Tartışma : İş Güvenliği Uzmanı Ve İşyeri Hekimi İşyeri Denetim Deneyimleri

esragıda

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar..

Konu kapandı mı bilmiyorum ama yine de şansımı denemek istedim. Bu aralar Bursa ve ilçelerinde denetimler çok sıklaşmış durumda. Bursa'da yaşanan patlama sonrası denetlemeleri arttırmışlar bilgilerinize...

Bizim firmamız da denetleme geçirdi. Benim öğrenmek istediğim denetlemelerde kreş açma zorunluluğu hakkında tutanak tutulan yada bu konu kendilerine sorulan arkadaşlar var mı? İşyerimizde kadın çalışan sayısı kreş açma zorunluluğunu gerektiriyor ancak kreş sözleşmemiz olduğu halde bunu kabul etmedi müfettiş. Nasıl bir yol izlemeliyiz bir fikri olan var mı arkadaşlar? Birde işyerinde açılan kreşlerin kriterleri hakkında mevzuat bilgisi olan var mı? Acil yardım ederseniz çok sevinirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler ...

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar..

Konu kapandı mı bilmiyorum ama yine de şansımı denemek istedim. Bu aralar Bursa ve ilçelerinde denetimler çok sıklaşmış durumda. Bursa'da yaşanan patlama sonrası denetlemeleri arttırmışlar bilgilerinize...

Bizim firmamız da denetleme geçirdi. Benim öğrenmek istediğim denetlemelerde kreş açma zorunluluğu hakkında tutanak tutulan yada bu konu kendilerine sorulan arkadaşlar var mı? İşyerimizde kadın çalışan sayısı kreş açma zorunluluğunu gerektiriyor ancak kreş sözleşmemiz olduğu halde bunu kabul etmedi müfettiş. Nasıl bir yol izlemeliyiz bir fikri olan var mı arkadaşlar? Birde işyerinde açılan kreşlerin kriterleri hakkında mevzuat bilgisi olan var mı? Acil yardım ederseniz çok sevinirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler ...

GEBE VEYA EMZİREN KADINLARIN ÇALIŞTIRILMA ŞARTLARIYLA EMZİRME ODALARI VE ÇOCUK BAKIM YURTLARINA DAİR YÖNETMELİK

Resmi Gazete Tarihi: 16.08.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28737

MADDE 13 – (1) Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 100-150 kadın çalışanı olan işyerlerinde, emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine en çok 250 metre uzaklıkta EK-IV’te belirtilen şartları taşıyan bir emzirme odasının kurulması zorunludur.

(2) Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 150’den çok kadın çalışanı olan işyerlerinde, 0-6 yaşındaki çocukların bırakılması, bakımı ve emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine yakın EK-IV’te belirtilen şartları taşıyan bir yurdun kurulması zorunludur. Yurt, işyerine 250 metreden daha uzaksa işveren taşıt sağlamakla yükümlüdür.

(3) İşverenler, ortaklaşa oda ve yurt kurabilecekleri gibi, oda ve yurt açma yükümlülüğünü, kamu kurumlarınca yetkilendirilmiş yurtlarla yapacakları anlaşmalarla da yerine getirebilirler.

(4) Oda ve yurt açma yükümlülüğünün belirlenmesinde, işverenin belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan tüm işyerlerindeki kadın çalışanların toplam sayısı dikkate alınır.

(5) Emzirme odası ve/veya yurt kurulması için gereken kadın çalışan sayısının hesabına erkek çalışanlar arasından çocuğunun annesi ölmüş veya velayeti babaya verilmiş olanlar da dâhil edilir.

EK- IV

ODA VE YURTLARDA BULUNACAK NİTELİKLER

1) Bodrum katında ve doğrudan açık havaya açılmayan yerlerde olamaz.

2) Pencereleri doğrudan güneş ışığı alacak şekilde olur.

3) Kadın ve velayet hakkına sahip erkek çalışan sayısının en az % 10’u oranında yatak, yeterli sayıda gözlem odası ve bir emzirme yeri bulunur. İhtiyaca göre yeterli sayıda yatak, bölme ve diğer araç ve gereçler ilave edilir.

4) Çocukların bulundurulacağı odaların taban alanlarının her çocuğa en az 3 metrekare, hacimlerinin ise her çocuğa en az 8 metreküp hava düşecek şekilde ve bol ışıklı olması gerekir.

5) Taban, çocukların sağlığına zarar vermeyecek ve kolayca temizlenebilecek bir malzeme ile döşenmesi gerekir.

6) Duvarlar ve bölmeler yeterli bir yüksekliğe kadar kolayca temizlenebilir bir maddeyle boyanması veya kaplanması gerekir.

7) Odalar ve eşyalar toz tutmayacak şekilde düz ve basit olması gerekir.

8) Çocuk karyolaları ve komodinleri temiz, boyalı, kullanıma ve sağlığa uygun nitelikte olması gerekir. Karyolaların ayarlanabilir yüksek korkulukları bulunur.

9) Yurtlarda yeterli büyüklükte bir bahçe bulunması gerekir.

10) Çocukların dinlenmeleri ve oynamaları için yeterli araç ve gereçler bulunması gerekir.

11) Oda ve yurtlarda, anneler ve görevliler için yeteri kadar tuvalet ve lavabo, her 10 yatağa bir çocuk banyosu, çocuk yatak odalarının bitişiğinde çocukların kullanabileceği lavabolar bulunması gerekir. Yurtlarda, ayrıca, çocuklar için yeteri kadar tuvalet bulunması gerekir.

12) Oda ve yurtlarda, mamaların ve yiyeceklerin hazırlanması, muhafazası, dağıtılması, yedirilmesi ve kullanılan araç ve gereçlerin temizlenmesi için gerekli yerler bulunması gerekir.

13) Oda ve yurtlarda, yatak odalarından ayrı bez değiştirme odaları olması gerekir. Bu odalarda, masa, yatak, şezlong gibi eşyalar, temiz ve kirli bez ve çamaşırların ayrı ayrı konulması için gerekli dolap ve kaplar bulundurulur.

14) Yatak eşyası ve annelere emzirme esnasında giydirilen gömleklerin temiz olması ve düzenli olarak korunması gerekir.

15) Çocuklar, emzirme yerlerine çocuk bakıcısı ya da sağlık personeli tarafından getirilir, emzirmenin bitiminde yine aynı kimseler tarafından alınarak, temizlik ve bakımları yapıldıktan sonra yataklarına bırakılır.

upload_2018-2-9_13-57-49.png

Ekli dosyalar

• upload_2018-2-9_13-54-6.png
    upload_2018-2-9_13-54-6.png
    14.2 KB · Görüntüleme: 80

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar..

upload_2018-2-9_14-5-30.png

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar..

Ekli dosyalar

• Gebe ve Emziren Kadın Çal. Yön..docx
    46.7 KB · Görüntüleme: 33

GÜNEŞ SARPKAYA

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba arkadaşlar..

Herkese iyi günler;
Mevsimlik çalışılan bir işletmede çalışmaktayım. Daha yeni bir denetim geçirdim. İşletmede belli dönemlerde kadın çalışan sayısı kreş zorunluluğunu doğurmakta gelen müfettiş bu dönemler için bir kreş ile anlaşabileceğimizi sözlü olarak bildirdi. Bu konu ile ilgili herhangi bir tutanak tutmadı.
Saygılarımla

faris tabur

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yaşadığım denetlemeler sonrası, talep edilen belge ve faaliyetleri harmanlarsak aklımda kalanlar şunlar :
  • Risk Analizleri ( Mevzuata ve firmanın genel yapısı/faaliyet alanına uygunluğu)(Risk değerlendirme ekibi eğitimi)
  • Çalışan temsilcisi seçim formları
  • Acil Durum Eylem Planı ( Mevzuata ve firmanın genel yapısı/faaliyet alanına uygunluğu) + Kroki
  • Acil durum ekipleri eğitimleri (İlkyardım, Yangın , Arama-Kurtarma)
  • Eğitim katılım belgeleri ve eğitim dokümanları ( İşe özgü eğitimler dahil)
  • KKD Zimmet formları (Form üzerinde verilen KKD'nin standardı da belirtilecek)
  • Talimatlar (Kullanım-Güvenlik)
  • Saha denetim raporları
  • Tespit ve öneri defteri
  • Kurul toplantı tutanakları
  • Makine bakım formları
  • Elektrik tesisatı periyodik kontrolü
  • Topraklama tertibatı periyodik kontrolü ( Tüm makinelerin gövde güvenlik topraklamaları dahil)
  • Paratoner periyodik kontrolü
  • Kaldırma ve iletme araçları periyodik kontrolü
  • Basınçlı kap ve kazanların periyodik kontrolü
  • Havalandırma tesisatı periyodik kontrolü
  • Makine/Tezgah periyodik kontrolleri (Özellikle Presler !!)
  • Yangın tesisatı periyodik kontrolü
  • Yangın söndürücü cihazların periyodik bakım formları
  • Tatbikatlar ( Mutlaka fotoğraflanmalı) (Tahliye ve yangın tatbikatı)
  • İşletme elektrik tertibatında takılı olan kaçak akım rölelerinin işletme için yeterli olduğuna dair, sorumlu elektrik mühendisince hazırlanmış rapor)
  • İtfaiye raporu (Yangın yeterlilik)
  • Acil çıkışların yeri , uygunluğu ( Çıkışın açıldığı nokta uygun mu? Panik bar mevcut mu? v.b.)
  • Acil çıkış levhaları
  • Kimyasalların MSDS özetleri, + Kimyasallar tanımlı ambalajlarda mı?
  • Kimyasal depolaması amacıyla taşma havuzları
  • Patlamadan korunma dökümanı
  • Kullanılan raf tertibatının ve mevcut ise asma katların statik yük analizleri
  • Göz-Boy duşları
  • Yangın ve duman algılama sistemi
  • Mesleki eğitim/Mesleki yeterlilik belgeleri
  • Ortam ölçümleri
  • Makine koruyucuları
  • Operatörlük belgeleri (Forklift, tavan vinci, v.b)
  • Çalışma alanları - Yürüme yolları
  • Basınçlı Gaz tüpleri (var ise) Depolama alanları, (Tüpler sabitleniyor mu? Koruyucu başlıkları takılıyor mu? Cinsine göre ayrılıyor mu? v.b.)
Herkese kazasız günler.

faris tabur

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
GENEL OLARAK ÖZETLENMİŞ..BİZDEN KALIP ALTI İSKELE HESABI YAPILMASI İSTENMİŞTİ.ASKIDA KALAN İŞÇİNİN KURTARILMASI İLE İLGİLİ ACİL EYLEM PLANIDA İSTENMİŞTİ. DİĞERLERİ YUKARIDA YAZILMIŞ.YATAY YAŞAM HATLARININ KURULMASINIDA RAPORDA BELİRTMİŞLERDİ...

MEHMET AKSAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
bu sene müfettiş arkadaşımın söylediği beton santiralleri ve taş ocakları yoğun denetlenecek.
Hayırlısı olsun herkese

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Evet şu an beton alt yapı ve parke üretimi yapan firmamda denetleniyorum.
Seçime kadar denetimlerin iptal edildiği söyleniyordu birkaç yerde. Firmanıza şikayet üzerine gelinmiş olma ihtimali var mı?

Koray Bekar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Seçime kadar denetimlerin iptal edildiği söyleniyordu birkaç yerde. Firmanıza şikayet üzerine gelinmiş olma ihtimali var mı?
hayır,gayet güzel geçti denetleme.Olumsuz tavırla karşılaşmadık.tekrar kontrole gelmelerini bekliyoruz

Koray Bekar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Geçmiş olsun Koray Bey. Kontrol edilen hususları paylaşabilir misiniz?
Tabi ki;
1-evraksal anlamda
-Sağlık kayıtları
-Eğitim kayıtları
-Tespit öneri defteri(fotoğraflı mail bildirimi yaptıysanız onlar da olabilir.)
- Risk analizi
-acil durum planı (her yıl yapılan tatbikat önemli)
-İş yerinin durumuna göre Patlamadan korunma dökümanı
-Elktrik ve mekanik periyodik kontroller
-Bakım kayıtları
İşletme sahasında istenenler
-Yaya yürüyüş yolları(bu tabi her işletmede istenmeyebiliyor.)
-Çalışan makinelerde muhafazalar,varsa emniyet swicth i olan kapılar
-kaçak akım roleleri
-Yüksek yerlerdeki korkuluklar
Şimdilik aklıma gelen bunlar

umurozkale

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Değerli Arkadaşlar;

Artık müfettişler sadece evrağa bakıp imzalar tamam mı atama yapılmış mı diye incelemekten ziyade evrak içerisindeki bilginin de derinine iniyor. Mesela risk analzi, patlamadan korunma dokumanı veya ortam ölçümleri gibi konularda sunulan diğer bilgilerle çapraza düşürme gibi bir durumları da var. Kendine ve yaptığı işe güvenen arkadaşlar bu işten sıyrılır. Ama bunları yapmakta sıkıntılı olan arkadaşlarımın bu anlamda sahayı iyi incelemelerini ve takip mekanizması geliştirmesini öneririrm. Herşeyi dört dörtlük yaptığını sana çoğu firmada (çevremde duyduğum) 100-150 civarında eksiklik/uygunsuzluk listesiyle ayrılıyorlar.

Saygılarımla

aynur oruç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bursa'da Osgb denetimleri ne durumda acaba bilgisi olan var mı

ali hasan öztürk

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar Merhaba.
Müfettiş denetimleri geçiren firmalarda görev yapan arkadaşlar,denetimler esnasında istenilen belgeleri sıralayabilir mi?
Herkezin katılımı hepimize faydalı olacaktır.
İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• İSG KONTROL BAŞLIKLARI.docx
    14.7 KB · Görüntüleme: 223

isgprof

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Dün denetimden geçtik. İstanbul. Kimya sektörünü denetlediklerini söylüyorlar bu ara bilginize.
Ayrıca oldukça ayrıntılı bakıyorlar, en ufak şeyleri bile yazıyorlar sağolsunlar. İSG uzmanlarını çok güzel zan altında bırakıyorlar sanki iş yapmıyormuşuz gibi gösteriyorlar. Risk analizinde yazılana bile kulp buluyor. Aylarca uğraştığım analize 1 dakika bakıp çamur atıyor. İşvereni mi denetliyorlar yoksa bizi mi anlamadım.

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
yeni geçirmiş olduğum bir denetimim.

Ekli dosyalar

• denetim tutanağı syf 1.jpg
    denetim tutanağı syf 1.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 259
  • denetim tutnağı syf 2.jpg
    denetim tutnağı syf 2.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 247
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.