Soru : İş Güvenliği Uzmani Çalışma Sureleri

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Yanlı
yeni uzman olarak başvurularda bulunuyorum ama net ücret beklentisi hep cevap verirken zorlandığım bölüm oluyor. bir standart var mıdır resmi olmadan ağız birliği yapılmış gibi.. OSGB lerden ne istemeliyim veya neyi kabul etmemeliyim ücret olarak.. mühendis olarak başvurularım 2000 civarı oluyor İSG için ne olmalı ?
yanlış başlıktasınız

ç.ali

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
yeni sürelere göre yapılan sözleşmeleri denetleyen olacakmı yoksa isg gibi başıboş bir yasa olarakmı kalacak ?

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar;
Yeni sürelere göre değişikliklerinizi yaptınız mı ? Ben çevremde kime sorsam bir süre daha bekleyeceklerini dile getirdiler de. Ben işyerime 1 hafta mühlet verdim, hep diyordum da zamanı gelsin bakarız modundaydılar, şimdi de yeni uzman bakacaklarını söylüyorlar henüz bir atak yok ortada. O yüzden sizlerinkini merak ettim açıkçası. Ben ayın 15'i itibari ile süremde düzenleme yapmayı planlıyorum.

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ben yarın osgb ile konuşucam. iş yerine teklifle gidicez.. ama bi sorun var tabi.. 22 saate 1000 tl alırken, şimdi 74 saate kaç tl diyeceğiz? normalde 2800-3400 arası olmalı.. ama kabul edecek mi müşteri? işte orası şüpheli.. e daha düşüğe kabul eden bir igu çıkarsa, 74 saate 2800 aşağısı olursa, ay bitiyor zaten.. o zaman çok tehlikeli sınıfta o zaman aylık maaş 5000 tl lere kadar düşmüş olacak. e osgb nin kar ı da var? nasıl olacak? rakam daha da düşecek. olmaz öyle.. ben kabul etmem.. ama başka osgb yada igu kabul edebilir mi? orasını bilemeyeceğim. bakalım, yarın konuşucaz..

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bizde yeni sürelere göre anlaşma yapıldı.

Nazım42

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sevgili arkadaşlar bende yaklaşık 2 yıldır B sınıfı uzman olarak çalışıyorum ve aynı zamanda bir osgbninde ortağıyım.Söz konusu süre değişiklikleri tabiki uzman olarak çalışsn bizlerin iş yükünü azaltacaktır ancak birde diğer taraftan bakmak lazım..Şu an ki çalışma sürelerine göre kestiğimiz faturaları dahi tahsil edemezken ve işveren tarafından bu iş hala boşa ödenen bi para olarak görülüyoken yani henüz bu kültüre sahip değilken işverene kesilecek faturada yapılacak artırım bu sektörü maalesef iyiye götürmez.Kaldı ki bu kadar yükseltme vb gibi sınavlara rağmen hala uzman sayısı yeterli değildir ve pat diye yürürlüğe giren bu yasa kaostan başka bişeye neden olmaz.Önce işverende bu kültür oluşturmalı ve bu iş ödenen parayı boşa bi para görmemesi sağlanmalı bu süreçte a,b,c uzman sayısı artırılmalı yada sınıf kaldırılmalı ancak bundan sonra bu yönetmelik değişikliği yürürlüğe sokulmalıdır aksi kaostan başka bişeye neden olmayacaktır..
Saygılarımla
Bazı arkadaşlar güvenlik kültürünün yerleşmesinden bahsetmiş, bu ülkede işverenin bir işçisi ölse iki gün sonra unutur. Bu kültür bizim ülkemizde devletin işverenlere denetimi ve dayatmasıyla gerçekleşebilir. Yoksa biliyoruz birçok işveren işçinin hakkı olan çoğu şeyi vermiyor bile, sigorta priminden vergiden şurdan burdan kaçsam diye uğraşmıyorlar mı? Devlet Asgari ücreti 1300 TL. yaptı. Böyle olmasa 800 liraya adam çalıştırmaya kalkarlar. Sonuç: Devlet denetleyecek.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Nazım42

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Daha fazla uzman ve hekimin çalışabilme fırsatı bulması, işçilerin ve işverenin daha çok ve kaliteli hizmet alabilmesi ve bu sayede iş kazalarının azalması için sürelerin artırılmasına ihtiyaç vardı ve Allah'a şükürler olsun ki bu gerçekleşti. Sürelerin düşmesi ise insanların, ister istemez iş sağlığı ve güvenliğine verdiği önemin azalmasına sebep olabilir diye endişeleniyorum.
Kazanan OSGB ve İşveren
Kaybeden İşçi ve İSG Uzmanı

ç.ali

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
herkes sözleşmeyi yenilediği zaman zaten ihtiyaç doğacak fazlasıya.ucuz iş yapan ucuz yaptığıyla kalacaktır.
bunu kabul etmeyen işveren ya gelecek cezaya razı olacak ( denetim olursa eğer ! ), yada uzmanla makul seviyede bir fiyata anlaşmaya oturacak

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Yeni süre ve ücretleri duyan işveren hemen yeni uzman ya da OSGB araştırmaya başlıyor ve mutlaka ücrette düşük bir yer buluyor.

Orhan-KARA

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
süreler ertelenecek diye nerdeyse OSGB'lerin çoğunluğunda bekleyiş hakim.. Benim şahsi fikrim olarak hem yılbaşı öncesi bakanlık sayfasından duyuru hem isg katip'te sürelerin güncellenmesi ve üstelik bu yönetmeliğin 8-9 ay önce çıkmış olması, bu saatten sonra tekrar bir revizenin bakanlık tarafından yapılmayacağı kanaatindeyim. Mevcut yeni sürelere göre zaman kaybetmeden aksiyon alınarak çalışan istihdamı ve buna göre müşteri hizmet tekliflerinin revize edilmesi önemli, tabi bunlar tüm OSGB'lerce aynı şekilde yapılırsa etkili olacaktır, diğer türlü dediğiniz gibi ucuz yollu alternatifleri işverenler sürekli sorgulayacaklardır..

Hkn_Erdoğan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Avukat
500 kişi X 20 dk = 10.000 dk yapıyor tehlikeli sınıfta, nasıl oluyor da 11.700+1.350 dk olarak atanabiliyoruz. herhangi bir cezası olur mu sizce? yani bu durumda ben 512 çalışana bakıyorum görünüyor dk olarak isg katipte

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
195 saatten sonrasına yani kalan 22,5 saat için işyeri tanımlayamamanın mantığı ne ola ki?
Fazla mesainin tam süreli çalışılan yer için öngörüldüğü olabilirmi?

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
500 kişi X 20 dk = 10.000 dk yapıyor tehlikeli sınıfta, nasıl oluyor da 11.700+1.350 dk olarak atanabiliyoruz. herhangi bir cezası olur mu sizce? yani bu durumda ben 512 çalışana bakıyorum görünüyor dk olarak isg katipte
fazla yazmanın sakıncası yok. az yazmanın var.. 500 kişilik bir iş yerinde isg katip te 512 kişilik doldurmaktan birşey olmaz yani.. bazı iş yerleri tehlikeli sınıfta 300 kişi ama tam zamanlı çalıştırıyor.. 500 kişilik zaman dolduruyor yani isg katip te..

UmitS

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Manisa'da ÇSGB denetimleri 4 Ocak 2016 gününden itibaren başladı. Müfettişler 2 ay boyunca Manisa'da olacaklarını söylediler. Denetimlerde üzerinde durulan konular ise özellikle Mesleki eğitimler, İSG eğitimleri ve uzman ile hekim çalışma süreleri...
Bu seneki denetimler dokümantasyon konusunda öncekilerden çok daha detaylı.

Çalışan tüm personelin eğitimleri tek tek inceleniyor. Eğitim eksikleri kişi sayısı ile tutanakta mutlaka yer alıyor. İş güvenliği uzmanı ve hekim çalışma süreleri yeni sürelere göre değilse tutanakta mutlaka yer alıyor. Ayrıca Risk değerlendirmeleri madde madde inceleniyor. Onaylı deftere yazılanlar okunuyor. Kurul tutanakları inceleniyor. Çalışan temsilcisi ile yarım saat kadar birebir görüşülüyor. Kişisel maruziyet ölçümleri, iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri tek tek inceleniyor. ex-proof ekipmanların sertifikaları inceleniyor. Malzeme güvenlik bilgi formları inceleniyor, kişisel maruziyet ölçümleri ile kıyaslanıyor. ölçüm sonuçlarının risk değerlendirmesine alınıp alınmadığı inceleniyor. Risk değerlendirmesinin ekip ile yapılıp yapılmadığı inceleniyor, işyeri hekiminin risk değerlendirmesine katkısı sorgulanıyor.

Sahada yapılan denetimde önceki yıllara göre fark görmedim. Benzer konular inceleniyor; Makina koruyucuları, çift el kumandalı makinaların güvenliği, kaçak akım rölesi, uygun kkd kullanımı, yalıtkan paspaslar, makina gövde topraklamaları, acil çıkış işaretleri ve kaçış yolu aydınlatmaları, kaynak yapılan alanlarda ve tozlu alanlarda havalandırma sistemlerinin bulunup bulunmadığı, varsa periyodik kontrolleri gibi konular üzerinde duruluyor.

Sürelerin iptal edilmesi, ertelenmesi gibi söylentiler duyduğumuzu söyledim, aslı olup olmadığını sordum. Böyle bir durumun söz konusu olmadığını, tamamen dedikodudan ibaret olduğunu söylüyorlar.
Bakanlık duyurusunda isg-katip'e müdahale etmeyeceğini bildirmişti, ancak denetlemelerle sürelerin güncellenmesini sağlayacak gibi görünüyor...

omer_bacak

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
11.01.2016 Merhabalar Arkadaşlar. Bugün itibariyle sürelerin düşürülmeyeceğine artık kanaat getirdim. Malum hepimiz şüphe ve endişe içerisindeydik. İş ilanlarında da artışlar görüyoruz. Bir OSGB de iş görüşmesine gittim ve bana çok tecrübeli olduğum için çalışamayacaklarını ve daha niteliksiz bir A sınıfı istediklerini söylediler. Tabii bunun nedeni ücreti düşük vermek için. 5000 TL ye çalışacak tanıdığınız bir A sınıfı var mı dediler. Ben de düşündüm arkadaşlarımın arasında 7000 altında çalışan yok. Bulmalarının imkansıza yakın bir ihtimal olduğunu söyleyip ayrıldım. Bu görüşme bana gösterdi ki sürelerin artması deneyimsiz arkadaşlara farklı fırsatlar sunacak ve sevinerek eve gittim. Herkese saygılar.

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
10 bin istedim. inşaat işi.. bütçemizi aşıyor dediler.. ama 10 bin bürüt mü net mi sormadılar. bürüt olursa 7 bin net oluyor zaten. altına kimse beni çalıştıramaz.. ::ok::
lütfen kimse çalışmasın. en fazla 1 -2 ay sonra ortaya çıkacak ak ile kara.. ::ok::

Nazım42

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ali Bey haklı. Hakkınızı alamadığınız para vermeyen yerde çalışmayın bu işin şakası yok.

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
11.01.2016 Merhabalar Arkadaşlar. Bugün itibariyle sürelerin düşürülmeyeceğine artık kanaat getirdim. Malum hepimiz şüphe ve endişe içerisindeydik. İş ilanlarında da artışlar görüyoruz. Bir OSGB de iş görüşmesine gittim ve bana çok tecrübeli olduğum için çalışamayacaklarını ve daha niteliksiz bir A sınıfı istediklerini söylediler. Tabii bunun nedeni ücreti düşük vermek için. 5000 TL ye çalışacak tanıdığınız bir A sınıfı var mı dediler. Ben de düşündüm arkadaşlarımın arasında 7000 altında çalışan yok. Bulmalarının imkansıza yakın bir ihtimal olduğunu söyleyip ayrıldım. Bu görüşme bana gösterdi ki sürelerin artması deneyimsiz arkadaşlara farklı fırsatlar sunacak ve sevinerek eve gittim. Herkese saygılar.

B sınıfı 2 yıldaha A yerine bakabilecekken OSGB lerin A ısrarı nediye acaba ?

AltınOran

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Mrb. Ben aralık ayındaki sınavda C uzman oldum.iki gün önce bir osgb firmasına başvuru yapmıştım.Firma şantiyede tam zamanlı C sınıfı uzman arıyor. Yaptığım görüşmede şu an çalışıyor musunz dedi hayır dedim. Şantiye de çalışmayı düşünür müsünüz dedi kriterlere ve koşullara göre değişir dedim.Size geri dönüş yapacağız denildi. Kayıt altına bilgilerinizi aldık denildi.

Sizce nasıl bir yol izlemem gerekiyor ? Henüz yeni uzman oldum. Benim için koşullar zor olur mu ? Ücret olarak ne demeliyim ? Yardımcı olursanız sevinirim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.