Soru - İş Güvenliği Uzmanı Maaşları | Sayfa 15 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında einstein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi  Hakkımızı koruyacak herhangi bir oda yani bağımsız bir isg odası olmadıkça maaş konusu hep muallak olur.


   
 2. Ertuğrul ASLAN

  Ertuğrul ASLAN TÜİSAG Üyesi

  Yaşam şartları gerçekten ağırlaşmaya başladı,İş bulmakta o kadar zorlaştı...
  Teklif edilen ücretlere EVET diyen arkadaşlarında;iş dünyasının ne kadar verebileceğini ve alacakları sorumluluklarının derecelerini çok hafife alıyorlar galiba...

   
 3. Ertuğrul ASLAN

  Ertuğrul ASLAN TÜİSAG Üyesi

  Bu konuşmalarımızı bu sayfamızda da yapalım.Girdiğimiz her ortamda da dile getirelim ki duymayan İSG UZMANI arkadaşımız kalmasın ki bu sıkıntılı günlerimizi iş işten geçmeden atlatalım....

     

   
 4. ijackal

  ijackal TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle katılıyorum bu şekilde devam edildiği sürece bu işin çokta verimli olacağını sanmıyorum. Çoğumuz İş Güvenliği Uzmanlığının yanında başka bir iş daha yapıyoruz sanırım, ekonomik olarak bağımlı olduğumuz işverene karşı ne kadar bagımsız ve verimli olabilirizki. Ücretlerin bakanlık veya fon aracılığıyla (kurulacak olan ayrı bir yapı aracılığıyla) verilmesi daha sağlıklı olacaktır. Kendi adıma Ben işyerimde çalışan işçilerden daha düşük ücret alıyorum çünkü gereksiz ve önemsiz bir konu olarak algılanıyor.

   
 5. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  evet hayat şartları ağırlaşıyor ,devamlı zam geliyor.işte bugünkü hurriyet.com.tr den bir haber ;

  hükümetin beklentilerin üzerinde gerçekleşen bütçe açığını kapatmak içni en güçlü cephanesini devreye sokmasıyla zamlar ardı ardına gelmeye başladı. Kısa süre önce akaryakıt ve otomotivde yapılan ÖTV artışının ardından doğalgaz ve elektriğin toptan satış fiyatının yüzde 10'a yakın artması, zam dalgasının kısa sürede çarşıya pazara yayılacağı beklentisini artırdı.

  [​IMG]

  Okan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taner Berksoy, doğalgaz ve elektrikteki fiyat artışının gıda da dahil sanayi ürünlerinde dalga dalga zam etkisi yaratacağı değerlendirmesinde bulundu.

  [​IMG] DOĞALGAZ VE ELEKTRİĞE 1 EKİM ZAMMI

  Berksoy şöyle konuştu:
  "Bana kalırsa iki önemli etkisi olur. Birincisi, vatandaşın geliri aynı düzeyde artmadığı için harcamalarda duraklamaya yol açar ve iç tüketimi geriletir. Şu anda yaşanan önemli sıkıntılardan biri iç talebin ve harcamaların kıpırdamıyor olması. Yapılan zamlar bu sorunu derinleştirir. İkinci etki ise maliyetler üzerinde olur. Hem doğalgaz hem de elektrik zammı, maliyetleri doğrudan yükselttiği için fiyat artışları tarafında çok bulaşıcı bir etki yaratıyor. Bu nedenle bir fiyat artışı baskısına yol açacak. Dalga dalga yayılacağı için de enflasyon üzerinde etkisi olacaktır.


  "Ortaya çıkan bu iki durum aslında bir birbirini dengeleyici etkiye sahip. Bir taraftan talep kısılıyor, diğer taraftan fiyat artıyor. Ancak bu zamların enflasyonu yükseltme tarafındaki baskısının daha fazla olacağını tahmin ediyorum. Esnekliği yüksek olan bu iki kalemde yapılan zammın etkilerini gıda da dahil enerji üretimini yoğun olarak kullanan sanayi üretiminde görmemiz olası."


     

   
 6. nahrug

  nahrug TÜİSAG Üyesi

  Abdullah Bey,

  sizin için özel değilse hangi arıtma tesisinde işe başladığınızı söyleyebilir misiniz?

   
 7. alkınasutay

  alkınasutay TÜİSAG Üyesi

  HER ARKADAŞIM AYRI BİR YORUM YAPMIŞ AMA ANLAYAMADIĞIM 1250 TL ÜCRETE RAZI OLMALISINIZ DİYENDE VAR 2000 TL ÜZERİ DİYENDE VAR BEN MANTIKEN ŞÖYLE DÜŞÜNÜYORUM BİRAZ EMEĞİNİZİ DÜŞÜNÜN BU ÜCRETİ ÖYLE BELİRLEYİN VASFI OLMAYAN YENİ BİR İŞÇİ ARKADAŞIMIZDA AŞAĞI YUKARI KURUMSALLAŞMIŞ FİRMALARDA 1000 TL NİN ÜZERİNDE ÜCRETLE ÇALIŞIYOR ÜSTÜNE MARKET YARDIMIDA VERİLİYOR ALDIĞI ÜCRET 1250 TL Yİ BULUYOR BİZ BU FİRMAYA BU KADAR EMEK HARCADIKTAN SONRA GİDİP O VASIFSIZ ARKADAŞIMLA AYNI ÜCRETİ KABUL EDİYORUZ AMA ONUN HİÇ SORUMLULUĞU YOK 6331 SAYILI KANUNUMUZA GÖRE ÖNGÖREMEDİĞİMİZ RİSKLER KARŞISINDA SERTİFİKAMIZ ASKIYA ALINIYOR BU KADAR UĞRAŞI BU KADAR SORUMLULUK BU KADAR EMEK ÇABA BOŞUNAMI BU FORUMLAR VE DERNEKLER OLUŞTURULAN OLUŞUMLAR ARACILIĞI İLE BİR FİYAT POLİTİKASI BELİRLENİP ONA GÖRE BİRLİKTE HAREKET EDİLMEDİMİ BU SORUN ÇÖZÜLMEZ UMARIM BU BİRLİKTELİĞİ BAŞARIRIZ GERÇEKTEN BU KADAR SORUMLULUĞA BU ÜCRETİN ARTMASI VE BUNADA HEPİMİZİN İŞVERENLERİ ZORLAMAMIZ LAZIM BU DA BİRLİKTE HAREKET EDEBİLME İLE OLUR
   
  lale53 ve isg27 bu yazıya teşekkür etti.
 8. savaş

  savaş TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar benim bildiğim bir A sınıfı uzman her anlaştığı firma (inşaat vb ) için yada OSGB bünyesinde belgesinin kullanılacağı firma başına yaklaşık 1500 cıvarında para alıyor ayrıca bir günde sadece 1 yada 2 saat gibi kalıyor. Şu anlamda söyledim yani bir A sınıfı uzman belgesini kullanıyor ve sadece tam zamanlı çalışan C sınıfı İSG uzmanından rapor yada kurul toplantısını düzenleme gibi işleri yapıyor. Sonuç olarak 10 tane firmada görünse 15000 tl yada 5 firma ile anlaşmışsa 7500 tl cıvarında aylık geliri var.   
 9. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Sertifikamız sadece askıya alınsa iyi...
  Bu nedenle olabilecek ölümlü veya uzuv kayıplı bir iş kazası durumunda...
  1 - Birden fazla ölüm olması durumunda 15 yıla kadar hapis yatacaksınız
  2 - Ölenlerin yakınlarına destekten mahrum kalma tazminatı olarak milyon TL lere varan tazminatlar ödeyeceksiniz...

  Lütfen UYUMAYALIM...:evet:

     

   
  alkinisg bu yazıya teşekkür etti.
 10. Elif DALKILIÇ

  Elif DALKILIÇ TÜİSAG Üyesi

  harika bir gözlem yaptınız gerçekten çok haklısınız. yapılabilecek en haklı ve net yorum bu olur bu konuya..   
  Aby01 bu yazıya teşekkür etti.
 11. aydinisg

  aydinisg TÜİSAG Üyesi

  tamamen katılıyorum aynı düşüncedeyim..   
  mariana bu yazıya teşekkür etti.
 12. emrahçakır

  emrahçakır TÜİSAG Üyesi

  Selamlar,
  Bu konuda 5362 sayılı ESNAF VE SANATKARLAR MESLEK KURULUŞLARI KANUNU incelenrek meslek odası kurulması konusunda çalışmalar yapılabilir.Konu ile ilgili bilgisi olan üyelerimizin yardımlarını bekliyoruz.


  Oda; oda kurulmak istenen yerde çalışmakta olan sanat, hizmet ve meslek sahipleri ile esnaftan en az 500 kişinin isteği ve Bakanlık izni ile kurulur. Yeni kurulacak odalar için, oda üyesi olacak kişiler arasından 9 kişilik kurucular kurulu oluşturulur.

  2-Oda kurucu üyelerinin tüm bilgileri, Bakanlıktan alınacak yetkiden sonra Bakanlık e-esnaf ve sanatkar veri tabanına kurucular kurulu tarafından eksiksiz olarak girilir.

  3- Aynı çalışma bölgesinde aynı konuda birden fazla oda kuruluşu yetkisi verilmez, oda üyesi olacak esnaf ve sanatkarların tamamının kuruluş için yetki alınan odaya girişi yapılır.

  4-Oda kuruluşu ile ilgili olarak Mülki İdare Amirliğine verilecek müracaat dilekçesine, Bakanlık e-esnaf ve sanatkar veri tabanına girişi yapılan ve en az 500 kişilik kurucu üyelere sicil müdürünün gözetiminde tanzim ve imza edilen Bakanlık e-esnaf ve sanatkâr veri tabanından alınmış 5 adet oda kuruluş tutanağı ve kurucular kurulunun hazır bulunmasıyla sicil müdürünün huzurunda düzenlenen Bakanlık e-esnaf ve sanatkâr veri tabanından alınmış beş adet oda ana sözleşmesi eklenir.

  5-Oda ana sözleşmesi, oda kuruluş tutanağı ve kurucu üye bilgilerinin gerçeğe uygun olup olmamasından sicil müdürü sorumludur.

  6-Mülkî idare amirliği 15 gün içinde oda kuruluş talebini inceler ve görüşü ile birlikte kuruluş belgelerini noksansız olarak Bakanlığa gönderir.

  7-Bakanlık kuruluş talebi hakkında ilgili Birliğin görüşünü alır. Ana sözleşmenin ve kuruluş tutanağının Bakanlık tarafından onaylanmasını müteakip oda kurulmuş olur. Bakanlık bir ay içinde kuruluş izni verip vermediğini bildirmediği takdirde oda kurulmuş sayılır.

  8-Kuruluşu yapılan odanın kuruluş tutanakları ve ana sözleşmesinin birer adedi Bakanlıkta alıkonulur. Diğerlerinin birer adedi Bakanlık tarafından konfederasyona, valiliğe, birliğe ve odaya gönderilir ve buralarda muhafaza edilir.

  9-Oda, kuruluşunun Bakanlık tarafından onaylandığı tarihten itibaren tüzel kişilik kazanır. Ancak, odanın fiilen faaliyete geçebilmesi için, kurucular kurulu tarafından oda kuruluşunun Bakanlık tarafından onaylandığı tarihten itibaren, odaya daha sonra kayıtları yapılan üyelerde dahil 90 gün içinde oda kuruluş genel kurulunu yapması ve oda organlarını teşekkül ettirerek Bakanlığa bilgi vermesi zorunludur.

  10- Kuruluş genel kurulunu yapamayan odanın kuruluşu yok sayılır. Kuruluş genel kurulunu yapan oda, ana sözleşmede belirtilen tarihte olağan genel kurulunu da yapmak zorundadır.

   
  fatihöztürk bu yazıya teşekkür etti.
 13. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Çalışan işin tehlike sınıfına göre değişebilir. Mesela çok tehlikeli sınıfta yer alan inşaat ve yapı işlerinde istenen net maaşın en az 2.500-3.00 TL olması görüşündeyim. İnşaatın kapasitesi, çalışan sayısı ve muhteviyatı durumuna göre bu fiyat artabilir.
   
 14. dj_shark

  dj_shark TÜİSAG Üyesi

  aga vermiyo adamlar napıcam ev gecindiriorum :(

   
  chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
 15. gepp

  gepp TÜİSAG Üyesi

  Herkese merhaba,
  Ben de Gaziantep'te bir OSGB'de çalışıyorum. Şu anda bir inşaat firmasına 2 tane 'A' sınıfı uzmanla birlikte çalışıyorum. Ben 'C' sınıfı olduğum için herhangi bir resmi sorumluluğum yok. Maaş olarak 2000 TL alıyorum. Haftaiçi 8:30-17:30, Cumartesi günü 09:00-14:00 çalışıyorum. Geçen hafta Rize'de bir maden firmasının İ.K.sında çalışan bir arkadaşım 'C' sınıfı bir maden mühendisi aradıklarını ve en az 5000 TL gibi bir maaş vereceklerini söyledi. Sanırım biraz araştırarak, önüne gelen ilk işe hemen atlamayarak uygun bir iş bulabilmek şimdilik mümkün.
  Umarım herkes istediği şartlarda çalışma imkanı bulur.   
 16. Didem

  Didem TÜİSAG Üyesi

  önceden saat hesabı şimdi işçi başı hesabı yapılıyor. bence yarım zamanlı çaşlışıyorsanız 100 işçinin bulunduğu tehlikeli sınıfta yer alan bir işletmeye aylık 1000 TL gibi bir fiyata bakılmalı. tam zamanlı uzmanlık yapacaksanız 217 saatinizi harcadığınız işletme size 4000- 5000 arası bir maaş vermelidir.

   
  korkmazyasin bu yazıya teşekkür etti.
 17. nurnur

  nurnur TÜİSAG Üyesi

  Herkese merhabalar,

  Uzun aradan sonra forma bir bakayım dedim ve hala aynı yerde dönüp durduğumuzu gördüm. Ben henüz uzman değilim, ekim sınavına hazırlanıyorum. Fakat bu bahsedilen rakamlara uzmanlık yapmaya hiiiiiiiiççççççç niyetim yok.

  Müühendis olarak daha çok kazanıyorum. Tecrübesiz arkadaşlarada önerim şudur ki, önce mühendis olarak saha ve iş tecrübesi edinin, ozaman göreceksiniz ki bu rakamlara insan hayatının sorumluluğui alınmaz. Bu paraları veren patronda umzanın dediğini çiddiye almaz zaten.

  Tecrübenizi edinin ondan sonra rakamınızın üzerine uzmanlık farkını ekleyerek oturun görüşme masalarına. Vermezler diye giderseniz görüşmeye, istemesini bilemeyeceğiniz için vermezler.


  Unutmayın biz mühendisiz, masa başı memuru değil !!!!!!!!!!

   
 18. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Sürekli kendini geliştirmeye çalışacak ve daha iyisini arayacaksın ( halen çalıştığın yeri beğenmiyorsan ) ...:)

   
 19. selin

  selin TÜİSAG Üyesi


  Merhaba,

  Dogru soyluyorsunuz da bu cezalari kesecek denetim mekanizmasinin o tarihten sonra bi anda ortaya cikacagina inaniyor musunuz?
  Su anda da cevre mevzuati geregi cok ciddi para cezalari var, ben kendim yasadim, basvurudan 1 yil sonra denetime geldi Il Md., eksiklikleri yazdilar, sozde 6 ay icinde isverenin yapmasi gerekiyordu, yoksa kapatmaya kadar giden sureci isleteceklerini soylediler, aradan gecti 2 yil ne gelen var ne giden bir daha.!! Bu durumda biz isveren karsisinda yalanci duruma dusuyoruz, nasilsa denetime falan gelmiyorlar, boyle islere para harcamayalim mantigini iyice oturtuyorlar kafalarina..
  Ne yazik ki devlet mevzuati ortaya attiktan sonra, uygulama asamasinda hic ortada olmuyor, bu durumda da bizim islerimizi yapabilmemiz gercekten cok zorlasiyor.

  Yanlis anlamayin lutfen, hakkimizda diretmeyelim, az paralara calisalim demiyorum kesinlikle, bi de diger gercekler var onlara deginmek istedim sadece.

  Selin Aras
  Cevre Muhendisi - C Sinifi Is Guvenligi Uzmani

   
  öznurömer, alix, ahmeterkin ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 20. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  Size yüzde yüz hak veriyorum denetim eksiklikleri ve yaptırım eksiklikleri olan bir ülkeyiz nekadarda olsa milletvekillerinin çoğu iş adamı ama benim demeye çalıştığım bahane üretip 800-1000 tl ye hiçbiyerde kimse çalışmasın bence 2000-2500 gibi rakamlara diretsinler yoksa bahane ararsak bahane çok.

   
  Ertuğrul ASLAN ve selin bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica