Soru İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında einstein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi  Sanırım OSGB sahibi yada işveren sizin bende size diyorum ki bukadar sorumluluk yükleyip çalıştırdığınız uzman arkadaşalrın değerini 1000 tl ile ölçemezsiniz.Böyle bir bakış açısı olamaz hatta bence asgari ücret ücret verin hatta sigorta için bile adam çalıştıralım.Yok böyle bi düşünce bu düşünceyi doğru bulup çalışan arkadaşlarada böyle işverenlerin altında ezilmeye devam etmelerini dilerim.


   
  mutozor, Akopol ve (deleted user) bu yazıya teşekkür etti.
 2. zaferkul01

  zaferkul01 TÜİSAG Üyesi   
 3. zaferkul01

  zaferkul01 TÜİSAG Üyesi     

   
 4. Öner KOÇ

  Öner KOÇ TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bilmiyorum paylaşıldı mı ama bilgi olması açısından paylaşayım istedim ;

  TMMOB TARAFINDAN BELİRLENEN MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI İÇİN 2013 YILI ASGARİ ÜCRETİ BRÜT 2.700 TL OLARAK BELİRLENDİ

  SGK ile imzalanan protokol gereğince 2013 yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücret, orman, orman endüstri, ağaç işleri endüstri mühendisleri hariç 2.700 TL olarak belirlendi. Konuya ilişkin yazı 7 Aralık 2012 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderildi.

  T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
  SİGORTA PRİMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
  Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanlığı‘na

  Konu : 2013 yılı için tespit edilen mühendis ve mimarların asgari ücreti hk.
  Kurumunuz ve Birliğimiz arasında imzalanan protokol gereğince, 2013 yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücret, Orman, Orman Endüstri, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisleri (Meslek Yasası gereği daha önce ayrıca hazırlanmıştır) hariç 2.700 TL olarak belirlenmiştir. Uzmanlık alanlarında odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu alanlar, arazi çalışmaları, mesleki deneyimin arandığı alanlar ile şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, teknik nezaretçi, uzak yol kaptanlığı gibi hizmetlerde asgari ücret uygulanmaz. Bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretleri alınan sorumluluk gereği asgari ücretin üzerinde olmak zorundadır.
  Bilgilerinizi rica ederiz.
  Saygılarımızla.
  N.Hakan GENÇ
  Genel Sekreter


  Kaynak: http://www.tmmob.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=8629&tipi=2

   
  öznurömer, mutozor, degiray ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. senel

  senel TÜİSAG Üyesi

  En son gittiğim bir iş görüşmesinde yine istediğim ücret yüksek bulununca bu konudan bahsettim ancak görüştüğüm kişi bunun geçerliliği olmadığını ve bu konuda ancak kanun çıkarsa uygulanacağını, hatta bazı büyük firmalarda yeni mezun mühendislerin 1000 tl. ye çalıştıklarını da söyledi :)

     

   
 6. Öner KOÇ

  Öner KOÇ TÜİSAG Üyesi

  Kanun olması gerekliliğini söyleyen kişi SGK ile çalışmıyor sanırım. SGK'ya çalışan kişinin sigortasını kaç TL üzerinden gösterecek acaba?

   
 7. senel

  senel TÜİSAG Üyesi

  Fabrikadaki en yetkili kişiydi ve öyle bir zorunluluğun olamayacağını söyledi ya da mühendisleri de işçi olarak gösterecek belkide..
   
 8. Akopol

  Akopol TÜİSAG Üyesi

  Yakında "gönüllü" ve "asgari ücretli" tam gün İSU , nasıl ama?   
 9. mako

  mako TÜİSAG Üyesi

  Güzin hanım yazdıklarınız doğrultusunda anladığım kadarı ile tecrübeli bir uzmansınız. Tecrübenizin karşılığınıda firmaya hissettiriyorsunuz ve sizden beklenen hizmeti alıyorlar. Böyle bir durumda işverenin öngördüğü ücret politikası ne oluyor. Yine ücretleri söylenenler gibi komik rakkamlara mı çekiyorlar.

     

   
 10. cagatay060606

  cagatay060606 TÜİSAG Üyesi

  Uzman Arkadaşlar yada OSGB bir iş yerini denetliyecek işyerinde eksiklik bildiricek sonrada o iş verene ücret alacak. Bence kanunda yer alan ve forumda yer alan yok şu kadar saat yok şu işci çarp böl bu para benim hakkım demek gerçekten çok uzak.

  Çünkü hem denetleyen mekanizma olup aynı zamanda denetlediğiniz firmadan ücret almanız işin objektifliğinden uzak olacaktır. Siz işinizi kaybetmeme kaygısıyla bir kaç geri adım atsanız bu sefer işveren istediğini elde edecek. Yada işveren karşısında dik dursanız sizin iş hakkınızı fesh edecek sonra başka birini işe alıp işveren istediği kıvamda uzman bulana kadar devam eder.

  Daha önce Teknik Nezaretçilik, Sorumlu Müdür, Çevre Görevlisi gb sınavlar oldu belgeler alındı. Bu belgeleri alan arkadaşlardan kaçı hakkıyla bu işi yapıyordur. Şu anda inanın 3-5 paket sigaraya imza atan Teknik Nezaretçiler, yada 100 TL koca atık tesisinin çevre görevlisi olan meslektaşlarımız var.

  Bu fiyat kanunda belirtildiği gibi hesaplanıp ve İşverenler Bakanlığa bildirdiği uzmanların maaşlarını Çalışma Bakanlığın belirlediği bir fonda birikleyip ve uzmanlar oradan ücretlerini tahsil ederse Bakanlık bu fondan belli bir mktarı kendi adına kesse inanın herkes kazanır. Yoksa hem bizi işverene denetlettirip hem ondan maaş talep edilirse ümitli olduğumuz bu kanunda daha önce çıkan kanunlardan pek farkı kalmaz.   
  ESKserkan bu yazıya teşekkür etti.
 11. ziraatci

  ziraatci TÜİSAG Üyesi

  bir iş güvenliği uzman adayı olarak şimdiye yapılan yorumlardan anladığım; maalesef bu işin daha şimdiden öneminin ve ciddiyetinin kalmadığı ve konunun duygusal nedenlerle çok sulandırıldığıdır. Ben kamu tecrübelerime dayanarak uzman ve uzman adaylarına şunu sorayım: Siz bir şüpheli ya da sanık olarak hiç hakim ve savcı karşısına çıktınız mı? Eğer bir gün çıkmak zorunda kalırsanız işte o zaman bırak asgari ücrete ayda 5000 TL alsanız bile bu işin ne kadar riskli olduğunu acı bir şekilde anlarsınız. Bu işi yapmak zaten başlı başına büyük bir risk. Bu riski asgari ücrete yada 1000-1500 TL'ye yapacağınıza gidin pazarda limon satın, hem daha çok kazanırsınız hem de hiç risk almamış olursunuz. Risk=olasılıkxşiddet ise lütfen riskin duygusal şiddetini yüksek tutmaya çalışın bence. Kendinizi çok düşük rakamlara kurban etmeyin!   
  öznurömer, kymtersgzl, Akopol ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 12. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Arakadaşlar selam,
  Burda herkes aldığımız riskten bahsedip fiyatların şöyle yüksek böyle yüksek olması lazım gibi fikir beyan etmekte ancak aldığımız risk o kadar da yüksek değil.. Öncelikle bu işi kendimiz seçiyoruz yani bu riski bilerek göze alıyoruz, herhangi başka bir mühendislik dalından farkı yok ki her mühendislik dalının riskleri bulunmakta... Ki çoğumuz(bana kalsa hepimiz de) zaten kendi mühendislik dalımızda bir iş bulamadığı için İSG'yi seçmekte. Bu uzmanlığı al rahatça iş bulursun denildiği için yapıyoruz yani. Bide madem rakamlardan rahatça bahsedebiliyoruz. Belki absürt bir örnek diyeceksiniz ama sınırda ölüme giden bordo berelere kaç para maaş verilsin en az o zaman onlarda en az bizim kadar kalifiye hatta daha kalifiye insanlar Risk=şiddet*olasılıkları da bizimkinin milyon katı üstünde çıkar ve onlarda bu görevi kendileri şeçiyorlar... Bi de şunu unutmayalım artık Türkiye'de 100'ün üstünde üniversite var, her üniversiteden senede ortalama 200 bin mühendis mezun olsa ki çok daha fazladır ortalama, Türkiye'nin bu kadar beyaz yakalı iş gücünü kaldıracak kapasitesi yok... O yüzden yok az maaşı kabul etmeyin yok en az bu kadar isteyin gibi çok bi tercih yapma şansı yok kimsenin herkes bir an önce bir dalda kendini geçindirmenin yolunu arıyor. Ben de isterim herkesin çok yüksek paralar kazanıp en güzel şekilde hayatını idare etmesini ancak lütfen Türkiye'nin mevcut gerçeklerini de unutmayalım. Bu site aracılığıyla da insanların bir an önce iş bulmalarına yardımcı olalım...

   
 13. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin

  Arkadaşlar,
  İş güvenliği ile ilgili iş ilanlarını yayınlayıp sizlere iş ve kariyerinizde yardımcı olmak üzere çalışmalarımızı başlattığımızı bildirmek isterim.
  Çalışmalarımız tamamlanınca sizlere duyuracağız.
  İyi çalışmalar.
   
  baransely, kymtersgzl, yunus111 ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 14. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  yumuşak cümleler kuralım derken siz de dahilsiniz, lütfen.
  1) burada insanlar fikir alışverişinde bulunuyor ve kendileri soruyorlar, o yüzden insanlar çıkıp rakam öneriyorlar, yoksa kimse birbirine ahkam kesmiyor ki :)
  2) evet zor, ve başka türlü iş bulamayan arkadaşlar burayı umut kapısı görmeye başladı, hakkıyla yapacaklarsa helal olsun, ama kendi branşlarında iş bulamayıp belki bulurum diye bu mesleğe girip umutsuzlukla iş arayıp sonra da 1000TLye bu riski alıp firmalar için kötü örnek olmasınlar lütfen. bu işin ve sorumluluğun hakkı ve ederi 1000 tl değil. kendi geleceklerini bunun için tehlikeye atıyorlar.
  3)işsiz kalacağıma 1000liraya uzmanlık yapayım derseniz, yarın öbür gün en saçma kazada da başınıza gelenlerin altından kalkamazsınız.
  4)tabi ki kimse ilk işinde mucizeler beklememeli, ama kendi hakkını emeğini ve riskini de üç kuruşa bırakmamalı.
  5) tekrar aynı şeyi söyleyeceğim, tabi ki kimse ilk işinde mucizeler beklememeli, ama kendi hakkını emeğini ve riskini de üç kuruşa bırakmamalı.
  6) kimsenin niyetini aşağılamak olduğunu sanmıyorum ama alan yeni ve nasıl başlarsa öyle gider. 1000 tllik mühendisler artarsa, tıpkı işletme enerji sorumluları ya da benzinliklerdeki tehlike sorumluluları (tam adını hatırlamıyorum) gibi sonunda iş sadece imzaya kalır ve aylık 600-700 liraya düşer sektör ki bu şekilde bu risk alınmaz.

  son olarak; kurumsal olmayan yerlerde işveren adama ne kadar para öderse o kadar ciddiye alıyor malesef. siz pahalı elemansanız fikirleriniz daha önemli oluyor. insan psikolojisi bu. kademeniz yükseliyor. kurumsal olmayan firmalar 1000liraya çalıştırınca uzmanı tam zamanlı sallamıyor, yasak sağmak için yapıyor. zaten verdiği rakamdan belli bilgili bir adam değil de yasak savacak adam aradığı. (arkadaşların bilgisiz olduğundan bahsetmiyorum sadece bilgili adam daha az ücreti kabul etmez ) öyle şans bulamamalılar. ciddiye almak zorundalar.

   
  mariana, Akopol ve Onur ATALAY bu yazıya teşekkür etti.
 15. Akopol

  Akopol TÜİSAG Üyesi

  güzel yorumunuz için teşekkürler...   
  Sevecen Günel bu yazıya teşekkür etti.
 16. çağlar saran

  çağlar saran TÜİSAG Üyesi

  çok çok düşük bence

   
 17. çağlar saran

  çağlar saran TÜİSAG Üyesi

  o ne abi ya git simit sat daha iyi en azından risk alsazsın 1,500 tl de kazanırsın

   
 18. çağlar saran

  çağlar saran TÜİSAG Üyesi

  bencede degil mi cem abi abdi-ibrahimden çağlar kurs arkadaşın neymiş öyle ya

   
 19. lordmen

  lordmen TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar devlet kurumları ilerleyen dönemlerde isg uzmanı alırmı kadrolu olarak

   
 20. cul_de_sac

  cul_de_sac TÜİSAG Üyesi

  O zamanda iş iyice memur atamasına döner , konferans salonlarında toplanıp atanacağımız fabrikaları bekleriz , evet bize işin önemini arz eden ve gösteren önemli çalışmalar lazım ayrıca taban bir maaş standardı ama işe atanma konusunuda bakanlıktan beklemek bence çok gereksiz zaten yarı memur gibi oluruz o zaman, öyle çalışmak isteyenlerde kpssye girer memur olurlar daha iyi onlar için.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica