Iş Güvenliği Uzmanı Olunmalı Mı Olunmamalı Mı?

bio.turgut

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar, ustalar, üstadlar evvela merhabalar aranıza yeni katıldım ve uzmanlık sınavına daha doğrusu kursa kayıt olmak için kararsızım ve işin içinden çıkamıyorum. forumda bi çok konuyu okudum ve okudukça karamsarlığa kapıldım herkes piyasanın çok düştüğünü, risk analizini yoldan geçene ücretsiz verilecek kıvama gelindiğini, firmaların osgb leri tercih ettiğini ve bu osgblerin kan emici olduğundan yakınmış durumda ve bunun yanında alınan ücretin alınan riski karşılamadığını da gördüm.

ve başka bir konu daha var örneğin ben biyoloji bölümü mezunuyum ve piyasada benim tutunma şans var mı ? ben iş veren olsam mühendisler varken bi biyoloğa bi kimyacıya yada fizikçiyi niye çalıştırayım ki, iş yerim makine üzerineyse bi makine müh. alırım hem de iş güvenliği uzmanı olarak çalıştırtırım mühendis olarak 26 gün ve 4 günde igu olarak primini yatırır ekstradan igu çalıştırma gereği duymam ki bunu neredeyse her fabrika için geçerli durum. bana öyle geliyorki fizik kimya biyoloji ve çevre mühendisleri osgblere mahkum kalmakta, tabi işin iç yüzünü bilmeyen ve henüz igu eğitimi almamış sadece dışarıdan bakan biri olarak bunu söylüyorum bu dediklerim tamamen yanlışta olabilir işte benim sorunumda burada başlıyor eğer dediklerim doğruysa durum vahim ancak (inş. öyledir) dediklerim yanlışsa hala umut var.

dün dayanamadım 2 osgb ile görüşmeye bu sorularımı onlara da sormaya gittim turdum sohbet ettim ve sağ olsunlar beni kırmayıp sorularıma cevap verdiler. maaş konusunda yeni başlayacak bi igu nın 1250 lira maaş alacağını söyledi bunun üzerine peki alınan riskin değerini bu kadar mı olduğumda yani bana 10 yer verdiniz ve burada 50 kişi çalışıyor 50x10 500 kişinin hayatının riski 1250 mi diye sorduğumda bana verilen cevap zaten işi iyice öğrenmeden uzmanı sahaya bırakmayız oldu bu durumda da düşündüğün kadar riskli bi durum yok cevabı aldım. bu konuşmamdan sadece bi kesit ama konuşmanın genelinde osgb ile konuşunca tekrar umutlandım, bana o pozitif enerjiyi verdi.

farkındayım çok uzattım bunun için affınıza sığınıyorum ancak bu sorular benim gibi yeni kursa kayır yaptıracak kişilerin aklındaki soruları çözecek diye umut ediyorum sizce bu sertifikayı almalı mı almamalı mı ? bana bu sorularımın cevabını verecek dostlara şimdiden tşklerimi sunarım, kazasız günler dilerim.

Mehmet ÖZKAN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Evet şu anda herkes iş güvenliği uzmanı olmaya çalışıyor.
1)hükümet eğitim kurumlarından aldığı vergilerle kasasını dolduruyor dershaneleri kapattı ama yerine bir sektör oluşturdu.
memleketinde iş güvenliği kursu vermeyen eğitim kurumu olmayan varmı merak ediyorum.
2)sınava giriş adı altında para topluyor kazanandan belge ücreti alıyor kazanmayan gene sınava giriyor.sonuç kasa doluyor.
tüm mühendis mimar teknik öğretmenler fizik kimya biyoloji mezunları iki yıllık isg myo mezunu çok yakında edebiyat ve tüm yüksek okul ve fakülte mezunları bir kaç sene sonra tüm lise ve dengi okul mezunları işçi sağlığı ve güvenliği uzmanlığı kursu alarak uzman olacaklar.
koca koca amcalar dedeler teyzeler kursa gidiyor öğretmenler mühendisler kursta, nedeni aldıkları para yetmiyormuş
işsiz gençler aktif enerjik tam verimli olma çağlarında sınavdan sınava koşuyorlar.neymiş isg uzmanı olacaklarda iyi para kazanacaklar ne zaman bu ülkeye adalet gelir insana saygı duyulmaya başlanır ne zaman bu ülke ordan burdan topladığı yasalarla değilde kendi anayasasını kendisi yazar belki o zaman bişeyler düzelmeye başlar.

I

izmir35

Guest
Bence uzman olunma(MA)LI :hey:

bio.turgut

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
@uygar hocam o konuyu takip ediyorum yazılanları okuyorum.

@mehmet hocam noktasına varana kadar aynı fikirdeyim sziinle.

@izmir35 peki neden ? siz igu olarak şuanda çalışıyormusunuz ?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.