İş Güvenliği Uzmanı Görev Tanım Formu

Konu, 'İSG Prosedürleri' kısmında A. Aytuğ KADIOĞLU tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar işyerim benden böyle bir form istedi. Elinde olan var mı? Yoksa İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK' e göre birşey mi hazırlasam?


   
 2. okko

  okko TÜİSAG Üyesi

  Aynen dediğiniz gibi Aytuğ Bey ordan hazırlayın en doğrusu o olur.

   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 3. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  bazı işverenler görev tanımlarını detaylı hazırlatıp ileride şu yazılı görevini yerine getirmedin diyerek "tazminatsız işten çıkartmada " kullanabiliyorlar
  görev tanımının işçiler için yapılmasının iş güvenliği uzmanına avantajı ise işçinin yaptığı işler ,tehlike ve riskleri tanımlamadaki desteğidir

     

   
  dasdansakine ve A. Aytuğ KADIOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
 4. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  doğru söylüyorsunuz, çok fazla dallandırıp budaklandırmamak lazım. genel ifadeler kullanmakta fayda var. "isg kanununa göre, ilgili yönetmeliklere göre gerekli tüm işleri yapmak" gibi maddeler olabilir mesela. bir de bağlı olduğu birim kısmına genel müdür yazacağım fakat bunu hangi kanun ya da yönetmelikle ispatlayabilirim? yani iş güvenliği uzmanının işveren vekili olduğu nerde geçiyor?

   
 5. aserdarcelik

  aserdarcelik TÜİSAG Üyesi

  buyrun...

     

   

  Ekli Dosyalar:

  erkanersoy, erkan aktaş, chanylmaz ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  aytuğ bey,size önerim kendinizi çok fazla sorumluluk altına sokmamanız..elbette uzman olarak asli görevlerinizi belirtin ama şuda olsun buda olsun lar hiç bitmez..işveren hep daha fazlasını ister bunu unutmayın..süperman değiliz sonuçta....

   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 7. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  sayın aserdar çelik, form için teşekkürler. bir hayli detaylı olmuş, ben biraz kırparım bunu sanırım :)

  Cem bey, kesinlikle katılıyorum söylediklerinize. ilerleyen zamanlarda çevre mevzuatı ile ilgili işlerde alacağım gibi görünüyor. ne kadar sade o kadar iyi ;)
   
 8. aserdarcelik

  aserdarcelik TÜİSAG Üyesi

  Aytuğ Bey,
  Önemli olan sadeliğin ustası olmak..
  Saygılarımla   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 9. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI İŞVEREN VEKİLİ DEĞİLDİR !

     

   
  kimyagerhayriye ve A. Aytuğ KADIOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
 10. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  SÜPERMAN DE DEĞİLDİR AMA NEDEN SÜPERMAN DEĞİLSİN DİYE İÇERİ ALABİLİRLER :D   
 11. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Nurdan hanım, bizim aldığımız eğitimlerde bize sürekli işveren vekili olduğumuz vurgulandı. Siz neye göre işveren vekili değildir dediniz? Süpermenlik de var, yok değil :)   
 12. korkmazyasin

  korkmazyasin TÜİSAG Üyesi

  Nurdan Hanım haklı Aytuğ Bey, iş güvenliği uzmanı işveren vekili değildir. işverenin ya da işveren vekilinin atadığı iş güvenliğinden sorumludur. diğer görevlerden ayrı olarak yaptığı işden işveren veya vekiline karşı kanunen sorumludur.(bizi yakan madde).

   
  Nurdan DAHİ ve Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 13. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Yasin Bey, bir işletme düşünün ki 4 departmana ayrılmış. Üretim, bakım, kalite, muhasebe. Bu departmanları kim belirler? Üst yönetim belirler. Gerekli görülürse buna ek departmanlar eklenir. Lojistik işleri, temizlik işleri vs olabilir. Her departmanın başına birer sorumlu atanır. Üretim müdürü, bakım müdürü, kalite müdürü, muhasebe müdürü vb. Bu sorumlular o iş için işverenin vekilleridir. Günün sonunda işverene raporlama yapıp kendisinden onay alırlar evet, buna birşey demiyorum. Fakat işveren her departmanın işine koşturamayacağı için bu vekilleri atar zaten. Bunların her biri işveren vekilidir.

  Bir de devletin işverenlerden istediği (bizim ekmek paramız olan :) ) İSG departmanı vardır. Şirket içinde bu departman olarak anılsın anılmasın, kendi başına bir departmandır bu ve başında en az iki sorumlu bulunur. Biri iş güvenliği uzmanı diğer işyeri hekimi. Bu iki sorumu arkadaş da işverenin bu konulardaki vekilidir. İşveren çalışanın tansiyonunu ölçmeyecek, muayene etmeyecek ya da ne bileyim kkd kullanıyor mu, düzgün mü kullanıyor bunları denetlemeyecek tabi ki. Bu işleri uzman ve hekim arkadaşlar, yani iş verenin bu konudaki vekilleri yapacaklar.

  İşveren vekili olmamızdan kastım kısaca bu şekilde. Kısacası böyleyse uzuncası nasıldır diye mesajlar alıyorum, sormayın arkadaşlar :)
   
 14. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Neden bu kadar uğraşıyoruz ki? Bizim görev, yetki ve sorumluluğumuzu içeren bir yönetmelik var zaten. Oradakileri maddeler haline getirin olsun bitsin. İşverenin işine gelir veya gelmez. Sonuçta bizim tüm yasal hak ve sorumluluğumuz orada yazmakta. İlave olrak ta 6331 nolu kanundaki bizle ilgili maddleri yazarsınız, işte size iş güv uzm. görev, yetki ve sorumluluk formu. Haksızmıyım acaba ? Bu arada bir form hazırladım ama sistemde bi sorun var sanırım ekleyemedim.

   
  köksal yağmur bu yazıya teşekkür etti.
 15. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Çok özür diliyorum şimdi gördüm. aserdarcelik arkadaşın eklediği döküman da zaten bu şekilde hazırlanmış. Ellerinize sağlık diyorum. Gerçi ekstra 1-2 şey eklenmiş ama :)   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 16. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  işveren vekili olmadığımız konusunda ısrar edeceğim.... ;)

   
  erkan aktaş ve stoneage bu yazıya teşekkür etti.
 17. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  isg kurulunda hem başkanlık hem sekreterlik yapabilir misiniz?
  yapamazsanız ordaki başkan (yani işveren yada işveren vekili) işveren toplantıya katılmıyorsa kimdir?

   
 18. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  İşveren veya işveren vekili toplantıya katılmıyorsa defterde imza yerine çizgi çekilir ve toplantı yeter sayısı varsa toplantı yapılır diye biliyorum. Ama genelde toplantı defteri başkanda olduğu için hiç bir kayıt da olmayabilir :)

   
 19. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Toplantı defterinin başkanda ne işi var yav :) hekimde ya da uzmanda olur defter. Başkan defteri imha etsin sonra desin ki uzman işini yapmıyor :)

  Nurdan Hanım, salt bir sekreter işi durdurabilir mi sizce? Uzman demek toplantı sekreteri mi demek :)

   
 20. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  Toplantı defteri işveren tarafından saklanabilir bunda sorun yok ama siz her yazılandan her imzalanandan bir nüshasını almak zorundasınız, işveren imzalamamış olsa dahi siz alın bu deftere yazdığınızın delilidir. sonuçta noter onaylı defter arada sayfa eksiğini açıklayamazlar... mümkünse siz muhafaza edin defteri ama etmesenizde sorun olmaz dediğim gibi yaparsanız...
  Uzman demek sekreter demek değildir ama kurulun sekreteri iş güvenliği uzmandır, bunu karıştırmayalım bence...;)

   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica