Soru : İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
herkes sadece maaştan bahsediyor.araç durumundan bahseden kimse yok.40-45 firmaya giden arkadaşlar kendi araçlarını mı kullanıyor yoksa şirket onlara araç veriyor mu?veriyorsa bir aracı kaç isg uzmanı paylaşıyor.yaptığım iş görüşmelerinde ilk sorum cmt günleri çalışıyor musunuz oluyor.genelde ya çalışılıyor ya da yarım gün. Yarım günün mantığını karşı tarafa soruyorum.Çalışana eziyet olsun diye mi bu yarım gün diyorum.İş güvenliği uzmanlığı haftada 3-4 gün yapılarak da tüm ziyaretler tamamlanabilir.zaten 40 tane firmanız varsa eğer herbirine ne kadar süre ayırabilirsiniz ki.cumartesi yarım günde eziyet çekmek harici ne tür bir katkıda bulunabilirsiniz.diğer konu da araç konusu.şirket aracı veriyor musunuz diye sorduğumda ulaşımı zor olan yerler için sadece cevabı alıyorum bu da demek oluyorki 5-6 uzamanın çalıştığı bir osgb de sadece 1 veya 2 araç var.peki acil durum çıktığında o firmaya otobüsle mi gidicez diyorum cevap evet oluyor.Kısaca kriter sadece maaş olmamalı.cumartesi günleri çalışmamak parayla ölçülemeyecek bir şeydir.Ailenize ve kendinize zaman ayırabilmeniz demek oluyor bu da. diğer bir teklifte şu oluyor.kendi aracınızla çalışırsanız 500 tl ye kadar yakıt desteği sağlarız deniyor.bir aracın aylık maliyeti yakıt da dahil edildiğinde en az 1000 tl civarındadır.
Özatle B sınıfı olarak şu an çalıştığım osgb 3250 net +200 yemek+ayda 10 gün araç veriyor.(sigorta asgari ücret üzerinden)Cumartesileri çalışma yok.Daha iyi şartlarda da malesef başka iş bulunmuyor. Ben c sınıfıyım o kadar kazanıyorum diyen arkadaşlar da zevk için iş ilanlarına başvursunlar da gerçeği kendileri görsünler.
Bu maaşı İstanbulda almadığınızı ümit ediyorum? Ben OSGB leri trollüyorum o zaman tabiri caizse C sınıfı olarak 3500 talep ediyorum B olduğumdada 5000 den açarım kapıyı B sınıfı için aldığınız ücret gerçekten en dipte diyebilirim kusura bakmayın.

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Benim çalıştığım kurum çıldırmış arkadaşlar :D Mevzuat gereği 01.07.2016 tarihinden itibaren ödeme yapmanız gerekiyor diyorum. Bana "sen bu işi bedava yapmayacak mıydın?" diyorlar. Minimum ödeme yaparsak da sen o parayı bize iade et diyorlar. Hepi topu 225 tl fark için düştükleri duruma bak :D bana 225 tl ödeyerek bu mevzuat hükmünü yerine getirebilecekken, ben bu görevi kabul etmezsem dışardan en az 3-4 bine alacakları bu hizmet aynı hizmettir. Çalışana eziyette ve egoda son nokta :D içler acısı ve acınacak haldeyiz :(

bedava iş güvenliği uzmanlığı yapmak? :) yapılacak olan ödemeyi geri iade etmek? :) sanki kendi cebinden ödüyor. bunun teklif edilmesi için aslında çok şey söylenebilir ama çapsızlıktır.

kamu kurumlarında bu tip sorunlar ara yöneticilerin tavrından kaynaklanmaktadır.

kamuda aklı selim ara yöneticiler olduğu gibi işi yokuşa süren ve aslında iş güvenliğine kağıt üzerinde yapılması gereken prosedür olarak bakan, önemsiz gören bu nedenlerle veya kıskançlık yüzünden ücret ödenmesine karşı çıkan ara yöneticilerde bulunmaktadır.

bu tip durumlarda kamu kurumlarının en üst düzey yöneticisi ile muhatap olarak, kanunen bu ücretin ödenmesi gerektiğini belirtiniz. mümkün oldukça bu tip ara yöneticilerle değil üst yöneticiyle muhatap olunuz. iş güvenliği uzmanı olarak ücret konusunda kesinlikle taviz vermeyiniz.

dejavu973

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
volkancoskunalıyorum.7728' Alıntı:
Bu maaşı İstanbulda almadığınızı ümit ediyorum? Ben OSGB leri trollüyorum o zaman tabiri caizse C sınıfı olarak 3500 talep ediyorum B olduğumdada 5000 den açarım kapıyı B sınıfı için aldığınız ücret gerçekten en dipte diyebilirim kusura bakmayın.
Bu maaşı istanbulda alıyorum.direkt b sınıfı olarak başladım.sadece 4 aydır bu işi yapıyorum.bazı konular tam anlaşılmadı sanırım.10 bin tl de verseler cmt günleri yarım gün bile olsa çalışmam.görüşmelerde daha maaş konusuna gelinmeden hemen hepsi cmt geliceksiniz diyor.piyasa da belli artık.c ye 2000 veriyorlar çünkü 2 yıllık mezunları alıyorlar.b sınıfı olunca 5000 den kapıyı açıcaksanız 6000 tl ye yüksek lisans yapın direkt b olun o zaman.bakalım karşı taraf 5000 tl yi duyunca size ne cevap vericek.gelen iş ilanlarını görüyorum teklifler aşağı yukarı aynı.b ye kendi aracıyla çalışacaksa en fazla verilen 4250 tl.araçsız şu an en fazla 3000-3500 aralığında.

dejavu973

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bu maaşı istanbulda alıyorum.direkt b sınıfı olarak başladım.sadece 4 aydır bu işi yapıyorum.bazı konular tam anlaşılmadı sanırım.10 bin tl de verseler cmt günleri yarım gün bile olsa çalışmam.görüşmelerde daha maaş konusuna gelinmeden hemen hepsi cmt geliceksiniz diyor.piyasa da belli artık.c ye 2000 veriyorlar çünkü 2 yıllık mezunları alıyorlar.b sınıfı olunca 5000 den kapıyı açıcaksanız 6000 tl ye yüksek lisans yapın direkt b olun o zaman.bakalım karşı taraf 5000 tl yi duyunca size ne cevap vericek.gelen iş ilanlarını görüyorum teklifler aşağı yukarı aynı.b ye kendi aracıyla çalışacaksa en fazla verilen 4250 tl.araçsız şu an en fazla 3000-3500 aralığında.
ayrıca sevgili volkan coşkun her konuda maaş otoritesi gibi davranmanız baya bir antipatik oluyor.yorumlarda c sınıfıyım 3000 tl alıyorum.ilanları trollüyorum vs. vs. isterseniz ilanların hepsini arayıp 10000 tl istiyorum diyin.bu fiyatları arttırmaz.osgb ler senden daha iyi biliyor piyasayı.evet b sınıfı olarak 3250 bu işi için az.ama dediğim gibi para bu işin ölçütü değil 3000 alıp huzurlu çalışmak mı daha iyi 5000 alıp diken üstünde olmak mı.bir de şu açıdan bak 3 senelik uzmansın.3000 alıyorsun ben 4 aylık uzmanım 3250 alıyorum:) birine diplerde maaş alıyorsun derken bu ayrıntıyı da atlama.tekrar ve tekrardan alınan para asla kıstas değildir. doktorlar gibi taban fiyat belirlenir o zaman bazı şeyler düzene girer.ama 2 yıllık mezunlar uzman oldukça da kapitalist düzen devam eder.

dejavu973

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bir de şöyle bir durum var.bazı rant çevreleri bilinçli olarak basını da kullanarak 5 yıl içindeki sömürü düzenini planlarlar.2 sene önce planlı olarak iş güvenliği uzmanlığı geleceğin mesleği,ayda 30 bin tl kazanıyorlar gibi haberler çıkarıldı.bazı kişiler önceden hazırlığını yapıp kurslar,yüksek lisans bölümleri,özel üniversitelerde iş güvenliği bölümleri açtılar.kısa süreli rantla ceplerini doldurdular.osgb leri beslediler.isg bölümü (2 yıllık) açılması amacı da mühendis olanlar ilerde örgütlenir taban fiyat filan belirler diye maaşları aşağıda tutmak için.maaşlar bu sektörde bir daha fazla artmıycaktır.2017 de b sınıfı 2018 de a sınıfı bir miktar.ondan sonra da mevcut yüksek maaşlı çalışanlar teker teker işten çıkartılıp yerlerine 2 yıllık bölüm mezunları sınıf atladıkça gelicek.bu oyunu birçok mesleğe yaptılar.örnek fizyoterapistler.5-6 yıl önce fizyoterapistlik geleceğin mesleği haberleri yapılmıştı.o dönemlerde maaşları 6000 tl civarındaydı.ve o dönemden sonra o kadar çok özel üniversitede o bölüm açıldıki.şimdi 3000 tl nin üzerinde maaş alan her çalışan işten çıkartılıp yerlerine yeni mezunlar geldi.Bu ülkede maaşlı çalışan herkesin durumu malesef bu (2 yabancı dilin,odtü diploman,ensesi sağlam dayın amcan yoksa)

dejavu973

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bakan şöyle demiş.Artık maaş beklentisinden çok iş kaybetmeme,iş bulabilme sorunlarını tartışırız:)
Bakan Süleyman Soylu, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi sayısında da ihtiyacın üzerinde eleman yetiştirildiğine dikkat çekti. Türkiye’de 98 bin kişinin iş güvenliği uzmanı belgesinin olduğunu, fiilen 28.8 bin kişinin çalıştığını, ihtiyacın ise 19 bin 717 kişi olduğunu belirten Soylu, “ İşyeri hekiminde ise 28.9 bin hekimin işyeri hekimi niteliği bulunduğu, 12 bin 419 hekimin fiilen çalıştığını ve ihtiyacın ise 8 bin 709 kişi olduğunu ifade etti.

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
bir de şöyle bir durum var.bazı rant çevreleri bilinçli olarak basını da kullanarak 5 yıl içindeki sömürü düzenini planlarlar.2 sene önce planlı olarak iş güvenliği uzmanlığı geleceğin mesleği,ayda 30 bin tl kazanıyorlar gibi haberler çıkarıldı.bazı kişiler önceden hazırlığını yapıp kurslar,yüksek lisans bölümleri,özel üniversitelerde iş güvenliği bölümleri açtılar.kısa süreli rantla ceplerini doldurdular.

katılmamak mümkün değil.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ayrıca sevgili volkan coşkun her konuda maaş otoritesi gibi davranmanız baya bir antipatik oluyor.yorumlarda c sınıfıyım 3000 tl alıyorum.ilanları trollüyorum vs. vs. isterseniz ilanların hepsini arayıp 10000 tl istiyorum diyin.bu fiyatları arttırmaz.osgb ler senden daha iyi biliyor piyasayı.evet b sınıfı olarak 3250 bu işi için az.ama dediğim gibi para bu işin ölçütü değil 3000 alıp huzurlu çalışmak mı daha iyi 5000 alıp diken üstünde olmak mı.bir de şu açıdan bak 3 senelik uzmansın.3000 alıyorsun ben 4 aylık uzmanım 3250 alıyorum:) birine diplerde maaş alıyorsun derken bu ayrıntıyı da atlama.tekrar ve tekrardan alınan para asla kıstas değildir. doktorlar gibi taban fiyat belirlenir o zaman bazı şeyler düzene girer.ama 2 yıllık mezunlar uzman oldukça da kapitalist düzen devam eder.
Aksine böyle davranmak gerektiğini düşünüyorum.Sizin tavrınız ayrıca üzdü beni.Ben burada Uzman arkadaşlarımın hakkını savınıyorum OSGBler biliyor piyasayı derseniz kendimizi OSGB lerin kucağına teslim ederiz.Doktor 10000 maaş alıyorken B sınıfı uzman onun yarısı kadardamı etmiyor?

Rasim BAŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
bir de şöyle bir durum var.bazı rant çevreleri bilinçli olarak basını da kullanarak 5 yıl içindeki sömürü düzenini planlarlar.2 sene önce planlı olarak iş güvenliği uzmanlığı geleceğin mesleği,ayda 30 bin tl kazanıyorlar gibi haberler çıkarıldı.bazı kişiler önceden hazırlığını yapıp kurslar,yüksek lisans bölümleri,özel üniversitelerde iş güvenliği bölümleri açtılar.kısa süreli rantla ceplerini doldurdular.osgb leri beslediler.isg bölümü (2 yıllık) açılması amacı da mühendis olanlar ilerde örgütlenir taban fiyat filan belirler diye maaşları aşağıda tutmak için.maaşlar bu sektörde bir daha fazla artmıycaktır.2017 de b sınıfı 2018 de a sınıfı bir miktar.ondan sonra da mevcut yüksek maaşlı çalışanlar teker teker işten çıkartılıp yerlerine 2 yıllık bölüm mezunları sınıf atladıkça gelicek.bu oyunu birçok mesleğe yaptılar.örnek fizyoterapistler.5-6 yıl önce fizyoterapistlik geleceğin mesleği haberleri yapılmıştı.o dönemlerde maaşları 6000 tl civarındaydı.ve o dönemden sonra o kadar çok özel üniversitede o bölüm açıldıki.şimdi 3000 tl nin üzerinde maaş alan her çalışan işten çıkartılıp yerlerine yeni mezunlar geldi.Bu ülkede maaşlı çalışan herkesin durumu malesef bu (2 yabancı dilin,odtü diploman,ensesi sağlam dayın amcan yoksa)

Gerçekten çok güzel yazmışsın.Çoğu fikrine katılıyorum.Ben insan piyasasını kendisi belirler düşüncesine hakimim ama.Duyduğum kadarıyla 2500'e B sınıfı uzmanlık yapan da var 6.000 ' alıp bütün gün yatan arkadaşım da.Gelecekte nolur kestirmek zor dediğin gibi.Ancak bence çoğu uzman para uğruna girdiği bu meslekten pes edecek ve piyasa, işini iyi yapan uzmanlara kalacak.Hakettiği paraları da almaya devam edecekler.

ilhan kaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar herkese merhabalar. kolaylıklar herkese...
isg a sınıfı uzmanlık belgesi olan tecrübesiz ne maaş alıyorsunuz şuan yazarmısınız? ama doğru rakamları yazın lütfen...

ömer salih

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Şöyle bi soru akla geliyor A sınıfı olmuş ama nasıl hala tecrübesiz ? Neyse benim bi arkadaşım var A sınıfı termik santral de çalışıyor onun yalancısıyım bana 6.500 tl alıyorum dedi ama tecrübeli.

UzmanMühendis

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar herkese merhabalar. kolaylıklar herkese...
isg a sınıfı uzmanlık belgesi olan tecrübesiz ne maaş alıyorsunuz şuan yazarmısınız? ama doğru rakamları yazın lütfen...
Osgb de çalıştığım sıralarda bi A sınıfı uzmanımız vardı emekli müh. Primler ile A sınıfı olmuştu. İSG ye dair hiçbir şey bilmediğini açıkça söylüyordu. Ben 2,100 civarı alıyordum yemek yol durumuna göre. Kendisi de 5 bile almıyorum diye yakınmıştı bir keresinde bana. Çünkü B uzmanımız baya iyiydi işinde ve 5 alıyordu. Tahminim ve çıkarımlarıma göre ilk İSG işi ve sıfır tecrübe ile 4700 + ARAÇ

Zekeriya DEĞNEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar yorum alakasız olacak belki ama ben örgün olarak 2 yıllık isg okuyorum ve 1.sınıf bitti ama gördüğüm kadarıyla burada 2 yıllık arkadaşları bi ezme havası oluşturulmuş oysaki zamanında bir cok öğretmen bu uzmanlık sınavlarına girip bu uzmanlık belgelerinden aldı ama unutmayınki bizlerde 2 yıl boyunca haftada ortalama 30 saat ders göruyor ve yazın staj yapıyoruz.Bence 2 yıllıklar bu mesleğin hakkını verecek bireylerdir tamam her okul icin aynı sey gecerli deil aciktanda okunan bir bölüm ama elmayla armududa aynı sepete koymayalm lütfen.

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar yorum alakasız olacak belki ama ben örgün olarak 2 yıllık isg okuyorum ve 1.sınıf bitti ama gördüğüm kadarıyla burada 2 yıllık arkadaşları bi ezme havası oluşturulmuş oysaki zamanında bir cok öğretmen bu uzmanlık sınavlarına girip bu uzmanlık belgelerinden aldı ama unutmayınki bizlerde 2 yıl boyunca haftada ortalama 30 saat ders göruyor ve yazın staj yapıyoruz.Bence 2 yıllıklar bu mesleğin hakkını verecek bireylerdir tamam her okul icin aynı sey gecerli deil aciktanda okunan bir bölüm ama elmayla armududa aynı sepete koymayalm lütfen.
doğrusun... kimsenin kimseyi ezmeye çalışmasına gerek yok... işini iyi yapan herkese saygı göstermek lazım... bu işin okulunu okumak daha yararlıdır...

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar ben iş güvenliğ işini 3 aydır bıraktım.. yarı zamanlıydım. tam zamanlı gel 3500 verelim dediler. olmaz dedim. hadi sana tecrübelisin 5000 dedi osgb. yok dedim. ayrıldım..
kurumsal bir hastane 4000 verio iş güvenliği uzmanına. a yada b tabi.. görüştüm ama devamı gelmedi. iş güvenliği uzmanları artık iyi kazanamaz düşüncesindeyim. pastadan payını alan aldı götürdü.. bundan sonra geleceklerin işi zor.. bu rakamlara yapılacak meslek değil ne yazık ki.. ama yapan çok.

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1- Çok tehlikeli sınıfa 1/1/2018 tarihine kadar hem A hem de B sınıfı Uzman hizmet verebiliyor.
2-Tehlikeli sınıfa 01.01.2017 tarihine kadar B ve C sınıfı Uzman hizmet verebiliyor.
Böyle olunca çok tehlikeli işyerleri B sınıfı ile daha uygun ücrete çalışmayı tercih edecektir. A sınıfı ücreti de doğal olarak azalmıştır.
Tehlikeli işyerleri de daha az ücretle C sınıfı uzmanı tercih eder.
A Sınıfı ve B sınıfı uzman arasında ücret farkı olmayacaktır. Böylece çok tehlikeli ve tehlikeli iş yerleri ucuza Uzman çalıştıracak.
Son erteleme ile hemen hemen 100.000 uzman, çok tehlikeli ve tehlikeli, iki sınıfta iş yapmaya çalışıyor.

Artık Uzmanların çalışma ve hizmet verme saatlerinin artırılma zamanı geldi.
Bu ortamda kimse kendini geliştiremez kaliteli hizmet veremez.
Selde çamurda, sürüklenen ağaç dalları gibi oldu, iş güvenliği.
Gerçek hizmet için çalışma saatleri,çalışma ortamı ,çalışma ücretleri iyileştirilmelidir. i

İşverene İŞ GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜ verilecek çalışmalar yapılmalıdır.
(İSG en ucuza nasıl alınır denecek bir lüzümsuz hizmet olmaktan kurulmalıdır.)

Bu ortamda, En birikimli uzman da, yeni belge (C,B,A) almış uzman da, aynı BAŞARISIZLIĞI paylaşacaktır.
Olan çalışma ortam güvenliğine oluyor.
(Yağ var, Un var, şeker var ; becerip helva yapılamıyor!!!)
İlgililer bi zahmet artık ilgilense iyi olur.

(İşte o zaman bir baz ücretten bahsedilebilir, ücretin az-çok , hizmetin iyi-kötü olmasından bahsedilebilir.)

Burak Yeşilyurt

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
1- Çok tehlikeli sınıfa 1/1/2018 tarihine kadar hem A hem de B sınıfı Uzman hizmet verebiliyor.
2-Tehlikeli sınıfa 01.01.2017 tarihine kadar B ve C sınıfı Uzman hizmet verebiliyor.
Böyle olunca çok tehlikeli işyerleri B sınıfı ile daha uygun ücrete çalışmayı tercih edecektir. A sınıfı ücreti de doğal olarak azalmıştır.
Tehlikeli işyerleri de daha az ücretle C sınıfı uzmanı tercih eder.
A Sınıfı ve B sınıfı uzman arasında ücret farkı olmayacaktır. Böylece çok tehlikeli ve tehlikeli iş yerleri ucuza Uzman çalıştıracak.
Son erteleme ile hemen hemen 100.000 uzman, çok tehlikeli ve tehlikeli, iki sınıfta iş yapmaya çalışıyor.

Artık Uzmanların çalışma ve hizmet verme saatlerinin artırılma zamanı geldi.
Bu ortamda kimse kendini geliştiremez kaliteli hizmet veremez.
Selde çamurda, sürüklenen ağaç dalları gibi oldu, iş güvenliği.
Gerçek hizmet için çalışma saatleri,çalışma ortamı ,çalışma ücretleri iyileştirilmelidir. i

İşverene İŞ GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜ verilecek çalışmalar yapılmalıdır.
(İSG en ucuza nasıl alınır denecek bir lüzümsuz hizmet olmaktan kurulmalıdır.)

Bu ortamda, En birikimli uzman da, yeni belge (C,B,A) almış uzman da, aynı BAŞARISIZLIĞI paylaşacaktır.
Olan çalışma ortam güvenliğine oluyor.
(Yağ var, Un var, şeker var ; becerip helva yapılamıyor!!!)
İlgililer bi zahmet artık ilgilense iyi olur.

(İşte o zaman bir baz ücretten bahsedilebilir, ücretin az-çok , hizmetin iyi-kötü olmasından bahsedilebilir.)
İsg Uzmanları kendi ücreti kendi belirleme hürriyetine sahiptir. Sektör uzmanlarını ayaklar altına alınmadan fiyat aralığı o yönde belirlenmelidir. Kurunun yanında yaş yanıyor arkadaşlar.

Burak Yeşilyurt

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
doğrusun... kimsenin kimseyi ezmeye çalışmasına gerek yok... işini iyi yapan herkese saygı göstermek lazım... bu işin okulunu okumak daha yararlıdır...
kesinlikle katılıyorum. Artık sadece okumak yetmiyor. Kendini geliştirmek de önemli bu yüzden 2 yıllık 4 yıllık arasındaki fark kendini geliştirmede ortaya çıkıyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.