Soru : İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

Tulus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Peki yakında dükkanlara danışmanlık için gideceğimden sırayla tekrar sorayım madem

1) Aile hekimlerinden doktora gittiğim zaman muhtemelen doktor bu işi bilmeyecektir. Doktorun bu küçük dükkanları kontrollerinde ne yapması gerekiyor tam olarak?
Aile hekimlerinin max. 30 saat çalışma süresi vardır. Ancak bunun için üst yöneticisinden izin almak zorunda. İşyeri hekimi işyerinde işe giriş muayenelerini yapmak, protokol defterini tutmak, risk analizi, acil durum planı ve çalışanların eğitimlerine yardımcı olmak, hijyenle ilgili denetimleri yapmak, gerekiyorsa çalışanları tetkik için hastaneye sevk etmek gibi işlemleri yapar.
2) İşveren ile kısmi süreli iş sözleşmesi imzalamam gerekiyor ve bir gün sigorta elbette. Peki doktor içinde aynı şey söz konusu mudur? Kendisi de kısmi süreli sözleşme imzalayıp bir gün sigortalı mı görünecek?
Evet
3) Verdiğiniz ücret bu taraflar için oldukça yüksek bir rakam olacaktır. Ben 100 tl dedim kendim için muhtemelen bu fiyata yakın yaparım. Şöyle söyliyeyim baya bir dükkanı alabilirim bu şekilde. Sorum şu. Yaklaşık 40 dükkana bu hizmeti tam olarak verebilir miyim? Yani şunu demek istiyorum düzgün bir şekilde çalışmak istiyorum. Eğitimlerine ve diğer evraklar ve kontrollerini yapmak istiyorum tam olarak sallamadan yani. Meslek ahlakı ve diğer etik değerlerimizden dolayı. Yani bunu yapabilir miyim? Çalışan arkadaşım ilk dönemden sonra fazla bir şey yapmayacağından yapabilirsin demişti. Eğer yapamaz isem az alıp ona göre hareket edeceğim
Ücreti serbest piyasa belirler. Ancak küçük dükkandaki bir işle orta ölçekli bir KOBİ'deki iş arasında iş yükünüz açısından çok fazla fark yoktur. Onun için ondan fazla çalışanı olan yerleri tercih ederseniz daha hakkını vererek çalışabilir ve daha çabuk tecrübe kazanırsınız.
4) Anlaşacağımız ücreti elden alabilir miyiz?
Firma 10 kişiden az eleman çalıştırıyorsa bankadan yatırma yükümlülüğü yoktur, 10 ve fazla kişi çalıştırıyorsa resmi bordroda gözüken ücret bankadan yatmak zorundadır.
5) İş veren ile sonradan anlaşamaz isek (para ödemesi, işin düzgün yapılmaması vb.) sözleşmeyi tek taraflı fesh edebilir miyiz?
İş kanunundaki şartlara bağlı kalmak kaydıyla fesih edebilirsiniz. (İhbar süresi)
6) İş verenlere bize danışman olarak ödedikleri paranın bir kısmının devlet desteği ile geri ödendiğini biliyorum. Bu doğru mudur?
Ondan az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işverenler faydalanabilir. Şu an için aylık çalışan başına 15 - 17 TL gibi bir destektir..
7) İş verene destek var ise şartları nedir? Ve nasıl alabilir bu parayı sonuçta dolaylı olarak bizim paramız olacak ve miktarı biliniyor mu?
24.12.2013 tarihli İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin Desteklenmesi Hakkındaki Yönetmelik'te şartlar belirlenmiştir. Bu yönetmeliği okumanızı tavsiye ederim. Destek üç ayda bir direk olarak işverenin ödeyeceği SGK primlerinden düşülür.
http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.19151&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=%C4%B0%C5%9F%20Sa%C4%9Fl%C4%B1%C4%9F%C4%B1%20ve

Başka sorular da var aklımda. Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim çok yardımcı oldu.
Rica ederim.

semilalp

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
çevremde özel sektörde çalışıpta işinden ya da ücretinden memnun olmayan mühendislerin çoğu kurslara gidip belge alıp kolay yoldan büyük paralar kazanmayı hayal ettiler,piyasa şartlarını görünce onlar için büyük bir hayal kırıklığı oldu şu an şoktalar..

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
maaş diye bir şey mi kaldı ,uzmanlar bedavaya çalışmaya başlayacak bu gidişle:(

Sedatt

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben 1500 TL-2000 TL gibi rakamlarla çalışan arkadaşları anlamakta güçlük çekiyorum. Ne kadar tecrübesiz olursanız olun sonuç itibariyle bir mühendisiniz. 1500 TL gibi bir fiyata çalışacak mühendis bence mühendislik de, İSG uzmanlığı yapmasın daha iyi. Sizden tecrübe isteyen OSGB'ler bu konuda acaba ne kadar tecrübeli.Siz önce kendinize güveneceksiniz.İşi yaşarken öğreneceksiniz.Ama hiç bir zaman bir 4 yıllık bir okul okuduğunuzu, mühendis olduğunuzu unutmayacaksınız.Çalıştığınız kuruluşlardan isteyeceğiniz maaş, sizin kendinize olan saygınızı, mesleğinize verdiğiniz değeri bir göstergesi olduğunu unutmayın.Başkalarının sizi kandırmasına izin vermeyin.Mesleğinizin hakkı neyse isteyin.Dik durun, kendinize olan saygı ve güveni ancak böyle kazanırsınız.

AYHAN YÜZYIL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Şu an deneme süresindeyim bir osgb de ve b sınıfıyım.deneme süresi bitiminde maaş konuşulacak.tam zamanlı ve kısmi süreli çalışmalarda makul ücretlendirme ne olmalı? iş sağlığı ve güvenliği konusunda deneyimsizim.farklı sektörlerde çalıştım bugüne kadar.dolayısıyla ücretlendirme yapılırken bunu da mutlaka göz önünde bulunduracaklar.
c sınıfı uzmanlar ortalama 2bin tl alırken siz b iseniz 3.500 tl den aşağı olmalıdır.

onur1901

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar, şu anda türkiyede 2500 tl altında çalışan belediye memuru yok. kadıköy, beşiktaş vs. belediyelerde maaşlar daha yuksek olabiliyor. iş güvennliği uzmanlıgı gibi bir firmanın olmazsa olmazı bir pozisyon için bence 2500 tl. bile düşük.

Sedatt

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Benim görüşüm tecrübesiz bile olsanız B sınıfı İSG Uzmanı 4000 Tl den aşağı almamalı.Aslında tecrübe ilk aşama da mevzuatı çok iyi bilmekle başlar.Teoride iyi olursanız, pratiği çok daha kısa zamanda kazanırsınız.Pratiği de şöyle düşünün.Personelle kişisel koruyucu vereceksiniz.Zimmetle vereceksiniz. İnternete girin araştırın ,bir dünya zimmet formu çıkar.Bunu personel doldurup, imzalatıp, saklayacaksınız.Eğitim verdiğiniz zaman ön değerlendirme, katılım formuyla kayıt altına alma, resimleme, sonrasında da son değerlendirme ve sertifikasayon yapacaksınız.Bunlarla ilgili örnekler de internetten bulunabiliyor.Çevrenizdeki bildiğiniz arkadaşlarla paylaşım yapabilirsiniz.Veya bu forum sitesinde de bu konuda güzel çalışmalar var. Gördüğünüz gibi araştırdıktan sonra elinizin altında birçok kaynağınız oluyor.Sadece uğraş ve emek.Burada en büyük risk yapılacak işlerde tamamen hazırcı olmak.Siz kendinizde bu konularla ilgili evraksal çalışmalar yaparsanız , kendinizi geliştirmeniz çok daha kolay olur.Zamanla da bu durum sizi tecrübeli konuma getirir.Ama bu zamanın uzun yada kısa olması tamamen size bağlı.Ama untumayın biz insanların en büyük silahımız kendimize güvenerek çalışmamızdır.

Gülşen ÇETİN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar ilk mezun olduğumuzda da tecrübe deyip çok düşük maaşlarla başladık. İşi bilmediğimiz için eywallah diyorduk. Şuan bir B uzmanı için bu mümkün değil. Kesinlikle iş tecrübesi ve deneyimi vardır. Mevzuatı ve çalıştığı sektörü bilse yeterli. Doküman konusunda da Sedat arkadaşımızın dediği gibi etrafta istemediğiniz kadar dokumanlar var. Uzman alan OSGB'lere soruyorum siz bu birimleri açarken işi çok mu iyi biliyordunuz ?? Daha OSGB mantığını bilmeyen ve usulsüz çalışan bir sürü OSGB var. İş alcaz diye piyasayı mahvedip düşük teklifler verdiler. Kalkıpta bi uzmandan tecrübe beklemesinler. İlk önce kendileri yaptığın işin ciddiyetini anlasınlar, 3 firma fazla alcaz diye piyasayı mahvetmesinler.

Sedatt

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Aslında Benim ve Gülşen arkadaşımızın söylediği şeyler hepimizin bildiği gerçekler.Ama ne var ki hepimiz kendimiz dışında birinden bu gerçekleri psikolojik olarak duyma gereği duyuyoruz.

c İsg uzmanı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İş güvenliği mi kaldı o da ne..Bu işin de suyu çıktı.....

ADEM OZDOGAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sigorta priminizin 30 gün üzerinden ödendiği bir iş yerinden başka bir yerde isg uzmanı olarak yarı zamanlı çalışılabilir mi ? Yoksa şirketinizden sigortanızı bir kaç gün eksik mi yatırmasını istemelisiniz?

Haluk DEMİRCİOĞLU

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Türkiye'nin en büyük kariyer sitesinde bir OSGB nin verdiği ilana bakınız ! İGU veya Hekim aranmıyor Pozisyon "Satış Müdürü" aranan tecrübe 7-20 yıl ! İş tanımında dikkat çeken bir görev "rakip faaliyetlerinin yakından takip edilerek gerekli eylem planlarının hazırlanması" ! ve BOMBA aylık net maaş 1.000-2.000 TL , Doktora yapan da olur denilen bir OSGB klasiği bunu hayatım boyunca unutmayacağım.

OSGB 'lerin İGU ve Hekim avında olduklarını, İş Sağlığı ve Güvenliği kalitesini düşürecek seviyede piyasa çalışması ve ücret politikası sergilediklerini biliyorum buna Türkiye şartlarında çok şaşırmıyorum -da bu bomba İLANI görünce gerçekten şaşırdım ve bu kadar da olmaz diyorum.

İLAN
--------------------------------------------- http://www.kariyer.net/uzman-grup-o...eri/satis-muduru-is-ilani-i1042701/?&tmpsno=1

Firmamızın İSTANBUL ve BURSA şubelerinde çalıştırılmak üzere SATIŞ MÜDÜRÜ alınacaktır.

• OSGB satış alanında yöneticilik deneyimi olan,
  • İletişim becerisi güçlü, temsil yeteneği ve liderlik vasıfları gelişmiş,
  • Problem çözme, analiz, planlama ve takip yeteneği olan,
  • Seyahat engeli olmayan, aktif araç kullanabilen,
  • 35 - 45 yaşları arasında,
  • Mevcut satış ekibinin yönetilmesinden sorumlu olacak,
  • İletişim ve organizasyon yeteneği kuvvetli,
  • Müşteri portföyünün geliştirilmesi ve satışla ilgili tüm süreçlerin yürütülmesinde yönetsel olarak rol alacak,
  • BAY / BAYAN SATIŞ MÜDÜRÜ.

bullet.jpg
İş tanımı:

• Satış hedeflerinin gerçekleştirilmesine yönelik yapılanma ve faaliyetlerin gerçekleştirilmesi,
  • Müşteri ihtiyaçları ve pazarın yapısı dikkate alınarak gerekli satış arttırıcı çalışmalarının planlanması ve sahada uygulanması,
  • Mevcut müşteri ziyaretlerinin gerçekleştirilerek, pazarın ihtiyaç ve beklentileri ile rakip faaliyetlerinin yakından takip edilerek gerekli eylem planlarının hazırlanması,

bullet.jpg
Firmanın ilana eklediği diğer bilgiler:
Pozisyon Tipi: Sürekli / Tam zamanlı
Eğitim Seviyesi: Meslek yüksekokulu (Öğrenci), Meslek yüksekokulu (Mezun), Üniversite (Öğrenci), Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Öğrenci), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Öğrenci), Doktora (Mezun)
Tecrübe: 7 - 20 yıl tecrübeli adaylar
Aylık Net Ücret Aralığı: 1000 TL - 2000 TL
Ehliyet: B
Ilana hayran kaldim cerceveletip duvarima asmak istiyorum :) ne adamlar varya gerizekali ama para var adamda

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar benim çalıştığım sağlık Güvenlik Birimi">OSGB de asgari ücret+prim çalışan 2 tane C sınıfı ,2000 tl ye çalışan 1 tane A sınıfı var :(

uzman sayısı aşırı arttı ve ücretlerde dibe vurdu.

roxy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
İnşaatta yarı zamanlı hizmet verecek B sınıfı iş güvenliği uzmanın saat ücreti ne kadar (izmir bölgesinde)?

FEİ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
İnşaatta yarı zamanlı hizmet verecek B sınıfı iş güvenliği uzmanın saat ücreti ne kadar (izmir bölgesinde)?
osgb'de isen saat fiyatlarının 10 tl'ye kadar düştüğünü duydum umarım doğru değildir.

ADEM OZDOGAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sigorta priminizin 30 gün üzerinden ödendiği bir iş yerinden başka bir yerde isg uzmanı olarak yarı zamanlı çalışılabilir mi ? Yoksa şirketinizden sigortanızı bir kaç gün eksik mi yatırmasını istemelisiniz?

roxy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Osgb değil bireysel çalışmaktan bahsediyorum

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar benim çalıştığım sağlık Güvenlik Birimi">OSGB de asgari ücret+prim çalışan 2 tane C sınıfı ,2000 tl ye çalışan 1 tane A sınıfı var :(

uzman sayısı aşırı arttı ve ücretlerde dibe vurdu.
Prim olarak da sanırım don atlet verir bunlar .

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İnşaatta çalışmak isteyen arkadaşlara iyice düşünmelerini tavsiye ederim.
Pazartesi günü Samsun da otel inşaatında ölümlü iş kazası sonucu iş güvenliği uzmanı tutuklanmıştır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.