaması aşağıdadır.

  İşyerlerinde risk değerlendirmesi yapabilecek iş güvenliği uzmanları kimlerdir?
  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, 29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı resmi gazete’de yayımlanan İş
  Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği
  29.12.2012tarihlive28512sayılı resmi gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi
  Yönetmeliğinin 6’ncı maddesinde:
  Risk değerlendirmesi ekibi
  MADDE6
  –(1)Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir.Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
  a) İşveren veya işveren vekili.
  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
  c) İşyerindeki çalışan temsilcileri. ç)İşyerindeki destek elemanları.
  d) İşyerindekibütünbirimleritemsiledecekşekildebelirlenenveişyerindeyürütülençalışmalar,mevcutveya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
  (2)İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.” hükmü yer almaktadır.

  Buna göre, işyerinin iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğü başlamış ise ;risk değerlendirmesi ekibinde işyerinin çalışanları arasından atanan yada dışarıdan İSG-Katip üzerinden sözleşme yapılan bir iş güvenliği uzmanı veya yetkilendirilmiş ortak sağlık ve güvenlik birimince işyerine İSG hizmeti sunmak üzere sözleşme yapmış iş güvenliği uzmanlığı ile işyeri hekiminin söz konusu çalışma içerisinde bulunması şarttır.
  Ancak işyerinde iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğü henüz başlamamış ise; risk değerlendirmesi ekibinde yukarıdaki maddenin(b)bendinde sayılanlar bulunmaksızın maddede sayılan diğer kişiler ile ekip kurulur ve bu ekip söz konusu çalışmayı yürütür. Bununla birlikte, risk değerlendirmesi yapılacak işyeri ile herhangi bir bağı olmayan bir iş güvenliği uzmanı, işyerinde yukarıda belirtilen yönetmelik hükümleri uyarınca kurulacak ekibe ancak danışmanlık yapabilir. İşveren talep ettiği takdirde aynı maddenin ikinci fıkrası kapsamında, kurulan ekibe destek olmak, çalışmanın nasıl yapılacağı hususunda ekibe yardım etmek üzere dışarıdaki işyerlerinden/kişilerden hizmet alabilir.

   
  jeolog-ipek-83 bu yazıya teşekkür etti.
 5. Engin Halıcıoğlu

  Engin Halıcıoğlu TÜİSAG Üyesi

  Alo 170 bana C Sınıfı uzman çok tehlikeli yerde çalışamaz fakat risk değerlendirme ekibi destek elemanı olabilir dedi.

     

   
 6. duncan34

  duncan34 TÜİSAG Üyesi

  yönetmeliklerde c sınıfı uzmanın çok tehlikeli işlerde risk değerlendirmesi yapamayacağı anlamına gelen bir madde yok.ancak pratik de tüm çok tehlikeli işyerlerinde iş yerlerinde en az b sınıfı uzman bulundurma zorunluluğu bulunduğundan c sınıfı uzmanın risk değerlendirmesi yapması beklenemez.daha önce c sınıfı uzman tarafından yapılan risk değerlendirmeleri ise normal şartlarda b ya da a sınıfı uzman tarafından incelenmiştir ya da güncellenmeştir.

   
  Fatihulker bu yazıya teşekkür etti.
 7. nazmi berat

  nazmi berat TÜİSAG Üyesi

  selamun aleykum arkadaşlar hayırlı ramazanlar bu arada bende bu konuyla kısmen alakalı bırsey sormak ıstıyorum ben ıkı yıllık on lısans iş sağlığı ve güvenliği mezunuyum daha yenı mezun oldum uzmanlık belgem yok ben bır ısyerın de teknıker olarak calısabılırmıyım yetkılerım ne olur ısveren benı hangı konularda mesul tutabılır mevzuatta teknıkerler ıle ılgılı hıcbırsey yok çıkamadım ısın ıcınden allah rızası ıcın bılgısı olan varsa bana bıraz bılgı versın tesekkurler
   
 8. funda melek kancalı

  funda melek kancalı TÜİSAG Üyesi

  İŞVERENLERİN 6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNA GÖRE İZLEYECEKLERİ YOL HARİTASI NEDİR ?
  6331 sayılı iş sağlığı ve iş güvenliği kanunu çerçevesinde 31.12.2012 tarihi itibariyle yapılması gerekenler aşağıda listelenmiştir.
  1. Temel İSG eğitimi.
  2. risk analizi.
  3. Acil eylem planlarının hazırlanması.
  4. Çalışan temsilcisi seçmek
  5. Firma denetiminin yapılması.
  6. Denetim sonucu eksikliklerin belirlenmesi ve rapor halinde sunumu.
  7. Eksikliklerin uygun terminlerde tamamlanmasının takibi.
  8. 50 kişi üzerinde ki firmalarda aylık kurul toplantısı yapılması, tutanakların
  tutulması.
  9. Yıllık İSG planının hazırlanması.
  10. İSG onaylı defterin tutulması ve gerektiğinde ilgili kurumlara sunulması.
  11. Yıllık değerlendirme raporlarının hazırlanıp Bakanlığa sunulması.
  12. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’ndaki İdari Para Cezaları   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica