Iş Güvenliği Uzmanı Sözleşme Ücretlerinde, Fiyatlarınızı Öldürmeyiniz!

Sedat Türkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar, bırakın aylık 1750-2000 tl ye çalışmayı 2000-3000 tl ye çalışmaya razı olan insanlar neden macera peşindeler, zaten siz muhendis değilmisiniz? iş güvenliği uzmanı olmadan bu paraları kazanmıyor musunuz ki, şimdi daha düşük ücretlere çalışmaya razı olunuz. insanlar aklını peynir ekmekle mi yedi ki, üstüne üstlük bir de para verip eğitim alsın 7-8 ay sınav için çalışsın bir de uzmanlıkla hapis cezası gibi bir sorumluluk altına girsin, 1750 -2000 tlye şükretsin , bunu kim söylüyorsa kendisine ve meslektaşlarına bıçak saplıyor demektir. Ey millet kendinize gelin, eğer bu işten şuan yaptınız işten çok daha kazanmayacaksanız veya talep etmeyecekseniz bırakın bu işi ki ,uzmanlığı sürdürmek isteyenlere sağlıklı bir ortam kalsın. bırakın aylık olarak çalışmayı , bizler ücretlerimizi sözleşme başına göre belirtmemiz gerekir, benim çevremdekilerin söylemleri,sözleşme başı ödeyen firmaların ve eğitim aldığım kurs hocaların söylediklerinin hepsinin ortalamasını alırsam C sınıfı bir Uzman günlük mesai karşılığı 600-800 tl arası sözleşme ücreti alması gerekiyor, sektör ortalaması budur. kendisini ezdirmek isteyen var ise merak etmeyin ezen çok olur.syg.

Sedat Türkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Herkes , ayrıca büyük bir yanılgı içindeler, işletmeler neden seni aylıkla çalıştırsın ki kanun gereği sözleşmeli çalıştıracak, personel sayısına göre sana aylık 1000 tl -1500 tl ücret ödeyecek. bu ücretde hiç bir büyük işletmeyi zorlamaz. zaten eğer o firma ihracat firması ise zaten 6331 yasası çıkmadan , iş güvenliği uzmanı çalıştırıyorlardı, ve bu paraları yıllardır uzmanlara ödeniyordu, yani bu ücretler 50 üstü işçi çalıştıran firmalara sürpriz değil. adamın 20 kişilik personeli var isede ödeyeceği ücret zaten 300 tl yi geçmez buda kimseyi zorlamaz. ama iş güvenliği uzmanı 20-25 farklı firmayla sözleşme yaparsa ortaya taabiki hak edilir bir ücret çıkacaktır. söylenen 5000-6000 tl rakamlar bu şekilde oluşuyor. benim tercihim ve sizlerinde tercihi osgb olmamalı, ne zaman onlar sözleşme başı ücret ödemeye başlarsa yani kar paylaşımlı o zaman çalışırsınız. OSGB lerin uzmanları sömürmeye hakkı hiç bir şekilde olamaz. ortaya sermaye mi koyduda pastanın büyüğünü almaya hak kazansın , göreceksiniz kazancı eşit paylaştırmazsa hiç bir osgb çalıştıracak uzman bulamayacak. emin olun 1 temmuz sonrası hiç bir uzmanın müşteri bulamama gibi bir sorunu olmayacak. hele 2014 temmuzdan sonra araya tanıdık koyacaklar uzman bulmak için, o günleri yaşacak insanlar buna emin olun. bu yüzden herkes kendi değerini ve varlığının varkında olsun

omayra

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Herkes , ayrıca büyük bir yanılgı içindeler, işletmeler neden seni aylıkla çalıştırsın ki kanun gereği sözleşmeli çalıştıracak, personel sayısına göre sana aylık 1000 tl -1500 tl ücret ödeyecek. bu ücretde hiç bir büyük işletmeyi zorlamaz. zaten eğer o firma ihracat firması ise zaten 6331 yasası çıkmadan , iş güvenliği uzmanı çalıştırıyorlardı, ve bu paraları yıllardır uzmanlara ödeniyordu, yani bu ücretler 50 üstü işçi çalıştıran firmalara sürpriz değil. adamın 20 kişilik personeli var isede ödeyeceği ücret zaten 300 tl yi geçmez buda kimseyi zorlamaz. ama iş güvenliği uzmanı 20-25 farklı firmayla sözleşme yaparsa ortaya taabiki hak edilir bir ücret çıkacaktır. söylenen 5000-6000 tl rakamlar bu şekilde oluşuyor. benim tercihim ve sizlerinde tercihi osgb olmamalı, ne zaman onlar sözleşme başı ücret ödemeye başlarsa yani kar paylaşımlı o zaman çalışırsınız. OSGB lerin uzmanları sömürmeye hakkı hiç bir şekilde olamaz. ortaya sermaye mi koyduda pastanın büyüğünü almaya hak kazansın , göreceksiniz kazancı eşit paylaştırmazsa hiç bir osgb çalıştıracak uzman bulamayacak. emin olun 1 temmuz sonrası hiç bir uzmanın müşteri bulamama gibi bir sorunu olmayacak. hele 2014 temmuzdan sonra araya tanıdık koyacaklar uzman bulmak için, o günleri yaşacak insanlar buna emin olun. bu yüzden herkes kendi değerini ve varlığının varkında olsun

omayra

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
kalemine sağlık...bende çevremdeki uzman ve uzman adayı arkadaşlarıma bunu anlatmaya çalışıyorum.Mesleğe sahip çıkmak kıymet vermek lazım...

storm_man

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
gönlümüzden geçen miktarlar bunlar zaten işimize sahip çıkalım arkadaşlar bunu türkiye geneli bütün arkadaşlarımıza bir şekilde duyurmamız gerekiyor arkadaşlar....

halime

Üye
TÜİSAG Üyesi
Keşke herkes sizin gibi düşünebilse. Bugün bir kuaföre gidiyorsunuz saç kesimi 10-15 arası en az, boyama 100 tl den başlıyor. üstelik saçınız mı yandı boyayı mı beğenmediniz, ancak bu şekilde oldu diyip yolluyorlar. Bir elektrikçi veya su tesisatçısı çağırıyorsunuz en küçük iş de size 150-200 tl fiyat çıkarıyorlar. Sonunda ne bir hapis nede Allah korusun bir ölümlü kaza sonrası vicdan azabı söz konusu . Maalesef bırakın iş güvenliği uzmanlığını mühendislerin bile kıymeti bilinmiyor. Sanırım bunun çoğu sorumluluğu bize ait. Aynı işleri yapmamıza ama bizim sorumluluğumuz daha fazla olmasına rağmen hiçbir işyeri hekimi bu fiyatları konuşmuyor. Umarım bu meslek ve uzmanların değeri hakettiğini bulur.

AhmetYavuzALKAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sedat Bey, dusuncelerinize tamamen katiliyorum. Birdenbire muhendis, mimar ve teknik ogretmenlerde muazzam bir telas oldu. Piyasada calissin, calismasin herkes kendi almis oldugu en az 4 yillik egitim yokmus gibi, ki bunlarin icerisinde kendi alaninda yuksek lisansini hatta doktorasini yapmis arkadaslar cok sayida var, b, 1500 TL'ler civarinda rakamlara takla atmaya basladi. Bu nasil bir acizlik ve ozguvensizlik duygusudur ki insanlar bu noktaya gelmistir. Isin ilginc tarafi, halihazirda herhangi bir kurum yada firmada normal calistiklari halde. bu isi birkac firma ile anlasarak sadece haftasonlari ilgilenip ayda 500-1000 tl EK GELIR yapsak fena mi olur diyen kisilere de rastladim. Ek gelir kapisi olarak bu isi yapmayi dusunen insanlara hayret etmemek mumkun degil. Is Guvenligi Uzmanlarinin yetkileriyle beraber, kaza yada meslek hastaliginin vukuunda cok daha fazla agir cezalar verilir ve uygulanirsa bu isin ek gelir mantigiyla yapilacak gayri ciddi bir is olmadigini bu zihniyetteki arkadaslar anlayacaktir. Saka degil bu, insan hayatindan soz ediyoruz. Elbette ki, IGU yetkisini eline alanlarin, bir o kadar hukuken sorumluluklarinin ve cezalarinin da agir olmasi gerekir ki, karsiliginda hak ettikleri gercek gelir duzeyine ulasabilsinler.

unalsaribas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İlerisi için öngörüm iş güvenliği uzmanları eğer bir osgb bünyesinde çalışmaz ise iş bulamayacak niye mi? 10 dan az çalışanı olan iş yerleri için bilinen üzere devlet desteği olacak. Peki bu destek kime sağlanacak tabiki doğrudan osgb lerin hesabina bireysel sözleşme yapan firmalar bu desteğin kapsamı dışında tutulursa kimse bireysel sözleşme yapmayacak ve uzmanlar osgb lere mahkum kalacaktır. Şimdi şöyle dediğinizi duyar gibiyim e bizde 10 üzeri çalışanı olanlarla sözleşme yaparız. Bu 10 üzeri çalışanı olanlar bünyesinde en az bir uzman veya adayı var zaten. Geriye hekim kaliyor onu da osgb den veya bireysel sözleşme ile alır. Bu noktada ihale veya benzeri bir sistemle pastanın osgb lere kalmasını önlemek kalıyor buda ancak osgb gudumune girmeyecek oda dernek vb. STK ların etkin çalışması ile olacaktır. Saygılarımla.

AhmetYavuzALKAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
OSGB'lerin on planda olacagi dusuncenize katilmiyorum. OSGB'leri olusturan sac ayagindan ve olmazsa olmazdan biri Is Guvenligi Uzmaninin ta kendisidir. OSGB'ler IGU'lari kole isci olarak goremezler.. Cunku iyi dusunurseniz, IGU'lar OSGB'lere degil, OSGB'ler IGU'lara muhtaclar.. IGU'lar kendi degerlerinin farkinda olmalilar.. Burada esas mesele, IGU'larin 3 kurusa tamah etmemeleri.. Yada ek gelir olsun zihniyetiyle isi sulandirip, gayri ciddi bir sekilde olayin ve kendilerinin, kendileriyle beraber ailelerinin ve en onemlisi calisanlarin hayatlarini karartacak ucuzluklar yapmamalari..

AhmetYavuzALKAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bir Havayolu sirketini dusunun.. Koca bir filo ucak satin almis, ancak ucaklarini ucuracak pilot yok.. Pilotlar elbet ki birilerinin sahibi oldugu ucaklari ucuracaklar ama hicbir havayolu sirketi "Kusura bakma kardesim, ucaklar benim, sen ucuracaksin, ben de seni ucuza calistiracagim" diyemiyor pilotlarina ve pilotlar hak ettikleri maasi fazlasiyla aliyor.. OSGB'ler de bu sekilde olmak zorunda kalacak, tabi eger IGU'lar kendi degerlerinin farkina varirsa.. Kaldi ki, pilotlar eger kendi ucagini almayacaksa, ki biliyorsunuz bu cok buyuk paralar gerektirir, havayolu sirketlerine resmen muhtaclar, ancak IGU'lar OSGB'lere muhtac degiller.. Firmalarda surekli olarak da calisabilirler.. OSGB'ler IGU'lar icin sadece bir alternatiftir..

unalsaribas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
OSGB'lerin on planda olacagi dusuncenize katilmiyorum. OSGB'leri olusturan sac ayagindan ve olmazsa olmazdan biri Is Guvenligi Uzmaninin ta kendisidir. OSGB'ler IGU'lari kole isci olarak goremezler.. Cunku iyi dusunurseniz, IGU'lar OSGB'lere degil, OSGB'ler IGU'lara muhtaclar.. IGU'lar kendi degerlerinin farkinda olmalilar.. Burada esas mesele, IGU'larin 3 kurusa tamah etmemeleri.. Yada ek gelir olsun zihniyetiyle isi sulandirip, gayri ciddi bir sekilde olayin ve kendilerinin, kendileriyle beraber ailelerinin ve en onemlisi calisanlarin hayatlarini karartacak ucuzluklar yapmamalari..
Bu noktada sizin argümaniniz uzmanların dik duruş sergileyecegi yönünde ancak benim tezimdeki argumanlarim farklı ne kadar da dik dursaniz sistem uzmanları osgb lere mahkum edecek yönde gelişecek. İnşallah bu boyle olmaz. Bunun böyle olmaması için de STK lar kurup mücadele gerekli diye düşünüyorum.

manchestain

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
haklısınız ama bu zihniyet devam ettiği sürece boşuna yazmış oluyorsunuz en mantıklısı izleyelim ve görelim neler olacak :)

Ersin K

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
bende katılıyorum .az paraya 8 9 iş alacağına 1 tane iyi para ya tek iş al hep rahat yaparsın hem kazanırsın

semra

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar çalıştığım ilde çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 750-800 tl ye bireysel çalışan iş güvenliği uzmanı arkadaşlar var...Peki bu durumda tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinden talep edeceğimiz ücret ne kadar olabilir...Yada söylediğiniz rakamları nasıl isteyebiliriz??

samettunca

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar çalıştığım ilde çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 750-800 tl ye bireysel çalışan iş güvenliği uzmanı arkadaşlar var...Peki bu durumda tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinden talep edeceğimiz ücret ne kadar olabilir...Yada söylediğiniz rakamları nasıl isteyebiliriz??

bu arkadaşların çalışma süresi ne kadar peki ?

volki-58

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
OSGB lerin taşeronu olmayalım arkadaşlar...

SeyitAliYavuz1907

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bence İSG Uzman Maaşları,Risk Analizi Ücretleri,Sağlık Raporu Ücretleri , OSGB hizmet Ücretleri Birim saatlik olarak bir yönetmelik de yayınlanmalı. Ücretler serbest piyasaya sunulursa, Asgari ücretle OSGBlerde çalışan İSG uzmanlarıda ortaya çıkar,3 kişinin çalıştığı bir ofiste risk analizine de 500 lira gibi fiyatlar çıkar. İnşallah kurulmasını istediğimiz İSG Uzmanları odası kurulur da bu konuda bir şeyler düzene girer.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.