Soru İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında einstein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Mesut_Adanir

  Mesut_Adanir TÜİSAG Üyesi  öncelikle herkese iyi çalışmalar arkadaşlar direk konuya girecem burada amacım hiçbir mesleği ya da kişiyi küçümsemek değil ama mühendis diploması sahibi dışındaki iş güvenliği uzmanı arkadaşlar sizler birebir üretimin içinde (yeraltı maden ocağı,makina sanayi,kimya sanayi,inşaat vb.) çalışmadığınız için tehlikelerin olası boyutları hakkında bence yeterli bilgiye sahip değilsiniz iş kazalarının %95 lik kısmı üretim faaliyetleri içerisinde olmaktadır amaç buradaki güvenliği sağlamaktır.Zaten iş güvenliği uzmanlığının ilk olarak mühendislere verilmesinin amacı budur çünkü hemen hemen her mühendis üretim faaliyetleri içerisinde faal olarak çalışmaktadır.Ama tekniker arkadaşlar ve bazı ödül olarak hak tanınan 4 yıllık fakülte mezunu arkadaşlar henüz üretimin ne olduğunu bilmeden uzmanlık sınavına girip sadece ezber yaparak bu belgeyi alıyorlar ve sonra para avcısı OSGB lerde ve bazı uyanık patronların yanında part time fiyatına full time çalışmayı kabul ediyorlar lütfen bu mesleği bu kadar aşağılamayın dünyada iş güvenliğine şirketlerin büyük paralar harcadığı bilinirken sizler komik paralara evet diyorsunuz ve birçoğunuzda daha risk analizi bile yapamıyor incelediğim için anlatıyorum sonuç olarak bence hiç bir iş güvenliği uzmanı temmuz ayına kadar böyle komik teklifleri kabul etmesin eninde sonunda OSGB ler ya da patronlar bizlere dönecek ve hakettiğimizi verecek sadece biraz sabır


   
  ARAKSEL, volkankim, volkancoskun ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. süperman

  süperman TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar tanıdğınız b sınıfı uzmanlar yaptıkları işlere göre ne kadar maaş alıyorlar. Tam zamanlı firmalarda çalışanlar olsun, OSGB lerde çalışanlar olsun.

   
 3. besebih

  besebih TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle herkese merhaba..

  Ben isg uzmanlıgında A-B-C sınıfları arasındaki fiyat farkını araştırıyordum ki kendimi burda buldum . =)

  Forumdaki bir kaç sayfayı okudum , isg uzmanı olmak ısteyen bır cok arkadas alınabılecek maaşları sormuşlar .. Bu konuda bir bilgi vermek isterim.

  Yurtdışında da hizmet veren büyük bir firmamız ile anlaştım , Firma türkiyede 3 ay eğitim verecek bu süreçte net 2500 tl maaş verecek .Sonrasında C sertifikamızı alıp yurtdışına çıktığımızda da 2500$ alıcaz .. TR piyasasının biraz üstünde rakamlar , yurtdışı oldugu ıcın sanırım.

     

   
 4. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  size sonuna kadar katılıyorum vasıfsız işçi çalışmaz o paraya

   
 5. serkanbey

  serkanbey TÜİSAG Üyesi

  ha
  harika yazmışsın

     

   
  ARAKSEL ve sercan gokerk bu yazıya teşekkür etti.
 6. Satife

  Satife TÜİSAG Üyesi

  neden bu kadar sayı artması senı korkutuyor ısını ıyı yapan herzaman kazanır sen yol al ne yapacaksın sayıyı felan asıl o kısım yıgılana dek ısıne bak bence kusura bakma ama senın gıbılerın uzman degıl sadece para avcısı oldugunu dusunuyorum lütfen arkadaslar karalamayın meslegı ayaklar altına da almayın

   
  ceyhan27 bu yazıya teşekkür etti.
 7. hjknunuk

  hjknunuk TÜİSAG Üyesi

  :))yahu sen değilmiydin"uzmanlar çok ucuza çalışıyor" diyen:)) bu kadar ucuza çalışmaları senı neden korkutuyor ısını ıyı yapan herzaman iyi ücretlede çalışabilir, sen yol al ne yapacaksın ucuza çalışanlara kafayı takmışsın, kusura bakma ama senın gıbılerle benim gibileri aynı görüyorum,para para ve para:))hadi kabul et sende istiyorsun parayı:))yoksa hayrına kimse sabah 7 de gidip akşam 8 de dönmez:))
   
 8. alihunkar33

  alihunkar33 TÜİSAG Üyesi


  arkadaşlar bu maaş tarifesinde çalışan İŞYERİ HEKİMİ arkadaş senin aldığın risklerin HİÇBİRİNİ de almıyor bunu da biliyorsunuz değil mi??

  1500 değil 2500 lira bile alsan az kalıyor aldığın risklere göre!
  LÜTFEN! ayaklar altına almayın mesleğimizi!   
  mbyasar75, ismail gelincik ve volkankim bu yazıya teşekkür etti.
 9. Caner Gayıp

  Caner Gayıp TÜİSAG Üyesi


  Şu İSG uzmanın aldığı maaşla İS Yeri HEKİMİ nin aldığı maaşı nasıl kıyaslıyorsunuz anlamıyorum.

  İş yeri hekimi olabilmek için bi kere doktor olman lazım. Doktorların çoğu bu mesleği iş yeri hekimi olmak için seçmiyor.
  Her doktor iş yeri hekimi olmuyor. Böyle bir durumda İSG uzmanı sayısı ile İş yeri hekimi sayısı arasında çok fark var.

  İşveren elini sallasa isg uzmanına çarpacak kadar oldu artık.Ama o kaar kolay değil isyeri hekimi bulabilmesi.

  Haliyle hem işveren işyeri hekimini elinde tutabilmek için fazla para ödemek zorunda hemde işyeri hekimi salak değil piyasasını bildiği için fazla para istemek zorunda.

  Nasıl isg uzmanı ile iş yeri hekimini kıyaslarsınız ?

  Evet sorumluluk ve iş yükü açısından bizler daha ağır basıyoruz ama talep karşılanması ve is yer hekimi olabilmenin zorlulugu açısından ondan daha ağız basıyor.

  Bende işveren olsam sizde işveren olsanız durum aynı olur. Herşeyi ben merkezci düşünmeyin birazcık objektif olun..

  Eğer siz iş yeri hekimi olsaydınız böyle şeyler yazmayıp benim söylediklerimle cevap verecekdiniz ...

  Meslekleri karsılasdırmayı bırakıp herkes kendine bakmalı artık..

  Kim ne kadar ettiğini düşünürse o kadara çalısır bu kadar basit

     

   
  ediko bu yazıya teşekkür etti.
 10. Fazlı

  Fazlı TÜİSAG Üyesi

  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada;( Ocak 23, 2013 )

  “İşverenlerin uzman bulamıyoruz, adam yok, çok yüksek ücret istiyorlar gibi serzenişleri de yılın ortasında çözülmüş olacak. İşverenlerin büyük çoğunluğu hala ‘kim bilecek benim uzman çalıştırmadığımı, müfettiş 10 yılda bir ya denk gelir ya gelmez’ düşüncesinde. Uzmanlar da daha çok ‘tehlikesi az, suya sabuna dokunmadan para kazanacağım bir yer olsun’ diyor.”
  “İlerleyen dönemde sektörel uzmanlığa geçmeyi planladıklarını ifade eden Özer, ”Mevcut uzmanlar içinde sektörlere bol miktarlarda dağılmış uzmanımız olmadığı için henüz o sisteme geçemiyoruz ama bu 30-40 binlere geldiğinde, uzman sayısının sektörlere dağılımı yeterli kapasiteye ulaştığında herkes kendi sektöründe uzmanlık yapsın diyeceğiz. Maden mühendisi madende, kimya mühendisi kimya bölümünde, inşaat mühendisi inşaatta hizmet versin diyeceğiz” dedi.   
 11. s.ay

  s.ay TÜİSAG Üyesi

  yeni yönetmeliğe göre mi bu??   
 12. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  ne saçma kimya sektörü tehlikeli gruba giriyor c sınıfı kimyager yada kimya mühendisi nasıl çalışacak merak ediyorum

   
 13. ahmetdursun

  ahmetdursun TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar teknik öğretmen mezunlarıyla mühendis mezunları arasında ne gibi farklar oluyor.teknik eğitim mezunlarıda uzman unvanını alabılıyor mu?birde 2 yıllık mezunların unvanı ne oluyor..Başlangıç için 1500 Tl ortalama olarak ıyı para mı?
   
 14. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  bi fark yok hepsi isg uzmanı.1500 tl bu iş için başlangıçta olsa az

   

 15. Volkan,
  Kanundaki yeni düzenlemeye göre kimyagerler/kimya mühendisleri kendi mesleği olan kimya sektöründe 750 işgünü çalışmışlığını belgeleyenler C grubu belgeye sahip olsalar dahi sadece A grubunun baktığı çok tehlikeli gruba giren Kimya sektöründe A grubunun yerine bakabilecekler. Kanundaki yeni düzenleme böyle. Zira yeterli sayıda A grubu olmaması buna sebep oldu...   
 16. hjknunuk

  hjknunuk TÜİSAG Üyesi

  hahaha...ben fizikçiyim,şimdi dershaneler demi uzmanlık yapacağım,yada çevre müh. yada orman müh. yim, nerede çalışacağım? her neyse işte,sanki bu bölümlerin alanı varda oraya gidip uzmanlık yapacağız:(( ne kadar embesilce söylenmiş şeyler bunlar yahu...tövbe tövbe...

   
 17. Sevgili Hjknunuk,
  Biraz karamsarlığa iten yazdığın bir yazıya seni rahatlatacak bir cevap vereyim... (Hoş gerçi bunu sen de biliyorsundur ama Kasım ÖZER'in o lafı seni gerçekten germiş) Boş ver sıkma canını...
  Bak 10 gün önce bir hususta başkasıyla yazıştığımız bir yazıda Ceyhan27 rumuzlu arkadaş bana şu cevabı yazmıştı gerçekten de hem Fizik Lisans mezunları için ümit verici hem de önünü açan bir bakış açısı...

  Bana aynen şöyle diyor:
  "...Hocam gerçekten yürekten tebrik ederim bir fizik mezunu olarak...
  Elindeki doneleri arttırmak için eklemek istiyorum, siz fizik mezunusunuz mühendislikle ne alakanız var diyen insanların arasında 750 kişi çalışanı olan bir fabrikanın enerji müdürlüğünü yaptım ve 3345 kw'lık bir enerji santrali kurdum. Şuan da fabrika kendi elektriğini kendisi üretiyor.
  Hayatımın hiçbir evresinde iş kaygısı yaşamadım neden mi????
  lisans bitttikten sonra fizik mühendisliği nükleer fizik anabilimdalında yüksek lisans yapıyorum, autocad , delta otomasyon, upper-intermadiate ingilizce öğreniyorum...
  Gerçekten komiğime giden şey;
  Fotoelektrik olayı Albert Einstein'in bulması bu olayla alakalı şuan da güneş panellerinin kullanılması ve çok revaçta olan bir meslek. ne hikmetse bütün mühendis arkadaşlarımız elektrik müh. ve makina müh. arkadaslarımızın siz fizikçisiniz güneş panelleriyle ne işiniz var demeleri.. Gerçekten gülüyorum=))
  Ben makina veya elektrik mühendisi bu işi yapmasın demiyorum fizikçilere sizin işiniz değil demesinler...
  Bu arada tek sitemim böyle düşünen mühendis arkadaşlarıma değil yan gelip yatan iş bulamıyorum diyen fizikçi arkadaşlarıma lütfen kendinizi geliştirin. Özellikle "ENERJİ" alanında ÇÜNKÜ BU ALAN HERKEZDEN ÖNCE SİZİN BULDUĞUNUZ VE KİMSEYE DE VERMEMENİZ GEREKEN BİR ALAN!!!"
  Gerçekten de hem ümit verici hem de sektörün ne kadar geniş olduğunu işaret eden bir yazı... Branşınızı sadece öğretmenlik yapabiliriz gözüyle değerlendirmeyin. Aslında biraz araştırın bakın daha nereler size mecbur mutlaka bulursunuz...
  Selamlar.

   
  ceyhan27 bu yazıya teşekkür etti.
 18. rookie_vince

  rookie_vince TÜİSAG Üyesi

  Bu sertifikayı alma hakkı olup da işsiz olan veya işinden memnun olmayan arkadaşlar! Sırf koşullarımı düzelteyim diye bu işe girmemelisiniz. Pek çoğunuz kendi mesleklerini icra ederken mutlu değil. Nedeni donanımsız ve yetersiz oluşunuz. Evet ülkemizde büyük bir çoğunluk hak ettiği parayı alamıyor ancak emin olun mesleğinde iyi olanlar sizin aldığınız paranın çok üzerinde paralara çalışıyor. Peki sorarım size? Minimum 4 yıl boyunca eğitim alıp üzerine belki iş tecrübesi de katmanıza rağmen hala bu kadar yetersizken, mesleğinizle alakası olmayan, büyük titizlik gerektiren bir alanda 2 aylık eğitimle alacağınız uzmanlık sertifikasıyla ne kadar yeterli olabilirsiniz? Değinmeye çalıştığım şey bireysel gelişim. Eğer kendinizi geliştirmezseniz bu işte de az paralara çalışacaksınız ve yine mutsuz olacaksınız. Bir de ipotek altına aldığınız hayatınız var tabi ki.

   
 19. gurcan1903

  gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

  4800 tl alıyor net bir OSGB den ve sözleşmesinde bakacağı yeri maksimum 4 yer olarak belirlemiş

   
 20. Fazlı

  Fazlı TÜİSAG Üyesi   
  Ömür Kübra, mmimar63 ve gemmatum bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica