Soru İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında einstein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi  Biz çalıştığımız yerlerde görevimizi yapalım ve hakkımızı isteyelim...Sonuçta cezaların miladı 01.01.2013 günüdür. Bu tarihten sonra devlet ne zaman isterse o zaman denetlemeye gelsin. Denetleme günü kesilecek olan cezalar bu milat gününden itibaren başlayacağı için de sonucunu bırakın iş verenlerimiz düşünsün...;)


   
  Ertuğrul ASLAN bu yazıya teşekkür etti.
 2. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  kanunda bahsi geçen para cezaları kesilmeye başlamadığı sürece ne bizler iş verenlere bu işi anlatabiliriz, dolayısı ilede nede rakkamsal olarak istediğimiz rakkamlara çıkabiliriz. bakanlık kendi görevini layıkı ile yapmadığı sürece hep arada kalan bizler olacağız. devlet zaten her işte kolayını bulmuş. ben kanunu koyarım siz nasıl kitabına uydurursanız uydurun yaşayın gidin diyor. ben başkasına karışmam diyor. eh hal böyle oluncada memleketin kanunlarının durumu ortada.

   
 3. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  İş veren topun şu anda bizde olduğunu biliyor. Eğer biz görevimizi yapmaz ve onaylı deftere de yazılarımızı yazmazsak ileride ( ne zaman olacağı önemli değil ) bir denetleme olduğunda ben bilmem İSG uzmanı beni uyarmadı diyecek ve kenara çekilecektir. Bu durumda da bütün suç üzerimizde kalacaktır...:) Kendimizi koruyarak çalışmaya devam...

     

   
  Ertuğrul ASLAN bu yazıya teşekkür etti.
 4. selin

  selin TÜİSAG Üyesi

  Olumlu is kazalari ta ki o fabrikanin kapisini calincaya kadar o cezalar hic kesilmeyecek yine :( Kendi adima isverenin ceza alip almayacagini dusunmedim hic, sadece daha ne yapabilirim isciler icin diye baktim.. Ama harcamalari isveren yaptigi icin cezalari da devlet hic kesmedigi icin, buldugumuz eksiklikler cogu firmada giderilemiyor, gorevimizi de geregi gibi yerine getiremiyoruz.

   
 5. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Bıkmadan uyarılarımızı yapmalı yakın ve hayati tehlike olduğunda da yasa gereği bakanlığa bildirmeliyiz. Aksi taktirde bildirim yapmadığımız için yine biz suçlu oluruz. Çalışanlarımız için elimizden gelen ne ise ancak onu yapabiliriz. Eğitimleri vermeye devam...

     

   
  Ertuğrul ASLAN ve selin bu yazıya teşekkür etti.
 6. Abdullah BAŞKIR

  Abdullah BAŞKIR TÜİSAG Üyesi

  Konu başlığından benim anladığım fikirler ve olaylar ile ilgili paylaşımların beklendiğini yönündedir ki bence de böylesi uygundur. Teşekkürler.

   
  nahrug bu yazıya teşekkür etti.
 7. Ömerisg

  Ömerisg TÜİSAG Üyesi

  Buradaki yazıları okuyunca bu isg uzmanlığının daha alması gereken çok yolu olduğu kanatine vardım. İsg uzmanı olduğumda heralde kurs veren özel eğitim kuruluşu toplamda 6-7 civarındaydı. Akrabalarımla beraber akdeniz bölgesinde bir ilde çelik konstrüksiyon işi yapıyordum. 16-25 arasında çalışanımız olmasına rağmen gidip belge aldım. Kursta emekli müfettişlerle bol bol sohbet etme imkanım oldu. Müfettişlerden bir tanesi A sınıfı uzman olmasına rağmen piyasada çalışmıyor; bu işin işveren cephesi ve devlet cephesinde çok sıkıntıların olacağını ve hiçbir zaman Finlandiya gibi bir modeli yaratamayacağımıza inanıyordu. Mental olarak -- özel bir kuruluşda ders vermesine rağmen-- bu işin, isg kanun tasarısına rağmen ki o zamanlar isg kanunu yoktu, 2-5 yıl arasında ayağa düşeceğini bu kursların yanlış olduğunu bir isg uzmanının bir uzman nezaretinde en az 1 yıl da yetiştirilmesi gerektiğine inanıyordu. Ben de o zamanlar bir işyeri sorumluluğu taşıdığım için onu haklı görüyordum. Aynı zamanda da eğer 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu tasarısı yasalaşacaksa da isg uzmanlarının özerk olması gerektiğini, gerekirse devlet bünyesinde çalışmasını ve bir uzmanın tehlike ve risk değerlendirmesi, iletişim, koordinasyon ve öngörüsü açısından sadece bir işyerine bakmasını söylüyordu ve ayrıca bu iş doğru düzgün yapılacaksa devletin 1000-1200 arasında iş müfettişine ihtiyacı olduğunu da --o zamanlar sanırım devletin elinde sadece 250 civarı müfettiş vardı ve masa başı işlerden görevlerini icra edemiyorlardı-- belirtiyordu ...
  Belgemi alıp işyerimizde isg uygulamalarına başladığımda epey zorlandım; mevzuattaki uygulamalar işyerimize maddi anlamda epey bir külfet getiriyordu. Havalandırmadan tutunda aklınıza ne geliyorsa, herşeyi mevzuata göreyapmaya kalkışınca bu işin böyle yürüyemeyeceğini kabullendim. Markalı kkd almak makinaların bakımı için dışarıdan hizmet almak bizim gibi bir işletmeye göre değildi. Ciddi kurumlar bile yüksekte çalışma belgesi için gönderdiğim işçileri 20dakika içinde bir tek kulaklarına bakarak geri göndermişti. Bu benim uzmanlığa olan güvenimi sarstı. Çünkü içlerinden bir ustamızın heyecan problemi vardı ve kuruluş onun kulağına bakarak belgesini vermişti.-Ustayı yükseğe zaten çıkarmıyorduk, iş aldığımız firma mevzuatı gereği aldırmıştık--
  O sıralarda zaman zaman 90 kişiye kadar personeli olan bir haddeci bana 1 yıldır isg uzmanının olmadığını, o zamanlar o b sınıfı uzmana aylık 500 lira verdiğini gel sen bak zaten boş zamanında çok oluyor diyerek 400 lira veririm demişti. O zaman şunu düşünmüştüm: ben 750 m2lik işyerimizde bu isg uygulamarı için bu kadar zorlanıyorsam bu 90 kişilik işçinin olduğu ve 400 liralık bir parayla bu adamın kabaran egolarıyla başedemiyeceğimi anlamış, teklifini kibarca ret etmiştim. Sonra da kuzey afrika ülkeleriynde başlayan ayaklamalarla birlikte bizim de işlerimiz durma noktasına gelmiş şirketi kapatmak zorunda kalmıştık. Ve son 6 aydır da uzmanlığımı yapmıyorum...
  Gelelim işin asıl meselelerine, Bu kadar sorumluluk altına girmiş ve evrak işlerine gömülmüş bir uzman, bu kadar hayat pahalılığında --ki ben izmire taşındım kiralar 600-800 arası-- 1400-1600 arası bir maaşla kendisini işine vermesi, iş yerindeki olası riskleri görmesi ve en önemlisi işçilerinin dikkat ve moralini ölçmek için onlarla iletişime gönül rahatlığıyla girmesi mümkün mü? Uzmanın kafası karışık, dalgın bırakın işçileri...Osblerde 5-8 arası firmalara bakan insanlara hayranım. Acaba ne kadar sağlıklı bir şekilde görevlerini ve sorumluluklarını icra edebiliyorlar? İsg uzmanı aynı zamanda insan ve harita mühendisidir. Bir bakmaya işçilerin eksiklerini ve dikkatlerini görmeli, gözünü kapattı mı tüm proses alanını aklında canlandırabilmeli. Bu kadar iş yükünde bu nasıl oluyor anlamış değilim. Ben kaç defa kaynakçımın kaynak yaparken uyukladığına şahit oldum. Sabah onun gözlerine bakmasaydım geceden uyumadığını görmez, onu kaynak yaparken takibe alamazdım.
  Bu işin çözüm noktası önce dernekleşmekten geçer. Ardından iş müfettişleriyle dirsek teması kurup bakanlığa bu işin öyle ucundan tutulup da yapılamayacak kadar ciddi bir iş olduğu anlatılmalı. Tehlike sınıflarına ve işçi sayılarına göre ücret skalaları çıkarılmalı. Eğer yol katedildiği gözle görülmeye başlandıysa odalaşmanın yoluna gidilip daha profesyonel bir organizasyon ağı kurulmalı. Devlet, işveren veb odalar yıllık çalıştaylar yapıp durum değerlendirmesi yapmalı. Bu ekonomik krizde yapılır mı bilmem ama, gelimiş ülkeler bu işe olması gerekenden fazla önem veriyor. İstenirse neden olmasın. Finlandiya örneği mevcut. Hem ne kadar az iş kazası o kadar çok verimlik ve refah demek...
   
  mbyasar75, shadowefe, serkan şahiner ve 10 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  alıntı yapıp kirliliğe neden olmak istemedim.yukarıdaki arkadaşa cevaptır.

  bence bu iş devletin boşta gezen mühendis fen edebiyat mezunlarına bir iş kapısı açmak amacıyla başladığı bir iştir.ben böyle düşünüyorum.arkadaşın dediği gibi avrupa modeline geçişimiz daha çok zaman alır.inşaatta görevliyim ben.şantiye şefine ; adam yüksekte çalışıyor bel kemeriyle bu iş olmaz diyorum.adam bana; biz az para veriyoruz ondan bu adamlar geliyor.donanımı olmayan adamlar geliyor.diyor.
  para verin diyorum.yok olmaz maliyet yükseltemeyiz diyor.gelde çık işin içinden.kısa sürede adam gibi bu işe yatırım yapan bir firmaya geçmeye çalışıyorum.büyük bir firmaya.yoksa sıkıntılı gerçekten.

  arkadaş maaş-alınan riskler konusuna da değinmiş.ne yapacaksın arkadaşım.kaç sayfadır bunu tartışıyoruz.ben evli 1 çocuklu adamım bana 2000tl gerekiyor aylık en az.ama bekar ailesinin yanın da yaşayan bir kardeşimiz kendini geliştirmek noktasından bakıyor bu işe ve 1000 tl ye giriyor işe.sonuç 16 sayfa dolusu forum mesajı.


  hepimizin yardımcısı olsun Allah c.c.
  kazasız günler diliyorum.   
  Abdullah BAŞKIR bu yazıya teşekkür etti.
 9. bim

  bim Guest

  daha yeni denilebilecek bir kanun ve devamında bu kanuna göre uygulamada bu tip belirsizliklerin olması normal bir durum gibi gözüküyor.

  gördüğüm kadarıyla iş güvenliği uzmanlığı bazı mühendislik mimarlık vb mesleklerde alışkanlık gereği olsa gerek halen imza atıp ücreti alma fakat gerçek anlamda işi görmeden yapma mantığında işliyor. bu nedenle alışkanlıkların değişmesi kaçınılmaz. zaten bu düzenlemede bunun için yapılmış. mevcutlarla demek ki Türkiye'de bu iş yürümedi. zamanında bu belgelere bir şekilde sahip olmuş ama gerçek anlamda işini iyi yapan ve bilen kaç kişi var acaba? bu sertifikanın sonucuna göre verildiği sınav sorularına bakıyorum, gayet ciddiyetsiz, ehliyet sınavındaki gibi kalıplaşmış ezbere sorular.

  bence özel sektördeki maaşlardaki bu belirsizliğin giderilmesi için mesleki bir örgütlenmeye gidilmeli ve uzmanların asgari ücret sınırları belirlenmeli. illere göre ve a-b-c sınıflarına göre bir asgari ve azami ücret fiyatlandırması yapılmalı.

  aslında bir diğer önemli öneri buradaki bir arkadaşımızdan gelmiş, iş güvenliği uzmanlarının bakanlık tarafından oluşturulan fondan maaşlarını alması. bu önerinin isg uzmanlarının mesleğini işverenden bağımsız bir şekilde yapabilmesi için mantıklı olduğunu düşünüyorum.

     

   
 10. hamza durmaz

  hamza durmaz TÜİSAG Üyesi

  önceki yazışmaları tam okuyamadım böyle bir konu mevzu bahis oldu mu bilemiyorum. yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkür ederim. ben sözde c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım ::-((. sertifikamı alalı 3-4 ay kadar oldu ve daha çalışmaya başlayamadım. bana yol yön gösterebilecek abilerim ablalarım varsa çok memnun kalırım. evet sözde uzmanım ama şuan okyanusun ortasına düşmekten beter bir haldeyim. sistem nasıl işliyor. bakanlıkla yazışmalarımız iletişimimiz ne durumda oluyor. tek başımıza gidip egitim verebilioz mu. illa tam zamanlı mı çalışmam gerekiyor. bir ortak sağlık güvenlik birimine bağlı olmam gerekiyor mu. pastanın büyüğünü neden ortak sağlık güvenlik birimleri yiyor ? bi sıkıntı oldugu zaman neden bi gidiyoruz da ortak sağlık güvenlik birimleri yan gelip yatıyor. türlü türlü bi sürü soru lütfen yardım edin :(   
 11. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  1- kariyer siteleri üzerinden başvuru yapıp bir firmaya girebilirsin.ancak herkes tecrübeli adam ister.bu nedenle biraz sıkıntılı bu durum.

  2- OSGB ye bağlı çalışırsın.eğer bir OSGB ye girersen iş sıkıntın olmaz ve tecrübe kazanabilirsin bu noktada.ancak aldıkları paranın anca 3 te 1 ini sana verirler.gelirin az olur.gittiğin yerde de otorite olarak biraz sıkıntı yaşayabilirsin.

  3- kendin kapı kapı dolaşıp iş ararsın.buda nasıl zor olur anlatmama sanırım gerek yok.   
 12. ozankalem

  ozankalem TÜİSAG Üyesi

  saygı değer meslektaşlarım maaşla ilgili yazılarınıza göz attım da kimmiş yaa o binliraya-ikibinliraya uzman çalıştıran sakınnın haa bu paraya bu riskler kesinlikle alınmaz bir teknisyenin maaşı 1500-2000 tl türkiyede kalmışkı bu rakamlara iş güvenliği riskini alayım. kesinlikle olmaz. 3.400 tl şantiyede iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum ama yinede fazlasını hak ettiğimize inanıyorum. herkese iyi çalışmalar.

   
 13. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  asgari ücret belirlenmesinin esasında bir katkısı olacağını düşünmüyorum.çünkü imo'nun inşaat mühendisleri için belirlediği şu an brüt 2515 tl ama inanın 1200-1500 arasında çalışan çok inşaat mühendisi mevcut.anlayacağınız pek faydası yok. en son SGK ile sigortanın bu ücretten yatırılması için anlaşma yapmak zorunda kalmışlardı.

  diğer bir düşüncem ise bu işe yeni başlayan arkadaşların ücretlerden şikayetleri kusura bakmayın ama kimse bir şey bilmeyen insana öyle iyi paralar vermez zaten iyi olanlar bunları tartışmıyorlar bile iyiyseniz güçlüsünüzdür güçlüyseniz de maaş pazarlığına oturduğunuzda istediğinizi alırsınız ama boşsanız bahsedilen fiyatlarda çalışmaktan başka şansınız yok. sabırlı olmak ve kendini farklı kılabilmek için çok çalışıp kendini geliştirmek gerekiyor.
   
 14. mecitaltay

  mecitaltay TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar
  bence fiyatlandırmanın en hakkaniyetli değerlendirmesi şu şekilde olmalıdır.
  eğer part time çalışılıyorsa :
  bir doktor 50 çalışanı olan bir yerde 11 saat 23dak çalışır, iş güvenliği uzmanı da 16 saat 20 dak çalışır. yani 2/3 oranı çalışma saati var hemen hemen. bu durumda uygulanması gereken fiyat hekim fiyatı ile aynı olmalı. reel fiyatlandırma bu olmalı. kimse işini hafife alıp tam zamanlı olarak 3000 tl den (net) aşağı çalışmamalı

   
 15. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  keşke söylediğiniz gibi olsa ama piyasa çok farklı ve fiyatlandırmada bu şekilde olmaz arz-talep dengesi önemli. ayrıca bu sorumluluk işi yeni başlamadı kendi alanım olduğu için söyleyeyim şantiye şefliği yapan inşaat mühendisleri zaten diken üstündeydi hakim karşısına biz zaten çıkıyoruz bir sorunda imo'nunda belirlediği asgari fiyat olmasına rağmen ama yinede bu asgarinin altında çalışan sayısı çok fazla.sonuçta özel sektörden bahsediyoruz devlet değil bu her şey kesin çizgilerle belirlenemez siz 3000 tl nin altında çalışmaya bilirsiniz ama başkası 2000 tl ye razı olabilir ve kimseye de bu fiyata neden çalışıyorsunuz deme hakkımızda olamaz.

  Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum bugün osgbler öcü gibi durabiliyor verdikleri maaşlardan dolayı ve bu şikayetleri genellikle C sınıfı olarak yapıyoruz A sınıflarının böyle bir derdi yok kazandıkları paralar güzel değil mi arada şu fark var biz OSGB ye girerken 180 saat+40 saat staj yaparak giriyoruz ve sonuçta tamamıyla deneyimsiziz yani OSGB size para veriyor üstüne iş öğretiyor yani siz sadece vermiyorsunuz onlarda sizi geleceğe hazırlıyorlar işi öğretiyorlar bu noktayı bence kaçırmamamızda fayda var. sonuçta bu mesleği iyi şekilde öğrendikten sonra kimse merak etmesin o paralara bizi zaten çalıştırmazlar şu şekilde bağlarsak iyiysek işimizi iyi yapıyorsak parayı merak etmeyin hakkımızı alırız iyi değilsek bu işi sadece kendi mesleğimizin bize kazandırdığı paraları beğenmeyip bu işten hemen çok iyi paralar kazanacağımızı düşünürsek hayal kırıklıklarımız kaçınılmaz olacak.

  Evet bence hepimiz para için çalışıyoruz bu tartışılamaz ama ilk önceliğimiz bu mu olmalı yoksa bu mesleği yapmak isteyenlerin bu mesleğe kendilerini adaması mı ? Para bence gelir önemli olan işimizde iyi olup bunu doğru bir şekilde icra edebilmek.   
  deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 16. mecitaltay

  mecitaltay TÜİSAG Üyesi

  şimdi ben c sınıfı uzmanım . b sınıfı olan bir iş yerinden teklif aldım 40 kadar çalışanı var. ne ücret talep etmeliyim sizce

   
 17. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  mecit bey bu şekilde doğru bir sonuca ulaşmanız zor bu işte değişkenler var kendi içinde tehlikeli sınıfı da kendi içinde ayrılabilir daha risksiz olanlar var riski çok olan işler var. forumdan algıladığım kadarıyla istifa edip kamudan bu işi yapmak istemektesiniz bunu yapmak istiyorsanız önce belgenizi alınız ve sonra çevrenizden bulabileceğiniz işleri değerlendirip kesin olarak anlaşıp ondan sonra istifa yolunu seçmelisiniz özel sektörde fiyatlar birbirini tutmaz belgesine 10 bin tl isteyen A sınıfıda gördüm 3 bin tlde onun için net bir şey yok herkes ne tutturursa.

   
  ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 18. alioguz

  alioguz TÜİSAG Üyesi

  kimya mühendisi
  iş güvenliği uzmanı
  kardeşim çok önemli bir noktaya değindin. bende yeni uzman oldum herkes birşeyler yazıor insan afallıyor...gerçekte böyle şeler mmkün mğ bilmiyorum ama işbirliği şart diye dşünüyorum....

   
  deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 19. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  işbirliği şart ama sayısı çoğaldıkça bu çok mümkün olamıyor mesela yapı denetiminde denetçi elektrik mühendisleri sayıları azken karar alıp belli miktarında altında çalışmıyorlardı sonrada sanırım bu bozuldu. keşke dediğiniz gibi olsa ama siz tok olabilirsiniz başka yerden geliriniz olabilir bir standart belirler onun altında hizmet vermeyebilirsiniz ama iş bulamayan ok ihtiyacı olan ise sizin çalışmayacağınız paralara gözü kapalı çalışabilir ondan dolayı çok mümkün gelmiyor bana gerçekçi olmak lazım.

   
 20. omerkula

  omerkula TÜİSAG Üyesi

  ben 21 ekim sınav sonucu nu bekleyen bir aday olarak görüyorum ki bu konuda ülkemizde çok sıkıntı var ve bu sıkıntılar uzun bir süre devam edecek. benim en büyük endişem ise teknik eğitim mezunu olarak bu işin de şantiye şefliğinde ki gibi ayaklar altına alınmasıdır.
  geçenlerde bir inşaat firması sahibi ile bu konu üzerine konuşmak istediğimde verdiği cevap aynen şu '' hepiniz bedava para peşindesiniz'' şimdi gelinde bu adamla isg konularını tartışın ve sonrada görev icra edin. allah herkesin yardımcısı olsun.
  maaş konusunda ise görüşlerinizden dolayı hepinize teşekkür ederim. fakat gerçek şu ki ülkemizde bulunan geçim sıkıntısı bir çok arkadaşımızı yanlış olduğunu bile bile düşük fiyatlara iş yapması herkesi sıkıntıya sokuyor. bekar için maaş önemli değil fakat evli ve çocuklu ise maaş gerçekten çok önemli oluyor. allah evlileri korusun ve yardım etsin.

   
  elif kırıkoğlu bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica