Soru İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında einstein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hasan Berkman

  Hasan Berkman TÜİSAG Üyesi  Arkadaşım aynen katılıyorum. Bende 24 Aralık sınavını geçenlerden biriyim, biz bu işte geç kaldık, kaymağını yiyen yedi. 2004'de İlk belgeyi alanlar köşe oldu, gerisi boş, ISO gibi bununda suyu çıkacak hatta çıkmış bile 500 TL'ya koskoca firmanın sorumluluğu nasıl alınır. O paraya, o hizmeti vermek içinden gelir mi? 500 TL'ya 500 TL'lık hizmet verirsin, peki ya bir sorun olursa dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olma ihtimalide yüksek bu durumda. Heleki 11-12 firma, Allah sana kolaylıklar versin..


   
 2. modus operandi

  modus operandi TÜİSAG Üyesi

  Anlaşılan bu işi yapanlar bir yandan işçi sağlığı ve güvenliği konusunda etik avunmalara girerken, konunun insan sağlığı ve bu bakış açısı ile topluma bir katma değer sağlaması olarak yorumlarken, bir yandan da kendilerini değersiz görüp kendi emek ve psikolojileri ile geleceklerine zarar veriyorlar. Malesef...

   
  ÇevMüh.İSG bu yazıya teşekkür etti.
 3. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  söyleyeceklerim kalsiti veya diğer arkadaşları hedef almak için değildir, baştan belirtmek istedim.

  en dandik çevre firmaları bile bir firmanın çevre danışmanlığını aylık 500tl ye yapıyor. İsg ise bu işin biraz daha üstünde ve daha riskli bir iş, ayrıca kapsamı daha geniş. 50 kişinin çalıştığı az tehlikeli, veya riski az olan bir işletme için 500 tl normal bir fiyat olabilir belki. çünkü neredeyse hiçbir 50 kişilik böyle bir hizmet almıyor. ancak orta ölçekli bir işletmede 1000 tl bile çok az bir fiyattır.

  bu işin suyunun çıktığının ise farkındayım. bu ülkede bu işin değer görmesi için 50 yılın geçmesi gerek. sonuçta gelişmiş ülkeleri 50 yıl geriden takip ediyoruz.

  şuanda herkes isg uzmanı olmaya çalışıyor. işletmelerin ise yeni yasaya rağmen uzman çalıştırmak pek umrunda değil. 50 çalışan sayısı ise düşünüldüğü gibi sorun değil. 49 işçin varsa 50.yi almadan önce yeni bir şirket kurarsın kağıt üstünde yeterli. bu sistem benim aklıma gelmedi. küçük firmaların neredeyse hepsi böyle yapıyor. 2 firma olarak çalışıyor.

  derseniz yeni kanunda 10 kişi ye düştü sınır. birincisi daha belli değil sayı. ikincisi şimdiye kadar kaç firma gördünüz, yeni kanun çıktı uzman bulundurayım diyen. 50 üstü yerlerin bile uzmanı yok daha.

  "Gelecekte küçük işletmeler isg uzmanı istihdam etmeyecek, göreceksiniz hiçbir şey olmayacak bu firmalara" kalsitin bu cümlesine aynen katılıyorum.

  yine de orta ölçekli bir firmanın isg işi birkaç binden aşağı yapılmamalı diye düşünüyorum. sonuçta işveren tam zamanlı uzman bulundursa asgari ücret bile verse yan masraflar ile 1200tl'yi geçer. en en en kötü ihtimal. 500 tl ise belki 50 kişilik konfenksiyon atölyesi için iyi fiyat olabilir.

  bir de şu var, bakın mantıken hiçbir işveren kendisine sürekli sorun çıkaran , masraf çıkaran birine yani uzmana, üretiminde çalışan mühendisinden fazla para vermek istemez.

  kalsitin dediğine göre ise; "son olarak şunuda söylemek isterim, isg uzmanı olarak çalıştığım firmaların hepsinde çalışan mühendisler şu anda isg uzmanı olmaya çalışıyorlar" (bence de doğru)

  yani bu durumda mühendisin hali perişan, uzmanın hali daha da perişan.
  ben açıkcası sektör değiştirmeyi ciddi ciddi düşünüyorum şu sıralar. ancak bir mevcut işi bırakmak belli saatten sonra çok zor, iki isg işi kana bulaşınca bağımlılık yapıyor gibi.

  bu işin geleceği ise karanlık bence

     

   
  Kezban Gürbüz ve Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
 4. yaseming

  yaseming TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu sitede yeniyim.Bu konularda yeniyim.Bir firmada Kalite Sistem Yöneticisi olarak çalışıyorum.Şirket için gerekli olan İSG Uzmanlığı eğitimini ve C sınıfı sertifikayı almak için genel müdür beni seçti.Peki diyelim ben bu C sınıfı sertifikayı aldım o zaman sadece İSG Uzmanı olarak mı gözükücem 2 işi birden yürütemez miyim? Patronum hem kalite hem isg uzamanı olmamı istiyor çünkü.Öyle bir durumda maaşı nasıl konuşmalıyım.Yardım ederseniz sevinirim.

   
 5. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Şimdi mevzuata göre İsg uzmanı başka iş yapamaz.Ancak uygulama tam tersi bir çok firma senin firman gibi yapıyor.Birçok firma bu sorumluluk ve yükü üstünden atmak istiyor.Ekstra ücret isteyebilirsin hatta istemelisinde ancak birkaç tanıdığıma işine son vermekle tehdit ettiler.Bunuda unutma ,
  Ayrıca esat 1903 500tl çevre görevlisi demiş.İstanbul da bu rakamların altına çok da olmasa inenler var. Anadoluda adam 150tlye yapıyor 450 TL ye lisans alıyor atık kağıta o iş ayaklar altına girdi girecek.Şahsen isgnin 3-5 sene sonra ayaklar altında olacağını düşünüyorum.Kimse alınmasın ama biz mühendis filan falan deyip iş bulabiliyoruz.Ancak fen edebiyat mezunları için isg bir çıkış kapısı gibi duruyor.Ve sağolsunlar piyasayı da çok etkiliyorlar.Ama lütfen bu mesajımı kişisel algılamayan bu , bu ülkenin gerçeği ve devletde o veya bu şekilde açmış olduğu fen-edebiyat bölümlerine iş bulmak için "çevre görevlisi","isg" ,"gıda da sorumlu yöneticilik" her yere ekliyor.Bu da politikaları oldu.

     

   
 6. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  kalite işinde tecrübeli isen şimdi söyleyeceklerimi daha iyi anlayabilirsin, isg işi de kalite işi gibi pek ciddiye alınan bir konu değil. yani uluslararası bir kurumsal firma değil ise. kalite işinde nasıl ki insanlara birşey yaptırmak için kırk takla atarsın bunda 140 takla atman gerekir. iki işi birden yapacaksan eğer de durum daha vahim hale gelir. buna razı isen sorun yok.
  bu arada bende bu şekilde çalışıyorum o zorluğunu biliyorum. iki işi birden yapar mısın bence evet. ama oturmuş bir sisteminiz varsa.

  benim tavsiyem iş yerine bir bak, tehlikesi var mı? ayda kaç kaza oluyor geçmiş yıllarda kaç kaza olmuş. konvenksiyon tekstil gibi kaza riski az olan bir yerse korkma, ama kaza konusunda ciddi bir yer ise iki kere düşün derim. bir işçinin parmağı bile kopsa işveren sana rucu davası açıp tazminatı sana ödetebilir. burada işveren ve müdürlerin samimiyetini de sen ölçebilirsin nasıl insanlardır? Ama işverenin melek bile olsa şunu unutma ölümlü bir kazada tüm suçu sana atmaya çalışacaklardır emin ol.

  eğer kaza tehlikesi az rahat bir yer ise sıkıntı yok iki işi birden rahat yaparsın, kaliteci olman da isg işinde artı sağlar.

  ama eğer ciddi ciddi üretim yapılan bir firma ise, belkide tüm sorumluluğu sana yıkmak istiyorlardır. sonuçta şunu çok iyi biliyorum ki tersane gibi inşaat gibi yerlerde A sınıfı uzmanlar bile kolay kolay iş almıyor alanlar ise 5binden aşağı kabul etmiyorlar. düşünsene tersanede veya inşaatlar da veya metal sektöründe 10 yıl çalıştığını; illa bir ölümlü kaza başına gelecektir. o zaman uğraş dur.

  iş yerinin ne kadar riskli olduğunu da şöyle anlarsın;

  1 yılda 30 dan fazla iş göremezlikle sonuçlanan kaza var ise, 2 defa düşünün. sonu hapis veya rücü davası olabilir.

   
  Mustafa ESEN, cetintatar ve Hasan Berkman bu yazıya teşekkür etti.
 7. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  isg konusunda tehlikeli bir firma ise; hem kalite hem isg işi bir arada yürümez, sürekli sahada olmak lazım tehlikesi büyük çünkü işin.
  ancak risk az ise kalite ve isg işini yapabilirsin.

  benim aklıma şu geliyor, bazı riskli firmalar sorumluluğu üstünden atmak için personelinden birine sertifika aldırıyor, isg yi ikinci bir iş olarak veriyor. haliyle asıl işini yapmaktan isg yi yapamıyor çalışan. yapmak istese bile, yok masraf yok gereksiz diye yaptırılmıyor, ciddi bir kaza durumunda ise suçlu duruma düşüyor. işveren ve vekilleri yırtıyor.

  burada işverenin işe alırken ki niyeti de önemli. bazı firmalar da isg ile ilgili hiçbir iş yapmaz ama reklama gelince, isg uzmanımız bile var bizim der. ama icraat yok.
   
  Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
 8. yaseming

  yaseming TÜİSAG Üyesi

  yok bizde kimseye bişi olmuyo zaten 15 kişiler topu topu.makina imalat sektörü   
 9. fmertuzun

  fmertuzun TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar iyi günler, geçenlerde yaptığım bir iş görüşmesini paylaşmak istiyorum bende..

  görüştüğüm firma 200 çalışanı olan baz istasyonlarının bakım tamirat vb. işlerini yapan bir kuruluş..acil olarak iş güvenliği uzmanı arayışları sonucunda bana ulaştılar gelin görüşelim dediler. biraz işi anlattıktan sonra fiyat konusuna geldiğimizde işveren "biz şirket politikası olarak az maaşla yüksek verim alabileceğimiz çalışanları tercih ediyoruz" dedi ve 1500 tl'nin altında bir fiyat olursa düşünebileceklerini söyledi..ayrıca ekleme yaparak sen daha sınavı yeni geçmişsin daha tecrübesizsin burda öğreneceksin demeyi ihmal etmedi..bana sorumluluğumun çok büyük olduğunu çok çalışmam gerektiğini hata yapma lüksümün olmadığını söyleyip, sen bize bir cv gönder biz inceleyelim sana döneriz dedi..sonrasında konuşmanın devamında ben cv'mi göndermedim bile sonrasında. dün tekrar arayarak hani başlıyordun ne oldu gelmiyormusun diye bir telefon aldım beyefendiden..kendisine teşekkür ederek çalıştığım yerden memnun olduğumu şuan için ayrılmayı düşünmediğimi söyleyerek kapattım telefonu..ayrıca görüşme esnasında sınavı kazandığımı fakat belgemin henüz elime ulaşmadığını söylememe rağmen sen bize sınav sonuç belgeni göster biz onu bir tanıdığa onaylatalım diyerek pastanın üzerine çileği yerleştirdi :)

     

   
  mbyasar75, seiim ve Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
 10. yaseming

  yaseming TÜİSAG Üyesi


  çok teşekkür ederim bilgilendirmeleriniz için.Son olarak bu iki işi birden yaptığımda ünvanım İSG uzmanı mı olucak.yani KSY ni kullanamıycakmıyım?
  Birde yaklaşık 2.000 maaş alıyorum C sınıfı sertifikayada sahip olunca ne kadar istemeliyim? Sonuçta risk her zaman var.   
 11. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  İyimser kimse yok anlaşılan.

  Kimi memnun, kimi memnun değil. Buradaki arkadaşların bir kısmı içindekileri dökmek için yazıyor, işinden gücünden memnun olanların bir kısmı da yazılanları çekirdek çitleterek okuyor anlaşılan.

  Bu ülkede serbest piyasa ekonomisi var diye olmadık fiyatlara işler yaptırılıyor. Oysa Meslek Odaları diye bir şey var. İş Güvenliği Uzmanları Odası diye bir şey yok. Ha olsa da çok fark eder mi? Evet, çünkü bu meslek diğer mesleklere göre biraz daha adı konulabilir işler yapar ve ya yaptırır. Bir makina mühendisliği, bir endüstri mühendisliği gibi ucu açık diyebileceğimiz sektörlerde, alanlarda çalışmaz. Tanımlanmış bir iş vardır. Bu sebeple belli bir asgari ücret sağlanması da gayet mümkündür. Bunlar zamanla olabilecek şeyler. Ha bu ülkede sandalyeciler odası bile yapsan her kafadan ses gene çıkar, o başka ama en azından İş Güvenliği Uzmanlarının bağlı olduğu bir oda ve hatta sendika bu konudaki hayal kırıklıklarını bir kısım da olsa giderebilir. Şimdi yasa çıktı, bakıyorsun İG Uzmanları şamaroğlanına dönmüş diyorlar. Sahiplenen pek yok. Demek iş başa düşüyor, herkes biraz taşın altına eline koyacak. Şuan İSG Meslek odaları hiç yok mu? Var tabi. Yeni yasayla beraber herkesin biraz daha katılımcı olmasında fayda var.   
  hendrix886 bu yazıya teşekkür etti.
 12. Soydan

  Soydan TÜİSAG Üyesi

  Durum bu kadar kötü mü?...Yazdıklarınızı okuduktan sonra nerdeyse belge almaktan vazgeçeceğim... Çalışan hayatının sorumluluğuna karşılık 1200 TL'ye çalışmak hiç gerçekçi değil...

   
 13. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  Dediğim gibi benim durumumda sizin duruma benziyor. Ben ünvan olarak Kalite güvence ve iş güvenliği uzmanı ünvanını kullanıyorum. sizde buna benzer şekilde bir ünvan oluşturabilirsiniz. tabi bu ünvanlar şirket için geçerli. yasal bir durumda sadece firmanın iş güvenliğinden sorumlu kişi olunur. hakim ünvana bakmaz.ama tehlike yok diyorsanız bence sorun da yok. sonuçta benim çalıştığım yerde de risk fazla olsaydı veya oturmuş bir sistem olmasaydı, iki ünvandan birini bırakmak zorunda kalırdım ki asıl işime yetişebileyim.
   
  yaseming bu yazıya teşekkür etti.
 14. Doğuş

  Doğuş TÜİSAG Üyesi

  valla bazıları demişler 4000 TL falan filan C sınıfına 4000 TL tek şantiye için asla vermezler... Yani Ben bir danışmanlık firmasına girdim 1400 TL 2 ay sonra 1700 TL sözleşmem oldu C sınıfı uzmanlık belgemi de aldım 13 mayıs sınavından ... Ama sonuç itibariyle memnun muyum.... ? Asla diyeceğim çünkü benim de beklentim dışında bir başlangıç oldu... Olsun diyorum buna da şükür demek istiyorum... Ama İstanbul gibi bir yerde 1700 TL Para değil kimse kusura bakmasın ...

   
 15. isgdemc2216

  isgdemc2216 TÜİSAG Üyesi

  bende balıkesirde bir OSGB firmasına başvurmuştm , tam zamnlı 2500 liraya çalışıolarmış bursada uzmnlar dedm , onlar part time istedklerini sölediler onlara da size nasıl uyarsa diye cvp verdm , ilk anlaşmayı yaptığmzda sizi arayacağız dediler , hala bhr bekliyrm , galiba aramayacaklar , ama bnm umrumda eil zaten çalıştığm yer var , ama ümidim başka birini bulsalarda onunda 2500 tl istemesi yoksa bu iş çevre görevlisi , sorum müdrlk gibi olursa vay halimize :( ....   
 16. mmdindar

  mmdindar TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar,
  Lütfen mesleğinize ve diğer arkadaşlarınıza olan saygı gereği düşük ücretlerle çalışmayın. Taban 3.000 TL olmalı.

   
 17. korkmazyasin

  korkmazyasin TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar.
  Bence iş güvenliği uzmanı arkadaşlar OSGB lere iş için başvuracaklarına uzmanlık yapacak firma aramalılar.
  OSGB ler 1500 - 2000 tl maaş verip 10-15 firmaya bakmanızı isterler ve yükümlülük sizde olur. kendisi 10-15 bin kazanırken size 50 tl maaş artışı önerebilir. Ayrıca İş güvenliği uzmanlığı hizmet ücretinin çok düşük olma sebebi kesinlikle OSGB lerdir. "zaten maaş veriyorum uzmana 500 tl ye bir firma daha alıp yüklerim" mantığıyla hareket ettiklerinden ücretler her geçen gün düşmekte. Benim önerim uzman arkadaşların firma arayıp kendi hesaplarına çalışmalarıdır. böylece kendi firmasına daha fazla vakit ayırıp hem kazaları önleyip hem de daha fazla kazanabilirler.
  OSGB'LERE HAYIR!

   
  mbyasar75, emine çevik, Aytuğ ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 18. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  EVET ama artık yeni yasa ile bünyesinde uzman, hekim çaliştırma zorunluluğunu kaldırdılar OSGB den hizmet alınabilir diye bir madde eklediler OSGB lerde maşaallar her ilde bir şube açmiş zaten isg de şimdilik ne işverenin umrunda nede işçinin nede diğerlerinin bu işi umursayan bir uzman olmuşlar vede uzman olmaya çalişanlar daha da yazılacak çok şey var ama zaten herkez biliyorr

  ...............böyle giderse bu iş başlamadan biter görüşüm bu bazı arkadaşlar kızacak ama gerçekçi olmak lazım ........

  Kanun avrupa standartlarında fakat bizim ne işçimiz,ne işverenimiz ,nede iş güvenliği uzmanımız avrupa standartında olmadığımız için bu kanun nasıl uygulanabilirki,bu kanıya nasıl vardığımı merak eden olursa iş görüşmelerimden özet ve özel bilgiler verebilirim.

   
  emine çevik, Kezban Gürbüz ve Nurdan DAHİ bu yazıya teşekkür etti.
 19. Doğuş

  Doğuş TÜİSAG Üyesi


  dostum bu dediğin şey ancak OSGB den kurtulunca kendi bünyende örnek veriyorum bir proplan firmasına ben sizin uzmanınız olarak çalışacağım sorumluluk alacağım dediğin zaman olur ilk başta kimse sana yüksek ücret vermez...

   
 20. Doğuş

  Doğuş TÜİSAG Üyesi

  iş uzun zamandır var da bizim zamanımızda canlanması gerekirken OSGB ler bitirecek piyasayı...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica