Soru - İş Güvenliği Uzmanı Maaşları | Sayfa 27 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında einstein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. b_dogru

  b_dogru TÜİSAG Üyesi  bireysel çalışma ile ilgili yazılanların hepsini okudum ve kafam eskisinden daha da fazla karıştı. birisi "ben duydum bakanlık tamamen yasakladı" demiş. başkası "yok öyle bir şey ben de oradayıdım" demiş, bir başkası da çıkıp "bireysel çalışabilir ama şirketin kanuni sorumluluğu bitmez bir danışman daha alması gerekir" demiş hangi keriz şirket yapar ki bunu. onun için tekrar soruyorum lütfen gerçekten bilen biri cevap versin. c sınıfı uzmanlığım var, 110 kişilik bir firma buldum, kanuna göre en az 21 saat yani 3 iş günü iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorundalar. ben bu şirketin işini (çalışnalara eğitim verilmesi, risk analizi çıkartılması vb) hiçbir OSGB ye bağlı olmadan, bireysel yapabilir miyim? eğer yapabilirsem maaşımı nasıl verecekler part time gibi mi gösterecekler beni, günlük sigorta primi falan mı ödeyecekler? gerçekten bilen birisi yani şu anda bireysel çalışan birisi cevap verebilirse çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.


   
 2. nokia6270

  nokia6270 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bence maaş meselesini 2013 hazirandan sonra konuşalım. şuan da çok tehlikeli iş yerleri dışında isg uzmanı arayan sayısı çok az buradaki arkadaşların çoğuda c snıfı. Bende c sınıfı uzmanıyım çalıştığım iş yeri hazirana kadar hiçbir hazırlık içinde değil. Patronumun söylediği haziran gelsin bakarız diyor birde bedavaya getirmek istiyor bende yapmak istemiyorum.

   
 3. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Bürüt olarak ............. 2700 TL

  Net ............................ 1900 TL gibi düşünülmelidir.....:)

     

   
 4. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Bir arkadaşın kendinden emin şekilde çalışamaz demesi ortalığı karıştırdı. Kesinlikle ama kesinlikle ÇALIŞABİLİRSİNİZ!

  Siz bu şirketin işini (sertifikanızın sınıfı ile çalışacağınız işyerinin tehlike sınıfı örtüşüyorsa) tek başınıza yapabilirsiniz. Eğitim de verirsiniz, risk değerlendirmesi de yaparsınız, uzmanlığı da yaparsınız.

   
  b_dogru bu yazıya teşekkür etti.
 5. isg27

  isg27 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bireysel çalışmaya hiçbir engel yoktur bu da ispatı..bugün çıkan yönetmelikte geçen çalışma süreleri....

  İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri
  MADDE 12 (1) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:
  a) 10dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 60 dakika.
  b) Diğer işyerlerinden:
  1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 10 dakika.
  2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 15 dakika.
  3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 20 dakika.
  (2) Az tehlikeli sınıfta yer alan 1000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 1000 çalışan için tam günçalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının 1000 sayısının tam katlarından fazla olmasıdurumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
  (3) Tehlikeli sınıfta yer alan 750 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 750 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının 750 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
  (4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 500 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 500 çalışan için tam günçalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının 500 sayısının tam katlarından fazla olmasıdurumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
  (5) İş güvenliği uzmanları sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunar. Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden düşülür.

     

   
  mehmet numan ve b_dogru bu yazıya teşekkür etti.
 6. isg27

  isg27 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bu işin suyunu çıkardılar gerçekten. ben 89 puanla uzman oldum gece gündüz kanundur yönetmeliklerdir aylarca emek verdim ve sonundada şükür bi aksilik olmadan aldım sertifikayı. gerçekten bu işe girmeden önce farklı düşünceler içerisindeydim gelgelelim şuan bu işi bırakmanın eşiğindeyim.neden mi?? bu işi bazı arkadaşlar öyle hafife aldılar ki galiba onlar için bu hayatta riske girmek çokbasit birşey, mesela bu arkadaşların hayatları hapiste geçtiği için hayatları boyunca tazminat ödedikleri için bu riski basit paralara alıyorlar. bugün bir OSGB aradı beni maaş ne düşünüyorsunuz dedim..cvp şudur 1250 düşünüyoruz siz azını düşünürseniz bilemem...içimden küfürler etmekte geldiyse sustum adabımı bozmadım..yani bana 1250 çok olurmuş sanki ben daha azını isteyecem olaya bakarmısınız?? bide şunu diyor sevgili çok değerli kardeşimiz 1000 lirayada çalışan varmış onun için sormuş.. ben osgblere suç bulmuyorum arkadaşlar hemde hiç bulmuyorum. suç bu işi bir paçavra yerinde görenlerde, suç bu işin önemini kavrayamayanlarda, suç bizlerde arkadaşlar bizlerde. şuan geldiğim noktada sertifikayı yırtacak duruma geldim çok yakında o da olacak. bu ülkede her yıl minimum 1500 kişi iş kazasından ölüyor. hiç düşünmüyormu bu işi el ayağa düşürenler..ya benim başıma da bu gelebilir mi çıkarmıyım mahkeme karşısına diye?? hiç sanmıyorum.. belki başınızı ağrıttım kusura bakmayın ancak son diyeceğim şey bu işi el ayağa düşürenler basit paralara bu işi yapanlara yazıklar olsun diyorum başkada hiçbişey demiyorum..

   
  erhancak, Arif Alataş, keleş ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. MetinS

  MetinS TÜİSAG Üyesi

  İsg uzmanı kısmi süreli olarak birçok yere bağımsız hizmet verebilir tabi ki. Bunun için bir OSGB ye bağlı olmaya hiç gerek yok,ofis açmayada .Ancak Risk değerlendirmesi,acil eylem planı,isg eğitimi verecekseniz fatura kesmk için vergi levhanızın olması lazım.Bunun için de OSGB kurmaya gerek yok.Sadece isg danışmanlık bürosu,isg hizmeti bürosu gibi birşey kurarsınız olur biter. Bir yerde isg bürosu açıp isg eğitimleri,acil eylem planları,risk değerlendirmeleri ve ksımi süreli iş güvenliği uzmanlığı hizmetleri verilir diye broşürler dağıtıp vs kendi işinizi yapabilirsiniz.İşyeriniz
  n duvarına da asarsınız vergi levhanızı,iş güvenliği uzmanlığı belgenizi vs. Bunun için bakanlığa OSGB de olduğu gibi bir sürü evrak vermenize de gerek yok.Normal ofisler nasıl açılıyorsa aynı prosedür yeterli.
   
  mariana, mbyasar75, rs_6 ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. rs_6

  rs_6 TÜİSAG Üyesi

  + birazda cesaret   
  mariana ve MetinS bu yazıya teşekkür etti.
 9. HAKAN AKARSU

  HAKAN AKARSU TÜİSAG Üyesi

  Aynen sizin gibi düşünüyorum

     

   
  mariana, MEZUN ve MetinS bu yazıya teşekkür etti.
 10. b_dogru

  b_dogru TÜİSAG Üyesi

  emin misiniz bundan? part time çalışma gibi olmayacak mı bu? şirket 3 gün için sigorta primi falan ödeyecek, bi nevi çalıştığım günler oranın maaşlı elemanı olacağım. bi kerelik özel iş yapsam vergi levhası neyse de böyle her ay 3 gün çalışıp oradan sigorta primim ödendiğinde, oradan alacağım paradan gelir vergisi kesildiğinde vergi levhasına ihtiyacım olmamalı sanki.   
 11. MetinS

  MetinS TÜİSAG Üyesi

  Hayır kısmi süreli isg uzmanlığı için ofis açmaya filan gerek yok o ayrı. Sadece acil eylem planı,risk değerlendirmeleri,eğitimler için dediğim geçerli.Ancak büro açarsanız kısmi süreli hizmeti de bunlarla beraber verebilirsiniz tabi. Hiçbir yere bağlı olmadan,birçok yere kısmi süreli isg uzmanlığı hizmeti verilebilir.   
 12. JOKER

  JOKER TÜİSAG Üyesi

  Ne alaka? Kanun, yönetmelik ortada, böyle bir bilgi hiçbir yerde yok. Ayrıca osgbler sigortayı bile kendileri yatırmıyor, uzmanların çalıştıkları firmalar yapıyor.

   
  mariana bu yazıya teşekkür etti.
 13. b_dogru

  b_dogru TÜİSAG Üyesi

  acil eylem planı, risk değerlendirmeleri ve eğitimleri yapamadıktan sonra isg uzmanlığının ne esprisi oluyor ki? çalışacağım yer ofis bunlar dışında ofiste yapılacak pek bir şey yok zaten. yani demek istediğiniz firmanın tüm yasal sorumluluklarını giderebilen, bireysel çalışan bir isg uzmanı olmak için kesinlikle ofis açmak zorundayım. eminsiniz değil mi? ona göre her şeyi tekrar gözden geçireceğim. evimi home office falan gösteremezsem kirasıydı masrafıydı, tek yerden 3 günlük alacağım para hiçbir işime yetmez.
   
 14. JOKER

  JOKER TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar lütfen yanlış bilgilerle insanların aklını karıştırmayın, net olalım,çıkarsız olalım, objektif olalım, işimize geldiği gibi yazılar yazmayalım....

   
 15. MetinS

  MetinS TÜİSAG Üyesi

  Şimdi bazı firmalar iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda değil ancak rd,a.e. planı,isg eğitimi almak zorunda.Bunlara hizmet vermek istiyorsan vergi vermeden bunu yapamazsın onu diyorum.Bunun için de bir büro filan açmak lazım.Ancak bazı firmalar isg uzmanı çalıştırmak zorunda,kısmi ya da tam süreli firmaya göre değişir.Bu firmalarlada kısmi süreli sözleşme ile herhangi bir yere bağlı olmadan gayet isg uzmanlığı hizmeti verebilirsin.Aradaki nüansı anlatmaya çalışıyorum.İstediğini seç, istersen ofis aç tüm hizmetleriver istersen sadece kısmi süreli sözleşmelerle isg uzmanı çalıştırmak zorunda olan firmalarla anlaş. Ancak isterseniz başkalarına da sorun. Bizim yazdıklarımızda bir yanlış varsa bu forumdaki tecrübeli , kanunu gayet iyi okuyan varsa b sınıfı a sınıfı arkadaşlar birşeyler yazsın , iyi olur.Ben bu kanundan bunu okuyorum. Benim yazdıklarımdan OSGB ler rahatsız olabilir tabi isg uzmanları kendi ofislerini açarsa işleri azalabilir.Anlayışla karşılıyorum. Onlarda benim , teklif ettikleri , isg uzmanlarını gayet hafife alan, dalga geçen ücretlerine kızdığımı anlayışla karşılasın. Sen isg uzmanlarına bunu yaparsan onlarda gider kendi yerlerini açar.   
 16. b_dogru

  b_dogru TÜİSAG Üyesi

  benim dediğim yer 110 kişilik az tehlikeli bir araştırma şirketi, yani ocaktan itibaren kısmi olarak (21.10 saat, 3 iş günü) iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorundalar ben burada ayda 3 gün yani part time çalışıp, aldığım paradan gelir vergimi ödeyip, çalıştığım gün için sigorta primimi verip, ofis açmadan risk analizini, eğitimini, acil eylem planını yapabilir miyim onu soruyorum? bi yönetmelik falan olsa aslında çok rahat çözeceğiz olayı ama sağolsun iyice muallakta bıraktılar bireyselliği.

  dediğiniz gibi osgblerden ve akbaba gibi çok düşük ücret isteyip fiyat kıranlardan bıktığım için bireysel çalışmaya yöneldim. misal gittiğim bir iş görüşmesinde hepimizi bir odaya koydular, form doldurttular. formda istenen ücret yazıyordu, ben yazdım verdim sekretere yanımdaki adamın forma baktım adam yemek + yol dahil 1200 yazmış istediği maaşa. yahu istanbul'da en düşük yol ücreti aylık akbil alırsan 140 lira, bir de en az 5 lira öğle yemeği desen adam resmen 950 liraya çalışırım demiş. utanmasa asgari ücret isteyecekmiş. bu adam varken OSGB normal ücret isteyeni alır mı?

   
 17. MetinS

  MetinS TÜİSAG Üyesi

  Anladım ne demek istedğinizi şimdi. Bunu bilmiyorum işte . Tahminimce böyle birşey yasal olmaz. Bana göre büro açarak bu iş yasal zemine oturtulur. Gelir vergisi ödemeyle kurtulabilirmisiniz bilmiyorum. Dediğiniz ücretlere OSGB lerle nasıl anlaşıyorlar şaşıyorum. Saati 20 tl ücreti ben reddettim OSGB de ki tam süre çalışsam 3500 kazanabilirdim ancak böyle bir durumun olması için ondan fazla firmaya bakmam gerekir. 2000 için bile 100 saate denk geliyor. kaç tane firma eder o kadar sorumlululuğu bu fiyata alan zaten kendine kötülük eder. Bunun stresinin altından kalkılmaz. Mümkün değil, hiçbişey görüldüğü gibi değil ki yeni yönetmelikle birlikte aynı ücretler için çok daha fazla firmaya bakmak gerekecek. Bu sene ilginç bir sene olacak. Bakalım OSGB lerde bu şartlara çalışanlar nelerle karşılaşacak ona göre, bakış açımı tazelerim.

   
 18. rs_6

  rs_6 TÜİSAG Üyesi

  Yazdıklarınıza tamamen katılmakla beraber, yasal zeminler üzerinde bireysel anlamda bu işin yapılmasının, tüm taraflar için de bir alternatif olacağı düşüncesiyle, benimde araştırmalarım bu yönde olacaktır.

   
  MetinS bu yazıya teşekkür etti.
 19. Akopol

  Akopol TÜİSAG Üyesi

  Tamamen yanlıştır. Net 3000 TL ! C sınıfı için

   
 20. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Ben sn Ali GÜLEN in yazısına cevap yazdım sn Akopol siz ne anladınız...???:hayır:

  Ali GÜLEN dedi:
  Merhaba, bir sure once firma ile 12 aylık bir sözleşme yaptım ve yazılan ucret odanın belirlemiş oldugu rakamdı.

  Bu esnada oda yetkılısı ssg ya asgarı ucret oalrak en aşağa 3200 tl yazması gerektigi ve bu konuda titiz bır duruş sergıledıgını söylemıştı.

  az evel net de dolaşırken şu yazıyla karşılaştım.

  T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
  SİGORTA PRİMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
  Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanlığı‘na
  Konu : 2013 yılı için tespit edilen mühendis ve mimarların asgari ücreti hk.
  Kurumunuz ve Birliğimiz arasında imzalanan protokol gereğince, 2013 yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacakasgari brüt ücret, Orman, Orman Endüstri, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisleri (Meslek Yasası gereği daha önce ayrıca hazırlanmıştır) hariç 2.700 TL olarak belirlenmiştir. Uzmanlık alanlarında odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu alanlar, arazi çalışmaları, mesleki deneyimin arandığı alanlar ile şantiye şefliği, sorumlu müdürlük,iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, teknik nezaretçi, uzak yol kaptanlığı gibi hizmetlerde asgari ücret uygulanmaz. Bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretleri alınan sorumluluk gereği asgari ücretin üzerinde olmak zorundadır.
  Bilgilerinizi rica ederiz.
  Saygılarımızla.
  N.Hakan GENÇ
  Genel Sekreter

  okudugunuzda anlayacağınız gibi bır muhendis kendıişinde calışıyorsa en aşağa 2700 tl maaş alır. ve diğer sertifika gerektiren durumlarda bu rakam 2700tl den cok olmak zorunda.

  özun sözu şu, 2700den aşağa calışanlar veya maaşları bu şekilde gösterilenler hukuki olarak sorun yaşayabilirler...​
  Bürüt olarak ............. 2700 TL

  Net ............................ 1900 TL gibi düşünülmelidir.....:)


   
  xxx xxxxx ve seldakaraer bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica