Tartışma : İş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar 2021

Melih Melikoglu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
yok hocam uydurma değil, yakinen şahit olduklarım var, C sınıfını asgariden fazla başlatmıyorlar... Ocakta yetkiler düştüğünde B sınıfına 2800-3000 teklif edildi osgb'lerce..
2200 alan bir sürü C biliyorum. Pembe tablo çizmeyin.

Moderatör tarafında düzenlendi:

kmlbkrcn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ödenen ücretler karşısında alınan sorumluluk ve iş yükü çok fazla. 3 yıllık tecrübem varken bana da asgari seviyeler teklif edildi. işsiz gezdim yine kabul etmedim. sektör değiştirdim, hem daha fazla kazanıyorum hem sorumluluğum daha az hem de iş yüküm...

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
2200 alan bir sürü C biliyorum. Pembe tablo çizmeyin.
Adam asgari demiş siz de 2200 diyorsanız. Arada fark mı var da böyle bir yorum yapıyorsunuz? Anlamadım, ironi mi yapıyorsunuz nedir?

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
taban fiyat belirlemesi yapılması lazım...

Melih Melikoglu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Adam asgari demiş siz de 2200 diyorsanız. Arada fark mı var da böyle bir yorum yapıyorsunuz? Anlamadım, ironi mi yapıyorsunuz nedir?
Öyle birşey yok diyenlere cevap ve asgarî ücret var diyene de destekdi o. Akışı iyi okuyun.

ırem.isg

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yok hocam onlar uydurma inanmayın.Gerçekten 2500 e çalışan B sınıfı uzman yok.En düşüğü 3500 e başlıyor.Ben tecrübeliyim inşaat için 4500tl teklif aldım kabul etmedim.İnşaatlar için B sınıfına 4500tl aşırı az.
Ben 1 yıldır b sınıfı uzman olarak görev yapıyorum ve aldığım ücret 2500 tl her yeri araştırdım çok fazla para veren yok

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
B sınıfı 2500 alıyorsa , durum vahime doğru gidiyor...

Erol Uyar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
olacak işmi bu ya düşürmeyin piyasayı bu kadar yazık günah emeklerimize o kadar okul okuduk

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Yapılacak iş değil artık. En azından bundan sonra bu belgeyi alacaklar için böyle. Zaten artık tüm işlerin yanında bir de 'en az C Sınıfı İSG belgesine sahip' diye ifadeler türedi. Yani sen gel biz sana normalde yaptığın iş dışında İSG de yaptıracağız diyor.

Melih Melikoglu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Şuanda İSG iş piyasasına fabrikasyon üretim gibi uzman yağıyor. Açıköğretim, ön lisans, lisans, tezsiz yüksek lisans. Şuanda tecrübeli ya da tecrübesiz bir uzman açığı mi var Acolsun B olsun C olsun uzman aradığınızda onlarca kişi basvurmuyor mu..? Mühendisler, mimarlar, avukatlar gibi odanız olacak ki taban fiyat belirlesin. Berberlerin bile odası var ve odanın belirlediği bir taban fiyat var altına fiyat veremiyorsunuz. Bizim böyle bir oluşumumuz yok. Bir de birşeyin arzı çoksa (uzman) ve piyasada talep düşükse o sunulan mal ya da hizmetin fiyatı denge noktasına kadar düşer. Daha İktisat birinci sınıfta anlatılır bu.

Hasan ç.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bir anadolu ilinde bir hastanede B uzmanım. agi ile 5000tl maaşım. İşi kabul ederken acaba düşük mü anlaştık diye hayıflanıyordum. Hala aynı düşünüyorum. Bir personel ağır kaza geçirdi, ölümden döndü. Büyük ihtimalle mahkeme olacak. Herkesten şikayetçi olmuş. İşin ucunda hapis olan bir işte çalışıyorsunuz. Saçma sapan maaşlara nasıl çalışıyorsunuz? Sizler bir de İstanbullarda Ankaralarda İzmirlerde bu maaşlara çalışıyorsunuz. Aklım almıyor gerçekten...

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ben 1 yıldır b sınıfı uzman olarak görev yapıyorum ve aldığım ücret 2500 tl her yeri araştırdım çok fazla para veren yok
Siz sanırım C Sınıfı'ndaki yılı tamamlayıp B Sınıfı'na geçmediniz. Direkt B Sınıfı mı oldunuz? Ücret düşüklüğünün nedenlerinden biri de acaba bu mu diye düşünüyorum şu anda. Yoksa 1 senedir B Sınıfı olup da 2500 TL olacak iş değil.

ırem.isg

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Siz sanırım C Sınıfı'ndaki yılı tamamlayıp B Sınıfı'na geçmediniz. Direkt B Sınıfı mı oldunuz? Ücret düşüklüğünün nedenlerinden biri de acaba bu mu diye düşünüyorum şu anda. Yoksa 1 senedir B Sınıfı olup da 2500 TL olacak iş değil.
evet ben yüksek lisans yaptım ancak diğer arkadaşım c de süresini tamamlayıp b sınıfı oldu ve oda 3000 tl maaş alıyor bolu ilinde piyasa bu kadar düşük ne yazıkki bende başka illere başvuru yapıyorum ama dönüş alamadım hiç.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Nerde o maaşa çalışıyorsunuz?Malatya,Diyarbakır,Adıyaman,Kayseri gibi şehirlerde doğrudur.Ama İstanbulda Tecrübeli B sınıfı 5000tl (arkadaşlarım çalışıyor) yeni başlayanlar 3500-4000 arası alıyorlar.Daha uyduruk maaş teklf eden merdivenaltı osgblerde var.Bu birazda çalışma şekliniz ve baktığınız yerelere göre değişiyor.Antep Oğuzeli Yolu üzerinde bir şantiyeden 4500tl teklif aldım kabul etmedim.Haftada 6 gün çalışma için maaş az.Ülkenin ekonomik durumu,herşeyin fiyatı ortada.

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Nerde o maaşa çalışıyorsunuz?Malatya,Diyarbakır,Adıyaman,Kayseri gibi şehirlerde doğrudur.Ama İstanbulda Tecrübeli B sınıfı 5000tl (arkadaşlarım çalışıyor) yeni başlayanlar 3500-4000 arası alıyorlar.Daha uyduruk maaş teklf eden merdivenaltı osgblerde var.Bu birazda çalışma şekliniz ve baktığınız yerelere göre değişiyor.Antep Oğuzeli Yolu üzerinde bir şantiyeden 4500tl teklif aldım kabul etmedim.Haftada 6 gün çalışma için maaş az.Ülkenin ekonomik durumu,herşeyin fiyatı ortada.
Şu an bir yerde çalışıyorsanız ne kadar alıyorsunuz?

oğuz han

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Şuan cevremde uzmanlık yapanların çoğunun iş kazası sonrası davalı oldu tali kusurlu gösterildi. Hapis yatan duydum kendi gözlerimle görmedim. Işveren baskısı, tutuklanma riski ile kelle koltukta yapılan bir iş için asgari ücret komik olmuyor mu? Meslek hayatınız da bir olumlu kaza ile karşı karşıya kalsanız ve kusurunuz ağırsa, işinizi yapamamışsanız kenarda varsa sifirlanirsiniz yoksa eksiye düşer birde o süreçte yaşadığınız stres bunalım trança ekstra olur . O yuzden git asgari ücrete yapılacak sorumluluğu olmayan , baskısız yüzlerce meslek var onlara yönel. Kendini ziyan etme.

Mert Fatih Kesgin

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Şimdi yazacaklarım için bazıları kızacak ama olsun.

Bu ülkede mantar gibi üniversite açıp, bunu da matah bir şeymiş gibi savunanların eseridir bu.

Ne bu eser? Niteliksiz, mesleğinden bihaber insanlar bu sistemin eseri.

Üniversite mezunu birisi "2500 TL maaş iş güvenliği uzmanlığı yapacağına 2000 TL alıp bir tekstil atölyesinde çalışırım daha iyi." demedikçe bu işler düzelmez. Adamın mesleğine saygısı yoksa, başkalarının o mesleğe saygı duymasını bekleyemez.

2012 yılından beri aktif olarak bu mesleği yapıyorum. B sınıfını da süremi tamamlayarak aldım. 2020 şubat ayında da A olmak için sürem tamamlanıyor nasipse. Geçen gün bir arkadaş için tanıdığım OSGB'leri aradım. B sınıfı için teklif ettikleri ücret 3000 civarı. Neden? Çünkü daha azına bile çalışmayı kabul edebilecek meslek erbapları var.

Arkadaşlar bu ücretler sizin kendinize biçtiğiniz değerdir. Yasa var. 500 TL fazla alabilmek için bu riskin altına girebiliyorsanız, zaten bu meslekle ilgili hiç bir fikriniz yok demektir.

Ne yazık ki; bu ücretlerden şikayet hakkımız yok. Çünkü bu önce devletin her önüne gelene diploma vermesi, sonra da o diploma sahiplerinin 3 kuruşa tamah etmesinin sonucu.

Şahsen ben 3000 TL'ye bu işi yapmaktansa, gider asgari ücrete başka iş yaparım. Çünkü aldığınız risk 1000 liradan çok çok çok büyük...

Ama ne yazık ki; bu ülkede bu olmaz. Hep bekliyoruz ki devlet düzeltsin. Devlet fiyat belirlemesin.

Devlet nitelikli, kendine ve mesleğine değer veren insan yetiştirsin.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Şu an bir yerde çalışıyorsanız ne kadar alıyorsunuz?
Antepte bir osgb de çalışıyorum şuan 4250 alıyorum+yol+yemek şirketten sigorta tam maaştan yatmıyor.C.tesi yarım gün işim olursa ofise gidiyorum.6 yıllık uzmanım sınıfım B ama A sınıflarıda Antepte osgblerde 5000 civarı peak bir maaş alıyorlar hatta farkımız olmadığı için çoğu A sınıfı zor iş buluyor.Antep olduğu için şartlar çok düşük.İnşaatlarda tam zamanlı çok daha az bir miktar fazlasını teklif ediyorlar.5000 den aşağı inşaatta tam zamanlı çalışılmam dedim adam 4500 e çıktı daha fazlasını veremeyiz diyor.Veremezsen tecrübeli donanımlı bir uzman bulamazsın.

Can Yıldızlar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Ankara'da GSM Sektöründeki bir firmanın kendi bünyesinde çalışıyorum. 2 yıllık C tecrübesinden sonra B sınıfına geçtim. 1 yıldır B sınıfıyım. Vergi kesintileriyle falan yıllık toplam maaşın ortalamasını alınca Aylık Net Maaşım : 3350 TL . SGK tam maaştan yatıyor. + Yol (Şirket Aracı Servisi) + Yemek Kartı (400 TL) var. Cumartesi - Pazar tatil.

matagenc

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Mayıs 2019 sınavıyla C sınıfı belgemi aldım, geçen haftada bir osgbde işe başladım.
Şu an tehlikeli ve az tehlikeli karışık 93 adet kayıtlı işyeri var üzerime ve asgari ücret ile başladım.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.