Soru : İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

evren baydar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
arkadaslarn selam .c sınıfı iş güvenliği uzmanları tehlikeli sınıfa da bakabiliyor mu?benim aklımda 01.01.2017 ye kadar diye kaldı .dogru mu?yardım lütfen
merhaba;
c ler 2019 a kadar tehlikeliye bakabiliyor b ler ise 2020 ye kadar çok tehlikeli işlere bakabiliyo

ALİiCANDAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Allah dahada versin.Gaziantep tarafında isg nin canına okumuşlar resmen.Burdaki A-B sınıfı arkadaşlara yazıklar olsun
volkan bey ne kadar alıyorsunuz ? merak ettim.. her maaş konusunda 5 bin 10 binlerden bahsediyorsunuz da.

oğuz1983

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaslarn selam .c sınıfı iş güvenliği uzmanları tehlikeli sınıfa da bakabiliyor mu?benim aklımda 01.01.2017 ye kadar diye kaldı .dogru mu?yardım lütfen
2019 a kadar uzatıldı

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
volkan bey ne kadar alıyorsunuz ? merak ettim.. her maaş konusunda 5 bin 10 binlerden bahsediyorsunuz da.
Ne aldığımı ne yapacaksınız ne önemi var burda birkaç kişi piyasa düşmesin diye mücadele veriyoruz.Siz osgb sahibimisiniz?

Cem Ekici

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
evet bakabiliyor ben c sınıfı uzmanım. ama baktığım tüm firmalar tehlikeli sınıfta.

VEMUTLU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Yani sırf şu konuya sinirlendiğim için giriş yapıp yazıyorum yorumumu.

Arkadaşlar maaşlar bölgenize ve yaptığınız işin riskine göre değişir. İstanbulda 4500tl maaş alan adam kaşta 3000tl maaş alır ki bu normal zaten. Ama şunu unutmayın OSGB'ler size para vermez ve bir şey de katmaz aksine vaktinizi çalar, piyasayı öldür ve kaliteyi düşür. Direnip OSGB'de çalışmayacaksanız.

Ben şuan büyük bir lojistik şirketinde yönetici pozisyonunda çalışıyorum Daha yeni B sınıfı oluyorum ve uzmanlık belgemi bu firmada kullanmadığım halde güzel bir maaş alıyorum (Sosyal haklarda cabası)

Türkiye çapında iş yürüttüğümüz için OSGB'lerden istemiye istemiye hizmet almak zorunda kalıyoruz. Çalıştığımız OSGB'lerden biri oldukça büyük bir firma. Yaptığımız bir görüşmede gevrek gevrek sırıtarak "C sınıfı bir uzmana 2000TL'nin yeteceğini" söylüyor ve bu maaşı teklif ediyor (İstanbulda ve ulaşım içinde) Yemek parası olar ise günlük 5tl veriyormuş.

Ben bu adama kızamıyorum. Çünkü o maaşa çalışmayı kabul eden uzman arkadaşlar var. Şu an bana raporlama yapan uzmanların büyük bir bölümü de bu durumda.

Kendinizi ezdirmeyin, kendinize güvenin ve iş görüşmesine gittiğiniz firmaları araştırıp bireysel çalışmaya bakın.

Hepinize kolaylıklar dilerim,

Hasan ç.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Geçen Kasım ve Aralık ayında isg müdürlüğünü yaptığım şirketimde iş görüşmeleri yaptık. Yer Ankara.

C sınıfı arkadaşlarım iş görüşmesinde genel olarak 2500-3000tl (3000 çoğunlukta) civarında istediler. Hatta bir tanesi hiç bilgisi yokken 4000tl istedi. Arada asgari maaşa tamam diyenlerde çıktı. 3000tl ve üzeri maaş isteyenler cidden beni mutlu ettiler fakat arada asgari maaşa tamam diyenler yüzünden işveren ile aramızda problemler yaşadık. Neticede kendi dediği oldu benim kanaatimce düşük sayılabilecek maaşlarda 2 c sınıfı uzman arkadaşımı işe başlattık.

B sınıfı arkadaşlar ise genel olarak 3000-4500tl arası istediler. B ler c lere göre maaş skalalarını düşürmüşler. 3500tl ye emekli B uzman arkadaşımı işe başlattık. Durumuna göre 1-2 ay içinde maaşına güncelleme yapılacak. (inşallah)

A sınıfı uzman arkadaşları 1-2 tanesi hariç çağırmadık. Deneyimli A ların genel olarak istedikleri maaş 5000-10000tl arası.

4-4 buçuk senedir işgüvenliğinde bir idareci olarak şunu söylemek istiyorum:

Bu asgari ücrete çalışırım diyen, 2000tl ye tamamım diyen, arkadaşlara iş görüşmesinde, kusuruma bakmasınlar, içimden sövüyorum. İşini düzgün yapabilecek kişileri almak istememe rağmen ücret skalasını dibe ceçenler yüzünden ekibime düzgün uzman katamıyorum. Çünkü işveren her zaman maaşa bakıyor. Nasıl olsa başlarında birisi var. Gerisini bedavaya çalıştırmanın peşinde. Nasıl olsa bu işe gireyim de sonra maaşım artar zaten gibi bir düşünceye girmeyin çünkü artmaz, artmıyor. Sonra düzeninizi bozup istifanızı verip yeni iş arıyorsunuz hatta aylarca iş bulamıyorsunuz. Piyasayı düşürüp sonra da maaşınızdan memnun olmayıp iş arıyorsunuz.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yani sırf şu konuya sinirlendiğim için giriş yapıp yazıyorum yorumumu.

Arkadaşlar maaşlar bölgenize ve yaptığınız işin riskine göre değişir. İstanbulda 4500tl maaş alan adam kaşta 3000tl maaş alır ki bu normal zaten. Ama şunu unutmayın OSGB'ler size para vermez ve bir şey de katmaz aksine vaktinizi çalar, piyasayı öldür ve kaliteyi düşür. Direnip OSGB'de çalışmayacaksanız.

Ben şuan büyük bir lojistik şirketinde yönetici pozisyonunda çalışıyorum Daha yeni B sınıfı oluyorum ve uzmanlık belgemi bu firmada kullanmadığım halde güzel bir maaş alıyorum (Sosyal haklarda cabası)

Türkiye çapında iş yürüttüğümüz için OSGB'lerden istemiye istemiye hizmet almak zorunda kalıyoruz. Çalıştığımız OSGB'lerden biri oldukça büyük bir firma. Yaptığımız bir görüşmede gevrek gevrek sırıtarak "C sınıfı bir uzmana 2000TL'nin yeteceğini" söylüyor ve bu maaşı teklif ediyor (İstanbulda ve ulaşım içinde) Yemek parası olar ise günlük 5tl veriyormuş.

Ben bu adama kızamıyorum. Çünkü o maaşa çalışmayı kabul eden uzman arkadaşlar var. Şu an bana raporlama yapan uzmanların büyük bir bölümü de bu durumda.

Kendinizi ezdirmeyin, kendinize güvenin ve iş görüşmesine gittiğiniz firmaları araştırıp bireysel çalışmaya bakın.

Hepinize kolaylıklar dilerim,
Eskiden özel bir şirkette isg koordinatörüydüm.Aynı söylediğiniz gibi.Tek gerçek şudur ucuza çalışacak uzmandan hayır gelmez.Ayrıca sizide yorup vaktinizden çalar.Gelde bunu işverene anlat.

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Resmi gazetede yayınlanmış, Madencilik sektörü için C sınıfı uzman ücreti; 4210 Tl/ay
Bildiğiniz gibi madencilik sektörü çok tehlikeli işlerden sayılıp, C sınıfı uzman tek başına üstlenemez.
A sınıfı uzman ücretini yazmamışlar ! (Bu da işin esprisi-şakası herhalde.)

Ekli dosyalar

• fa07552004c9954_ek.pdf
    188.9 KB · Görüntüleme: 118
  • Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    125.7 KB · Görüntüleme: 118

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Resmi gazetede yayınlanmış, Madencilik sektörü için C sınıfı uzman ücreti; 4210 Tl/ay
Bildiğiniz gibi madencilik sektörü çok tehlikeli işlerden sayılıp, C sınıfı uzman tek başına üstlenemez.
A sınıfı uzman ücretini yazmamışlar ! (Bu da işin esprisi-şakası herhalde.)
Aynı yerde otogaz istasyonları sorumlu müdürlüğü için de 1570₺ belirlenmiş asgari ücret ama bu işin de piyasası 300-500 arası.. Denetlemeleri yapılmadıktan sonra nerede yayınlanırsa yayınlansın bir geçerliliği olmuyor malesef bu ülkede..

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Baki bey %2 lik dilim doğa olaylarını kapsar(Deprem vb.).%2 lik kısmın ne ile ilişkili oluduğu önemli.Örneğin bir risk analizinin yapılmamış olması bu %2 ye girmez.

%30 luk meselesi ise başarının üst limiti olmaz.Ancak alt limit konulabilir.İnsan okudukça kendini yaşam boyu geliştirebilir dolayısıyla %30 luk fark kapanabilir.
Bilirkişi meslek daşlarımız iGU nın tuttuğu defter ve risk değerlendirmeleri gibi yapılan çalışmaları mahkemeden istemeden 'İş Güvenliği uzmanı varsa kusurludur' diye yazı veriyorlar. Orayı incelemeden diğer mahkeme tarafından görüş istenen bilirkişilerde katıldıklarını yazıp mahkeme de hapis cezasına karar veriyor. Bilirkişiler ücreti az bularak başka bir ildeki olay yerini incelemeye gitmiyor çünkü mahkeme de bunu zaten yeterli görüyor. Bir suçlu olmalıydı o da kuvvetle muhtemelen bu kişidir diyorlar. Yasal olarak yazılanlar sağlanmış mı çek edilmiyor. Bu yeni bilirkişilik temel eğitimini alıp yine bu kişilerden bazıları listede isimlerini gördüm maalesef. Kusuru olmayanlara bir sözüm yok. Yoğun mahkemeye bakan hakimlerden bazıları bu işin bir (İSGB veya OSGB'den oluşan ) Çalışan, İşyeri Hekimi, Çalışan temsilcisi, destek elemanı, işverenin de hatalı olduğunu kararlarına yansıtamıyorlar. Çünkü bilirkişinin söyledikleri delil olmasa bile referans olmakta. Bu bilirkişiler yukarıda yazdıklarım da 'varsa kusurludur' diye yazamıyorlar..

Şahsi kanaatim %30 luk fark artık sınavı bitirip eleğini asmış olan İGU ları tarafından kapanamaz.

Allah yardımcımız olsun..

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bilirkişi meslek daşlarımız iGU nın tuttuğu defter ve risk değerlendirmeleri gibi yapılan çalışmaları mahkemeden istemeden 'İş Güvenliği uzmanı varsa kusurludur' diye yazı veriyorlar. Orayı incelemeden diğer mahkeme tarafından görüş istenen bilirkişilerde katıldıklarını yazıp mahkeme de hapis cezasına karar veriyor. Bilirkişiler ücreti az bularak başka bir ildeki olay yerini incelemeye gitmiyor çünkü mahkeme de bunu zaten yeterli görüyor. Bir suçlu olmalıydı o da kuvvetle muhtemelen bu kişidir diyorlar. Yasal olarak yazılanlar sağlanmış mı çek edilmiyor. Bu yeni bilirkişilik temel eğitimini alıp yine bu kişilerden bazıları listede isimlerini gördüm maalesef. Kusuru olmayanlara bir sözüm yok. Yoğun mahkemeye bakan hakimlerden bazıları bu işin bir (İSGB veya OSGB'den oluşan ) Çalışan, İşyeri Hekimi, Çalışan temsilcisi, destek elemanı, işverenin de hatalı olduğunu kararlarına yansıtamıyorlar. Çünkü bilirkişinin söyledikleri delil olmasa bile referans olmakta. Bu bilirkişiler yukarıda yazdıklarım da 'varsa kusurludur' diye yazamıyorlar..

Şahsi kanaatim %30 luk fark artık sınavı bitirip eleğini asmış olan İGU ları tarafından kapanamaz.

Allah yardımcımız olsun..

Genelleme yapmak istemem ama gerek yargı mensupları gerekse kolluk kuvvetleri herhangi bir yaralamalı veya ölümlü iş kazasında kimlerin ifadelerinin alınması gerektiğini, olası kusurları olabilecek kişilerden hangi belgeleri istemeleri gerektiğini bilmiyorlar. Genelde bilirkişilere soruşturma veya mahkeme dosyası rapor hazırlaması için verildiğinde eksik belgeler olabiliyor. Bu noktada bilirkişilerin savcılık veya mahkeme kanalıyla bu eksik belgelerin temin edilmesi ve dosyaya eklenmesini talep etmeleri gerekli. 4 yıl bilirkişilik yapmış ve bu sene başvuru yapmamış eski bir bilirkişi olarak söylediklerinizin bir kısmının doğru olduğu söyleyebiliriz. Bilirkişi ne demek o alanda kompetan olmuş, teknik ve mevzuat bilgisiyle artık olayı tarafsız bir bakış açısıyla aydınlatacak kişi demek. Teknik olarak konuya vakıf olmayan, mevzuatı yarım yamalak bilen birisi bilirkişi olamaz olmamalı ama olunuyor ve görev veriliyor malesef. Yeni bilirkişilik sisteminin sorunları çözebileceğini pek düşünmüyorum, çünkü mesleki becerileri, teknik ve mevzuat bilgiyi ölçebilen bir mekanizma söz konusu değil. Kişisel kanaatim; iş kazasına neden olan unsurlara risk analizinde yer vermiş, düzelttirmek için uğraşmış ve bu doğrultuda işverene yazılı uyarı yapmış, onaylı defterde konuyla ilgili uyarıları yer alan, iş güvenliği eğitimlerini mevzuata uygun olarak vermiş vb. görevlerini yerine getirmiş ve bunların güzel bir şekilde dökümantasyonunu yapmış iş güvenliği uzmanlarına kusur verilmemesi gerektiği yönünde. Tabi her olayın ve her kazanın aynı olmadığını farklı sonuçları olacağını belirtmek isterim.

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İş güvenliği uzmanlarının işyeri hekimleri gibi bir odası olmadığı için benim bildiğim bir standardımız yok.

Çevremde gözlemlediğim fiyat aralığı;
- tam zamanlı olarak C sınıfı fabrikalarda çalışanlar yaklaşık 2000-2750 TL alıyorlar.
- C sınıfı belirli gün ve saatlerde uğrayanlar 500-1000 TL şirket başı alıyorlar.

Herşeyde olduğu gibi artan uzman sayısıyla gün geçtikçe bu ücretlerin azalacağını düşünmekteyim. Bu 1-2 yıla kadar olur.
Devletin bu konuda devreye girip denetimleri sıklaştırmasıyla iyi - kötü uzman açığa çıkacak ve ücretler yeniden yükselecek. Fakat bu dediğim belki 5-10 yıl içerisinde olur.

İyi çalışmalar,
Sanırım şimdi 2000-2750'yi B Sınıfı alıyor..

Korhan Solmaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Geçen Kasım ve Aralık ayında isg müdürlüğünü yaptığım şirketimde iş görüşmeleri yaptık. Yer Ankara.

C sınıfı arkadaşlarım iş görüşmesinde genel olarak 2500-3000tl (3000 çoğunlukta) civarında istediler. Hatta bir tanesi hiç bilgisi yokken 4000tl istedi. Arada asgari maaşa tamam diyenlerde çıktı. 3000tl ve üzeri maaş isteyenler cidden beni mutlu ettiler fakat arada asgari maaşa tamam diyenler yüzünden işveren ile aramızda problemler yaşadık. Neticede kendi dediği oldu benim kanaatimce düşük sayılabilecek maaşlarda 2 c sınıfı uzman arkadaşımı işe başlattık.

B sınıfı arkadaşlar ise genel olarak 3000-4500tl arası istediler. B ler c lere göre maaş skalalarını düşürmüşler. 3500tl ye emekli B uzman arkadaşımı işe başlattık. Durumuna göre 1-2 ay içinde maaşına güncelleme yapılacak. (inşallah)

A sınıfı uzman arkadaşları 1-2 tanesi hariç çağırmadık. Deneyimli A ların genel olarak istedikleri maaş 5000-10000tl arası.

4-4 buçuk senedir işgüvenliğinde bir idareci olarak şunu söylemek istiyorum:

Bu asgari ücrete çalışırım diyen, 2000tl ye tamamım diyen, arkadaşlara iş görüşmesinde, kusuruma bakmasınlar, içimden sövüyorum. İşini düzgün yapabilecek kişileri almak istememe rağmen ücret skalasını dibe ceçenler yüzünden ekibime düzgün uzman katamıyorum. Çünkü işveren her zaman maaşa bakıyor. Nasıl olsa başlarında birisi var. Gerisini bedavaya çalıştırmanın peşinde. Nasıl olsa bu işe gireyim de sonra maaşım artar zaten gibi bir düşünceye girmeyin çünkü artmaz, artmıyor. Sonra düzeninizi bozup istifanızı verip yeni iş arıyorsunuz hatta aylarca iş bulamıyorsunuz. Piyasayı düşürüp sonra da maaşınızdan memnun olmayıp iş arıyorsunuz.

hocam zaten yuksek maaslı adam alacaksınız kı sonra sızede bır duzeltme olacak. kendınıze zam yaptırmanında bir yoludur bu.
sürekli düşük ücretli arkadaşlar olursa patronlar zamanla size verdiğinide sorgulamaya başlıyor.

bu arkadaşlar hem kendılerını hemde dolaylı olarak herkesi kotü etkiliyorlar ..

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
hocam zaten yuksek maaslı adam alacaksınız kı sonra sızede bır duzeltme olacak. kendınıze zam yaptırmanında bir yoludur bu.
sürekli düşük ücretli arkadaşlar olursa patronlar zamanla size verdiğinide sorgulamaya başlıyor.

bu arkadaşlar hem kendılerını hemde dolaylı olarak herkesi kotü etkiliyorlar ..
Ucuz çalışan uzman(uzman dememek lazım aslında haketmiyorlar çünkü) herkesin ekmeğine kan doğruyor.

mustafa39

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Öncelikle maalesef İSG hem başlamasıyla hem devamıyla tamamen kaos!

Bu düşük ücrete çalışmayın diyenler bana komik geliyor. Empati sıfır. Piyasa düşmesin mesleğin değeri yüksek kalsın diyorsunuz tamam eyvallah ama siz en fazla kaç ay işsiz kaldınız acaba? çünkü 1 yıl 2 yıl işsiz kalmamışsınız bu gayet açık.
Burada doktorlar sadece standart koyabiliyor. Kolaylıkla özel hastanelerde iş bulabildikleri için bu durum da özel hastanedeki ücretten aşağıya osgb de çalışmamalarına sebep oluyor.
Buradaki sıkıntı yılda 10000 mühendis mezun ediyorsan ve sektörün ihtiyacı 1000 ise o zaman başlıyor düşük ücretlerle çalışılmaya.
Devlet planlama bile yapmıyor biz ondan ücret standardı bekliyoruz! Ki iş sağlığı ve güvenliği taşeron işçi gibi osgb bünyesinde veya çalıştığı, maaş aldığı işletmeyi şikayet etme yükümlülüğüyle yürütülemez. Biz birlik olmadığımız sürece de böyle devam eder.

hasanyildiz84

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Maaşlar hususunda insanın meslek tecrübesi ve etiketi öne çıkıyor; TMMOB'un Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları belirlediği taban maaş BRÜT 3750TL, İş Güvenliği vb sertifikasyona sahip olanlar için bu ücret daha da yukarıda olmalı kararını bırakın uygulamayı okuyan kaç mühendis var.

Hoş artık SGK protokolü de bozuldu ve TMMOB'un belirlediği asgari ücret yalnızca referans teşkil ediyor.
Birileri maaş buralarda olmalı yazınca İş Güvenliği Uzmanı kendisi inanmıyor o maaşı alacğaına çünkü maalesef kendisini yetkin hissetmiyor; zira işsiz kaldığı için şu sertifikayı da alayım belki iş bulurum mantığı ile hareket ediyor...

İşsizlik zor, hele ki ev geçindirmek zorunda olanlar için hayat daha da zor ancak değeri kişi kendisi oluşturmazsa, işverenden beklemek çok daha zor.

Bazı genç uzman arkadaşlar işverenlerin maaşları düşürmek için yaptığı lobiye destek verdiklerini fark etmiyorlar...

Bu tip tarifelere itibar etmeyen meslekler son 5 yılda hüsrana uğradılar ve daha da uğrayacaklar.

Kazasız Günler

Moderatör tarafında düzenlendi:

ekşioğlu o s g b

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
iş güvenliği uzmanının maaşı sizce ne olmalıdır?
yarı zamanlı çalışmalarda saat ücreti ne olmalıdır yada tam zamanlı uzmanın maaşı ne olmalıdır?

işyeri hekimleri için türk tabipleri odasının maaş çizelgesi var sitede belirttiğine göre 2011 yılı için işçi başına net 30.91 tl
rakam belirlemişler. 50 kişi çalışan işyerinde işyeri hekiminin maaşı 1500 tl civarında.

iş güvenliği uzamnı olarak maaş rakamlarını nasıl belirlemelyiz?

Saygılarımla.
İş güvenliği Maaşları ne olmalı asıl soru şu iş güvenliği uzmanlarının bir odası olması lazımve bu oda çerçevesinde haklarımızı aramamız gerekmektedir. aslında buyuk yıgın oluşturan bır mesleğiz kısazaman içinde sayılarımız artdı ama malesef bır örgütlenme oluşamadı . Şimdi sorun maaş ne olmalı ve sgk ne olmalı adam 4 bın maaş alsa ne olur sgk asgariden yatdığı zaman bunlara bir düzenleme gelmesi için bir oda olması kaçınılmazdır ikinci durum ise diplama kiralamacılığı böyle bir derdimizde var adam kendi işi veya başka işte çalışıyor sgk veya bakurlu farketmez veya hiç bir iş yapmasada diploma kiracılığı ile sektöre bir baltada vurmuş oluyor . birde bana göre şoyle bir sıkıntı var herkez uzman olabiliyor ya okulunu okuyacaksın yada muhendislik bölümü mezunu olman yeterli çsgb sınavına gir 70 al ve başar ama gıda muh inş deneyimi yok inş bakabiliyor deneyım olmadığı içinde maaş fıyatını düşürebiliyor diğer meslek gurupları içinde bu burda bence kişinin mezun olduğu duruma göre de atama yapması sınırlandırılması gerekmelidir. sadece A ,B veya C sınıfı tehlike sınıfına gore degilde mezun olduğu bölüme görede atama sınınırlandırılmalıdır. tabı bunlarındışında bır de ekonomik sebepler var krizler var pandemik koşular var rüzgar var kış var v.s :) bunlarda malesef etkılemekte şuan benim gördüğüm yeni mezun olan veya tekniker olan asgarı ücret ile işe başlıyor tabi bazı yerler +yol vererek 3000bintl alabiliyorlar . deneyım olan arkadaşlar ise 3500 ile 3700 arasında çalışma koşularına bağlı ücret alabiliyor tabi atandığı yer lokasyon veya lokasyonlar çalışan şirket sayıları bu rakamları etkılıyor . B sınıflar ise ikiye ayrılıyor yuksek lisans yapıp deneyım olmayan veya c den b ye geçen arkadaşlar bunlar ise 3800ile 5000bın arasında maaş alabiliyorlar tabı lokasyon olayı ( bırden fazla veya tek lokasyon ) bu rakamları değiştirebilir. A sınıfları için bence bu arkadaşlar 2023 den sonra istedikleri maaşları alacaklardır tabı ozamana kadar emekliolup işten ayrılmaz veya uzmanlığı bırakmamış olmazlar ise şuan ise 6bın ve 10 bın arası alabiliyorlar bu rakamlar osgb mantığındadır şirket bazlı çalışanlar daha yuksek alabilirler çunku bhurda osgblerde üzerlerine hizmet bedeli koyuyor ama asıl soru şu olsa hizmet bedellerini sogb veya sektor degil devlet belirlese ve bu maaşlar hızmet bedelleri devletden alınsa denetimlerde de işverenin degilde devletın personelleri olarak olması gerektiği şekilde devam etsek güzel olmazmıydı.?

www.eksiogluosgb.com

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.