Soru : İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

mt_kimyager

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar iş güv.uzmanlarının bakanlıkça oluşturulan fondan maaşlarını almasının avantajları acizane düşünceme göre
1-iş sahibi iş güv. uzmanı üzerinde baskı kuramaz.bu sebeple iş güvenligi uzmanı daha rahat işini yapar
2-maaşlarımız ele ayaga düşmez.eger ayaga düşerse maaşlarımız ben kimyager olarak çalışmayı daha uygun görüyorum.çünki o riske degmez.sonuçta insanların hayatı söz konusu.
3-iş güvenligi uzmanı uygun şartlarda çalışmalarını dahada ilerletir ve ergonomik tasarımlar üzerine,daha güvenli bir ortam üzerine,proaktif çalışmalar üzerine daha çok egilmeye başlar.
ama bu şartın oluşmasını sendikalar yani işverenler istememekde.çünki maaşını ben veriyorum benim istedigimi yapacak diyor.bu durumda normal bir işçiden farkımız kalmaz.bir an evvel iş güvenligi uzmanları yapılanmalılar.yada bakanlık bu işe el atmalıdır.ve bakanlık müfettişleri ile bizleride denetlemelidir.denetlesin arkadaşlar işini iyi yapmayanın belgesi askıyada alınsın yakılsında.sonuçta insan hayatı bu.belgesini almış bir arkadaşımın artık hayatında daha fazla titiz ve daha geniş düşünmesi lazım gelmektedir.bu bizim işimiz.herzaman diyorum.işini iyi yapan adilce kazansın...saygı hak edenlerindir...

adanascuba

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
memurların mesai saatleri dışında özel bir firmada çalışma imkanları yok. kendi görev yaptığınız kurumda veya başka bir kamu kurumunda iş güvenliği uzmanı olarak görev alabilirsiniz.kanuna göre görev yaptığınız her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme (en fazla 80 saate kadar) alabilirsiniz. aylık katsayı=
0,071589 çarpı 200 dersek saati 14,3178 ---80 saati 1145,424 tl yapar, bundan damga vergisi kesilecek.

Arkadaslar devlet kurumlarında calsıan arkadaslar vergiden muaf o ucrette kesinti olmuyor

fmertuzun

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bazı arkadaşlar 3000-5000 (C Sınıfı) arası maaşlardan bahsediyor. Herkesin görüşüne saygım var. Cumartesi günü Adana'nın önde gelen ölçüm yapan bir firması ile iş görüşmesinde bulundum ve sizinle paylaşmak istiyorum. 4 veya 5 işletmenin part time iş güvenliği hizmeti için anlaşmışlar ve bunun için uzman arıyorlarmış. Çalışma şartları üzerine yaklaşık 15 dakika konuştuktan ve anlaştıktan sonra işveren maaş konusuna gelelim diyerek konuya giriş yaptı. Bundan sonrası konuşma şeklinde yazacağım;
-işveren: Mert bey burada 17 kişi çalışıyoruz çevre mühendislerimiz de var uzman arkadaşlarımız da. İlk 3 ay 800 TL sonra 1000 TL ödüyoruz arkadaşlara. Herkes için aynı koşullar geçerli. Ayrıca ilk 3 ay deneme sürecinde sigorta yapmıyoruz sonra 3. ayın sonunda başlatıyoruz.
-ben: (acayip şaşırmış ve kızmış bir şekilde) beyefendi para konusunu geçtim o ayrı konu ama bir iş güvenliği uzmanını sigortasız çalıştırmak ne demek. hadi geçtim hiç kimseyi sigortasız çalıştırmamanız lazım. Paradan öncelikli konudur bu.
-işveren: Mert bey şartlarımız bunlar isterseniz bir düşünün ben sizin telefonunu kaydettim gene haberleşiriz.
-ben: Benim düşünecek bir şeyim yok bu şartlar altında çalışmam mümkün değil. Teşekkürler !!!

Şimdi sayın meslektaşlarım abilerim ablalarım kardeşlerim, işveren gözüyle, İş Sağlığı ve Güvenliği kültürü diye burda bağırıp çağıran bizlere, ayda 3000-5000 isteyen sevgili meslektaşlarıma sesleniyorum adamların olaya nasıl baktığının halidir bu. Bu insanlarla iş görüşmesi yaptığım için kendimden utanıyorum elimde değil. Bu insanlar bu işten para kazanıyor utanıyorum halime elimde değil. Yorumu size bırakıyorum.
Selamlar, saygılar.
Fatih Mert UZUN
Teknik Öğretmen
İş Güvenliği Uzmanı (C)

burak güven

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
BENCE EN AZ 2500 TL OLMALI 50 DEN FAZLA İŞÇİ ÇALIŞAN YERLERDE. İŞİN AĞIRLIĞINA VE RİSKE GÖRE BU ARTABİLİR.

okan dasdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bazı arkadaşlar 3000-5000 (C Sınıfı) arası maaşlardan bahsediyor. Herkesin görüşüne saygım var. Cumartesi günü Adana'nın önde gelen ölçüm yapan bir firması ile iş görüşmesinde bulundum ve sizinle paylaşmak istiyorum. 4 veya 5 işletmenin part time iş güvenliği hizmeti için anlaşmışlar ve bunun için uzman arıyorlarmış. Çalışma şartları üzerine yaklaşık 15 dakika konuştuktan ve anlaştıktan sonra işveren maaş konusuna gelelim diyerek konuya giriş yaptı. Bundan sonrası konuşma şeklinde yazacağım;
-işveren: Mert bey burada 17 kişi çalışıyoruz çevre mühendislerimiz de var uzman arkadaşlarımız da. İlk 3 ay 800 TL sonra 1000 TL ödüyoruz arkadaşlara. Herkes için aynı koşullar geçerli. Ayrıca ilk 3 ay deneme sürecinde sigorta yapmıyoruz sonra 3. ayın sonunda başlatıyoruz.
-ben: (acayip şaşırmış ve kızmış bir şekilde) beyefendi para konusunu geçtim o ayrı konu ama bir iş güvenliği uzmanını sigortasız çalıştırmak ne demek. hadi geçtim hiç kimseyi sigortasız çalıştırmamanız lazım. Paradan öncelikli konudur bu.
-işveren: Mert bey şartlarımız bunlar isterseniz bir düşünün ben sizin telefonunu kaydettim gene haberleşiriz.
-ben: Benim düşünecek bir şeyim yok bu şartlar altında çalışmam mümkün değil. Teşekkürler !!!

Şimdi sayın meslektaşlarım abilerim ablalarım kardeşlerim, işveren gözüyle, İş Sağlığı ve Güvenliği kültürü diye burda bağırıp çağıran bizlere, ayda 3000-5000 isteyen sevgili meslektaşlarıma sesleniyorum adamların olaya nasıl baktığının halidir bu. Bu insanlarla iş görüşmesi yaptığım için kendimden utanıyorum elimde değil. Bu insanlar bu işten para kazanıyor utanıyorum halime elimde değil. Yorumu size bırakıyorum.
Selamlar, saygılar.
Fatih Mert UZUN
Teknik Öğretmen
İş Güvenliği Uzmanı (C)

Siz değil onlar utanmalı. Ayrıca iş güvenliği uzmanını bakanlığa bildirmeden çalıştıramaz bu yüzden sigorta yapmama gibi bir lüksü nerden buluyor bunlar acaba??

yaşar ede

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
C sınıfı iş güvenliği uzmanı arkadaslar, fiyat verirken sunu unutmayınız..
sizler iş saglıgı ve guvenlıgı kanununun yaynlanmasından 3 yıl sonrasına kadar B sınıfı iş güvenlıgı uzmanı gibi calısabilirsiniz.
bu nedenle ücretiniz B sınıfı iş güvenliği uzmanı ucretıne yakın olmalı..osgbde calısan C sınıfı bır uzmana 1250-1750 teklıf edılıyor..
halbukı bunun 2500-3000 olması lazım.. cunku osgb sahıbı senın uzerınden tehlıkelı sınıf işleri alabılıyor..
lutfen bu durumu hatırlayınız..saygılar

SEG

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
2500 pek çok kişinin c sınıf için kabul ettiği rakam. ancak, piyasada iş bulamayıp, "a, bak isg uzmanı olursam kesin iş bulurmuşum, hemen gidip uzman olayım ben de altına hucumdan yararlanayım" diyen arkadaşlar nedeniyle malesef rakamlar düşüyor, daha da düşecektir.
hiç bir şekilde iş güvenliği bilgisi ve kültürü olmayan arkadaşlarımız sırf buralarda yazılan 2500 rakamları nedeniyle uzman oluyor, (oluyor da demiyelim o sınavı geçip belgeyi alıyor ama gerçekten konunun uzmanı olmak başak birşey), o rakamları veren firmalar da konu ile ilgili gerçek bilgi ve vizyon sahibi kişileri tercih ediyor, sırf iki aylık eğitimle uzman olan arkadaşlar da yine iş bulamayınca 800 tl'ye çalışmaya başlıyor.
durum bundan ibaret.
tabi daha sonra piyasa düştüğü için konunun gerçek uzmanları da bu rakamları isteyince firma eğer ikisinin arasındaki farkı bilmiyorsa isyan ediyor.

chemistanbul

Banned
2500 pek çok kişinin c sınıf için kabul ettiği rakam. ancak, piyasada iş bulamayıp, "a, bak isg uzmanı olursam kesin iş bulurmuşum, hemen gidip uzman olayım ben de altına hucumdan yararlanayım" diyen arkadaşlar nedeniyle malesef rakamlar düşüyor, daha da düşecektir.
hiç bir şekilde iş güvenliği bilgisi ve kültürü olmayan arkadaşlarımız sırf buralarda yazılan 2500 rakamları nedeniyle uzman oluyor, (oluyor da demiyelim o sınavı geçip belgeyi alıyor ama gerçekten konunun uzmanı olmak başak birşey), o rakamları veren firmalar da konu ile ilgili gerçek bilgi ve vizyon sahibi kişileri tercih ediyor, sırf iki aylık eğitimle uzman olan arkadaşlar da yine iş bulamayınca 800 tl'ye çalışmaya başlıyor.
durum bundan ibaret.
tabi daha sonra piyasa düştüğü için konunun gerçek uzmanları da bu rakamları isteyince firma eğer ikisinin arasındaki farkı bilmiyorsa isyan ediyor.

kesinlikle katılıyorum.benim diğer mesajlarımda ilettiğim bir görüş bu.yani bizim (genel konuşuyorum) bakış açımızın bir mahsulüdür bu.kesin iş bulurmuşum...diye başlayan düşüncelerin sonucunda bu mesleği yapmaya çalışan insanlar yüzünden 800-1000 tl ler görüşülüyor.biz istediğimiz gibi düşünelim.birileri o maaşa çalışıyor, kaul ediyor bunu.benim tavsiyem; malum kimse tecrübesiz çalıştırmıyor.tecrübesiz istemiyor.osgb ye gidin -ki ben öyle iş buldum- tecrübe kazanın sonrada ilk fırsatta kaçın.o zaman istediğiniz veya istediğinize yakın rakamlar alırsınız.osgb lerde bundan fazlasını beklemek yanlış olur.adam para bende kıllık bende diyor adeta.tecrübe olmadan da elimizde istediğimiz gibi sertifika olsun bir işe yaramıyor.bunu herkes biliyor.o nedenle sabit tek firmaya geçene kadar sabır ve dikkat.yapacak bişi yok.

sabit sinan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Aldığımız Risk ve Çalışma Şartları ortadayken, birde işini hakkıyla yapan mühendisin iş yükü belliyken bu rakamlar hakikaten çok komik!!! Bana göre Tam zamanlı bir İSG Mühendisi 3500-4000 TL. den aşağı çalışmamalı!!!
SİZE KATILIYORUM. 3500-4000 C SINIFI UZMANLAR İÇİN TABAN OLMALI, B VE A SINIFI UZMANLARINDA BU MİKTARA GÖRE ÜCRETLERİ AYARLANMALI...
AYRICA MÜHENDİSLER DE İŞ GÖRÜŞMELERİNDE MAAŞLARINI DÜŞÜRMEMELİLER, BİR OLMAZ İKİ OLMAZ SONUNDA BİRİ MUTLAKA KABUL EDECEKTİR. BÜTÜN TEKNİK ELEMANLARIN BU KONU DA BİLİNÇLİ OLMALARI GEREKİYOR.

mahmuts

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar.
Çalışma zamanları iş yerindeki kişi sayısına ve tehlike sınıfına göre ayarlanıyor zaten.Ek olarak verdiğin eğitimler, yaptığın veya yaptırdığın ölçümler vs. Bunların üzerinden maaş hesaplaması yapılabilir. İşvereninde isg konusunda duyarlı olması da fiyatları etkileyecektir.Yani bütün sorumluluk ve risk uzmanda olursa düşük maaşa çalışılmaması gerekiyor.Ama maalesef iş bulma kaygısı,işe hakim olamama uzman arkadaşları düşük maaşla ve yüksek riskle çalışmaya itiyor.
Bana göre C sınıfı bir uzmanın 3.000 tl den aşağı çalışmaması ve işin risklerini de paylaşması gerekli.

Teşekkür ederim.

chemistanbul

Banned
SİZE KATILIYORUM. 3500-4000 C SINIFI UZMANLAR İÇİN TABAN OLMALI, B VE A SINIFI UZMANLARINDA BU MİKTARA GÖRE ÜCRETLERİ AYARLANMALI...
AYRICA MÜHENDİSLER DE İŞ GÖRÜŞMELERİNDE MAAŞLARINI DÜŞÜRMEMELİLER, BİR OLMAZ İKİ OLMAZ SONUNDA BİRİ MUTLAKA KABUL EDECEKTİR. BÜTÜN TEKNİK ELEMANLARIN BU KONU DA BİLİNÇLİ OLMALARI GEREKİYOR.

arkadaşlar güzel diyorsunuz iyi diyorsunuzda şimdi osgblerde çalışan a grubu genelde o osgb nin ortağı oluyor.şimdi biz darbeyi baştan yiyoruz.çünkü osgb ayağına bakarsak işin; bize verilen her lira bir nevi a sınıfının cebine girmeyecek miktar oluyor.o nedenle biz osgb de çalışanlar olarak özellikle a sınıfından darbe yiyoruz.sabit uzman isteyen firmalar da bu oktada osgb fiyatlarını baz aldıklarından bu iş ileri gitmiyor.bence.

okan dasdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar güzel diyorsunuz iyi diyorsunuzda şimdi osgblerde çalışan a grubu genelde o osgb nin ortağı oluyor.şimdi biz darbeyi baştan yiyoruz.çünkü osgb ayağına bakarsak işin; bize verilen her lira bir nevi a sınıfının cebine girmeyecek miktar oluyor.o nedenle biz osgb de çalışanlar olarak özellikle a sınıfından darbe yiyoruz.sabit uzman isteyen firmalar da bu oktada osgb fiyatlarını baz aldıklarından bu iş ileri gitmiyor.bence.
Kesinlikle katılıyorum ve görüyorum ki bu iş bu şekilde çevre danışmanlık olayına dönüyor maalesef.

Bilal54

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Değerli arkadaşlar bu tartışma ve ifadelerin işverenlerce aleyhimize kullanılacağı endişesi de taşıyorum doğrusu. Özellikle 6331 sayılı yeni kanundaki müeyyidelerin İSG Uzmanı maaşı konusunda önemli ölçüler verdiği kannatindeyim. Velevki bırakın müeyyideleri İSG çalışmaların işletme ekonomisine etkileri ve çalışan üzerindeki katkıları tarafımızdan iyi anlatılır ve temsil edilirse işimizin bu kadar ayağa düşmemesi gerektiğini düşünüyorum.
Bir önemli konu daha var ki o da İSG Uzmanlarının örgütlenme ve kendi çalışma standartlarını belirleme konusunda önümüzde ciddi bir yol olduğu. İsterseniz yakın zamanda bu platformda İSG Uzmanlarının örgütlenmesini tartışalım ama somut neticelere ulaşalım. Herkese selamlar.

fatihöztürk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Herkeze şunu söylemeliyim bizim kurumda geçen sene ölümlü bir kaza meydana geldi bu kazada minibüsle işçilerin çalıştığı şantiyeden merkeze dönerken oldu ve ana yol üzerinde oldu.Durum şöyle ki bizim araç seyir halinde iken arkadan hızlı gelen araç bizim aracı geçerken dalgınlıkla sol arka tekere vurmuş bunun sonucu 4 ölü.Kabahat vuran adamda polis raporları aynı şeyi söylüyor ancak destekten yoksun kalma tazminatı ve diğer cezalarsa bizim kuruma kesildi.Şimdi o zamanlar bizde isg uzmanı yoktu olsaydı eğer toplamda 400.000 TL gibi bir tazminat ve belgesinin askıya alınması sanırım bundan emin değilim ama bize kesilen tazminattan eminim kendim gördüm. Yani sizler 800 tl ye çalışacaksınız bide böyle bir durumda para cezasına bakın ayrıca devlette çalışan teknik arkadaşlara şunu söyleyim 1200 tl gibi bir rakam konuşuluyo bu paraya ek olarak isg uzmanlığı yapmanızı tavsiye etmem devlette çalışanlar görevi harici isg uzmanlığı yapacaksa fiyat en aşağı 3000 tl olmalıdır. Ha bu anlattığım olaydan sonrada 800 tl ye çalışacak arkadaş yokmudur bence vardır.

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Kendi kuyruğunu yakalamaya çalışan kediler gibi bu durum. Boş muhabbetten öteye gitmiyor. Ayrıca maaş şu kadar olmalı diye yazıyorsunuz da, takan birilerinin olmadığını bile bile bu muhabbet nasıl bu kadar uzadı ben bilemiyorum. Zaten OSGB işverenleri gökten zembille inen vatandaşlar değil. Bu adamlar İş Güvenliği Uzmanı'nı kaça kapatırım hesabında olan, genelde İş Güvenliği Uzmanı kişiler, yani sizden bizden adamlar. E şimdi, burda şu kadar olmalı, bu kadardan aşağı olmamalı diye atıp tutan sayın arkadaşlar da kendisi OSGB kursa TL söylediği rakamları çalışanına al arkadaş helali hoş olsun deyip vercek mi. Ne kadar konuşursanız konuşun TMMO'ya bağlanmadıktan veya bir oda kurulmadan taban fiyat falan lafları boş laflar olarak kalır. Burda kaç kişi derneklere üye, aidat veriyor veya oda kurulması için çabalıyor.taşın altına elimizi koymaya gelince kaçakları oynuyoruz. Allah selamet versin.

B

bim

Guest
maaştan önce yapılan işin kalitesi önemlidir, yaptığınız işte kalifiye iseniz zaten üç aşağı beş yukarı istediğiniz ücreti alırsınız. yeni çiçeği burnunda uzmanlık sertifikası almış ve 3000-5000 düzeylerinde maaş talep eden tecrübesiz arkadaşların türkiye şartlarını bilmediğini ve ayaklarının yere basmadığını düşünüyorum.

sevecen gürel arkadaşımız "hiç bir şekilde iş güvenliği bilgisi ve kültürü olmayan arkadaşlarımız" gibi bir tabir kullanmış. şimdiye kadar iş güvenliği bilgisi ve kültürü olan arkadaşlarımız bu konuda çok mu yetkindi veya çok mu başarılı çalışmalar yaptı da yeni bir kanun ve iş güvenliği konusunda yeni bir uygulama yapma gereği duydular acaba?

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Selamlar, saygılar.
Fatih Mert UZUN
Teknik Öğretmen
İş Güvenliği Uzmanı (C)

Bu şekilde insanları sömürmeye çalışan, değer vermeyen ve onların sırtından para kazanma planları yapan OSGB lere girmeyin ...
Dürüst çalışan gerçekten iş güvenliğine önem veren OSGB lere sözüm yok ...
Kendi çabamızla iş yeri arayarak kısmi sözleşmeler yapabiliriz. Belki tecrübesiz arkadaşlar bu konuda sıkıntı yaşayabilirler ancak düşük ücrete OSGB de çalışmak bu gibi insanların ekmeğine yağ sürmek olur. Unutmayın bu zihniyette çalışanların zaten size bir faydası olacağını zannetmiyorum ...

saimaydin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar Merhaba,
Ben maden mühendisiyim. Bahsettiğiniz konuların çoğu maden mühendisliğinde teknik nezaretçilik konusunda da var. İş yeri sayı sınırlaması getirildi ve uygulanıyor. Ama üçretin işverenden alınmaması konusunda bir şey yapılmadı. Ve de kanun düzenleyicilerin hakim olan görüşüne göre de bu konuda birşey yapılamaz.
Gaziantep te yaşıyorum. Ama çoğunlukla Gaziantep dışında çalışmıştım. İki ay kadar önce bir ilan üzerene ortak sağlık güvenlik birimine iş görüşmesi için gittim. 1200 TL maaş teklif ettiler. Araştırdım, bu piyasada üçret 1200TL-1500TL arasında imiş.
Arkadaşlar bu üçretle çalışanların uzun vadeli çalışacağını sanmıyorum. Meslekte başarı için istikrar olması gerektiğini düşünüyorum. Bu üçretlede ne istikrar olur, ne meslekte başarı olur, ne de İşkazalarında azalma olur.
Saim AYDIN
Maden Müh.
C Sınıfı İş Güv. Uzm.

fatihöztürk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kendi kuyruğunu yakalamaya çalışan kediler gibi bu durum. Boş muhabbetten öteye gitmiyor. Ayrıca maaş şu kadar olmalı diye yazıyorsunuz da, takan birilerinin olmadığını bile bile bu muhabbet nasıl bu kadar uzadı ben bilemiyorum. Zaten OSGB işverenleri gökten zembille inen vatandaşlar değil. Bu adamlar İş Güvenliği Uzmanı'nı kaça kapatırım hesabında olan, genelde İş Güvenliği Uzmanı kişiler, yani sizden bizden adamlar. E şimdi, burda şu kadar olmalı, bu kadardan aşağı olmamalı diye atıp tutan sayın arkadaşlar da kendisi OSGB kursa TL söylediği rakamları çalışanına al arkadaş helali hoş olsun deyip vercek mi. Ne kadar konuşursanız konuşun TMMO'ya bağlanmadıktan veya bir oda kurulmadan taban fiyat falan lafları boş laflar olarak kalır. Burda kaç kişi derneklere üye, aidat veriyor veya oda kurulması için çabalıyor.taşın altına elimizi koymaya gelince kaçakları oynuyoruz. Allah selamet versin.
walla ben bi konu başlığı açtım isg uzmanları ve hekimleri için oda kurulmalımı diye kimse katkı yapmadı ha derseniz isg hekimlerinin hakkını tabib odası koruyor bence isg uzmanları için bağımsız bir oda kurulmalıdır.

Serdal Çalık

Üye
TÜİSAG Üyesi
Minimum 3000-4000 olmalı.Çünkü hiç bir sorumluluğu olmayan düz işçilerden bile 2000-3000 TL alanlar varken.Bu kadar sorumluluk sahibi birisi en az 3000-4000 TL almalı.

Yarı zamanlı çalışan biri de en fazla 2 iş yerine bakmalı ve 2000 + 2000 = 4000 TL almalı.2 den fazla yerle ilgilenmemeli. Aksi taktirde hem ücreti düşer hem de verdiği hizmet kalitesi düşer.Yaptığı ufak bir hata sonradan kendisi için çok pahalıya mal olabilir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.