Soru İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında einstein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. memocan

  memocan TÜİSAG Üyesi  Valla ben fiyat konuşan uzman arkadaşlara imreniyorum. Eskişehir'de dilenci muamelesi gösteriyorlar. Son gittiğim yerin sorumlusu normalde kimseyle görüşmüyorum dedi lütufta bulunmuş gibi. Acaba hollanda kralıyla mı görüştüm dedim kendi kendine.


   
 2. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  Tüm A sınıfı İş Güvenliği iş pozisyonu taleplerine 10 bin TL maaş beklentisi bildirdim..değeriniz düşürmeyin bakın bu iş şaka değil ...

  yerinizde olsam asıl ben sizi kabul etmiyorum derim...

   
  Last edited by a moderator: 20 Şubat 2014
  Fatih YEDİC ve mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
 3. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  bence herkez fiyat kıracak ve bir süre ele ayağa düşecek bu meslek sonra ölümler başlayınca davalar açıldıkça a ve b sınıfı uzman bulamamaya başlayınca millet fiyatlar tekrar tavan yapacak çünkü millet bilinçlenecek ve diyecek ki ben bu işi şu fiyattan aşağı yapmadığım gibi firmalardan şu şartları sağlamasını beklerim. Ancak bunun olması 3 ila 5 sene zarfında olur. Malum yasa yeni daha hapse giren igu haberleri çıkmadı yada kimsenin sütten ağzı yanmadı. Bence deneyimli arkadaşlar acele etmeyin dediğim gibi illaki hapis,para cezası ve bunun gibi durumlar olacak.

     

   
 4. adlem

  adlem TÜİSAG Üyesi

  sizde müşteri portföyünüzü gösterin hangi firmalarla bağlantılarınız var söyleyin deseydiniz.çoğu OSGB sahibi teknik eleman bile değil ticari faaliyet gösteren tatlısu kurnazları.dik durmamız lazım uzman olan biziz onlar değil herkes değerini kendi biçmeli.iş bulamama kaygısı yüzünden tavizler verildikçe bu iş olmaz.ciddi ve çok mesuliyet isteyen bir iş hakkını almalıyızki işimizi severek güzel yapalım işe güzel konsantre olalım...

   
 5. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  çok doğru bizim gibi toplumlarda testi kırılmadan olmaz illa ki testi kırılacak...bir musibet bin nasihat meselesi....

     

   
 6. ADNAN TAYLAN art

  ADNAN TAYLAN art TÜİSAG Üyesi

  Bence 10.000 den aşağı olmamalı

   
 7. spider

  spider TÜİSAG Üyesi

  Bu işi yapmak isteyen uzman arkadaşlar öncelikle bu uzmanlığı bir iş olarak görüyorsak ki öyle zaten bu alanın çoğu iş kollarından çok farklı olduğunu göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Bizler emlak eksperti değiliz. Vergi uzmanı değiliz. Tamam tıp doktoru da değiliz ama bizim konumumuz ve sorumluluğumuz diğer uzmanlık alanlarından çok çok farklı. Şimdi piyasadan iş kapma derdine düşen uzman arkadaşlarım belki anlamıyor ama yarın kendi sorumluluk alanında kötü şeyler olduğunda yada bir meslektaşının başı uzmanlıktan derde düştüğünde nelerle karşılaşılıyor hep birlikte göreceğiz. Bizim uzman olduğumuz konu insan hayatı arkadaşlar. Bunun para karşılığı yok. Bir iş yerinden alacağınız 300-500 Liralarla bu yükün altına girilmez. Bu rakamlara işveren bile bizi ciddiye almaz. Rakamları belirlerken, işi kabul ederken, çalışacağımız iş vereni seçerken sorumluluklarımızın bilincinde olarak ve mesleğe/ uzmanlığımıza saygı duyarak / duydurarak konuşalım.
   
  Seher ÖZ bu yazıya teşekkür etti.
 8. Hakan Alboğa

  Hakan Alboğa TÜİSAG Üyesi

  Sakarya 'da dün arkadaşımın çalıştığı bir OSGB iki tane B sınıfı uzman ile anlaşmış 5000 TL 'ye, ilgililere duyrulur...   
  ubg8106 ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 9. mechanical

  mechanical TÜİSAG Üyesi

  2 gün önce OSGB de yaşananları anlatıyorum ,okuyun sorun kimde karar verin.İşyeri ortağı doktor B sınıfı uzman geleceğini ,iş görüşmesi yapacağını ve saati 30 tl.vermeyi düşündüğünü söyledi.Görüşmeye gelen Arkadaş 1,5 yıl İsg deneyimi olduğunu(B sınavına girdiğine göre 5 yılda iş deneyimi olan biri) söyleyen Kimyacı bir arkadaş,yeni B olanlardan.Doktor nasıl çalışmak istediğini sordu ,tam zamanlı istedi .Konuşmalar sona gelindiğinde uzmana kaç para istediğini sordu,uzman tam zamanlı 3500 tl istedi ,Doktor yakaladı 3000 tl.vereyim dedi ,sonra 3250 tl.orta yolda anlaştılar
  Burada sorun kimde ,işverenmi uzmanmı ?

     

   
 10. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaş resmen 217 saat x 30 TL = 6500 TL/Ay ücreti kaçırmış yarısına razı olmuş :)   
 11. ersin_0041

  ersin_0041 TÜİSAG Üyesi

  bence sorun uzmanda OSGB uzmana 217 saat sözleşme imzalatacak uzman bazı işyerlerine belki hiç gidemeyecek. OSGB uzmanın sırtından en az 15-20 bin kazanacak uzman 3250 alacak.

  ha şimdi diyeceksiniz uzman kimyacı iş bulamıyor tamam ama hem riskli olan hemde değeri 8-10 bin arasına olan bir iş 3250 yapılmaz ki.   
 12. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  hep dediğimiz gibi bence B sınıfı uzmanlar işsiz kalmayım diye 1500-2000 tl ile başlasınlar sonra OSGB bu adam her yola geliyo diye sırtına sırtına vursun sonrada tumba hapis yada iyimser bir tahmin ödenen binlerce tl lik tazminat ve belge iptali. Aman iş fırsatlarını kaçırmayın yoksa bir daha bulamazsınız.

   
 13. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  7000 tl aşağısı B sınıfı çalışmamalı çünkü b sınıflarını a sınıfları gibi çok tehlikeli işyerlerinde kullanacaklar uyanıklar
   
 14. okanmirza

  okanmirza TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar,

  Ben de dün bir iş görüşmesi yaptım. Bir altyapı firması 30 gün sahada kablo döşenecek işin başında durmak ve buna karşılık 3-4 gün izin vermek şartı ile 1500tl en iyi ihtimal 2000tl verebileceğini söyledi. 2009 Odtu Jeoliji Mühendisliği mezunuyum. Petrol sondajında, karayolu şantiyesinde ve yurtdışı altyapı şantiyesinde teknik ofiste çalıştım. Ama patron bana sadece sertifikamın ne olduğunu sordu. Mesleğinde tecrübe sahibi olan insanlar için hakaret gibi bir yaklaşım bence bu. İsg uzmanlığı tecrübem olmayabilir ama birçok sahada isg uzmanlarıyla koordineli bir şekilde çalıştım.

   
  ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 15. omer_bacak

  omer_bacak TÜİSAG Üyesi

  İKİSİNDE DE SORUN VAR   
 16. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  İşverenlerin Kısmi süreli çalışma için ödeyeceği ücret ile OSGB ile anlaşmak istediğinde ödeyeceği ücreti karşılaştırmak istedim. Bunun için de aşağıda bulunan örneği kullandım...

  Çalışan sayısı : 45 kişi
  Tehlike sınıfı : Çok Tehlikeli
  Çalışma süresi : 45 kişi x 12 dk = 540 dk = 9 saat / Ay = 1 gün / Ay
  Uzman gelir beklentisi ( Net ) : 500 TL / gün ( 10.000 TL / Ay )

  1 ) İşveren bir uzmanla kısmi süreli iş sözleşmesi yapacak olursa :

  Bürüt ücret = 700 TL / gün Uzman için kasasından çıkacak olan miktar

  Net ücret = 700 x %70 = 500 TL / gün Uzmanın beklentisi olan miktar


  2 ) İşveren bir OSGB ile sözleşme yapacak olursa :

  850 TL + KDV = 1000 TL / gün Uzman için kasasından çıkacak olan miktar

  OSGB masrafları göstererek uzmana % 50 sini verse

  1000 / 2 = 500 TL / gün Uzmanın beklentisi olan miktar


  Uzman arkadaşlar kısmi süreli de çalışsa OSGB ile de çalışsa taviz vermeyerek gelirlerini koruyacak olursa işverenler yukarıda olduğu gibi ödeme yapmak zorunda olacaktır.

  Bu durumda OSGB ler kısmi süreli sözleşmede olduğu gibi işverene teklif verecek olursa buralarda çalışacak olan arkadaşların kazançları çok düşecektir.

  Bu iş nereye kadar gider ? rekabet ortamında OSGB ler belli fiyatın altında çalışacak uzman bulamayıncaya kadar gider diye düşünüyorum. Umarım yukarıda bulunan örnek herkese bir fikir veriyordur...

   
  yasemin28 ve okanmirza bu yazıya teşekkür etti.
 17. omer_bacak

  omer_bacak TÜİSAG Üyesi

  Son günlerde mail adresime OSGB lerden emailler gelmeye başladı. Sanırım bilgilerime buradan ulaşılıyor. Bir sakıncası yok ama şu konuya dikkat çekmek istiyorum. Gerçekten uzmanlık hizmeti isteyen OSGB sahibi arkadaşlara duyurulur. Ucuz hizmet kalitesiz hizmettir lütfen unutmayalım. Ne kendimizi ne de firmaları kandıralım. 10 yıldır yönetim sistemleri (ISO9001, ISO14001 ve OHSAS18001) baş denetçisiyim ve onlarca firmaya danışmanlık yaptım. 23 yıllık Elektrik mühendisiyim, ODTÜ mezunuyum ve A sınıfı uzmanım. Tam zamanlı olarak (180 SAAT için) 12000+ Araç istiyorum. Bu ücretin altında düşünenler lütfen mail atmasınlar. Ne kendilerinin ne de benim zamanımı boşa harcamasınlar.

  Neden 12000 TL olması gerektiğini müsadenizle aşağıda açıklamaya çalışayım da OSGB lerde uzman olarak çalışacak arkadaşlar fikir edinsinler.

  Piyasa da denetim yaptığım firmalara (en az 20 firma da gördüm) gelen tekliflerden biliyorum ki , çok tehlikeli sınıf için OSGB' lerin kişi başı verdiği en düşük teklif 35 TL/KİŞİ daha altını görmedim. A sınıfı bir uzmana çok tehlikeli işler için 13,2 TL/KİŞİ ücret verseler saati 66,67 TL/SAAT yapar ve kendilerine 21,8 TL/KİŞİ (109 TL/SAAT +KDV) kar kalır. Bunu da tam zamanlı bir A sınıfı uzman için 180 saat ile çarparsak 19620 TL/180 saat kazanç elde ederler. %20 gelir vergisi ve %20 diğer giderleri düştüğünüzde tam zamanlı 12000 TL maaş verdikleri bir A sınıfı uzmandan 11772 TL net kar elde ederler. Kazan Kazan ilkesine göre bu rakam yarı yarıyadır ve adaletlidir ve Bu hizmet bu fiyattan aşağıya yapılmaz. Piyasaya verdikleri tekliflerde fiyatı düşük tutup rekabet etmek istiyorlarsa lütfen aç gözlülük yapmayıp kendi paylarından yesinler. Senelerdir uğraşıp duran üstüne de sırf para kazanabilmek için olmadık riskleri alan değerli uzman arkadaşlarımın hakkını yemeye çalışmasınlar. Unutmayalım ki Bir OSGB birçok A sınıfı uzmandan para kazanır, uzmansa sadece çalıştığı kadar kazanabilir. Aç gözlülük hırıstiyanlıkta bile 7 ölümcül günahtan biridir.

  İş verenler açısından bakılırsa, ortalama çalışan sayısı 60 olan bir firmayı baz alırsak iş veren, Kişi başı 35 TL/kişi verirse ayda 2100 TL, 30TL/Kişi verirse 1800 TL öder. Yani işveren açısından çok şey değişmez 300TL/ay hiçbirşeyi değiştirmez. Ama bu 5 TL yi sırf iş almak için uzman maaşından keserseniz uzman açısından çok şey değişir. Bu durum da herkesi etkiler.
  Ben Bütün OSGB sahiplerini adaletli olmaya davet ediyorum. Bu adaletli sistemden hem kendilerinin, hem uzmanların, hemde ülkemizin kazançlı çıkacağı kanaatindeyim.

  Herkese kazasız günler dilerim.

   
  roxy ve Mehmet TANRIKULU bu yazıya teşekkür etti.
 18. wolcanos

  wolcanos Guest

  3bin 5 bin dediğine bakmayın siz OSGB lerin 1.5 tan fazla yatırmazlar

   
 19. omer_bacak

  omer_bacak TÜİSAG Üyesi

  A sınıfı uzman arkadaşların dikkatine.
  Bugün aldığım bir habere göre İstanbulda A sınıfı uzman sayısı 21.12.2013 sınavından sonra 401 kişi olmuş, Tüm Türkiyede ise 8800 kişi. Moralinizi bozmayın bu rakam çok düşük. İstanbul için Neredeyse OSGB sayısına eşit. İstanbulda A sınıfı enflasyonu olmayacak demektir. ***KESİLDİ***

   
  Last edited by a moderator: 22 Ocak 2014
 20. wolcanos

  wolcanos Guest

  buyrunuz deneyiniz

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica