Haber Iş Güvenliği Uzmanı Çalıştırmayan 400 Bin Işyerine Ceza Yağacak - Sadettin Orhan

Konu, 'Köşe Yazıları' kısmında Hasan Yaya tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hasan Yaya

  Hasan Yaya TÜİSAG Üyesi  İş Güvenliği uzmanı çalıştırmayan 400 bin işyerine ceza yağacak
  Bugün Gazetesi yazarı Sadettin Orhan yürürlüğe giren İş sağlığı ve iş Güvenliği yasası ile işyerlerinde İş Güvenliği uzmanı çalıştırmayan şirketlerin alacakları ceza ile ilgili yazısını köşesine taşıdı.

  is-guvenligi-uzmani-calistirmayan-400-bin-isyerine-ceza-yagacak_1011132_720_400.jpg

  İŞTE O YAZI


  400 bin işyerine 11 milyar TL ceza

  Başlığı okuduktan sonra gözlerini ovuşturanlar olabilir. Hayır, yanlış okumadınız. Yaklaşık 400 bin işyerine/işverene eski parayla toplam 11 katrilyon ceza yolda. Peki neden? Açıklayalım.

  Bildiğiniz gibi 2012 yılında İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası yürürlüğe girdi. Böylece bütün işyerleri için iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli çalıştırma şartı başladı. Bu yükümlülük 50'den fazla işçi çalıştıran tüm işyerleri için 1 Ocak 2013'te, 50'den az çalışanı olan tehlikeli veçok tehlikeli işyerleri için bu yılın başında uygulamaya girdi. Örneğin kuaförler, marangozlar, kasaplar, konfeksiyon atölyeleri ve sanayi işyerlerinin tamamı tehlikeli ve çok tehlikeli kapsama giriyor.

  İşyeri başına 14 bin lira

  İş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştırması gerektiği halde çalıştırmayan işveren hakkında her bir personel için ayrı para cezası uygulanıyor. Buna göre:

  - İş güvenliği uzmanı çalıştırmadığınız her ay için 5.601 lira,

  - İşyeri hekimi için her ay yine 5.601 lira,

  - Yardımcı (diğer) sağlık personeli çalıştırmadığınız her ay için 2.800 lira

  olmak üzere toplam 14.002 lira ceza ödemeniz gerekiyor. Örneğin bir kasap dükkanınız var ve eğer bu yılın ocak ve şubat aylarında iş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştırmadıysanız, iki ay için 28.004 lira cezanız birikmiş durumda. "Benim işyerimde denetim yapılmadı ki! İş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştırmadığımı nereden bilecekler" diyebilirsiniz. İşte işin püf noktası da burası.

  İSG Katip ele veriyor!

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını takip etmek üzere İSG Katip adı verilen bir sistem kurdu. İş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştıran veya dışarıdan hizmet alan bütün işverenler, bu sözleşmelerin içeriğini İSG Katip'e yüklemek zorunda. Bu sayede Bakanlık, işyerinize denetime gelmeden iş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştırıp çalıştırmadığınızı tespit edebiliyor. Bu tespit basit bir anlatımla şöyle yapılıyor:

  - Bütün işverenler çalıştırdıkları sigortalıları SGK'ya bildiriyor. Bu bildirimlerle işyerinin hangi tehlike sınıfında sayıldığı da öğrenilmiş oluyor.

  - Bu işyerlerinden tehlikeli ve çok tehlikeli olanlar tespit ediliyor.

  - SGK kayıtları ile İSG Katip kayıtları karşılıklı kontrol ediliyor.

  - 50'den fazla çalışanı olup da 1 Ocak 2013 itibariyle veya çalışan sayısına bakılmaksızın tehlikeli veya çok tehlikeli statüde olduğu halde 1 Ocak 2014 itibariyle İSG Katip sistemine bildirim yapmamış olanlar tespit ediliyor.

  Böylece işyerinizde hiçbir fiili denetim yapılmadığı halde, otomatik olarak cezalı duruma düşüyorsunuz. Şu ana kadar yükümlülük kapsamına girdiği halde iş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştırmayan işyeri sayısının Türkiye genelinde 400 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu sayının büyük kısmını esnaf işyeri diyebileceğimiz 10 kişiden az çalışanı olan işyerleri oluşturuyor. Otomatik olarak işleyen cezaların yerel seçimler sonrasında gündeme gelmesi bekleniyor.

  İş ve Sosyal Güvenlik Atölyesi açıldı
  Sosyal güvenlik, bireysel ve toplu iş mevzuatı, istihdam teşvikleri, genel sağlık sigortası ile iş sağlığı ve güvenliği konularında profesyonel denetim, danışmanlık ve eğitim hizmetleri vermek üzere İş ve Sosyal Güvenlik Atölyemiz hizmete girdi. Ankara (0312 419 19 76) ve İstanbul (0212 963 13 55) ofislerimizden tüm Türkiye'ye hizmet vereceğiz.


  Kaynak: http://ekonomi.bugun.com.tr/ceza-yagacak-haberi/1011132

  Arkadaşlar yukarıdaki habere dikkat! Umarım asparagas değildir.


   
  Last edited by a moderator: 12 Mart 2014
 2. Ömer avcı

  Ömer avcı TÜİSAG Üyesi  Yalan haber OSGB iş kapmak için bu haberı yaptırmak...
  Yalan haber OSGB iş kapmak için bu haberı yaptırmak...

   
 3. İlkay BALBAŞI

  İlkay BALBAŞI TÜİSAG Üyesi

  Bu tip haberlerde sıklıkla vurgulanan bir konu da Diğer Sağlık Personeli hizmetleri. Ancak ben kendi işletmemizden de biliyorum bu konuda ciddi bir açık var. Bu süreç için Türkiye'nin en büyük OSGB 'lerinden biriyle anlaşmamıza rağmen 1,5 aydır hala hekim ve diğer sağlık personeli atamalarını yapamadılar. İşin sonu nereye varacak bilemiyorum. Umarım günün birinde "Sizin niye diğer sağlık personeli sözleşmeniz yok!" deyip ceza yazmazlar. Aslında bizim değil, bakanlığın bu anlamda yeterli personeli yok.

     

   
 4. İlkay BALBAŞI

  İlkay BALBAŞI TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, önemli olan haberin doğruluğu değil kanunda ne yazdığıdır. Sonuçta devlet, bu cezayı uygulama yetkisine sahip. Bir gün kapımızı çalıp uygunsuzluklarla ilgili ceza yazmak istediklerinde dayanakları haber değil kanunlar olacak. Bu yüzden hepimiz çok dikkatli olmalıyız.

   
  Hasan TUFAN bu yazıya teşekkür etti.
 5. Ş.ERIŞIK

  Ş.ERIŞIK TÜİSAG Üyesi

  OSGB lerin büyük bir kısmı hekim olmadan çalışma yapıyorlar.Bakanlık müfettişleri incelemelerini daha dikkatli yapmaları ve dürüst çalışmayanları kapatmaları gerekiyor.

     

   
 6. sencer erşen

  sencer erşen TÜİSAG Üyesi

  hiç ceza yazıldığına şahit olan gözüyle gören varmı?

   
 7. Bilal Emiroğlu

  Bilal Emiroğlu TÜİSAG Üyesi

  Ne yazık ki palavra.
   
 8. Gülsüm Akbulut

  Gülsüm Akbulut TÜİSAG Üyesi

  Faruk Çelik kendisi söyledi 2014 geçiş yılı olacak ceza yok diye, yapmayın arkadaşlar.2015 e kadar beklemeye devam...   
 9. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  ben gördüm. ama büyük şirketlere.. küçüklere yok.. zaten 2015 e kadar ceza yazılmayacak kimsenin şüphesi olmasın..

     

   
 10. Ş.ERIŞIK

  Ş.ERIŞIK TÜİSAG Üyesi

  İstanbul bölgesinde bakanlık müfettişleri OSGB lere tuzla bölgesinde incelemelere başladılar.öncelikle iş kazası olan yerlere gidiyorlar.   
 11. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  bildiğim büyük bir firmada parmak parçalanmalı iş kazası oldu.. hiç bişi de olmadı.. hayat devam edio..   
 12. mehmet ünal

  mehmet ünal TÜİSAG Üyesi

  Ben sözleşmeli çalıştığım gıda sektöründen 50 üzeri işçi çalıştıran 2 firmamda teftiş geçirdim. İkisindede bazı eksiklerim vardı,müfettişler eksiklerin giderilmesi için 1 hafta süre verdiler. Biz eksiklerimizi tamamladığımız için 1 hafta sonraki teftişte ceza yemedik,eğer eksikleri tamamlamasaydık ceza verilecekti.

   
 13. mehmet ünal

  mehmet ünal TÜİSAG Üyesi

  Mahkeme sürecini takip et bu işler mahkeme sonuçlanınca belli olur
   
 14. mehmet ünal

  mehmet ünal TÜİSAG Üyesi

  Yarın bir iş kazası olursa mahkeme salonunda bakanın seçim konuşmasını nasıl delil olarak göstereceksiniz. Bunlar sadece siyaseten söylenen sözler

   
 15. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  mahkeme açıldığına şüpheliyim.. savcı gelmesi lazımdı gelen giden olmadı.. takip ediyoruz ama parmağı parçalanan çalışan sesini çıkarmıyorki napabilirsin?   
 16. Ahmet Özcan

  Ahmet Özcan TÜİSAG Üyesi

  evet gördüm
  Çalıştığım şirkette yaz aylarından itibaren cezalar gelmeye başladı...

   
 17. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Seçimlerden sonra İSG Katip üzerinden tespitlerin yapılarak uyarı yazılarının işverenlere yollanmasını ve verilen süreler içinde sözleşmelerini yapmadıkları taktirde cezaların kesileceğini bildirmelerini bekliyoruz...

  Yoksa iş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılan çalışmalar bir hüsran ile sonuçlanacak, işverenler gereğini yapmayacak, uzmanlarda bu işi yapmaktan soğuyacaktır...

   
 18. SemihaY.

  SemihaY. TÜİSAG Üyesi

  Benim eski iş yerimde denetleme geçirdi baya eksik vardı ceza yedi.

   
 19. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Kasım Özer de müfettişler ilk gittiklerinde tespit edilen eksikler verilen süre içinde yapılmaz ise geriye dönük değil sadece ilk tespitten itibaren geçen süre için ceza kesileceğini söylüyor.

  Ancak işyerlerinde bulunan eksikler değil, ilk olarak işyerlerinde uzman, hekim ve diğer personelin olup olmadığının tespiti şart. Profesyonellerin olup olmadığı takip edilirse saten müfettiş açığı nedeniyle kontrol olmadığından işverenlerin gevşek davranması önlenecektir.

  Profesyonellerin işyerlerinde olup olmadığını tespit etmekte hiç zor değil. İSG Katip üzerinden işyerleri kontrol edilerek sözleşme yapmayanlar tespit edildiğinde işverenlere yazı yazılması ve bu nedenle olan ceza süresinin başlatılması hiç de olanaksız değil.

  İşyerinde tespit edilmesi gereken olumsuzlukların bulunması için müfettişe gerek var ama profesyonellerin işyerinde olup olmadığının tespiti için müfettişlerin işyerlerine gitmesine gerek yok...

   
  SemihaY. bu yazıya teşekkür etti.
 20. ersinacikgoz

  ersinacikgoz TÜİSAG Üyesi

  bana da yalan mış gibi geliyor

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica