Soru İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında einstein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş 1. Sayın precious merhaba :)
  Öncelikle 24 yaşındaki bir insanın 16 aydır işsiz olmasından bu kadar çok yakınıyor olması manidar bir durum. Burası bir forum sitesi ve de (şahsi fikrimdir) hiçbir problemi olmayan, her şeyi tıkırında giden -tabiri caizse kişilerin pek uğramadığından yola çıkacak olur isek, yeni ve genç arkadaşlarımızın morallerini bozmamak gerekir diye düşünüyorum. Ülke şartlarını göz önüne aldığımızda aslında bu sıkıntılar sadece İSG sektöründe değil her sektörde mevcut. Asıl problem ise, bana göre, birden bire hazine gibi bir sektörün oluştuğu şeklinde bir algılatılma ve de algılama sonucundan kaynaklanmaktadır.
  Bir önceki mesajınızda yazdığınız, önceliğinizin sadece tecrübe ve çalışmak olması çok takdire şayan bir konudur. Bu yaşta, gerçekten önceliğiniz bu ise ufak ayrıntılarla birlikte başarılı olamama gibi bir ihtimalinizin olmadığını düşünüyorum.
  Size tavsiyem, eğer kabul ederseniz, olabildiğince donanımlı olmaya bakmanız ve de çalışmak-tecrübe sahibi olmak söylemini her zaman uygulamaya çevirmenizdir.
  Kaza nasıl 1 saniye ve altında olabiliyorsa, insanın hayatı da yaklaşık o kadar zamanda değişebiliyor. Değişime hem açık hem de hazır olmak her zaman en önemli konudur.
  Okuduklarımdan anladığım yanlış değil ise sizin zaten eleştiriye de tavsiyeye de ihtiyacınız yok bence :)


   
  semilalp, ENES SAKARYA ve precious bu yazıya teşekkür etti.
 2. precious

  precious TÜİSAG Üyesi  merhaba :)
  öncelikle söylediklerinize tamamıyla katıldığımı belirtmek isterim.
  herkesin içinde bulunduğu durum farklı tabi ki, benim için hiç kimseye muhtaç olmamak esastır bu nedenle 16ay çok uzun bir süre benim için. bende genç arkadaşların moralini bozmak istemem ama ülkemizin istihdam durumundan da haberdar olmaları herkes için faydalı olacaktır. şahsım adına öğrencilik yıllarımda bu şekilde bir tablo ile karşılaşacağımı bilmiyordum. bilseydim bahsettiğiniz gibi farklı donanımları edinmek için ayrı çabalar sarfedebilirdim.

  isg sektörüne yönelik çok da ümit beslememiştim açıkcası danışmak istihdam hakkında bilgi edinmek amacıyla burdayım. sektörün hazine olarak algılatılmaya çalışıldığı konusunda kesinlikle haklısınız. nitekim bana da hemen al gel işin hazır diyen tanıdıklarım oldu.

  değerli yorumlarınız tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim :)

   
 3. öğrencilik yıllarında edinmediğiniz donanımı, bundan sonraki süreçte edinmenizi dileyeceğim

     

   
 4. DUAYEN18

  DUAYEN18 Banned

  Herkese Merhaba
  Halen B sınıfı Uzmanlık yapıyorum.
  Uzun yıllardır bu mesleğin içindeyim öncesini bildiğim için çok daha iyi gözlemleyebiliyorum.
  Taş çatlasın 4-5 yıllık geleceği var mesleğimizin. Ondan sonraki süreçte bende dahil olmak üzere birçok İSG uzmanını çok zor zamanlar bekliyor olacak. (Tabi yargı önüne çıkıp binlerce lira tazminat ödemeyi hiç saymıyorum bile)
  Şu sıra başka işler yapabilirmiyim diye araştırmalara başladım.
  Biliyorumki zaman daralıyor.
  Dediğim gibi 4-5 sene fazla değil.

  Yanıma bir sürü stajyer geldi gitti. Ne iş güvenliğinden haberdarlar ne iş ahlakından, nede saygıdan.,
  Ayrıca eğitim kurumlarının kalitesi yerlere düşmüş durumda bunu net biçimde gözlemleyebiliyorum.
  Adama soruyorum

  Risk değerlendirmesi yaptınmı?
  Kaza kök neden analizi?
  Yönetmelik?
  Teknik bilgi?
  Ekipman bilgisi?
  Eğitim?

  Hiçbişey yok..

  Ondan sonra bu adamlar 6 aylık iş güvenliği uzmanıyım A sınıfını B sınıfını cebimden çıkarırım diye forumlarda yazıyor.
  Yavaş çıkart kırışmasın.. ne diyeyim?..:)

  Hemen söyleyim. Tanıdığım kendi networkümüzde B sınıfı ve A sınıfı uzmanlar var.
  Bunları kendi aramızda konuşup, paylaştığımızda epey eğleniyoruz bilesiniz. :)

  10-15 senedir yurtdışında ve yurtiçinde, orada burada büyük projelerde uluslararası şirketlerde görev alıp bu işin içinde olduğumuz halde biz bile bu şekilde konuşmuyoruz.
  Bu şekilde konuşmayada utanırız...
  Ayıp sayarız....

  Çünkü hiç kimse bu işte süper değil, debi derya araştırdıkça yeni şeyler öğrendiğiniz bir konu bu.
  Kimse kendini bu konuda prof falan sanmasın.

  Para kazanmaya başlamadan önce mesleğinize saygı duyun. Önce mesleğini öğren gel ondan sonra işinde iyiysen para kazanırsın zaten. Öyle meslektaşlarınıza çamur atarak bir yere gelmeye çalışmayın.

  Tekrarlıyorum sözlerimi B sınıfı uzmanım ve başka bir iş koluna geçmek için araştırmalarıma başladım.

  Haa içinizi mi karartıyorum?,moralinizi bozuyorum? yoksa gerçeklerimi konuşuyorum? ona siz karar verin.

  Herkese kazasız günler dilerim.

   
 5. chemistanbul45

  chemistanbul45 TÜİSAG Üyesi

  valla bir kişi için çok kişilerle ilgili yorum yapmışsınız açık söyleyeyim.O kadar uluslarası organizasyonda çalışıp bunları yazmak da kolay değil tabi tecrübe işi...Aman ben uzman oldum benden sonra kimse olmasın anlayışı sezdim ben....Network de o kadar A sınıfı uzman varsa mesleğin bitişini izlemek yerine mesleği ciddiyetle geleceğe taşımak daha önemlidir bence siz değerli uzmanlarımız için...

     

   
  bkdkl, esranaz26 ve volkankim bu yazıya teşekkür etti.
 6. DUAYEN18

  DUAYEN18 Banned

  Ben uzman oldum benden sonra olmasın diye neden düşüneyim. Zaten şu anda uzman sayısı uçmuş durumda. En son rakam kaç onu bile bilmiyorum. 30000 mi 40000 mi? Sırf benim çalıştığım işyerinden 6 kişi kasım sınavına girecek. Hatta bu insanları ben cesaretlendirdim,bilgilendirdim... Ama ekledim3-4 yıl sonrası için bişey diyemem dedim. Vebal almak istemiyorum dedim.

  Tartışıyoruz 3-4 yıl sonra ne olucaz acaba diye. Yönetmeliklerin bile ömrü bile 2 ay sürmüyor.
  Kimi uzman iyimser ama çoğunluk kötümser fikir bildiriyor.

  Hepimizin hakkında hayırlısı olsun..

   
 7. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  nesi doğru ya şakamı yapıyosunuz 1200 tl ye uzman ne gördüm ne duydum yanlış yönlendirme yapmayın lütfen OSGB de yeni başlayan uzman 2000 tl ile başlar maaşıda artar sınıf atlarsa bide maaşı iki katına çıkar.daha önce kaç OSGB ile görüştüysem öyle hatta 2500 ile başlatan bile var a sınıfının altında inşaatta.lütfen kimse 1200 e çalışmaz
   
  xseiork ve volkankim bu yazıya teşekkür etti.
 8. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  isim verin ifşa edelim yeni başlayacak arkadaşlarda uzak dursunlar bu sözde büyük OSGB den 1200 şakamı?   
  xseiork bu yazıya teşekkür etti.
 9. Davutt

  Davutt TÜİSAG Üyesi

  Fazla bir zaman degil, 2-3 ay sonra bu rakam 1000 tl ye iner, serbest piyasadır bu kimse bişey yapamaz, öyle ahkam kesmekle olmaz sizde yapamazsınız, isim mi istiyosunuz alın size isim..Gaziantep te Sistem isg adlı OSGB Mardin de tehlike sınıfı ve çalışan sayısı farketmeksizin heryerin risk analizini 100+kdv ye yapıyor, hadi buyrun duzeltin...

     

   
  sefers bu yazıya teşekkür etti.
 10. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  volkan bey dikkat ederseniz alıntı olarak cevap verdiğiniz cümlemin peşinden belirtmişim zaten "2000-3000 alanda var ama az" diye. sen duymamış olabilirsin.ama ben duydum da gördümde.   
 11. Davutt

  Davutt TÜİSAG Üyesi

  Cevap yokmu...?   
 12. Beka Kavgaoglu

  Beka Kavgaoglu TÜİSAG Üyesi

  risk analizi var , risk analizi var. Eğer firma 100 tl verirse 100 tl lik risk analizi alır. Farkedilmeyen riskler su üstüne çıkınca yapan da yaptıranda cezasını maddi ve manevi öder. Her mühendis diplomasına sahip çıksın , OSGB li patronun oyuncağı olmasın. Önce kendine saygı duysun , sonra diplomasına. Tam zamanli uzman 2500 tl den aşağı maaşı kabul etmesin. Yapılan işe saygı duysun ki baskaları da onun yaptıgı işe saygı duysun. 2500 tl de az ama şartlar buraya kadar düşürdü bu işi. İnternetten ' sarı öküz ' hikayesini okuyun lütfen. Aslanlar ile öküzler arasında gecen hikaye. Bu bizim hikayemize tam uyuyor.

   
 13. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  uzman ilkokul mezununun aldığı paraya çalışmayacak iş düzelecek kalite artacak.risk analizi acil durum eylem planı yaptırmak zorunlu yaptırmayan 3000-4000 ceza ödeyecek mecbur yaptıracaklar.uzman ucuza çalışmazsa OSGB daha çok kazanmak zorunda kalacak ve çay çorba parasına risk analizi yaptırmayacak.
   
  volkankim ve Hüseyin Bozdoğan bu yazıya teşekkür etti.
 14. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  ortalık uzman kaynıyomuş kaynasın.doktor kaynasa doktor gidip 1000 lirayamı çalışacak arkadaşlar lütfen .......... tecrübesiz olsanızda imza yetkiniz var vasıfsız değilsiniz tecrübesiz olsanızda uzman sıfatıyla başlıyosunuz işe.siz 1000 liraya başlıyınca 1 yıl sonra 3000 lira alacağınızımı zannediyosunuz? ........... 1000-1500 en vasıfsız adam alıyor.artık asgari ücrete hiçbi iş kolunda çalıştıracak sömürecek adam bulamıyolar ..................ucuza çalışıp bunada şükür iş bulduk diye göbek atmayın bu ülkede dönen kapitalist çirkin oyunları tüm üniversite mezunu arkadaşlarımın görmesini umuyorum.SİZ UZMANSINIZ KENDİNİZİ SÖMÜRTMEYİN BEN YENİ BAŞLAYAN HER ARKADAŞIMI ÖRGÜTLÜYORUM EĞER GERÇEKTEN MÜSLÜMANSANIZ HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTAN DEĞİLSENİZ SİZDE YARDIM EDERSİNİZ

   
  u.arslan1981, İsmail SALMAN, bkdkl ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 15. Serap Büşra ÖNAY

  Serap Büşra ÖNAY TÜİSAG Üyesi

  yani bir firmada bir ön muhasebeci bile 2000 tl maaş alıyor sen okumuşsun teknik öğretmen yada mühendis olmuşsun ve bir de bunca sorumluluk 1500 2000 tl maaş nasıl olabilir üstelik belgeyi alırken döktüğün paralarda cabası buna bir el atılmalı yazık günah emeklerine insanların kul hakkı denen birşey var ayıptır...Zaten bir teknik öğretmenler olarak atanamamanın sancısını da ayrı çekiyoruz bari iş güvenliğinde doğru düzgün tutunma imkanı verilsin çalışanlara hakları emeklerinin karşılığı maddi manevi verilsin verilmek zorunda aslında hak hukuk gözetiliyorsa...   
  Hasan palacı, bkdkl, esranaz26 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. frmkrs

  frmkrs TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği alanında çalışmayı düşünen veya çalışan ama iş arayan arkadaşlar mutlaka bu forumu takip ediyordur diye düşünerekten bir uyarıda bulunmak isterim.

  Piyasada bu işi kısa yoldan iyi para kazanmak için bir fırsat olarak gören üçkağıtçılar var. Örneğin bir arkadaşım Beykent'te Beylik İş Güvenliği diye bir yere işe girdi. İş yeri iş güvenliği danışmanlık hizmeti veren, OSGB yetkisi almaya çalışan, hatta imza aşamasına gelmiş olan bir yer. Fakat ne çalışanlarının maaşını ödüyor ne de sigorta yapıyor. Parasını alamayan, sigortasını yaptıramayan çıkıyor fakat işleri tek elden yöneten patron sürekli yeni birilerini işe alarak işlerini bu şekilde döndürüyor. Durum bu olunca haliyle iş yeri çalışanlar tarafından SGK'ya şikayet edildi. Akîbeti ne olur bilinmez tabi ama adam hala istihdam'a(!) devam ediyor. Lütfen bu tarz yerlere karşı dikkatli olun. İmkanınız varsa işe başlamadan halihazırda çalışanlara ulaşarak işyeri ile ilgili bilgi alın.

   
  zeyno06, sefers ve volkancoskun bu yazıya teşekkür etti.
 17. uzmankemal

  uzmankemal TÜİSAG Üyesi

  2000 ve üstü makül bence

   
 18. gevele

  gevele TÜİSAG Üyesi

  fiyatların düşük olması işverenlerin isg işine "bide başımıza bu angarya çıktı öfff, 3-5 kuruşa halletsek bari" düşüncesindendir, bu basamak şeklinde OSGB lere ordan igu lara mecburen yansımaktadır, işin bi başka tarafı çalışanlarda isg eğitimlerine yada kkd kullanımlarına hiç sıcak bakmıyor, onlarda bunları angarya, sen anlat ben bildiğimi okurum yada vakit kaybı olarak görüyor dolayısıyla işveren ve çalışan aslında aynı tarafta yer alarak isg uzmanına avantadan para kazanmak isteyen asalak olarak bakıyor
  tek çaresi en kısa zamanda bakanlık bu işe ciddi şekilde denetimler yaparak kararlı olduğunu ve bunu güvenlik kültürü haline getirmek istediğini işverenine çalışanına göstermelidir

   
 19. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  toplamda 46 sayfa, 1000 e yakın mesaj.belki onlarcası da silindi.forumda başka bir konu yok bu kadar popüler. :) normal.bende bu işe ilk başlama adımlarında 2 sene önce -tabi bu kadar kaynak ta yoktu o zaman- google ye girip "c sınıfı uzmanı maaşları, c sınıfları kaç para alır, " gibilerinden sorularıma cevaplar arıyordum.
  arkadaşlar,
  elbette geçim dünyamızın devamını sağlamak amacıyla kazançlarımızın belli oranda olmasını isteyeceğiz.bu konuya kafa yoracağız.ancak bunu işe adım attığımızda hemen bir kenara koymalıyız.ve işimizi nasıl en iyi şekilde yaabilirizi düşünmeliyiz.
  sektörden çok tanıdığım var.ve şunu söyleyebilirim ki; iş görüşmelerinde önceliği ücret olan arkadaşlar daha az ücret alıyor. tamam maaşımızı önemseyelim.ama aklımızda bununla görüşmeye gittiğimizde ilgili görevli bizim konuşmalarımızda firmasına nasıl katkı sağlayabileceğimizi anlayamıyor.sonuçta da bu tür belkide iyi firmaları kaybediyoruz. iyi maaş alabileceğimiz firmaları kaybediyoruz.
  gerçekçi olalım.
  lütfen.şuan kendi mesleklerinde iş bulamayan ve bu işi bir çıkış kapısı -haliyle- gören arkadaşlarımız var ve sayıları hiçte az değil.belki 50 belki 60 bin.ve git gide artıyor.OSGB olsun, firma olsun, danışmanlık firması olsun bu urumun farkındalar.ve beklediğimiz gibi4000-5000 tl maaş vermeye hiç niyetleri yok.hemen demeyin "ama hapis cezası var" diye. bu düşüncede iseniz bu mesajıma linkteki mesajımı okuduktan sonra devam ediniz.
  http://www.isgfrm.com/threads/isg-riskli-bir-iş-alanı-mıdır.9697/
  şuan git gide maaş durumları düşüyor.düşecekte.denetimler çok yakında -tahmini 1 yıl içinde- başlayacak.ama enetimlerde bu durumu değiştirmeyecek.çünkü sayımız çok fazla ve bu sektör şuan için çok yeni ülkemizde.

  konudaki her mesajımda belirttiğim gibi OSGB sahibi, OSGB yöneticisi veya herhangi bir firmada işveren değilim.işçiyim.uzman sertifikasına sahip bir çalışanım.

  sadece bu konu hakkında şöyle bir bilgilendirme yapayım.arkadaşlar, kalitenizi ve iş yapabilirliğinizi öne çıkardığınızda o değerli dediğimiz işleri alabiliyoruz.hemde iyi ücretlerle.sadece, kendimize inanalım.güvenelim.ve kendimizi yetiştirelim.hemen yüksek kazanç heveslisi olmayalım.1500 tl ile işe başlayalım ama bir yıl sonra 4000 tl yi hak edecek şekilde kendimizi geliştirelim.ben bunu yaptım.başarılı oldum.evet sıkıntı çektim.ama şmdi çok şükür bu sıkntılarım geride kaldı.sadece faydalı olmak istiyorum.fikirlerimi deneyen arkadaşlarında pişman olacaklarını zannetmiyorum.

  saygılarımla.

   
 20. sersem

  sersem TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ben 2000tl ye bir OSGB de anlaşma yaptım.ama sonra çok pişman oldum ücreti düşük sölediğim için.sizce 2000tl yeni başlayan bir isg uzmanı için nasıldır??

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica