Soru İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında einstein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi  açıkçası sizin söylediğiniz rakam bana da pek gerçekçi gelmedi 50 ve üzeri çalışan inşaatlarda şu an ortalama rakam 4500 tl ki bunlar sadece iş güvenliği için ki bence en çok gözardı edilen işyerlerinin sadece uzman çalıştırmayacak olması iş güvenliği uzmanı 3000 ister işyeri hekimi 5000 ister hadi 1500 de hemşire ister toplam maliyet olur 13000 civarı valla çok merak ediyorum hangi işyerleri bu paraları verecek bunları tek tek istihdam ederek burda bir sıkıntı var ve bana pek mantıklı gelmiyor.


   
 2. raşit köseoğlu

  raşit köseoğlu TÜİSAG Üyesi   
 3. raşit köseoğlu

  raşit köseoğlu TÜİSAG Üyesi

  bu teklif ne yaa resmen alay ediliyor.ben asla inanmıyorum bu verilen teklife ve bu teklifi kabul eden çalışacak arkadaşında 2 defa düşünmesini isterim.... burda OSGB ve işverenlerde yazarak fiyatları düşük göstererek piyasayı kırdırmak istiyorlar.çünkü kendi işlerine geliyor.

     

   
  beyoglu33 bu yazıya teşekkür etti.
 4. tasirs

  tasirs TÜİSAG Üyesi

  bende 21 ekim sınav soncunu bekliyorum su anda bi inşaat şirketinde 1500 tl ye çalısıyorum belgem yok oluncada maaş artacağını sanmıyorum o yüzden sanırım bırakmak en mantıklısı.çünkü a sınıfı uzman ayda 1 defa uğrarken buraya paraları cebe indiriyor benimse egosu yüksek patronlardan müşavir firmadan yediğim azarın bini bir para. galiba en mantıklısı baslangıc olarak 1500-2000 arası veren osgblerde çalışmak.

   
 5. kmemel

  kmemel TÜİSAG Üyesi

  1000-2000 liraya calışmayın diyorsunuz da burada sorumlu yönetici( mühendis ) olarak 250 liraya imza atam arkadaşları ne yapacağız sayın ozankalem

     

   
 6. kmemel

  kmemel TÜİSAG Üyesi

  bence de ayağa düşürmeseydik iyiydi. Geç kaldık yazık ki. mühendisler burada 250 - 500 liraya imza atıyor.

   
 7. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Yönetmelikleri düzenlerken büyüklerimiz bunu eklerse yasal olur... bakanlığa ulaşan bilgilere göre elektronik ortamda takip edileceği söyleniyor ama işi yerinde görmeden bu kadar çok işletmeye ceza kesilmesi önlenir diye düşünüyorum...
   
  Guzin bu yazıya teşekkür etti.
 8. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Evet forumda bulunan yazıları kendi çıkarlarına uygun olarak yönlendirmeye çalışanlar olacaktır. Bunları tespit etmemiz zor ama genel görüşler içinde verdikleri cevapları sivrilerek kendini belli edebiliyor...;) her yazılana inanmak zorunda değiliz...   
 9. beyoglu33

  beyoglu33 Guest

  Her ilde işsiz isg uzmanları birleşerek o illerdeki osgblerle görüşüp fiyatı yeni belgeli için 2500-3000 den aşagı verirlerse bedavaya bu işi yapıp(evde oturacagımıza) o şirketlerin batmasını saglayalım yada böyle yola gelsinler en fazla 5-6 ay dayanırlar biz zaten işsiziz bu işte çevre görevli işine dönmesin,çünkü biz ne kadar fiyat belirlesekte bunu dinlemeyen insanlar çıkacaktır onları önleyemeyiz, odaydı dernekti bunlarda hikaye, bence işsiz isg uzmanları ucuza çalışmamak için her ilde birleşip birşeyler yapmalı sonuçta zaten işsizsin

     

   
 10. raşit köseoğlu

  raşit köseoğlu TÜİSAG Üyesi

  arkadaş insan kafayı yicek burda bu ücretleri görüpde sinir olmamak elde değil ne bu yaa 250 lira 500 liraya imza atıyorlar ..bence burada fiyat konusunda büyük bir oyun var ..iş veren ve OSGB burda fiyatı kırmaya çalışıyor .ücretleri düşük gösteriyor.uykudan uyanma vakti..   
 11. isg27

  isg27 TÜİSAG Üyesi

  1000 liraya falan bu yükümlülüğün altına gireceğime gider pazarda sebze meyve satarım hiç olmazsa hayatımda risk olmaz hapise girecekmym korkusu yaşamam. anlamıyorum bin liraya çalışan zihniyeti!!! OSGB senin üzerinden en az 10 bin götürüyo haberin var mı? aldıkları bin lira sadakayla uzmanım egosunda dolaşmasnlar bu paralara çalışanlar. arkadaşlar yazmışlar ailemiz var mecburuz diye, ya gözünü seveyim hepimizin ailesi var hepimiz ekmeğimizin peşindeyiz ama üstlendiğimiz bu sorumluluk az mı? yarın Allah korusun bi kaza olsa hapisi boylayacaksn imkansız değil düpedüz bir gerçek bu..arkadaşlar bu mesleğin içine girdiyseniz lütfen birazcık daha duyarlı olun kendinizi küçümsemeyin istediği kadar çalıştırmam desin işveren 5 bin cezayı yedikten sonra çalıştırıyomu çalıştırmıyo mu hepimiz görürüz..tabiki bu işte deneyim önemlidir hemfikirim,ancak deneyimim yok diye anında gidip bu paralara çalışıpda bu mesleği küçük durumlara düşürmeyelim en azından ben bu şekil düşünüyorum...   
  FİLİZ FİYCİ, reaxi ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 12. KİM

  KİM TÜİSAG Üyesi

  Daha neler...
  Sen o kadar yükümlülüğün altına imzanı at. Aldığın paraya bak... Yazık...

   
 13. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  valla birleşme işi başarılırsa hakkaten büyük bir iş başarılmış olabilir türkiyede böyle şeyler zor.
   
 14. mikrop

  mikrop TÜİSAG Üyesi

  Aylık 750 liraya imza atacak varsa o kişi kesinlikle Firmanın mühendisidir ve İSG uzmanlık belgesini alarak ek kazanç elde etmeyi amaçlamış karşılığındadada ekstra 750 tl'ye anlaşmış kişidir bence..Çünkü sınıfımızdaki Uzmanlık kursuna katılanların hepsinin işi vardı ve hepside ek gelir için gelmiş kişilerdi..Çoğunun düşünceside enaz 1000 lira maaş artışı düşüncesiydi..

  En kötü İSG uzmanı (sözde tecrübesiz) piyasada 20000TL 'ye çalışıyor..Bilginize..Bu arada Tecrübeden kasıt neyse acaba..Sanki yıllardır İş güvenliği bir mühendislik dalıda tecrübe istiyorlar..(bu sektörde tecrübe işi tamamen az para vermek için uydurulan kılıf bence..3 ayda işin kurdu olur herkes zannımca.. )

   
  ibrahim60 ve ensarr bu yazıya teşekkür etti.
 15. Ecenur

  Ecenur TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merhaba,
  ücretlere bakıyorum da C sınıfı uzman için verilen rakam aralıkları 1250TL ile 4000TL arası yanı daha işe başlamadan aradaki uçurumlara bakar mısınız ? Bu uçurum daha piyasada isg uzmanı yokken oluşmuş bir de sayı arttıkça oluşacak uçurumları düşünün.
  Evet belki pek çok kişi isg uzmanlığını yeni bir iş kapısı olarak görüyor ama bu sektörde unutulmaması gereken gerçekler de var. Hepimiz mühendis kökenliyiz hata yapma şansımız yok olsa bile telafisi mümkün olabilecek hatalar fakat isg uzmanlığının telafi götürür bir durumu yok. çünkü isg uzmanın hatası hem cana mal olur hem de bizlere büyük yükümlülükler getiriyor. Unutmayın ki şu an taksirli suçlar 2 yıldan başlıyor ve isg tüzük taslaklarını okursanız iş kazalarında artık işverenin sorumluluğu kaldırılıyor ve tüm sorumluluk isg uzmanlarına veriliyor.
  Lütfen ücretlerinizi belirlerken ne iş olsa yaparım zihniyetinden kurtulup bu işin sorumluluklarını düşünerek hak ettiğiniz ücretleri talep edin. Unutmayın ki size düşük ücret vermek isteyen firmalar zaten iş sağlığına önem vermeyen firmalar ve bu firmalarla çalışırken zaten kellenizi koltuğunuzun altına aldınız demek.
  Umarım herşey gönlünüzce olur.   
  shadowefe, deryayran, Elif BEĞEN ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Ecenur hanım merhaba... bakanlık tarafından yayınlanmış olan herhangi bir tüzük taslağını ben görmedim...ayrıca aşağıda olduğu gibi 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanununda bu durum açık ve kesin olarak belirtilmiştir. Yanlış bilgilendirme yapmayalım...:)


  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

  Kanun No. 6331 Kabul Tarihi: 20/6/2012

  İşverenin genel yükümlülüğü

  MADDE 4- (1) İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede;

  a) Mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dâhil her türlü tedbirin alınması, organizasyonun yapılması, gerekli araç ve gereçlerin sağlanması, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapar.

  b) İşyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uyulup uyulmadığını izler, denetler ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlar.

  c) Risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.

  ç) Çalışana görev verirken, çalışanın sağlık ve güvenlik yönünden işe uygunluğunu göz önüne alır.

  d) Yeterli bilgi ve talimat verilenler dışındaki çalışanların hayati ve özel tehlike bulunan yerlere girmemesi için gerekli tedbirleri alır.

  (2) İşyeri dışındaki uzman kişi ve kuruluşlardan hizmet alınması, işverenin sorumluluklarını ortadan kaldırmaz.

  (3) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği alanındaki yükümlülükleri, işverenin sorumluluklarını etkilemez.

  (4) İşveren, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin maliyetini çalışanlara yansıtamaz.

   
  deryayran ve raynold bu yazıya teşekkür etti.
 17. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Önceki mevzuatlarda önce işveren sonra calısanlar sorunlu tutulup içeri alnıyordu, yeni kanunla önce işveren değil direk uzman sorgulanacak. Bu nedenle yolun sonu cezaevleri görnüyor. Yeni yıldan itibaren içerde çok arkadaşımız olduğunu duyacağız. Bunu düşünerek kendinize bir değer biçin ve risk alın. Bilgilerinize

   
 18. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Aynı zamanda iş yerlerinde çalışırken işimizi mevzuata göre tam yapıp gördüğümüz sorunları mutlaka onaylı deftere yazmalıyız. Bizi ancak bunlar kurtarır... iş verene bildirildiği halde tedbir almadığı tespit edilmesi durumunda iş güvenliği uzmanı değil iş veren ve/veya iş veren vekili ( yeni kanunda iş veren olarak kabul ediliyorlar ) ceza alacaktır... iş verenin iş güvenliği uzmanına rücu etmesi de söz konusu olamayacaktır...

   
 19. Ecenur

  Ecenur TÜİSAG Üyesi

  Sayın ATuran,

  Alix arkadaşımızın da belirttiği gibi İsg uzmanı ile çalışmak tabi ki işverenin sorumluluklarını ortadan kaldırmıyor. Bu konuda yasa da açıkça belirtiyor. Fakat hem yeni yasada hem de şu an taslak halinde olan tüzük ve yönetmeliklerde ( bunları internetten bulabilirsiniz. ) iş yerindeki ihmallerle ilgili olarak ilk muhattab malesef ki isg uzmanları oldu.

  İsg uzmanlığı henüz yeni bir oluşum. Bugüne kadar bu işi maden sektöründe teknik nezaretçiler, inşaat sektöründe ise koordinatörler yapıyorlardı ve isg uzmanlarının henüz başlayan sıkıntılarını bugüne kadar bu iki sorumlu zaten yaşıyordu. Çünkü paranızı ödeyen işverenin karşısına olumsuzluklarla çıkmak malesef işinizi kaybetmenize neden olabiliyordu. Kaldı ki bu sorumluluklarından dolayı şu an içerde olan maden mühendisi arkadaşlarımızın sayısı da pek az değil.

   
 20. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Ecenur hanım ben internetten bulamadım... çok merak ettim bu tüzük taslağını yayınlayabilir misiniz ?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica