Iş Güvenliği Uzmanı Ücretinin Işveren Yerine Bir Fondan Alması

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında mecanen tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mecanen

  mecanen TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar merhaba;

  İş Güvenliği Uzmanları işlerini yürütürken çoğu zaman Bakanlık ile İşveren arasında kalacaklar gibi duruyor. İşverenin maaşı vermesi tarafsızlık ve bağımsızlık noktasında uzmanlar üzerinde baskı oluşturacağı aşikar

  Avrupada uygulanıyormuş sanırım. İş Güvenliği Uzmanları ücretlerini işveren, STK, yasal merciler v.s lerin kabul ettiği bir fon üzerinden alsalar daha rahat ve bağımsız şekilde çalışacaklarına inanıyorum

  Sizler neler düşünüyorsunuz

  Saygılarımla
  Murat Gülen


   
  serkanC ve Görkem Yargül bu yazıya teşekkür etti.
 2. hasan Akyıldız

  hasan Akyıldız TÜİSAG Üyesi

  Çok güzel olur.
  Hatta bakanlık işyerlerini denetlerken İSG uzmanlarını da değerlendirsin.
  Bu sayede işini yapanları da ücret artışı ile ödüllendirsin.
  Hasan

   
  serkanC ve Görkem Yargül bu yazıya teşekkür etti.
 3. Eralp Kuyucu

  Eralp Kuyucu TÜİSAG Üyesi

  Yurt dışında da uygulanan çok güzel bir yöntem. İşverenler belirlenen fona yatırır parayı, fondan da ISG Uzmanları ve İşyeri hekimlerine ödeme yapılır.

     

   
  mecanen ve serkanC bu yazıya teşekkür etti.
 4. hakandetta

  hakandetta TÜİSAG Üyesi

  işveren ile uzman arasındaki para ilişkisi olabildiğince devlet gözetimine alınmalı örneğin her maddeye ceza yazmışlar birde iş güvenliği ücretlerinin aksatılmasına ceza yazsınlar

   
 5. cagatay060606

  cagatay060606 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,

  Çok güzel söylüyorsunuz patronumu denetliyorum ve maaşımı ondan alıyorum. Ne kadar objektif olabilirsinizki adam baktı canını sıkıcak şeyler yazdınmı aba altından bir kaç kez sopayı gösterir, sonra baktı olmadı kapının önüne koyar.

  Bu uygulamanın daha önce farklı proğramlarda gündeme geldi. Maden Mühendislerinde Teknik Nezaretçi, Çevre Görevlilerinde ama değişen hiçbirşey olmadı. Güzel Türkiyemde kendi patronunu denetleyip paranıda ondan almak zorundasındır.

  Hatta Maden Mühendisleri Nisan ayında MİGEM'e vermesi gereken evrakların biri de MMO belirlediği fiyat üzerinden Teknik Nezaretçi ücretlerimi aldım yazısını işverenden imzalı olarak alıp MİGEM'e vermek zorundadırlar. Arkadaşlar gider kuzu kuzu işveren bu ne der açıklarsın sonra gevrek gevrek gülen iş veren imzasını atar sende birşey diyemezsin.

  Sonuçta olması gereken uygulamayı konuşuyoruz. Ama geçmişteki acı tecrübeler bunun olma ihtimalini zayıf olduğunu gösteriyor. Eğer bu şekilde olursada çok büyük bir iş başarılmış olur.

     

   
  mecanen bu yazıya teşekkür etti.
 6. yusufhayriye

  yusufhayriye TÜİSAG Üyesi

  Kasım ÖZER`e bu soru sorulmuştu böyle bir şeyin mümkün olmadığını söyledi. Olsa çok da güzel olur....

   
 7. babacann

  babacann TÜİSAG Üyesi

  İşveren ile İSG uzmanı arasında parasal ilişki bulunduğu sürece bu yasanın başarı ile uygulanması hayal.Arkadaşlara katılıyorum. İSG uzmanının alacağı maaş bakanlıkça belirlenmeli.Bu bedelin bir fona yatırılması zorunlu hale getirilmeli.Böylece para ilişkisi kesilmiş olur.Bu sistemle başarının daha yüksek olabileceğini düşünüyorum.Tüm arkadaşlara kolaylıklar dilerim.
   
  mecanen bu yazıya teşekkür etti.
 8. gül isg

  gül isg TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar parayı fondan almakta çözüm değil.yine işveren kendisi belirleyecek çalışacağı isg uzmanını.işverenin tercihine bırakılmamalı devlet himayesinde çalışmalıyız.tabi bu durum iyi kazanan isg uzmanı arkadaşların hoşuna gitmeyecektir.   
 9. Doğuş

  Doğuş TÜİSAG Üyesi

  İyi kazanmayan isg uzmanları bu işi bıraksınlar abi. 1200 1300 TL gibi paralara C sınıfı uzmanlık yapanlar 2000 TL gibi paralara da B sınıfı Uzmanlık yapanlar yüzünden bu haldeyiz.

     

   
 10. gül isg

  gül isg TÜİSAG Üyesi

   
 11. gül isg

  gül isg TÜİSAG Üyesi

  meseleyi sadece para kazanmak olarak görmeyelim.bir isg uzmanı mesleğinin anlam ve önemini çok iyi idrak etmeli her şeyden önce.tabiki emeğimizin karşılığını almalıyız .ama isg uzmanı seçimi işverene kaldığı sürece aksaklıklar yaşanacaktır.temennim bir daha böyle kazaların yaşanmaması ve mesleğimizi düzgün koşullar altında icra etmemizdir.
   
 12. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Bence fon meselesi başka sıkıntılar da ortaya çıkarabilir.Ben bir şirkette çalışıyorum ve beni İG Uzmanı olarak şirketim 20 saatliğine görevlendirdi.Ben işe başlayınca asıl işime 20 saat ayırıp diğer mesaimin tamamını iş güvenliğine harcadığımı gördüm.Yani kağıt üstünde 20 saat İş Güv Uzmanı olarak çalışıyor gözüküp aslında 140 saat çalışmak bana saçma geldi ve şirketimin müdürlüğüne dilekçe yazıp 20 saatin yeterli olmadığını ve isg katipteki sözleşmemin en az 140 saat yapılmasını istedim.Şirketim bu talebimi kabul etmezse bu işin altından kalkamayacağımı ve bu işi 20 saatte yapabilecek başka birisine vermelerini istedim.
  Şimdi soruyorum: Devlet fondan parayı ödedi ve ortada da minimum süreler üzerinden yapılan sözleşmeler mevcut.Ama benim çalıştığım şirket beni minimum süreden değil de asıl ihtiyaç duyduğu daha gerçekçi bir süre üzerinden sözleşme yaptı İSG katipten.Devletin bana ödeyeceği para doğal olarak artacak.Bu süre üzerinden bana devlet para öderken ve ben yalnızca tek bir işyerine bakarken,buradaki arkadaşların çoğu 140 saati doldurmak için benim çalıştığım yer gibi 7 işyeriyle anlaşmış durumda olması gerekir ve o kişi de benle aynı parayı almış olacak.Bu saat ayarlaması nasıl olacak.Şirketim diyelim ki kabul etmedi benim 140 saatlik talebimi,nolcak o zaman biliyor musunuz, Uazman arkadaşlardan birisi gelip 20 saat üzerinden sözleşme yapacak şirketimle.Aranızda kaç tane arkadaşımız var sadece minimum süreden değil de o işyerinin kendi gerçekleriyle örtüşen sürelerde sözleşme yapabilen.Devlet diyelim ki bir uzman havuzu oluşturdu ve görevlendirme yapmak istedi beni bir şirkete, ne yapacak o da minimum süre üzerinde görevlendirme yapacak.6331 der ki bakanlığın belirlediği sürelerden az olmamak kaydıyla işveren uzmana,hekime ve hemşireye yeterli çalışma süresi temin eder.Bu yeterli süreyi kim belirliyor abi?Nedense bu yeterli süre hep minimum süre oluyor .

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica