Soru İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında einstein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. MuratDemir

  MuratDemir TÜİSAG Üyesi  Merhabalar,
  Yukarıda yazılanları olabildiğince okuduktan sonra varsayım olmayan gerçek bir durumu sormak istiyorum.

  ""Tehlike"" sınıfında olan bir işletmede 15 kişi çalışmakta. "C" sınıfı uzman için

  1- Bu işletmeden isg hizmeti için ne kadar ücret istenmeli ?

  2- "Tehlike" sınıfındaki riskler göz önüne alındığında ücret ne olacak ?

  teşekkürler


   
 2. mehmet beken

  mehmet beken TÜİSAG Üyesi

  selam arkadaşlar bende antalya - manavgatta çalışıyorum tam süreli olarak pazar tatilimde yok maaşım bu ay sonunda belli olacak puantör olarak çalışırken 1200 alıyordum isg uzm oldum acaba ne olur bilmiyorum bişede konuşmadım

   
 3. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  piyasada arz-talep dengesine göre belirlenen fiyatları varsayımlara göre belirleme yoluna gittiğimiz sürece bu maaş sorunu kolay kolay bitmeyecek anladığım kadarıyla.

     

   
  mühendis1985 bu yazıya teşekkür etti.
 4. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  Sınıflandırma yapıldı bildiğim kadarı ile ve forumda paylaşıldı ancak İSG uzmanı arkadaşlar düşük ücretlere çalışırsanız gelecekte başınıza gelecek yükümlülğklerden kaçamazsınız.Bakanlık şu anda işverenleri korumak için kanunla isg uzmanlarını sorumlu tutuyor.Buna dikkat edin yani sorumlu sizsiniz.Bakanlıkta size ücret ödemez bunu hayal etmeyin ama alacağınız ücret yapacağınız işle orantılı olsun eğer ucuzcu olursanız iş yapamazsınız işinizi hakkıyla yapacaksanız ucuzcu olmayın derim.

   
 5. ÇevMüh.İSG

  ÇevMüh.İSG TÜİSAG Üyesi

  Tamamen saçmalık.O zaman bütün öğretmenleri de senin mantığında bir okula atasın. Başarılıysan ve bu işten anlıyorsan istediğin fiyata iyi kotü iş bulursun.

     

   
 6. kaancan

  kaancan TÜİSAG Üyesi

  BAKIN ARKADAŞLAR BU İŞ BİZİM ELİMİZDE İSTERSEK BİZ BU İŞİN DEĞERİNİ ARTITRIR VEYA DÜŞRÜRÜZ BUNU İÇİN TÜRKİYE ÇAPINDA İYİ BİR ÖRGÜTLENME BİZ BUNU BAŞARABİLİRSEK ELLERİ BİZE MAHKUM NE FİYAT VERİRİSEK KABUL EDECEKLER

   
  bbss bu yazıya teşekkür etti.
 7. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  Zaten bir isg odası kurulmasını istemeyen zihniyet tamamen isg uzmanlarına karşı işverenlerin yanındadır.Ben kayda değer bir çalışma isterim bu forumdan ve yöneticilerinden şu anda organize olabileceğimiz tek yer bu forum lütfen forum yöneticileri bağımsız bir oda için uzman arkadaşları organize etmeye başlasınlar yoksa bu işin çözümü yok herkes ağlar sonunda burda.
   
  bbss bu yazıya teşekkür etti.
 8. zaferkul01

  zaferkul01 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşıma hak vermiyor değilim ama lütfen maaş konusunda dik duralım ve bizmde bir sendikamız olsun bu konu çok önemli.en düşük c sınıfı vb.maaşlarını belirleyen bir sendika olmalı. böyle olmazsa istediğimiz kadar uğraşalım ücretler düşecektir.Ama bilmeyenler varsa şu yasayı okusun lütfen.başlarına gelebilecek risklere karşı düşük maaşa evet diyebileceklermi düşünsünler.hem işveren hemde uzman için şartlar ağırlaştı arkadaşlar....uyanalım maaş konusund.balıklama atlamayalım lütfen..   
 9. hakanisg80

  hakanisg80 TÜİSAG Üyesi

  bir sene dişimizi sıkalım ucuza iş yapmayalım bir ömür rahat edelim .. ayrıca saygı görmek istiyorsanız ücretinizin yüksek olması gerekmekte yani hem maddi hem manevi tatmin için bir sene dayan --- bir sene dayan (slogan olsun)

     

   
 10. duncan34

  duncan34 TÜİSAG Üyesi

  yazılanların çoğunu okumaya çalıştım maaş konusunda bu belirsizliğin ortadan kalkması için bence öncelikli olarak dünyada iş güvenliği kültürünün irdelenmesi ve insana verilen değerin anlaşılması gerekir.bu iş tamamen insan odaklı,insana verilen değerin arttırılması ve çalışma koşullarının düzeltilmesiyle alakalı.ama ne yazık ki ülkemizde para-insan ilişkisi dünya seviyesinin çok altında olduğundan hemen her sektörde yaşanan bu sıkıntı burda da yaşanacaktır.biz bu işi sahiplenip değerini korursak insanlara anlatıp doğru işler yaparsak ancak hakedilen paralar konuşulabilir sadece para değildir önemli olan önce insan...   
 11. bbss

  bbss TÜİSAG Üyesi

  aynı durumu ben de yaşadım   
 12. Akopol

  Akopol TÜİSAG Üyesi

  lütfen bir UZMANsanız ve özellikle ciddi eğitim alarak yıllarını vermişseniz , 1000-1300 TL'ye tam gün süreyle asla bakılmaz. Lütfen bakış açınızı değiştiriniz.

   
 13. Akopol

  Akopol TÜİSAG Üyesi

  Evet kaliteyi bizler belirlemeliyiz. Bunca yıl mühendis olarak zorluklarla oku, bu belgeyi almak için çabalamanın emeği gerçekten bu kadar ayak altına alınmamalı. Unutulmamalı ki siz bir mühendissiniz. 1000-1500 TL vb. ücretleri lütfen mevzu bahis bile etmeyiniz. Zaten Başbakan bile "Ne iş olsa yaparım " devrinin sona erdiğini söylüyor. Madem öyle, eğitimliyiz , risklerimize karşı ücretimizi üstte tutmayı bilmeliyiz.
   
  beyoglu33 bu yazıya teşekkür etti.
 14. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  biraz yumuşak cümleler kursak fena olmayacak.
  1.si afedersiniz de başkasına şu maaşın altında çalışma deme hakkını kendinizde ne hakla görüyorsunuz.Kimin hangi paraya çalışacağı kişinin kendisini ilgilendirir.
  2.si bu memlekette iş bulmak çok kolay bir şey değil hele çevreniz yoksa ve taşra üniversitelerinden mezunsanız o zaman burnunuzu dik tutamazsınız şu kadardan aşağıya çalışmam diye çünkü keyfin bilir cevabını alırsınız.
  3.sü böyle konuşan arkadaşlar sanırım hiç işsizlik çekmemişler sadece kendine uygun iş bulana kadar marketlerde çalışan insanlar var kafalarını dağıtmak için, harçlıklarını çıkarmak için
  4.sü paşa torunu çok var aramızda direk yüksek maaşlarla başlayacağını zanneden unutmayın birden hiçbirşey olmaz özel sektörün üstüne koya koya ilerlenen bir alan olduğundan bihaber halinde olmayalım. deneyim dediğiniz şey o kadar önemlidir ki zaman geçtikçe heyecanlı arkadaşlar bunu anlayacaklar.
  5.si bin tllere çalışan mühendislerin yanında on bin tl üzerinde çalışan mühendislerde var acaba arada ne fark var o da mühendis o da mühendis aradaki farkı düşünsün bu heyecanlı arkadaşlar.
  6.sı bende isterim bu ülkede herkes güzel paralar kazansın ama sen işsiz gezeceğine en azından belli süre kendini döndürecek ücretlerde çalışacak arkadaşları dolaylı yoldan aşağılarsan bende sana derim ki kendi işine bak.

   
  ediko bu yazıya teşekkür etti.
 15. Akopol

  Akopol TÜİSAG Üyesi

  Maaş demek emeğine saygı demektir
  Yıllarca mühendislik okuyup , üstüne konserve gibi hukuk ağırlıklı bir eğitimle risk analizi ve değerlendirmesi yapacağınız eğitimi alıp halen daha 1200 TL gibi bir maaşı tam gün süreyle kabul edip 6 gün çalışacaksınız kusura bakmayın bu tutumu bu düşünceyi KINIYORUM. Asla kabul edilemez. Sen bugün 1200 TL den bahsedersen yarın aynı işi sana 800 TL'ye de yaptırırlar. C sınıfı yeni başlayan için en az tam gün süreli 2000-2800 TL olmalı. Lütfen kalitenizden ödün vermeyin. Eee dersen ki işyeri hekimi 1500 TL yi kabul etmiş, o onun problemi...
  .   
  beyoglu33 bu yazıya teşekkür etti.
 16. cagatay060606

  cagatay060606 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,

  Forumda o kadar farklı düşünceler varki herkes olaya kendine yontupta birşeyler çıkartmaya çalışıyorlar. Buradaki insanlar kendi aralarında birlik olamazken işveren karşısında nasıl dik durulabilecek çok merak ediyorum. Emin olun bu işi çok komik işlere yapan arkadaşlar göreceğiz yakında.

  Bundan 2 sene evvel Çevre Görevlisi olayları çıktı bir hevesle anlatıldı. Antalya Kemerde 5 yıldızlı otellerde 15 gün eğitim adı altında yüzlerce insan toplanıldı. Çevre Mühendisleri arkadaşlar bu konudan çok sıkıntıları vardı. Bencede haklılar 4 sene oku sonra birde çevre görevlisi olmak için eğitime sınava gir. Çevre Müh. Odası bu konuyu mahkemeye taşıyınca muaf oldular. Sonra ne oldu yeni mezun hayatında ağır sanayi görmeyen birkaç çevre mühendisleri büro açtı bu işi 250 yapanlar var. Birde bu işten sınavla kazanan diğer mühendis arkda eklenince bu kanun şu anda yerlerde.

  İşi bilmeyen sadece kuru bir sınavla bir eğitim sonucu bu belgeyi alan arkadaşlar yakında çok komik rakamlara bu iş yapıldığını duyacaksınız. Çünkü alınan belgenin değeri bilmeyen arkadaşlar bu işi yerlere düşürücekler. Bu belgenin şahsım adına gerçekten değeri olabilmesi için bu kadar ucuz dağıtılmaması lazım . İnsan hayatının söz konusu olduğu zaman olayların daha farklı değerlendirillmesi gerekirken bizim ülkemizde çok saçma bir eğitim sonra balon bir staj sonra sınava gir kazan. Sonra at pazarlığı yapar gb bu iş kaça yapılır muhabbetleri.

  Umarım söylediklerimde ben yanılırım ve kanun gerçekten hizmet etmesi gerektiği gb olur.

   
  degiray ve ediko bu yazıya teşekkür etti.
 17. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  Burda benim anladığım temel mesele şu bir grup asgari bir fiyat oluşturmanın gerekliliğini savunuyor, bir grupta bunun pek yararlı olmayacağını ki bunun içerisindeyim çünkü bu denenmiş hala mühendis odalarında uygulanan ama çoğunluk nerdeyse asgari altında çalışıyor o zaman kurslar matbaa gibi iş güvenliği uzmanı üretirken nasıl olacakta bir fiyat politikası uygulanacak mümkün değil bunu savunmak dahi akıntıya karşı kürek çekmeye benziyor.
  Sonuçta nasıl her meslekte az kazanan ve çok kazanan varsa bu işte aynı şekilde yürüyecek çünkü sistem bu şekilde kurulmuş kimi donanımına göre çok kimi az kazanacak bu kaçınılmaz son.
  Bu kadar maaş kısmına odaklanmaktansa hızlı bir şekilde hem sınıf atlamak hem kendini geliştirmek gerekiyor ancak bu şekilde değer katılabilir.

   
  ediko bu yazıya teşekkür etti.
 18. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  guzin hanım, katılıyorum, iş güvenliği uzmanlığı konusunda bayan olmam nedeniyle hiç bir sıkıntı yaşamadım. yüzlerde erkek işçinin içerisinde çalıştım, ne saygı sorunu yaşadım ne yetersizlik. işimde iyi olduğumu biliyorum, onlar da biliyor ve işbirliği yapıyorlar. hatta pek çok yerde amirlerin emirler yaptıramadığını (ki genelde yaş ve tecrübesi ilerlemiş elemanlarda olur bu) abi kardeş ilişkisiyle çözebilirsiniz. iş güvenliği uzmanlığı cinsiyetin önemli olduğu bir meslek değil. hatta duyarlılık açısından bayanların daha faydalı bile olabileceğine inanıyorum

  sayın eflatun, deneyim önemli katılıyorum ama esas sizin firmada sanırım iş güvenliği deneyimi değil biraz da insan ilişkileri deneyimi gerekli. bir de sizin uzmanınıza verdiğiniz yetki kademesi. siz onu ne kadar ciddiye alır ve işçilerinize bunu ne kadar yansıtırsanız onlar da o kadar dikkat göstereceklerdir :)

   
 19. MUCAHID KUBAT

  MUCAHID KUBAT TÜİSAG Üyesi

  Benim iş yerim olsa; bir fiyat araştırması yaparak OSGB'den hizmet alırdım diye düşünüyorum. Kadrolu Uzmanın ücreti, sigortası, stopajı, yolu, yemeği v.b. ile uğraşmak daha tuzluya gelirdi gibi. Bu yönden de düşünmek gerekir. Ama Uzmanlığı komik ücretlerle ele ayağa düşürmemek te gerekir. Hiç bir işyeri hekimi yapılan işler ve riskler göz önünde tutlduğunda İş Güvenlik Uzamanının üzerinde ücret almamalı mesela. İş yeri ile görüşmelerde bu bir kıstas olmalı. İş yeri Hekimlerinin en büyük avantajı örgüt kültürü. TTB gibi bir meslek kuruluşları var . Alacakları taban ücretleri belirliyor. Umarım aynı mekanizmalar bizim içinde işler hale gelir.

   
 20. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  bireysel uzmanlığı tam gün olarak düşünmeyin. Yarı zamanlı anlaşma da yapılabiliyor. Yarı zamanlı olduğu zaman zaten yol yemek gibi giderler olmayacak. Tam zamanlı olduğunda da zaten bu uzman OSGB den gelemez.
  Eğer danışmanlık hizmetini OSGB den alırdım diyorsanız da firma bu riski (muhatap bir uzman olmaması,eksik prosedürlerle ilgilenilmemesi, sorumluluk tamamen işverende olacağı için) alır mı ???

   
  yunus111 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica