Soru : İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

serdar akgül

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Türkiye şartlarını hepimiz bu Ülke'de okuyan, okuduğumuz nispette diplomalara sahip çalışanlar olarak çok iyi bilmekteyiz. Hemen hemen yeni kanunlaşan ve sürekli gelişmekte olan İş Sağlığı ve Güvenliği sektöründe çalışmayı amaçlayan, belgesi daha yeni kendisine ulaşmış veya belgesini bekleyen ve yeni sınav heyecanı uyanan kursiyerler ne kadar maaş alırım diye piyasaya salınan bizler bir tarafta, saha çalışmaları ile tecrübeleri sabit piyasada zaten var olan bir anlamda piyasayı şekillendirenler ile aza yetinmem diyen, daha çok kazanacağım diyen, bağımsız olmak isteyen lider ve yönetici tiplerin henüz daha yeni yeni OSGB ler aracılığı ile piyasaya girenler ise bir taraftadır. Türkiye'de ki İSG politikası mevcutta budur.

Ben 15-20 yıllık Uzmanım çalışa çalışa buraya geldim xx bin lira kazanıyorum siz nereden çıktınız sizin yüzünüzden piyasa fiyatları düştü düşecek bu kazancı kaybedeceğim endişesi ile mahkemelere koşan ve sair hamleler içinde olan Uzmanların sesi kulaklarımda yankılanıyor. Sakın korkmayım ! Tecrübeli uzmanlar siz kazanacağınızdan bir şey kaybetmeyeceksiniz olan yenilere olmuştur, hazır iş arayanlara kolay para kazanmak isteyenlere olmuştur. Ben mevcut işimde 4.500 TL ile 6.000 TL arasında kazanca sahibim. Yeni bir arayış ve hicret arefesindeydim. Henüz C Sınıfı belgemi almadan önce araştırma yaptığımda bunun bir fırsat olduğunu düşündüm. A Sınıfı Uzmanlığa eriştiğimde de tekrar yaptığım araştırmalarda piyasada iş bilmeyenlerin dahi asgari 7.000-8.000 TL gibi ücretlerle çalışabildiklerini öğrendim. Yeni adayların piyasaya girmesi dolayısıyla bahse konu bu kazanımlar tecrübesizler açısından zor görünmektedir. Yani şu an gerçek olan bu ücretlerin hayalinin kurulmamasıdır. Ben dahil herkesin adil ve haddini bilerek yola devam etmeleri iyi olacaktır. Çoğu isterken eldekini kaybetmemek gerek yeni başlayan tecrübesiz Uzman! çok iyi düşün, sana uygun olanı ile işe başla, maaşı düşün ama çok takılma, piyasaya hiç bakma, kimin ne dediğine aldırma, kendini geliştirmeye bak, işini doğru yap. Bu konu sadece İSG için geçerli olmayıp tüm alanlar için geçerlidir. İnsanlık tarihi de hep böyleydi zaten rekabet vardı hep... bilenin bilmeyenden önde olması, çalışanın tembelden önde olması, hak edenin hak etmeyenden önde olması işi tarihi tekerrürden ibaret biz insanoğlu asla doymayız doymayacağız. Dünyalık kazananlar dünyaları kazansa da lezzet alamayacak çünkü; adil olmayarak, birilerini kullanıp hak yiyerek, paylaş(a)mayarak (!) ancak kendi ağızlarını tadlandırabilirler. İlelebet kazanan; işini doğru, adil yapan ve hak yol gözeten olacaktır.

TUNCER BAYIK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar, OSGB'lerin sürümden kazandıkları söyleniyor forumda. Onlar açısından doğru bir düşüncedir kesinlikle. Çünkü riske kendileri girmiyor. Onlarınki tamamen tüccarlık. Riske giren, maşa olan bizleriz. Olursa bişey bize olur, onlar da başka bir maşa bulup sürümden kazanmaya devam ederler. Bizler açısından sürümden kazanma diye bir durum asla olamaz. Çünkü aldığımız her bir iş ayrı ayrı risk analizi,acil durum,eğitim vs çalışmalarını ve riskleri gerektirecek. Bizler için risk, çalışan sayısıyla ve risk derecesiyle orantılı. Belirli sınıf bir uzman kendi risk derecesine bakacağına göre geriye çalışan sayısı toplamı bizim için asıl risk değişkenini oluşturuyor. Bence bir İGU, osgb'ler gibi yani bir tüccar gibi düşünemez. Baktığımız her bir işyeri aynı riski taşıyor. Sürümden kazanma mantığındaki gibi 1 iş x risk taşıyorsa 10 iş 5 x risk taşımaz, 10x risk taşır, dolayısıyla bahsi geçen 14000 tl alınan risk seviyesinin çok altında kalır. Benim şahsi kanaatim bir iş alırken kişi başına fiyat istemek. Bir arkadaş yazmıştı; bir eğitim firmasının kişi başına aldığı ücret 10tl ye geliyor. Bir danışman firma da sorumluluk almadan sadece 5000-6000 tl ücretlerden bahsediyor.Bu durumda benim hesaba göre çok tehlikeli bir iş için (ki yaparsam bu sınıfta iş yaparım) kişi başına 20-30 tl ücretten aşağı pek mantıklı gelmiyor. Şu anda bir demir çelik fabrikasında zaten çalışmaktayım. Yaparsam kalan 37 saatimi kullanacağım. Tutup da bu saatten sonra 3-5 yüz daha kazanacam diye uykusuz kalamam.Çünkü alacağım herbir işyeri daha önce de dediğim gibi ayrı ayrı beni uyraştıracak ve geceleri uykusuz bırakacak. Her gece "acaba slk sorumsuz bir işçi başıma bi iş açacak mı" diye düşünmeden edemeyeceğim. Bu arada işçi arkadaşlarım kusura bakmasınlar ama 15 yıldan fazla meslek hayatımda iş kazalarının %90 ı sorumsuz,lakayt,dikkatsiz işçiler yüzünden olmuştur.
En son kendinizi ucuza satmayın diyorum. Bu iş diğer mesleki işlere benzemiyor. İşin ağırlığı taşıdığı riskte. Herkese başarılar.

roxy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
hiç deneyimsiz bir B uzman olarak bir osgb ile görüştüm. 180 saat için 3200 lira önerdi. Bu rakam uygun mudur?Piyasası nedir?

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
hiç uygun değil,tüm çok tehlikelileri verecekler ve 40 tane firmaya baktıracaklar

İSG TEL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

350 tl A sınıfı işyerine fiyat veren OSGB ler var. Açıklaması da sürümden kazanmakmış. 40 tane benzin istasyonu bağlamışlar. Tam zamanlı çalışma ile saatli çalışma arasındaki fark bu kadar olabilir mi. Aklım almıyor.
40 işyeri x 20 çalışan olsa = 800 çalışan eder

800 çalışan x 12 dk = 9600 dk = 160 saat / Ay

350 TL x 40 işyeri = 14.000 TL / Ay

ÇOK İYİ PARA ...

Mehmet bey ozaman çok çok çok iyi...

Ben tam zamanlı olduğu halde diye kıyaslama yapmak için 20 çalışan demiştim... 14.000 TL / Ay

Her istasyonda 5 çalışan olarak hesaplayalım istersen...

40 işyeri x 5 çalışan = 200 çalışan eder

200 çalışan x 12 dk = 2400 dk = 40 saat / Ay

Bu durumda ayda 40 saat çaışarak 14.000 TL kazanıyorlar demektir...
teoriye diyecek yok.
Pratikte neler yapılıyor yada yapılabilir

serdar akgül

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Türkiye'nin en büyük kariyer sitesinde bir OSGB nin verdiği ilana bakınız ! İGU veya Hekim aranmıyor Pozisyon "Satış Müdürü" aranan tecrübe 7-20 yıl ! İş tanımında dikkat çeken bir görev "rakip faaliyetlerinin yakından takip edilerek gerekli eylem planlarının hazırlanması" ! ve BOMBA aylık net maaş 1.000-2.000 TL , Doktora yapan da olur denilen bir OSGB klasiği bunu hayatım boyunca unutmayacağım.

OSGB 'lerin İGU ve Hekim avında olduklarını, İş Sağlığı ve Güvenliği kalitesini düşürecek seviyede piyasa çalışması ve ücret politikası sergilediklerini biliyorum buna Türkiye şartlarında çok şaşırmıyorum -da bu bomba İLANI görünce gerçekten şaşırdım ve bu kadar da olmaz diyorum.

İLAN
--------------------------------------------- http://www.kariyer.net/uzman-grup-o...eri/satis-muduru-is-ilani-i1042701/?&tmpsno=1

Firmamızın İSTANBUL ve BURSA şubelerinde çalıştırılmak üzere SATIŞ MÜDÜRÜ alınacaktır.

• OSGB satış alanında yöneticilik deneyimi olan,
  • İletişim becerisi güçlü, temsil yeteneği ve liderlik vasıfları gelişmiş,
  • Problem çözme, analiz, planlama ve takip yeteneği olan,
  • Seyahat engeli olmayan, aktif araç kullanabilen,
  • 35 - 45 yaşları arasında,
  • Mevcut satış ekibinin yönetilmesinden sorumlu olacak,
  • İletişim ve organizasyon yeteneği kuvvetli,
  • Müşteri portföyünün geliştirilmesi ve satışla ilgili tüm süreçlerin yürütülmesinde yönetsel olarak rol alacak,
  • BAY / BAYAN SATIŞ MÜDÜRÜ.

bullet.jpg
İş tanımı:

• Satış hedeflerinin gerçekleştirilmesine yönelik yapılanma ve faaliyetlerin gerçekleştirilmesi,
  • Müşteri ihtiyaçları ve pazarın yapısı dikkate alınarak gerekli satış arttırıcı çalışmalarının planlanması ve sahada uygulanması,
  • Mevcut müşteri ziyaretlerinin gerçekleştirilerek, pazarın ihtiyaç ve beklentileri ile rakip faaliyetlerinin yakından takip edilerek gerekli eylem planlarının hazırlanması,

bullet.jpg
Firmanın ilana eklediği diğer bilgiler:
Pozisyon Tipi: Sürekli / Tam zamanlı
Eğitim Seviyesi: Meslek yüksekokulu (Öğrenci), Meslek yüksekokulu (Mezun), Üniversite (Öğrenci), Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Öğrenci), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Öğrenci), Doktora (Mezun)
Tecrübe: 7 - 20 yıl tecrübeli adaylar
Aylık Net Ücret Aralığı: 1000 TL - 2000 TL
Ehliyet: B

FEİ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Şu an deneme süresindeyim bir osgb de ve b sınıfıyım.deneme süresi bitiminde maaş konuşulacak.tam zamanlı ve kısmi süreli çalışmalarda makul ücretlendirme ne olmalı? iş sağlığı ve güvenliği konusunda deneyimsizim.farklı sektörlerde çalıştım bugüne kadar.dolayısıyla ücretlendirme yapılırken bunu da mutlaka göz önünde bulunduracaklar.

hikmet üstündağ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Şu an deneme süresindeyim bir osgb de ve b sınıfıyım.deneme süresi bitiminde maaş konuşulacak.tam zamanlı ve kısmi süreli çalışmalarda makul ücretlendirme ne olmalı? iş sağlığı ve güvenliği konusunda deneyimsizim.farklı sektörlerde çalıştım bugüne kadar.dolayısıyla ücretlendirme yapılırken bunu da mutlaka göz önünde bulunduracaklar.
fabrıka işçisi msn sen ya denıyolr bn olsam kendımı denenmeye aldırmazdım ama hayırlısı ...

kemalx

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu Osgb'den birşey olmaz.Böyle saçmalık olur mu yok deneme süresinden sonra maaş konuşulacakmış.Ben ikinci çalıştığım yerden biliyorum.Gazeteye ilan verdiklerinde tatmin edici maaş deyip asgari maaşın %30 fazlasını verdiklerini gördüm.Deneme süresinden sonra asgari maaş teklif ederlerse hiç şaşırmayın.Para konusunda taviz verdiğiniz kişi size maddi açıdan her türlü kötülüğü yapması muhtemeldir. Herkesin bir işe ihtiyacı var ama maaşı açıklamamak adını koymamak çok abes bir durum arz ediyor.

Yalçın ŞEKER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar uzun süredir işsizim yük.mühendisim. İş bulamadım mı? Buldum ama ne yalan söyliyeyim artık düşük maaşlara çalışmak istemediğimden daha fazla teklifleri kabul etmedim. Babamın vesilesiyle geçen sene C sınıfı kursuna gittim sınavı ve peşinden B sınıfı uzmanlık sınavını kazandım.

Gerçekten amacım paraya para demeyerek çalışmak olmadı. Forumları okudum işi de çok bilmediğimden çekiniyorum açıkçası. Neyse ama bir yandan da paraya ihtiyacım var. Hiç istemesem de bir OSGB ye başvurdum. Adı lazım değil Sakarya'da bir firma.

Görüşmede istediğim büyük bir fabrikaya falan gitmek orada çalışmaktı anlaşmalı oldukları bir yerde. Ama patron beni inşaatlara göndereceğini söyledi. Telefon+araba+bilgisayar veriyordu. 180 saatini doldurmayacağız falan dedi ne istiyosun dedi. Bende hani fazla demeyeyim dedim ihtiyacım da olduğu için 3000 lira dedim. Buralardan fiyatın ne olduğunu az çok bildiğimden. Söylediğim fiyatın çok olduğunu, heryerde uzmanla dolu olduğunu söyledi. Bende inşaatlara gitmem o zaman dedim. 2000 civarı verecekmiş. Ben napıcam seni dedi adam inşaata gitmezsem. Saygımdan birşey demedim gerçide bir inşaattan yani benim 30-40 saatlik ücretimden zaten hekimle beraber 5000 bin lira kazandıklarını biliyorum. Benim üzerimden dünyaları kazanıp bana 3000 çok denilmesine açıkçası bozuldum. Uzman arkadaşlarımla görüştüm az istediğimi söylediler birde.

Neyse diyeceğim çok garip bir ülkede yaşıyoruz gerçekten. Eyvallah, fiyatları düşürmeyelim mühendisim ben mesela belli bir tecrübemiz de var ama nereye kadar dayanacağız arkadaşlar? 1000 liraya mühendis çalıştırıyor fabrikalar, uzmanlığın gidişatı OSGB lerde hiç iyi değil.

Sizden bir ricam olacak. Gerçekten maddi olarak sıkıntıdayım. Dayanmaya çalışıyorum bu tüccarlara ama zor.

Yaşadığım yerde anlaşabileceğim tehlikeli ve az tehlikeli küçük iş yerleri var. Onlara danışmanlık hizmeti vermeyi düşünüyorum. Ama "hadi gel başla" denildiğinde de ne yapacağımı açıkçası bilemiyorum şu anda. Risk analizlerini ve acil durum eylem planlarını araştırmalarım sonucu nasıl yapıldığını öğrendim sayılır. Anlaşacağım yerlerde zaten risk analizleri var.

1) Sorun şu yani nasıl sözleşme imzalanacak? Param olmadığı için B sınıfı uzmanlığın parasını yatıramadım belgemi katipten göremiyorum yani. Belge parasını yatırıp B sertifikam açılınca diyelim ne yapacağım?

2) Bir arkadaşım iş verenin e devlet şifresiyle e katipe gireceğini, benim sertifika numaramla oradan sözleşme imzalayacağını benimde onaylayacağımı söyledi. Eğer bu şekildeyse dışarıdan bulmaya çalışacağım muhtemelen osgb lerden hekim sözleşmesinide mi bu şekilde yapacağız?

3) Sözleşmeyi yaptıktan sonra ne yapılacak? Eğitimlerin planı nasıl olacak? Atıyorum marangoza belli eğitimleri 3-5 ay aralıklarla verebilirmiyiz?

4) Hangi evrakları temin etmemiz lazım? Onaylı defteri nerden bulacağız ne yapacağız kime onaylatacağız?

5) Periyodik denetlemelerde neler yapacağız? Hekim ile beraber mi gelip yapmak zorundayız?

6) Daha var ama cevap alırmıyım bilmediğimden yazmıyorum son olarak fiyatı ne belirleyelim aylık. Hekim 100-150 arası sanırım buralarda. Ben 50-100 arası aylık alsam uygun mudur berbere mesela? Ha birde anlaştığımız yerlerde her ay bir gün sigortanın yapılması gerekiyor sanırım doğrumudur?

Arkadaşlar hepsini arayıp bulabilir miyim bilmiyorum burası yeri mi onuda bilmiyorum ama yazayım belki derli toplu olur. Birisi benim gibi bu işten küçük birşeyler kazanacaksa yardımı olur diye buraya yazdım. Danışmanlık yapan arkadaşlar bilirler mutlaka. Biraz zaman ayırırlarsa sevinirim.

Teşekkürler

Tulus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

1) Sorun şu yani nasıl sözleşme imzalanacak? Param olmadığı için B sınıfı uzmanlığın parasını yatıramadım belgemi katipten göremiyorum yani. Belge parasını yatırıp B sertifikam açılınca diyelim ne yapacağım?
B Sınıfı sınavı kazandığınıza göre C sınıfı belge parasını yatırmışsınız. Başlangıç için tecrübe kazanıncaya kadar çok tehlikeli sınıfa girmemenizi öneririm. C sınıfı uzman olarak zaten 30.6.2015'e kadar tehlikeli sınıfa bakabiliyorsunuz. Biraz para kazandığınızda B sertifika parasını yatırırsınız.
2) Bir arkadaşım iş verenin e devlet şifresiyle e katipe gireceğini, benim sertifika numaramla oradan sözleşme imzalayacağını benimde onaylayacağımı söyledi. Eğer bu şekildeyse dışarıdan bulmaya çalışacağım muhtemelen osgb lerden hekim sözleşmesinide mi bu şekilde yapacağız?
Sözleşme aynen arkadaşınızın söylediği şekilde yapılıyor. İşyeri hekimini OSGB yerine aile sağlık merkezlerinden bulmaya çalışın, sözleşmeyi aynı şekilde yapabilirsiniz.
3) Sözleşmeyi yaptıktan sonra ne yapılacak? Eğitimlerin planı nasıl olacak? Atıyorum marangoza belli eğitimleri 3-5 ay aralıklarla verebilirmiyiz?
Tehlikeli sınıfta çalışanların temel iş sağlığı eğitimi almadan çalışmaları yasak. Bu sebeple temel iş sağlığı güvenliği eğitimini vermek yapacağınız ilk iş olmalı. Yapacağınız her şeyi dökümante etmeyi unutmayın. Eğitim tutanağı, eğitim katılım belge örneklerini sitede bulabilirsiniz.
4) Hangi evrakları temin etmemiz lazım? Onaylı defteri nerden bulacağız ne yapacağız kime onaylatacağız?
Daha sonra risk değerlendirme, acil durum planı, çalışan temsilcisi seçimi, destek elemanı atamaları, eğitimleri, periyodik kontroller, yıllık çalışma ve eğitim planları vs. Onaylı defteri büyük kırtasiyelerden alıp İşkur'a onaylatabilirsiniz.
5) Periyodik denetlemelerde neler yapacağız? Hekim ile beraber mi gelip yapmak zorundayız?
Periyodik kontroller için kontrol firmalarından yardım alın. Hekimle her zaman beraber gelip gitme zorunluluğunuz yok, ama belli görevler için birlikte çalışmanız gerekiyor.
6) Daha var ama cevap alırmıyım bilmediğimden yazmıyorum son olarak fiyatı ne belirleyelim aylık. Hekim 100-150 arası sanırım buralarda. Ben 50-100 arası aylık alsam uygun mudur berbere mesela? Ha birde anlaştığımız yerlerde her ay bir gün sigortanın yapılması gerekiyor sanırım doğrumudur?
Belirleyeceğiniz rakam size kalmış, ama çok az çalışanı olan iş yerlerinde (15 kişiye kadar) yönetmelikte belirtilen sürelerin yetişmeyeceğini dikkate alıp, minimum 300 TL gibi fiyat belirleyip, tehlikeli sınıfta her ilave saat için 100 TL istemelisiniz. Sizin vereceğiniz hizmet iş yeri hekiminin vereceği hizmetten daha az değerli değildir. Evet, çalıştığınız iş yerinde kısmi süreli sözleşme ile bir gün sigortalı olacaksınız.
Arkadaşlar hepsini arayıp bulabilir miyim bilmiyorum burası yeri mi onuda bilmiyorum ama yazayım belki derli toplu olur. Birisi benim gibi bu işten küçük birşeyler kazanacaksa yardımı olur diye buraya yazdım. Danışmanlık yapan arkadaşlar bilirler mutlaka. Biraz zaman ayırırlarsa sevinirim.
50'den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta ancak risk değerlendirme, acil durum planı hazırlama ve uzmanlık alanlarınızda eğitim hizmetleri verebilirsiniz, aylık sözleşme henüz yapamazsınız. Yine de vereceğiniz hizmetler için ISG-Katip'ten sözleşme yapma ve bir günlük sigortalı olma zorunluluğunuz vardır.
Teşekkürler

nigarcinar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Türkiye'nin en büyük kariyer sitesinde bir OSGB nin verdiği ilana bakınız ! İGU veya Hekim aranmıyor Pozisyon "Satış Müdürü" aranan tecrübe 7-20 yıl ! İş tanımında dikkat çeken bir görev "rakip faaliyetlerinin yakından takip edilerek gerekli eylem planlarının hazırlanması" ! ve BOMBA aylık net maaş 1.000-2.000 TL , Doktora yapan da olur denilen bir OSGB klasiği bunu hayatım boyunca unutmayacağım.

OSGB 'lerin İGU ve Hekim avında olduklarını, İş Sağlığı ve Güvenliği kalitesini düşürecek seviyede piyasa çalışması ve ücret politikası sergilediklerini biliyorum buna Türkiye şartlarında çok şaşırmıyorum -da bu bomba İLANI görünce gerçekten şaşırdım ve bu kadar da olmaz diyorum.
İLAN--------------------------------------------- http://www.kariyer.net/uzman-grup-o...eri/satis-muduru-is-ilani-i1042701/?&tmpsno=1

Firmamızın İSTANBUL ve BURSA şubelerinde çalıştırılmak üzere SATIŞ MÜDÜRÜ alınacaktır.

• Müşteri portföyünün geliştirilmesi ve satışla ilgili tüm süreçlerin yürütülmesinde yönetsel olarak rol alacak,

bullet.jpg
İş tanımı:

• Satış hedeflerinin gerçekleştirilmesine yönelik yapılanma ve faaliyetlerin gerçekleştirilmesi,
  • Müşteri ihtiyaçları ve pazarın yapısı dikkate alınarak gerekli satış arttırıcı çalışmalarının planlanması ve sahada uygulanması,
  • Mevcut müşteri ziyaretlerinin gerçekleştirilerek, pazarın ihtiyaç ve beklentileri ile rakip faaliyetlerinin yakından takip edilerek gerekli eylem planlarının hazırlanması,

bullet.jpg
Eğitim Seviyesi: Meslek yüksekokulu (Öğrenci), Meslek yüksekokulu (Mezun), Üniversite (Öğrenci), Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Öğrenci), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Öğrenci), Doktora (Mezun)

İLAN--------------------------------------------- http://www.kariyer.net/uzman-grup-o...eri/satis-muduru-is-ilani-i1042701/?&tmpsno=1

bullet.jpg
İş tanımı:

bullet.jpg
Bursa dan verilen bu ilanın sahibi firma,bakanlık tarafından 2 defa kapatılmış ve isim değiştirerek tekrar açılmış bir OSGB olup,çalışanların maaşını alamadığı için çok fazla eleman değişikliği olduğunu biliyorum.

FEİ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
fabrıka işçisi msn sen ya denıyolr bn olsam kendımı denenmeye aldırmazdım ama hayırlısı ...
Ne alakası var anlayamadım?Deneme süresi kanunda yazar ve fabrika işçilerine mahsus bir durum değildir.Her iş alanında sektörde deneme süresi vardır.Maaş konuşmamak konusunda eleştirebilirsiniz ama tuzu kuru olup da böyle ahkam kesenleri anlamak mümkün değil.
Ayrıca sorduğum soruya hala bir yanıt alamadım...

FEİ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Bu Osgb'den birşey olmaz.Böyle saçmalık olur mu yok deneme süresinden sonra maaş konuşulacakmış.Ben ikinci çalıştığım yerden biliyorum.Gazeteye ilan verdiklerinde tatmin edici maaş deyip asgari maaşın %30 fazlasını verdiklerini gördüm.Deneme süresinden sonra asgari maaş teklif ederlerse hiç şaşırmayın.Para konusunda taviz verdiğiniz kişi size maddi açıdan her türlü kötülüğü yapması muhtemeldir. Herkesin bir işe ihtiyacı var ama maaşı açıklamamak adını koymamak çok abes bir durum arz ediyor.
Yorumlar için teşekkürler ama ben soruma hala yanıt alamıyorum...

münza

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

Ebru hanım öncelikle fiyat sizin kendi tercihinizdir. ister 1000 tl, isterseniz 10.000 tl de isteyebilirsiniz. Hepimizin bildiği gibi hiç para almayıp kendini geliştirmek için işe giren çok insan var. Ancak iş güvenliği riskli bir iş olduğu için kendinizi geliştirmek için bile olsa düşük bir rakam olmamalıdır. Hatta sizin belgenizi kullanacakları için bu rakam biraz daha yüksek tutulmalı. Ne kadar isteyim derseniz. Bilgim az diyorsanız, B sınıfı için en az 3000 TL 5000 TL arasında istemelisiniz. Yada saatlik anlaşırsınız. Mesela 100 tl gibi. Alacağınız riske göre son fiyatı siz belirlemelisiniz. Kazasız bol kazançlar.

kemalx

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Burada anlaşılmayacak bir durum yok.Adamlar size deneme süresinden bahsettiklerine göre asgari maaştan farklı bir maaş vermeyecekler. Belki kendi ödeyecekleri işçi payını da size ödetmeye kalkabilirler.Tecrübeliyim diyorsunuz tamam ama işiniz de varsa böyle bir teklifi asla kabul etmemelisiniz.Bu tip kişilere elinizi verseniz kolunuzu kaptırırsınız.İnsan,ömrü boyunca para konusunda verdiği tavizlerin faturasını ödüyor.Kısacası paranın iyiliği olmuyor.Bir de deneme süresince bu kişiler size maaş ödemesi yapmayacaklar mı? Deneme süresi ne kadar o konuda bilgi verdiler mi?Deneme süresi firmasına göre değişkenlik gösterebilir.Bu kişiler neymiş ki deneme süresinden bahsediyorlar.O kadar bu konuda uzman iseler otursunlar kendi işlerini kendileri yapsınlar.

FEİ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Burada anlaşılmayacak bir durum yok.Adamlar size deneme süresinden bahsettiklerine göre asgari maaştan farklı bir maaş vermeyecekler. Belki kendi ödeyecekleri işçi payını da size ödetmeye kalkabilirler.Tecrübeliyim diyorsunuz tamam ama işiniz de varsa böyle bir teklifi asla kabul etmemelisiniz.Bu tip kişilere elinizi verseniz kolunuzu kaptırırsınız.İnsan,ömrü boyunca para konusunda verdiği tavizlerin faturasını ödüyor.Kısacası paranın iyiliği olmuyor.Bir de deneme süresince bu kişiler size maaş ödemesi yapmayacaklar mı? Deneme süresi ne kadar o konuda bilgi verdiler mi?Deneme süresi firmasına göre değişkenlik gösterebilir.Bu kişiler neymiş ki deneme süresinden bahsediyorlar.O kadar bu konuda uzman iseler otursunlar kendi işlerini kendileri yapsınlar.

İSG konusunda tecrübesizim.
Deneme süresi 1 ay
Bu süre içinde ödeyecekleri tutar asgari ücret civarında
süre sonunda asıl maaş için yeniden görüşeceğiz.

mehmet oğuz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
yaklaşık 3 yıl önce mesleğe başlayacağım sıralarda bilgi almak için google ye girip arama yaptığımda sadece2-3 sayfa bilgi çıkıyordu.koskoca türk net aleminde.. :D onunda %80 i ücretle alakalı sorular içeriyordu sadece.

şimdi maşaallah.sadece maaş konusu 61 sayfa olmuş..

Yalçın ŞEKER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
B Sınıfı sınavı kazandığınıza göre C sınıfı belge parasını yatırmışsınız. Başlangıç için tecrübe kazanıncaya kadar çok tehlikeli sınıfa girmemenizi öneririm. C sınıfı uzman olarak zaten 30.6.2015'e kadar tehlikeli sınıfa bakabiliyorsunuz. Biraz para kazandığınızda B sertifika parasını yatırırsınız.
Sözleşme aynen arkadaşınızın söylediği şekilde yapılıyor. İşyeri hekimini OSGB yerine aile sağlık merkezlerinden bulmaya çalışın, sözleşmeyi aynı şekilde yapabilirsiniz.
Tehlikeli sınıfta çalışanların temel iş sağlığı eğitimi almadan çalışmaları yasak. Bu sebeple temel iş sağlığı güvenliği eğitimini vermek yapacağınız ilk iş olmalı. Yapacağınız her şeyi dökümante etmeyi unutmayın. Eğitim tutanağı, eğitim katılım belge örneklerini sitede bulabilirsiniz.
Daha sonra risk değerlendirme, acil durum planı, çalışan temsilcisi seçimi, destek elemanı atamaları, eğitimleri, periyodik kontroller, yıllık çalışma ve eğitim planları vs. Onaylı defteri büyük kırtasiyelerden alıp İşkur'a onaylatabilirsiniz.
Periyodik kontroller için kontrol firmalarından yardım alın. Hekimle her zaman beraber gelip gitme zorunluluğunuz yok, ama belli görevler için birlikte çalışmanız gerekiyor.
Belirleyeceğiniz rakam size kalmış, ama çok az çalışanı olan iş yerlerinde (15 kişiye kadar) yönetmelikte belirtilen sürelerin yetişmeyeceğini dikkate alıp, minimum 300 TL gibi fiyat belirleyip, tehlikeli sınıfta her ilave saat için 100 TL istemelisiniz. Sizin vereceğiniz hizmet iş yeri hekiminin vereceği hizmetten daha az değerli değildir. Evet, çalıştığınız iş yerinde kısmi süreli sözleşme ile bir gün sigortalı olacaksınız.
50'den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta ancak risk değerlendirme, acil durum planı hazırlama ve uzmanlık alanlarınızda eğitim hizmetleri verebilirsiniz, aylık sözleşme henüz yapamazsınız. Yine de vereceğiniz hizmetler için ISG-Katip'ten sözleşme yapma ve bir günlük sigortalı olma zorunluluğunuz vardır.
Teşekkürler

Peki yakında dükkanlara danışmanlık için gideceğimden sırayla tekrar sorayım madem

1) Aile hekimlerinden doktora gittiğim zaman muhtemelen doktor bu işi bilmeyecektir. Doktorun bu küçük dükkanları kontrollerinde ne yapması gerekiyor tam olarak?

2) İşveren ile kısmi süreli iş sözleşmesi imzalamam gerekiyor ve bir gün sigorta elbette. Peki doktor içinde aynı şey söz konusu mudur? Kendisi de kısmi süreli sözleşme imzalayıp bir gün sigortalı mı görünecek?

3) Verdiğiniz ücret bu taraflar için oldukça yüksek bir rakam olacaktır. Ben 100 tl dedim kendim için muhtemelen bu fiyata yakın yaparım. Şöyle söyliyeyim baya bir dükkanı alabilirim bu şekilde. Sorum şu. Yaklaşık 40 dükkana bu hizmeti tam olarak verebilir miyim? Yani şunu demek istiyorum düzgün bir şekilde çalışmak istiyorum. Eğitimlerine ve diğer evraklar ve kontrollerini yapmak istiyorum tam olarak sallamadan yani. Meslek ahlakı ve diğer etik değerlerimizden dolayı. Yani bunu yapabilir miyim? Çalışan arkadaşım ilk dönemden sonra fazla bir şey yapmayacağından yapabilirsin demişti. Eğer yapamaz isem az alıp ona göre hareket edeceğim

4) Anlaşacağımız ücreti elden alabilir miyiz?

5) İş veren ile sonradan anlaşamaz isek (para ödemesi, işin düzgün yapılmaması vb.) sözleşmeyi tek taraflı fesh edebilir miyiz?

6) İş verenlere bize danışman olarak ödedikleri paranın bir kısmının devlet desteği ile geri ödendiğini biliyorum. Bu doğru mudur?

7) İş verene destek var ise şartları nedir? Ve nasıl alabilir bu parayı sonuçta dolaylı olarak bizim paramız olacak ve miktarı biliniyor mu?

Başka sorular da var aklımda. Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim çok yardımcı oldu.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.