Haber - Iş Güvenliği Uzmanı Olmak Isteyenler 100 Bini Aştı | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Iş Güvenliği Uzmanı Olmak Isteyenler 100 Bini Aştı

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  İş güvenliği uzmanı olmak isteyenler 100 bini aştı
  hbr.jpg

  Cumartesi günü yapılacak iş yeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavına toplam 104 bin 612 kişi başvuru yaptı.

  Başvurulardan 16 bin 403'ü A ve B sınıfı uzmanlık için oldu. Sınava en fazla başvuru 79 bin 565 ile C sınıfı uzmanlıkta yaşanırken, en az başvuru ise 8 bin 644 kişiyle iş yeri hekimliğinde gerçekleşti.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, son günlerde bazı gazetelerde "riskli sınıfta yer alan küçük iş yerlerinin de iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli çalıştırmak zorunda olduğu, bu yükümlülükleri yerine getirmeyen iş yerlerine çok büyük rakamlarda cezalar uygulayacağına" ilişkin haberlerlerin yapıldığını belirtti.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun öncelikli amacının iş yerlerinin risklerini belirleyerek değerlendirme yapmaları ve iş kazasına sebep olabilecek riskleri ortadan kaldırmak olduğunu ifade eden yetkililer, bakanlığın bu anlayışa uygun olarak 2014 yılında, hayati risk taşımayan iş yerleri için işverenleri bilgilendirme ve bilinçlendirmeye öncelik vereceği ve cezalandırmayı en son çözüm yolu olarak uygulayacağını bildirdi.

  -Cumartesi yapılacak sınava 104 bin başvuru

  Yetkililer, iş yeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavının 21 Aralık Cumartesi günü yapılacağını belirterek, söz konusu sınav neticesinde piyasanın iş güvenliği uzmanı ihtiyacının büyük ölçüde giderileceğine işaret etti.

  Buna göre, cumartesi günü yapılacak sınava toplam 104 bin 612 kişi başvuru yaptı. Başvurulardan 16 bin 403'ü A ve B sınıfı uzmanlık için oldu. En fazla başvuru 79 bin 565 ile C sınıfı uzmanlıkta yaşanırken, 8 bin 644 kişi de iş yeri hekimliği için müracaat etti.

  -Şubat'ta bir sınav daha olacak

  Bakanlık yetkilileri, 2014 yılı Şubat ayında A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanlığına geçiş için bir sınav daha yapılacağını açıkladı.

  Yapılacak bu sınavlar sonucunda çalışma hayatındaki iş güvenliği uzmanı yetersizliği sorununun tamamen çözülmesinin hedeflendiği belirtildi.

  Öte yandan yetkililerce, 2014 yılı başında yürürlüğe girecek hükümlerin yalnızca "iş güvenliği uzmanı çalıştırma, iş yeri hekimi veya diğer sağlık personeli çalıştırmaya" yönelik hükümler olduğu ifade edildi.

  -Toplantılara, 30 bin kişi katıldı

  Bakanlığın iş sağlığı ve güvenliği alanında işverenleri bilinçlendirmek ve kamuoyunun bu konuya olan duyarlılığını artırmak amacıyla 81 ilde 30 bin kişinin katıldığı kanun tanıtım toplantıları düzenlendi.

  Ayrıca, bakanlığın internet sitesinde apartmanlar, kuaförler, lokanta, pastaneler, kasaplar ve çağrı merkezleri gibi mikro ölçekli iş yerlerine "yol gösterici" nitelikte 11 adet risk değerlendirme rehberi yayınlandı.

  Yıl sonuna kadar bu rehberlerin 20'ye ulaşması amaçlanırken, yine 10 işçiden daha az işçi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli küçük işletmelerdeki maddi yetersizlik ve bilinç eksikliği gibi faktörler değerlendirilerek, bu iş yerlerinin iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırmalarına destek sağlamak üzere yönetmelik hazırlanarak ve Başbakanlığa gönderildi.

  Piyasanın iş güvenliği uzmanı ihtiyacını karşılamak amacıyla mühendislik ve mimarlık fakültesi mezunlarının tamamına, iş güvenliği uzmanı olma hakkı verildi, C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifika sahibi olanlara A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifika sahibi olabilmesi imkanı sağlayacak sınav hakkı da tanındı.


  Kaynak: AA


   
  uzmancan ve Fatih Bozoklar bu yazıya teşekkür etti.
 2. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  uzmanlık çok popüler olmuş

   
 3. Erdem BULUT

  Erdem BULUT TÜİSAG Üyesi

  İş Güvenliği Uzmanlığı, önce kapsam genişletmesiyle, sonra da " prim gün sayısı yeten koşsun" tebliğiyle sulandırılmıştır. Özel sektör ve işveren, kamu kuruluşları üzerinde bile ciddiyeti kalmamıştır..Süre uzatımları, önce teknik öğretmen, sonra kimyacı sonra biyologların kapsama eklenmesi vs vs...
  Çevre Uzmanlığı' na baktığınızda, Çevre Bakanlığı' nın yıllardır kapsamı aynı tuttuğunu görürsünüz. İş Güvenliği Uzmanlığı hayati ve mühendislik isteyen bir bilim dalıdır. Yüksek matematikte kullanırsınız, statik ve mukavemet bilgisi de , malzeme bilgisi de, ek olarak anatomi ve ilkyardım bilgisi bile ister...Ben daha kimyacı, biolog arkadaşların" çelik nedir, nasıl yapılır" örnek soruma yanıt verebilenine rastlamadım, KKD' lerden anlar da, seçer de bu arkadaşlar değilmi örneğin, emniyet kemeri gibi !
  Eğitim verirken ve staj yapan Uzman adayı arkadaşlara, Uzmanlığın hukuki sorumluluğundan ve şu an hapis cezası alan, her geçen gün de hapiste bulunan İş Güvenliği Uzmanı sayısının arttığı bir alanda bulunduklarını, çok bilgili ve hassas olnmaları gerektiğini söylediğimde yüzleri asılıyor. İş Güvenliği Uzmanlığı, sorumluluğu olmayan bir altın yumurtlayan tavuk değildir. Böyle sananlar acı sürprizlerle karşılacaktır maalesef.
  Ancak 19 yıllık bir yüksek mühendis olarak ve mezun olduğumdan beri, boşluğu ve iş kazalarının, yetişmiş insan gücümüzün heder olduğunu görerek , bir aydın olarak spontan-kendi ısrarımla bu işi takip eden, önem veren biri olarak, Uzmanlık sertifikası hiçbirşeydir, bilgi herşeydir diyorum...Ne A sınıfı uzman arkadaşlar gördük, neredeyse sıfır bilgiye sahipler, eskaza almışlar geçmişte, ne de C sınıfı uzman arkadaşlar var, tüm mevzuata ve iş güvenliği uygulamalarına hakim olmuşlar...


     

   
 4. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  biologlar hastanelerde kimyacılar da kimya ilaç fabrikalarında konularına daha hakimdir. siz kapsamı çok dar tutuyorsunuz. çelik üreten fabrikaya siz bakın laboratuvarlara kimyacılar biologlar baksın. neden meslekler küçümsenir bu şekilde hiç anlamıyorum

   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 5. Erdem BULUT

  Erdem BULUT TÜİSAG Üyesi

  Her meslek kutsaldır..Ama uzmanlık başka birşeydir...İşsizlik önleme,istihdam yaratmak uzmanlık ile bağdaşan bir iş değildir.
  Yarın öbür gün, şimdiden Ankara'ya birkaç sefer düzenlemiş olan ve Çalışma Bakanlığı' nın " kanun açıktır, işletme mezunları İG uzmanı olamamaktadır" yazısını mahkemeye taşımaktan söz eden (!) İktisat-İşletme mezunları ile, "İş Güvenliği tamamen bir iş hukuku işidir, Hukuk Fakültesi mezunları da olabilmeli, hatta öncelikli olmalıdır" diyen Hukuk Fakültesi mezunlarınada verilirse şaşmam...
  Bu ülkede işsiz mezunlar derneği adı altında kurulu dernekler var bazı sektörlerde, minval o yönde, herkese verilsin de iyice bilimsellikten ve hedeflerden uzaklaşsın...

     

   
 6. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  Değerli Erdem Bulut Yataklı Tedavi Kuruluşunda (Özel veya Kamu Hastaneleri)bir inşaat mühendisi İG uzmanlığını kolaylıkla yapabilirmi sanıyorsunuz?Sektörel dağılımın ve branşlaşmanın İG uzmanlığındada olması gerektiğine inanananlardanım...

   
 7. Erdem BULUT

  Erdem BULUT TÜİSAG Üyesi

  Çelik üretiminden söz etmedim Mine Hanım. Malzeme bilgisi olmayan biri,KKD larda çelik kullanılması gereken yerlerde, Çin den çokcagelen hurda metalden yapılmış emniyet kemerlerini vb. nasıl ayırtedecek, ben onu kastettim...
   
 8. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  çinden gelen hurda metal ile yapılan kkd ile kaliteli bir kkd nin farkını üniversite de mi öğretiyolar bilmiyordum kusura bakmayın.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica