Soru İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında einstein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. misg

  misg TÜİSAG Üyesi  Serbest piyasada maaş/ücret konusubir standarda bağlanamaz arkadaşlar. Odaya bağlı olmak çözüm değil. Ortak sağlık birimleri de yeni mezun arkadaşlardan bir müddet çıkar elde edecek gibi görünüyor ama tutunamayacak çok olacak ve piyasayı da düşürecekleri belli. Her meslekte olduğu gibi ki mühendislikte de öyle 750 tlye çalışan da var 7500 tlye çalışanda bu işte de uçurumlar olacak elbette. İyi olan iyi kazansın umudumuz.


   
  nigarcinar bu yazıya teşekkür etti.
 2. Ecenur

  Ecenur TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu forumdaki amacımız birbirimize muhalefet olmak değil, aksine destek olmak. Bu nedenle Sayın Aturan arkadaşımızın bu kadar sert çıkışlarına anlam veremediğimi bildirmek isterim. Amacım bilgili kirliliği yaratmak değil yapmak istediğimiz işin ciddiyetinin farkında olmamızı sağlamaktı.
  Taslakalara aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.
  http://www.isgdem.com/yeni-yonetmelikler.html

   
  deryayran ve ZM BORA bu yazıya teşekkür etti.
 3. raşit köseoğlu

  raşit köseoğlu TÜİSAG Üyesi

  kim 250 liraya imza atıyor çok merak ediyorum ve asla inanmıyorum bu ücrete imza atıcak kimse göremiyorum

     

   
 4. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Ecenur hanım biz bu forumda bütün görüşlere açığız yalnız yanlış bilgilendirmelere değil... sizin yazılarınızı okuyan arkadaşların kafalarında bu bilgiler kalmamalı... ayrıca vermiş olduğunuz linkteki bilgileri bakanlığın kendi adresinden biz de biliyoruz, bunlar üzerinde çalıştıkları ve görüş almak üzere yayınladıkları yönetmelik taslaklarıdır... bu nedenle size sorduğum gibi bir tüzük maalesef yok...

  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=yeniyönetmelik

   
  misg bu yazıya teşekkür etti.
 5. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Bu maaşlar konusu, büyük firma yada küçük firma şeklinde pek ayrılmıyor. Belki yabancı/yabancı ortaklı bir firma olursa onlar bu konularda çok ciddiler... Sektörün büyük ve yangın riski yüksek olan bir firmasında size sundukları net maaş 2.000 TL dir. Bu yüzden yeni kanunun yürürlüğe girmesini çok istiyorum. Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü'ne gidildiğinde (tam hazır olduklarını söyleyemem) tavizsiz olacaklarını ve sıkı denetim yapacaklarını belirtiyorlar. Eğer bu şekilde çalışırlarsa bizim kıymetimizi işveren daha iyi anlayacaktır diye düşünüyorum.
  Kesinlikle maaşlardan taviz verilmemeli. Size tehdit olarak OSGB ile anlaşırım ona yaptırırım desin, hiç aldırmayın. Sürekli personel gibi kimse ilgi ve özen gösteremez bu konuya...
  Kariyer olayı da değildir bu... Nasıl başlarsanız o kadar itibarınız oluyor. Sonradan pek düzelmiyor. Hatırlatırım.

     

   
 6. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  OSGB de çalışmayın.

   
  nigarcinar bu yazıya teşekkür etti.
 7. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar işlerim nedeniyle sürekli yetkili mercilerle fikir alışverişinde bulunuyor ve kendileriyle gerekli tartışmaları yapabiliyorum. Aynı zamanda firma sahibi büyüklerimlede konuyu tartışabiliyorum. İşin iki boyutu var bunlardan biri devlet öteki ise işveren boyutu denetimlerin internet üzerinden yapılacağı aynı zamanda saha denetimlerinde olacağı yönünde bir izlenim var. İnternet çağında olduğumuza, bilgilendirmeleri dahi internet üzerinden yapıyoruz eğer burada gerçekten işin hakkıyla yapılması öngörülüyorsa internet üzerinden uzmanla anlaşmamış olan firmalara rahat bir şekilde cezalar kesilebilir. İşin işveren boyutunda ise işverenler denetim olacağı zaman zaten bize haber geliyor bizde önlemlerimizi alıyoruz diye düşünmekteler bunun için sıkı bir denetim olmazsa uzmanlar daha çok bakarlar firmalarla anlaşma imzalayacağız diye. Umutlu bilgileri yetkili mercilerle görüşmelerimizde bize veriyorlar ve dedikleri sıkı bir denetime gireceğiz. Büyük bir firmanın yetkilelerinden biriyle görüşme yaptığımda söylemiş olduğu 'başlarındaki müdürler işlerini sevmiyorlar herhalde nasıl sıkı denetleme yapacaklar' cümlesi sizcede bazı şeyleri ortaya koymuyorlarmı umarım ağzımıza çalınan bal boğazımızda zehir olmaz ve denetimler layıkıyla yapılırda uzmanlarda hakkıyla işleri yapabilirler.
   
  mariana, nigarcinar ve deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 8. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

   
  müge28091987 bu yazıya teşekkür etti.
 9. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar maalesef piyasa böyle. Bunu da tamamen bizler yapıyoruz.Telaffuz edilen rakamlar gerçekten komik ki şahit de oldum bu duruma. Bir firma bizim verdiğimiz fiyatın nerdeyse yarısına iş alıyor.Suçluyu / hatalıyı uzakta aramamak gerek. (Ha bazı arkadaşlar diyebilir belki senin verdiğin fiyat yüksekti.Ama emin olun öyle değil)

     

   
 10. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  bknz: Serbest piyasa ekonomisi   
 11. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  isteyen istediği fiyatı verir isteyende istediği fiyata çalşır arkadaşlar önemli olan siz kendinize ne kadar yakıştırıyorsunuz? Firmamın biriyle yılbaşına kadar danışmanlık anlaşmam var ve o firmadan bir iş güvenliği uzmanı maaşı kadar para alıyorum ucuz olsun diyerek piyasayı öldürürseniz bilin ki işinizi tam yapamadığınız için size iç çamaşırını, sigarayı gönderecekleri günler yakındır çünkü kafanız parada olacak ve kendinizi işinize atamakta zorluk çekeceksiniz.   
 12. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  Sayın eisperle,
  Eğer bir iş güvenliği uzmanına o kadar düşük paralarla çalışmayı yakıştırıyorsan diyeceğim birşey yok. O zaman bu konuyu açmanın da anlamı yokmuş :(

   
 13. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  ibrahim bey yakıştırma değil malesef işin varacağı kısım. herkes ceza alma olayından bahsediyor bizim meslekte zaten bu durum söz konusu biz zaten sorumluyduk mahkemeye çıkan arkadaşlarım tanıdıklarım var ölümlü kazadan. gelmek istediğim noktada şu deneyimsizler 1500 civarı alır tam zamanlı (büyük çoğunluk) birde sadece ruhsata iskana imza atma olayı var o da aylık 200 ile 750 tl arasında şantiyeye gitmeden değişir. Şimdi bunları görmüşken odası olan inşaat mühendisleri ki iş güvenliği uzmanlarından daha riskliler(c sınıflarından) inşaatta çalışabildiklerinden, bana çok mantıklı gelmiyor işte o fiyatlar.Bende isterim 4-5 bin kazanmak ama. Neyse işe gidiyorum daha nette anlatmaya çalışırım geldiğimde.
   
 14. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  arkadaşlar şimdi bazı noktalarda fazla uç düşündüğümüz kanaatindeyim.bunun farkına varmamı sağladığı için geçen yaşadığımız konuşmalar için eisperle arkadaşa teşekkür ederim.

  şimdi baktığınız zaman kesinlikle bazı noktalarda hakkımızın yenildiği doğrudur.yani 1000-1500 TL arasında uzman çalıştıran yerler mevcut.bunları tasvip etmemiz kesinlikle söz konusu olmaz.ancak isg uzmanlığından heleki suyunu çıkması an meselesi olan şu zamanlarda öyle yüksek maaşlar beklemek hata olur.evet karşılaştığımız durumlar karşısında canımız sıkılıyor olabilir.daha bugun öğrendim; haftada 1 gün tam zamanlı çalışma için --150 kişi civarı çalışan var-- 6000 TL alıyor firmam.bana verdiği maaş 2000TL.diğer gittiğim yerleri düşündüğümüzde bana aldığı paralara oranla çok az veriyor.ama tecrübesiz veya 1 yıl tecrübeli olan kişilere 3000 ve üzerinde bir maaş beklentisi oluşmamalı.haaa veren yerler varmıdır olabilir.ama bunlar istisnadır.boşuna bunları düşünüpte huzurunuzu bozmayın.

  efendim iş çok riskli, hapse girme olayı var.o kadar risk bu paraya alınmaz.diyen arkadaşlar eğer o kadar risk bu paraya alınmazsa; c sınıfı olarak az tehlikeli yerlerde çalışalım.ne dersiniz.o zamanda işveren o paraya o riskte çalıştırmaz.tersten düşünün yanlışlık ortaya direkt çıkıyor.ben c sınıfı uzmanım inşaatta çalıştım 2000 TL aldım.eee o kadar risk o paraya alınmaz.ok. o zaman az tehlikeli yerlerde çalış.o zamanda iş veren o parayı vermez işte.
  işin diğer bir boyutu hapis olayı.kimse kimseyi hapse atamaz arkadaşlar.uzman olarak bizim görevimiz "tavsiye-öneridir" yürütme işverende dir.siz eğer üzerinize düşen şekilde tutanak ile yanlışlıkları belgeleyip yetkiliye sunarsanız ve bunu inşaallah yaşanmaz ama yaşanan bir kaza anında belgelerseniz sorun yaşamazsınız.kimse de sizi hapse atamaz.atmaz, işinizi doğru düzgün yaptığınız sürece.tabi siz işinizi gerçekten iyi biliyorsanız.eğitim aldığım kurumda derse gelen arkadaşlar vardı telefonda oyun oynarlardı derslerde.şimdi bu adam sınavı kazansa uzman olsa ne yapabilecek.işini ne kadar iyi bilir ki yapabilsin.böyle adam tabiki de düzgün, bilgili bir uzman kadar işine hakim olmaz ve riskleri göremez.iş kazası olduğunda da hapse de girer.

  son söz olarak fazla beklenti içinde olmayalım.işimizi düzgün yaptığımızda sorun yaşamayız.aldığımız parayı aldığımız riske uygun görmüyorsak, alabileceğimiz risklere uygun işlerde çalışalım.ama o zamanda o riske karşılık o parayı beğenmemezlik yapmayalım.


  selametle.

   
  mariana, nigarcinar, sezenisg ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 15. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,

  Ben yeni üyeyim ve 5 senedir İSG Mühendisi olarak çalışıorum. Burda gördüğüm yorumlarda ücret en az şu olmalı en az bu olmalı yada OSGB'lerde çalışılmamalı gibi yorumlar mevcut ancak şu an türkiyede iş güvenliği tamamen patronlara zulüm ve para kaybı olarak görünen bir durum ve şahsen bende orta ölçekli bir firmada patron olsam sadece OSGB'den hizmet alırım ve OSGB'nin bana çok düşük maaşla fiyat kırararak gönderdiği uzmanla çalışırım, sebebi de işlerini iyi yapmaları, riski en aza indirmes veya yasal gözükmesi felan değil herhangi bir ağır kaza sonucunda OSGB'lerin( OSGB patronlarının genelde) Çalışma bakanlığı ve diğer üst düzey bürokratik yerlerle olan iyi ikili ilişkilerinden dolayı arkamı kollayıp en az zararla ve en az gün kaybı ile yoluma devam etmek istememdendir. Maalesef bunları bir İSG uzmanı olarak söylüyorum ama Türkiye'nin gerçeği bu. Ve herkes şunu bilsin ki İSG uzmanı sayısı çoğalıp iyi ikili ilişkileri olan OSGB patronları(Bizim sektörde dinazor dediğimiz çoğu eski emekli iş müfettişi olan) sayısı aynı kaldıkça fiyatlar çok daha aşağı düşecek ve kimse bunun önüne geçemeyecek. ama bizim önceliğimiz bence burdan birbirimize yardımcı olarak arkadaşlarımızın işsiz kalmadan alabileceği en yüksek ücretle tanıdığımız veya referans olabileceğimiz firmalarda çalışmasını sağlamak.   
  ibrahim60, raynold, kimya muh ve 10 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. beyoglu33

  beyoglu33 Guest

  OSGB yeni uzmana 2500 den aşağı vermemeli herkes bu fiyatta birlik olursa bir şeyler yapılabilir ama daha sonra birlik sağlanıp bu iş bir şekilde bakanlığa bağlanmalı ve isg uzmanları maaşlarını bakanlığın belirlediği fiyattan kıdem durumuna göre işverenden değil bakanlıktan almalı böylece işini de etki altında kalmadan yapar, bu serbest piyasa tartışması da son bulur..

   
  stil15 bu yazıya teşekkür etti.
 17. öz madenci

  öz madenci TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bu ücret konusu bölgeye göre değişiyor sanırım. benim çalıştığım bölgede yeni kurulan bir OSGB acayip düşük fiyatlar veriyor. 250 çalışanlı tehlikeli sınıfta bir fabrika için ben 2000 teklif verdim OSGB 1000 vermiş ve aldı. 100 Çalışanlı tehlikeli bir fabrikaya ben 1500 verdim OSGB 600 vermiş ve yine o aldı. OSGB bana dedi ki gel bizim firmaya beraber çalışalım. peki dedim. geleyim. ne vereceksiniz maaş 1500 dedi. işim olmaz dedim. Haa aklıma düşmüşken söyleyim İşin ciddiyetinde olan bir firmada 5 ay sonra OSGB'den hizmet almak istemedi. OSGB'ye 1000 TL'ye yaptırdığı işi Şuan 2000 TL'ye bana verdi. sebep ne sebep de 5 ayda 10 tane uzman geldi diyorlar. her gelen uzmanı misafir gibi fabrikayı gezdiriyoruz diyorlar. bir de gelen uzmanın bize hiç bir katkısı olmuyor diyorlar. bizim istediğimiz bizim göremediğimiz tehlikeleri bize gösterecek uzman lazım dediler. ben de 2 aydır bunlarla çalışıyorum benden gayet memnunlar. OSGB'den 5 Ayda alamadığımızı senden 15 günde aldık dediler. OSGB ayda 2 kere geliyormuş 2 saat kalıp gidiyormuş. ben haftada 2 kere gidiyorum mesai bitene kadar çalışıyorum. 2 ayda birçok iş yaptım. sonuçta sadece bir fabrikaya bakıyorum. Allah nasip eder de böyle bir fabrika daha bulursam bana yeter. diğer türlü 1500 lira alacağım şu anki aldığım riskin 10 katını alacağım. hiç yapmam daha iyi. kendi mesleğimi yaparım. ama OSGB yeni mezun olmuş, belgesini almış, kendi mesleğinde iş bulamayanlar için iyi bir yerdir. Dikkat edeseniz OSGB'ler genellikle bayan ve iş bulamayanlardan olusmustur.

   
 18. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar OSGB de çalışan iş güvenliği uzmanları ile kısmi sözleşmeli çalışan veya kendi mesleği ile beraber iş güvenliği uzmanlığını da yapmak isteyen arkadaşların durumu net bir şekilde görebilmesi için değerler girerek sonuç elde edilebilen bir tablo yaptım... Bu tabloda;

  Saat ücreti - Tehlike sınıfına göre çalışan başına süre - Çalışan sayısı

  değerlerini girerek kıyaslama yapabilirsiniz...

  Çalışma bakanlığının üzerinde çalıştığı yönetmelik taslağında geçen çalışma süreleri ile alınan bürüt ücret üzerinden % 70 net kazanç elde edileceği düşünülerek tablo hazırlanmıştır...

  Ayrıca bu tabloda OSGB ile iş güvenliği uzmanının kazancı yarı yarıya paylaştıkları düşünülmüştür...

  Kaliteli çalışma isteyen işverenlerin dikkatine...

  Umarım faydalı olur...;) :evet:

   
  rs_6 ve reaxi bu yazıya teşekkür etti.
 19. onursenol

  onursenol TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bir şey soracağım devlet kadrosunda olanlara 80 saat ek çalışma ile 1200 ek ücret verileceği söyleniyor bunun yerine is güvenliği uzmanı olarak yeni devlet kadrosu açılırsa eğer böylelikle ayda 225 saat çalışmış oluruz hem daha verimli olacağına inanıyorum hemde iş olana ek ücret vereceğine işi olmayanı kadro açılırsa işsizlik birazda olsa azalmış olur. düşüncelerinizi bekliyorum...

   
  reaxi bu yazıya teşekkür etti.
 20. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  OSGB ler bu fiyatları nasıl verebiliyor anlamış değilim. 140 personeli bulunan ve tehlikeli sınıfta yer alan bir firma benden fiyat teklifi istedi. Ben de 1800 tl fiyat verdim. OSGB Hekim, Uzman ve Hemşire üçü bir arada 4000 TL fiyat vermiş :) Gerçi sizin söylediğiniz fiyatlara bakılırsa verdikleri fiyat iyi bile sayılır. Ben hesabı yaparken saati 50 TL den baz aldım. Bu fiyat bazı kişilere çok gelmiş olabilir. Onlara şöyle bir örnek vermek istiyorum. Ablam Edebiyat Öğretmeni kamu da memur ayrıca özel ders veriyor. Ders ücretleri saat başına 50 TL. Bizim mesleğimizin Öğretmenlik veya diğer mesleklerden aşağı kalır yanını göremiyorum. İşin sonunda karakolluk ve hapislik durumu söz konusu olduğu düşünülürse fazlası olduğu bile görülebilir. Düşük ücretlere çalışan arkadaşlarımıza şunu söylemek istiyorum hapis cezası almayı bir yana bırakın, ifade vermek için karakola gitmek bile büyük bir korku ve endişe yaratabilir. Personelin başına gelen olayda acaba suçum ne, şunu yapsaydım bu kaza olur muydu gibi düşünceler ve vicdan azabadı cabası.

   
  beyoglu33 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica