Soru İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında einstein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. M. Yasemen AYDIN YILDIZ

  M. Yasemen AYDIN YILDIZ TÜİSAG Üyesi  mrb.değerli uzman arkadaşlarım ben kahramanmaraşta yaşıyorum.burası sanayi bakımından çok gelişmiş ve teşvik bölgesi olmasına rağmen maaşlar çok düşük.mühendislere 700-1000 tl arası maaş veriliyor.malesef iş güvenliği uzmanlarına da aynı şekilde düşük maaş veriliyor.insanların zihniyetini değiştirmek gerekiyor.aydın olanlar da aynı, okumamış baba parasıyla zengin olanlar da aynı...ismi lazım değil bazı OSGB leri doktorlar ve uzmanlar kuruyor aydınlık insanlar güya ama emeğe saygı sıfır...Eee bunun da önüne nasıl geçilir bilmiyorum.görünen o ki 1-2 yıl sonra bu meslek de önemini yitirip değeri azalacak....


   
  Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
 2. 1olgllu

  1olgllu TÜİSAG Üyesi

  mf4 puanı 300 lerde bi insaat mühendisliği okusam sonra mezun olunca i.g uzm belgesi alsam yine iş bulabilir miyim

   
 3. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Bir işveren İG konusunda yatırım yaparak ilerde karşısına çıkabilecek her türlü maddi manevi zararı bertaraf etmek istiyorsa öncelikle İG işine odaklanmış ve gecesini gündüzüne katarak sırf bu işle uğraşacak bir personel istihdam etmesi gerekiyor ve onu tam yetkilendirmeli,şirkette söz sahibi yapmalı ki o kişi işini rahat yapabilsin ve işveren bir hapis cezasıyla falan karşıkarşıya kalmasın.Tabi normalde olması gereken durum bu.
  Ama şimdi işverenler napıyor?Tecrübesiz bir İG mühendisi bularak veya İG mühendisi tecrübeli olsa bile o kişinin ihtiyacı olan ekmeği veren kişi olarak baskı altına alarak yapması gereken yatırımları eksik yapıyor ve bir kaza olunca da mahkemede diyor ki;efendim benim sırf bu işler için maaş ödediğim uzman var,bize yükümlülüklerimiz konusunda uyarılarını yapsaydı,görevini düzgün yapsaydı biz de bu konularda üzerimize düşeni yapardık,eksiklerimizi giderirdik.İhmal varsa o ihmal bana ait değil bu uzman arkadaşa aittir.Tabi hakim dese ki arkadaş tamam da burada uzman çalıştırıyor olman senin işçiye karşı yükümlülüklerini ortadan kaldırmaz,o İG mühendisi cezasını alacak ama sen de cazanı çekeceksin arkadaş kusura bakma,o zaman tabi işin rengi de değişir.Tabi bir işveren para kazanırken ve bir şirketi yönetirken para hırsıyla bir risk alıp işçiye karşı yükümlülüklerini yerine getirmeyebilir,bunu dahi anlayabilirim bir yere kadar,ama şunu anlayamam,o kişi para kazanacak diye sana vereceği üç beş kuruş karşılığında sen nasıl öyle bir risk altına girersin.Yani demek istediğim verilen ücret ne olursa olsun o işi yapacak arkadaş kanun ve yönetmeliklerin en ince detaylarına kadar işverene dayatma yapamıyorsa orada 5 dakka dahi durması kendisi için dünyanın en büyük yıkımlarından beter sonuçlara sebep olabilir.Yani önce bir de kendin için risk değerlendirmesi yapmalısın,ben görevimi eksik yaparsam başıma ne gelebilir diye.

     

   
  AykutC, Bukefalos, meryem yasemen ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  bir soru sormak istiyorum şimdi iş güvenliği belgesini ( c sınıfı) aldıktan sonra az tehlikeli iş yerlerinde veya nadiren tehlikeli ,bu iş lpg sorumlu müdürlük gibi başka bir işi yapıp başka bir şirkette iş güvenliği uzmanı olabiliyor muyuz?

   
 5. Seylan Aygün

  Seylan Aygün TÜİSAG Üyesi

  evet aylık çalışma saatini doldurmanız şartı ile çalışabilirsiniz..yarı zamanlı sözleşme yaparsınız böyle bi durumda..

     

   
 6. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  mesela ben mühendis olarak x sirketinde çalışıyorum ama y şirketinde de yarı zamanlı c sınıfı iş güvenlik uzmanı olabiliyorum yani,bir de aylık ne kadar saat doldurmalıyım,teşekkür ederim.

   
 7. Seylan Aygün

  Seylan Aygün TÜİSAG Üyesi

  x şirketinde tam zamanlı çalışıyorsanız eğer işvereninizin izni olması lazım ya da ordaki mesai saatleriniz dışında y şirketinde yarı zamanlı çalışabilirsiniz..aylık çalışma saatiniz uzmanlık yapacağınız yerdeki çalışan sayısına ve işyerinin tehlike sınıfına bağlı..

  a) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine; ayda en az 12 saat, buna ilave olarak da işçi başına ayda en az 5 dakika,
  b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine; ayda en az 24 saat, buna ilave olarak da işçi başına ayda en az 5 dakika,
  c) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine; ayda en az 36 saat, buna ilave olarak da işçi başına ayda en az 10 dakika.
   
  ali1479 ve sefers bu yazıya teşekkür etti.
 8. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  mesela iş güvenliği yaptığım yere cumartesileri gidebiliyor muyum,ya da orayla anlaşmama mı bağlı?   
 9. Seylan Aygün

  Seylan Aygün TÜİSAG Üyesi

  gidebilirsiniz tabiki o şekilde anlaşırsanız..

     

   
  sefers bu yazıya teşekkür etti.
 10. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  o zaman benim çalıştığım yerle (mühendis olarak) konuşmama gerek yok değil mi,tatillerimde cumartesi pazar giderim o zaman tabi iş güvenliği yapacağım yerle anlaşırsam   
 11. Seylan Aygün

  Seylan Aygün TÜİSAG Üyesi

  evet:evet:   
  sefers bu yazıya teşekkür etti.
 12. melek1987

  melek1987 TÜİSAG Üyesi

  bu nedir ya ?? hakkında bi çok olumlu bilgiler edinip araştırdım böyle bir şeyi ciddi anlamda düşünmeye başladım ama bu foruma üye olana kadar. Bir sürü olumsuz yorumm bütün iş güvenliği uzmanları açlıktan ölcek yakında .

   
 13. Cenaburi

  Cenaburi TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bu işi yapacak olanların ilk olarak işe başlarken osgbden başlaması iyi olur mu? ve OSGB de çalışan arkadaş var ise maaş durumunu hakkında bilgilendirebilir mi ?
  birde sanırım bu işin kaymağını bu OSGB firmaları yiyor.

  teşekkürler.
   
 14. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  OSGB sayıları gittikçe artıyor ve maliyetleri yüksek. Bu nedenle firmalara da yüksek fiyat vermek zorunda kalıyorlar. Bence firmalar bağımsız çalışan hekim ve uzmanları tercih ediyor. OSGBler maliyeti düşürmek için ne kadar da düşük maaşlı uzman bulsa da uzman kısa zamanda oradan ayrılıp bağımsız çalışmaya başladığından işler yine karışıyor. Ayrıca firmalar bu nedenden dolayı OSGBlerin kendilerine sürekli değişik uzman göndermesinden de şikayetçi. Her yeni gelen uzman baştan başlıyor, firmayı tanımaya çalışıyor. İlerleme kaydetmek de güçleşiyor. Uzman da OSGB adına 6-7 firmada çalışacağıma gider aynı maaşa1-2 firma bulurum diyor haliyle. Hekimler de yüksek maaşa geliyor. Anlayacağınız durum karışık.

   
  SuİSG, Selcen ve Cenaburi bu yazıya teşekkür etti.
 15. gulseren

  gulseren TÜİSAG Üyesi

  slm herkese benim bi sorum olacak da c sınıfı ısg aldınız da iş bulma olanağımız kolaymı acaba   
 16. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Güleseren hanım diğer disiplinlerde şansınız ne ise burda da aynı. İş bulabilirsiniz ama istediğiniz sart ve imkanlarda bulamayabılırsınız. Tavsiyem, İş bulmaktan ziyade mesleki riskler ve karsılaşabileceğiniz sıkıntılar konusunda kapsamlı bir risk analizi yaparak karar vermenizdir.

   
  ali1479 bu yazıya teşekkür etti.
 17. 1olgllu

  1olgllu TÜİSAG Üyesi

  az kaldı vazgeçirceksiniz isg den :D

   
 18. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  :mustafa:

   
 19. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  eğer tek düşünceniz maaşda, aldığınız maaşa oranlı ödeyeceğiniz tazminatları düşünün.

   
  Feyzullah GENÇKAYA ve alix bu yazıya teşekkür etti.
 20. Feyzullah GENÇKAYA

  Feyzullah GENÇKAYA TÜİSAG Üyesi


  Bir soru sorabilir miyim? İş veren işçiye kabul etmediği müddetçe ekstra sorumluluk yükleyemez değil mi? İş verenin işçiyin işine son vermekle de tehdit etmesi de mobbing değil mi?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica