İş Güvenliği Uzmanı Ve Bilirkişilik | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

İş Güvenliği Uzmanı Ve Bilirkişilik

Konu, 'Güncel Duyurular, Tartışmalar, Forum Hakkında' kısmında Acemi tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Acemi

  Acemi TÜİSAG Üyesi  İş güvenliği uzmanı olarak "bilirkişilik" konusuyla ilgili bilgi sahibi olan, İş Güvenliği Uzmanı sıfatıyla fiilen bu görevi yapan/yapmış, konu hakkında araştırma yapan arkadaşlardan bu konuda bilgi vermelerini rica ederim.

  İlgili Kanun: http://www.mevzuat.gov.tr/Metin1.As...ski=0&sourceXmlSearch=&Tur=1&Tertip=5&No=6754
  İlgili Yönetmelik: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/08/20170803-2.htm
  İlgili Birim: http://bilirkisilik.adalet.gov.tr/#


   
 2. yunus cengiz

  yunus cengiz TÜİSAG Üyesi

  bilirkişilik yapacağınız alanda 5 yıllık çalışmış olmak ve bunu belgelemek gerekiyor. yeni çıkan bilirkişi kanunuyla birlikte bilirkişi temel eğitimi almış olmanız gerekiyor. bu şartlara sahipseniz adliyelerden ve bölge adliye mahkemelerine başvuru yapabilirsiniz. başvurunuz onaylandığı takdirde bilirkişi listesine alınırsınız ve ilgili bir dava olması halinde, davaya görüş bildirmek için atanırsınız.

   
  Acemi bu yazıya teşekkür etti.
 3. Acemi

  Acemi TÜİSAG Üyesi

  Eğitim aldığı kendi branşından ayrı olarak İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI sıfatıyla bilirkişilik yapan ya da başvuru yaparak başvurusu kabul edilmiş bir uzman arkadaşımız varmı acaba...

     

   
 4. nigarcinar

  nigarcinar TÜİSAG Üyesi

  Şimdiye kadar,Meslek Odalarından aldıkları Bilirkişilik Belgesiyle,Adliyelerin önünde bekleyerek bilirkişilik yapan kişiler tanıyorum.Hakimlere kendilerini belletmişler,sürekli olarak onlara görev veriliyor.Anlayacağınız,bir kemikleşmiş durum var.Ağzınızla kuş tutsanız,bu sabit şahısları aşabileceğinizi sanmıyorum.Adalet Saraylarında ne yazık ki Bilirkişilik müessesesi,bazı kişilerin tekelinde çalışıyor.

   
  Last edited by a moderator: 17 Ekim 2017
  _kaanmert ve 6666 bu yazıya teşekkür etti.
 5. Acemi

  Acemi TÜİSAG Üyesi

  çok ilginç Kanun, Yönetmelik ve Bilirkişilik Daire Başkanlığı neye yarıyor o halde.

     

   
 6. Acemi

  Acemi TÜİSAG Üyesi

  Bilirkişilik Daire Başkanlığı'nın Hakkımızda kısmından alıntı:
  "03.11.2016 tarihli ve 6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu, 24.11.2016 tarihli ve 29898 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
  Bilirkişilik hizmetlerinin etkin, düzenli ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla Kanunun 6 ıncı maddesinin birinci fıkrası uyarınca Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde “Bilirkişilik Daire Başkanlığı” kurulmuş olup, 07.12.2016 tarihi itibariyle Bilirkişilik Daire Başkanı görevine başlamıştır.
  Daire Başkanlığı, bir daire başkanı, yeteri kadar tetkik hâkimi ve diğer personelden oluşmaktadır.
  Daire Başkanlığı nezdinde, Kanun ve Yönetmelikle verilen bilirkişilik faaliyetleri ile ilgili görevleri yerine getirmek üzere; Bilirkişilik Hizmetler Bürosu, Sicil Bürosu ve Eğitim Bürosu kurulmuştur.
  Ayrıca, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrası uyarınca, bilirkişilikle ilgili tavsiye niteliğinde karar almak üzere oluşturulan ve yüksek yargı organları, ilk derece mahkemeleri, üniversiteler, meslek odaları ve meslek birliklerinden temsilcilerin yer aldığı 28 kişiden müteşekkil ve başkanlığını Adalet Bakanlığı Müsteşarının yapmakta olduğu “Bilirkişilik Danışma Kurulu”nun sekretaryası da Daire Başkanlığımızca yürütülmektedir."
  Sözü edilen hususlar sanırım bu başkanlığın etkinliği ölçüsünde düzelecek.

   
 7. Acemi

  Acemi TÜİSAG Üyesi

  Anladığım kadarıyla "İş Kazalarında Bilirkişilik konusu"nda özel olarak İş Güvenliği Uzmanlığı sertifikalı meslek dalı olarak malesef atlanmış gibi gözüküyor.
   
 8. Seyit GÜVENÇ

  Seyit GÜVENÇ TÜİSAG Üyesi

  İlk derece mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinde bilirkişilik yapmak için "Bilirkişilik Eğitimi" almaya gerek yok. Meslek odalarında uygulana bilirkişilik eğitimi "Kamu Bilirkişiliği" için geçerli. Adliyede bilirkişilik yapmak için 3 yıllık meslek tecrübesi olması yeterli. Diğer şartlarıyla birlikte 3 yıllık bir İGU belgesi bilirkişi olmanıza yeterli. nigarcinar isimli üyemizin de dediği gibi mahkemelerde kök salmış ve hakimleri tanıyan bilirkişileri aşmak çok zor. Bir çok mahkemede hakimleri tanıyan bilirkişiler davalara atanıyor. Bir kısım davalarda da hakime bağlı olarak hakim işin üzerine düşmezse mahkeme kalemi işleri idare ediyor. Aşılması zor bir bariyer. Aşmanın yolu ya hakim ve özel kalam memurlarını tanımak ya da çok nadir bir konuda bilirkişi olabilmek.   
 9. Acemi

  Acemi TÜİSAG Üyesi

  Sanırım Seyit Güvenç ve nigarcınar'ın yazdığı tüm bu sıkıntılar iyi yölü olarak tamamen değişecek.Ancak bu değişimde İş Güvenliği Uzmanlığı, meslek dalı olarak kanun ve yönetmelikte yer almıyor gibi.... benim sorguladığım ve anlatmak istediğim husus burası...

     

   
 10. yunus cengiz

  yunus cengiz TÜİSAG Üyesi

  yeni bilirkişi bu durumun önüne geçilmesi adına olumlu adımlar atacak. dosyaların belli bilirkişilerde toplanmasını engelliyor. aynı zamanda sınır koyuyor.   
  Acemi bu yazıya teşekkür etti.
 11. Acemi

  Acemi TÜİSAG Üyesi

  Yunus bey yeni düzenlemelere bakınca iş güvenliği uzmanı "sertifikalı bir meslek gurubu" olarak kabul edilecekmi ne düşünüyorsunuz bu konuda   
 12. Acemi

  Acemi TÜİSAG Üyesi

  Bilirkişilik Daire Başkanlığı
  Görevlerimiz başlığında
  6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu'nun 6'ncımaddesi uyarınca;
  1. Bilirkişilik hizmetlerine ilişkin temel ve alt uzmanlık alanlarını tespit etmek.

  2. Temel ve alt uzmanlık alanlarına göre bilirkişilerin sahip olması gereken nitelikleri belirlemek.

  1. madde umut verici gibi duruyor

   
 13. uzmnmümin

  uzmnmümin TÜİSAG Üyesi

  ben yapıyorum
   
  Acemi bu yazıya teşekkür etti.
 14. Acemi

  Acemi TÜİSAG Üyesi

  üstadım alt uzmanlık alanı olarak üç yıl iş güvenliği uzmanı olarak çalışma yeterlimi yoksa odamı beş yıl olacak benim takıldığım konu bu aslında ve tabi birde presedür olarak nereden ve nasıl başlayacağım. bu konularda yardımınızı rica ederim.Selamlar

   
 15. uzmnmümin

  uzmnmümin TÜİSAG Üyesi

  3 yıl çalışmış olmanız şartı aranıyordu eskiden tabi şimdi mevzuat değişiyor artık bilirkişilik eğitimi de geliyor.   
 16. ceyhun k.

  ceyhun k. TÜİSAG Üyesi

  merhabalar,
  yeni bilirkişilik yönetmeliğine göre, bilirkişilik için iş güvenliği uzmanlığı hangi temel veya alt gruba giriyor?

   
 17. Erdem Öz

  Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

  Yeni yönetmeliğe istinaden İş güvenliği uzmanı diye bir kavram mevcut değildir.

   
 18. yusuf aydın

  yusuf aydın TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar yeni listede ne uzmanlık, ne iş kazaları, ne de iş güvenliği diye bir şey yok. yani bu demek oluyor ki, herkes diplomasındaki mesleğe göre 5 yıl çalışmış olmak kaydıyla bilirkişilik yapabilecektir.

   
 19. Seyit GÜVENÇ

  Seyit GÜVENÇ TÜİSAG Üyesi

  Yeni Bilirkişilik Kanunu ve Yönetmeliğine göre Bilirkişilik yapabilmeniz için öncelikle Bilirkişilik Temel Eğitimi almanız gerekiyor. Bunun yanında İSG uzmanı olarak 5 yıllık tecrübe gerekmekte.

   
  6666 bu yazıya teşekkür etti.
 20. Acemi

  Acemi TÜİSAG Üyesi

  bu bilginin tam olarak kaynağı nedir acaba. iş güvenliği uzmanlığı alt uzmanlık olarak henüz listede yok hatta uzmanlık olarak bile görülmüyor...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica