Soru İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında einstein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. hakan4755

  hakan4755 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar ben bir kamu kuruluşunda memur olarak çalışmaktayım bu sertifikayı aldığım takdirde kurum dışında mesai saatleri dışında özel bir firmada çalışa biliyormuyuz? bu konuda bilgisi olanların yanıtlarını bekliyorum teşşekür ederim


   
  mehmetugur ve Alper ODABASI bu yazıya teşekkür etti.
 2. bim

  bim Guest

  memurların mesai saatleri dışında özel bir firmada çalışma imkanları yok. kendi görev yaptığınız kurumda veya başka bir kamu kurumunda iş güvenliği uzmanı olarak görev alabilirsiniz.kanuna göre görev yaptığınız her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme (en fazla 80 saate kadar) alabilirsiniz. aylık katsayı=
  0,071589 çarpı 200 dersek saati 14,3178 ---80 saati 1145,424 tl yapar, bundan damga vergisi kesilecek.


   
  mehmetugur bu yazıya teşekkür etti.
 3. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  Kamuda isg uzmanlığı için bim arkadaşımın yaptığı hesap için teşekkürler yalnız birde şu unutulmasın 1100 tl civarı isg uzmanlığından 2500 tl civarıda yaptığınız işten maaş alıcaksınız buda vergi dilimlerine yıl başı itibariyle girip maaşınızdan kesilen gelir vergisi gibi fonların artmasına neden olucak yani o maaş 800 tl ye kadar bile düşer.Bide bunun sorumluluğun yanında bu paraya çalışılmaz.

     

   
  mehmetugur bu yazıya teşekkür etti.
 4. OzlenB.

  OzlenB. TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar gözden kaçırıyosunuz.hala kanuni olarak zorunlu olmadığından dolayı İSG uzmanı çalıştırmayan onbinlerce firma var.zorunlu olanlar da ceza olmadığı için çalıştırmıyo.....kanun devreye girmesi ile .....ilk etap yılbaşı olcak...isg uzmanlarının değeri değişecektir...

   
  Selcen bu yazıya teşekkür etti.
 5. NUNUK

  NUNUK TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Madagaskar da isg uzmanı olarak çalışırmısın diye teklif geldi! yemek,içmek,barınacak yer ve makam zebrası evinin önünde hazırda bekliyor olacakmış!sizce adamlardan ne kadar talep edim?

     

   
  mariana bu yazıya teşekkür etti.
 6. chemistanbul

  chemistanbul Banned


  zebra genç olsun de .:D

   
  Esra g.k. bu yazıya teşekkür etti.
 7. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar kanun gereği bünyesinde bu işi yapabilecek çalışanı olan özel şirketlerde, çalışan kendi işi ile beraber bu görevi de yapabilir deniyor. Yani şirketinizdeki çalışan sayısına göre belirlenen sürede iş güvenliği uzmanısınız. Ayrıca aylık çalışma sürenizin tamamında kendi işinizden sorumlusunuz.
  Peki bu durum kamuda nasıl olacak ? biraz karışık gibi. Kendi çalıştığı yerde bulunan çalışan sayısına göre aynı mantık kurulacaksa ( aylık çalışma süresi içinde çalışıldığında ) kamuda çalışanlar aylık çalışma sürelerinden fazla çalışma yapmadan fazladan maaş alacaklar ( bu durumda özel şirkette çalışanlar enayi oluyor ) çalıştığı yerde bulunan çalışan sayısına göre süre 80 saat hesaplandığında gazetelere göre fazladan 1.200 TL alacaklar.
  Yok, normal aylık çalışma süresi dışında ek çalışma süreleri kadar ( çalışması onaylanan yerlerde hesaplanan süre ) çalıştığının katsayı ile karşılığı olan ek maaşı alacaksa aylık çalışma süresi dışında bu arkadaşlar 80 saate kadar süreyi nezaman doldurabilecekler...gece mesaisi, cumartesi günleri tam gün çalışma, pazar günleri tam gün çalışma ... eeee nezaman dinlenecekler ? :düşünceli::)
   
 8. bim

  bim Guest

  rica ederim, tabi hiçbir daha doğrusu çoğu kamu kurumunun kendi personelini ayda 80 saat sırf iş güvenliği uzmanı olarak çalıştıracağını düşünmüyorum. 4-5 farklı kurumda görev alınırsa ancak 80 saat tamamlanır sanırım. aylık toplam çalışma saati zaten 160 saat. bunun dışında kanunda damga vergisi dışında herhangi bir kesinti yapılamaz diyor.   
 9. bim

  bim Guest

  kanunda asli görevlerinin yanında ifadesi var, yani asli görevlerinin dışında değil içinde gibi bir anlam çıkıyor, tabi kanun henüz yeni olduğu için kamuda nasıl bir uygulama yapılacak bilemiyorum. şimdi düşünün memurların aylık çalışma saati 160 saat civarında 80 saatte iş güvenliği uzmanı olarak görev yapmaları biraz imkansız geliyor bana. bence nasıl olur mesela kendi kurumunuzda aylık 10-20 saat görev verilir, diğer kamu kurumlarından talep olursa oralarda da görev yapılabilir.

     

   
 10. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Yanında ifadesi geçiyor yani ne içinde ne de dışında, beraberce yürüteceği ve sorumluluklarını beraberce alacağı işler...ama normal çalışma süresi içindemi yoksa ek çalışma ile mi? anlaşılmıyor...ücretlendirme yukarıda sizin tanımınızda da iç içe geçmiş. Kendi çalıştığı yerde çalışma süresi için zaten maaş alıyor fazla çalışma değil yani içinde fakat diğer yerler dışında...   
 11. bim

  bim Guest

  normal çalışma süresi içinde mi yoksa ek çalışma ile mi olacağı artık kurumun iş güvenliği konusundaki ihtiyaç düzeyine ve paralelinde kurum amirinin insiyatifinde olacaktır. kamuda görev alınan süre için maaş alırsınız fakat bazı özel durumlarda mesai saatleri içerisinde başka bir görev alarakta ek ücret alabilirsiniz.   
 12. volkans

  volkans TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar maaşlar genellikle brüttenmi konuşulur nettenmi. Anlaştık şu fiyata çalışacaksın şunu vericez dediler ama brütmü netmi sormadım :(

   
 13. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  Benim demek istediğim şu vergi dilimine girpi yüksek puandan gelir vergisi kesintisi ek ücret aldığınız zaman erken dilime girersiniz ve hatta tahmini konuşuyorum tabiki sene sonuna doğru tekrar bir basamak artışla vergi kesintiniz artacağı için 800 tl civarına düşer dedim.Tabi bunlar tahmini muhasebe ve ssk bilgisi olan arkadaşlar bu konuda yardımcı olursa sevinirim.
   
 14. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  Madde 6 ben sana cezalar işlenmiş haldeki word dosyasını gönderiyim ordan daha net bakabilirsin.

   

  Ekli Dosyalar:

  chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
 15. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  sağol arkadaşım lşimdi buldum hatta mesajımıda kalabalık oluşturmasın diye sildim.teşekkür ederim.   
 16. burcu t.

  burcu t. TÜİSAG Üyesi

  slm benim iş tecrübem yok mayıs sınavını kazandım, yaşadığım şehirde süt ürünleri fabrikasında başlamayı düşünüyorum, part time sözleşme nasıl yapılır örnek gösterebilirmisiniz..
  ücret olarak günlük ne kadar olmalıdır sizce?

   
 17. burcu t.

  burcu t. TÜİSAG Üyesi

  slm aydinisg hanım size birkaç şey sormak istiyorum bana mail atarmısınız burcu_turkay_@hotmail.com.... bireysel çalışmayı düşünüyorum onla ilgili bişiyler sormak istiyorum.

   
 18. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

  seylan hnm tam zamnalı çalışan bir mühendis kısmi süreli bir yerde isg uzmanlığı yapabileçeğine meinmisiniz. bildiğim kadarıyla sadece kamuda çalışanların bu şekilde bir hakkı var oda amirinin izniyle? bu şekilde sözleşmeleri çsgb kabul edeceğini sanmıyorum..

   
 19. Abdullah BAŞKIR

  Abdullah BAŞKIR TÜİSAG Üyesi

  2200 TL ücretle arıtma tesisinde işe başladım ve aynı gün işi bıraktım. İşimi iyi yapamayacağım bir işletmede çalışmamayı tercih ettim. İş kazalarının olumsuz sonuçları acı bir gerçek olarak ortada iken, siz bir metodoloji uygulayarak iş kazalarını önleme ve işleyişe olumlu katkı yapma savı ile işverenin karşısında duruyorsunuz, eğer muhatabınız bu bilinç düzeyinde ise ne ala, fakat aksi durumda ve çabalarınızın da boşa gideceğinizi hissettiğinizde çalışmamak daha iyi.

   
  mariana, ISG-isg, ahmeterkin ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 20. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Bazı işverenler bürüt ücret vererek devlete verilecek olan vergiler dahil cebinden ne kadar para çıkacağını bilmek ister. Bu şekilde çalıştığı sürece de 12 ay aynı para cebinden çıkar. Çalışan aldığı bürüt ücret üzerinden yıl sonuna kadar artan vergi dilimlerine göre daha az maaş almış olur ( net eline geçen tutar düşer ). Net ücret ödeyen şirketlerde ise çalışanın eline yıl boyunca hep aynı ücret geçer. Yıl sonuna doğru vergi dilimlerine göre artan vergi tutarını işveren devlete öder. ( yani işverenin cebinden çıkan para yıl sonuna doğru artar bunu çalışanına yansıtmaz )

  Yasal olan bürüt ücrettir, net ücret ödemesi iş verenin aslında iyi niyetidir...

  İş görüşmelerinizi yaparken mutlaka ödemenin bürüt mü yoksa net mi yapılacağını konuşmalısınız...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica