Soru : İş Güvenliği Uzmani Çalışma Sureleri

Erhan KIZILTEPE

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar bu konuda cok şey gördum şimdi

- Az tehlikeli ; isci basi 6 dakika
- Tehlikeli ; isci basi 8 dakika
- Çok tehlikeli ; işci basi 12 dakika

Mi yoksa :

1) Az tehlikeli sınıftaki (C, B ve A Grubu Uzman) 50 işçi çalışan bir işyerinde:

- Ayda en az 12 saat

- İşçi başına ayda en az 5 dakika,

Gibimi hesaplaniyor

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bu konuda cok şey gördum şimdi

- Az tehlikeli ; isci basi 6 dakika
- Tehlikeli ; isci basi 8 dakika
- Çok tehlikeli ; işci basi 12 dakika

Mi yoksa :

1) Az tehlikeli sınıftaki (C, B ve A Grubu Uzman) 50 işçi çalışan bir işyerinde:

- Ayda en az 12 saat

- İşçi başına ayda en az 5 dakika,

Gibimi hesaplaniyor

İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik

İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri

MADDE 12 – (1) (Değişik:RG-30/4/2015-29342) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:

a) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 10 dakika.

b) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 20 dakika.

c) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 40 dakika.

(2) Az tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 1000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 1000çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 1000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

(3) Tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 500 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 500 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 500 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

(4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 250 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 250 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 250 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

bhcetinkaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yönetmelik ertelenecek gibi bir söylem dolaşmaya başladı. Acaba gerçeklik payı var mı?

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ya yürürlüğe giriş ötelenecek ya da süreler düşürülecek.

AltınOran

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Yönetmelik değişebilir mi yani?

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Süreler biraz ayarsız ya çok az ya fazla ortasını tutturamıyorlar.Ama çok tehlikeli yerlerde özel yaptırımların uygulanması şart

ibrahim zeybek

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yönetmelikte öngörülen süreler bence makul. Örneğin bir inşaat şantiyesine ayda bir sefer 1 saat uğrayarak ne kadar faydalı olabiliriz? Bu mantığa karşı olduğum için osgb den istifa edip bireysele döndüm, 1 yıldır zaten isgkatip'te çıkan sürenin 4-5 katı hizmet veriyorum. Hem firmalar hem de ben gayet memnunuz.
Yeni süreler makul ama yeterli sayıda uzman yok, ben de bu sebeple ertelenebilir diye düşünüyorum..

pervinsener

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bence Yönetmeliklerin ertelenecegi söylentisi OSGB lerden çıkıyor. Çünkü ocak ayında isguvenligi ihtiyacı artacak.Fiyatlarimizda artacak ve İşyerlerinden alınacak fiyatlarda artacak bunu yapamayacaklari için OSGB lerin sansasyonlari diye düşünüyorum...sizce?

ibrahim zeybek

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bence Yönetmeliklerin ertelenecegi söylentisi OSGB lerden çıkıyor. Çünkü ocak ayında isguvenligi ihtiyacı artacak.Fiyatlarimizda artacak ve İşyerlerinden alınacak fiyatlarda artacak bunu yapamayacaklari için OSGB lerin sansasyonlari diye düşünüyorum...sizce?

OSGB lerin olumsuz etkileneceği kanısındayım.
Mevcut sürelerle, 1 uzman çalıştırıp 180 saat çok tehlikeli sınıfta müşterisi olan bir osgb, 01.01.2016 itibariyle mevcut müşterilerine hizmet verebilmek için uzman sayısını 3'e katlamak zorunda. Bu durum karşısında çok fazla senaryo yazılır, bekleyip göreceğiz :)

1- Maaliyetim arttı diyerek firmadan 3 katı para alabilecek mi?
2- 3 liraya mal ettiği uzman masrafı 3 katına çıkacak, bunu karşılayabilecek mi?
3- Uzmanın maaşını düşürmek isteyecek, Uzman bunu kabul edecek mi?
4- OSGB yeni sürelerle, bu şartlarda 1 uzman yerine 3 uzman istihdam edebilecek mi?

Şahsen; kıt kanaat geçinen OSGB' lerin zarar edeceğini, kurumsal OSGB' lerin ise daha fazla kazanmaya başlayacağını düşünüyorum

saygılar

pervinsener

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Aynen bende sizin gibi düşündüğümden bu yönetmelik kaldırılacak haberleri OSGB lerin çıkarttığı düşünüyorum. Bekleyip göreceğiz. İş güvenlik uzmanlarının da fiyat konusunda tutarlılık göstermesi fiyatlarının dusurmemeleri konusunda hep bir olmalıyız.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
OSGB lerin olumsuz etkileneceği kanısındayım.
Mevcut sürelerle, 1 uzman çalıştırıp 180 saat çok tehlikeli sınıfta müşterisi olan bir osgb, 01.01.2016 itibariyle mevcut müşterilerine hizmet verebilmek için uzman sayısını 3'e katlamak zorunda. Bu durum karşısında çok fazla senaryo yazılır, bekleyip göreceğiz :)

1- Maaliyetim arttı diyerek firmadan 3 katı para alabilecek mi?
2- 3 liraya mal ettiği uzman masrafı 3 katına çıkacak, bunu karşılayabilecek mi?
3- Uzmanın maaşını düşürmek isteyecek, Uzman bunu kabul edecek mi?
4- OSGB yeni sürelerle, bu şartlarda 1 uzman yerine 3 uzman istihdam edebilecek mi?

Şahsen; kıt kanaat geçinen OSGB' lerin zarar edeceğini, kurumsal OSGB' lerin ise daha fazla kazanmaya başlayacağını düşünüyorum

saygılar
kurumsalda zarar eder bence aynı şartlar kurumsal içinde geçerli

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
erteleme haberlerinin osgb'lerden çıkması oldukça normal. zira , osgb sahipleri bakanlık yetkilileri ile temas halinde olabilir. bireysel çalışanların bunu yapması pek mümkün değil. zaten büyük osgb sahiplerinin büyük bir kısmı eski müfettişlerden oluşuyor. haliyle bir takım duyum almaları bizlere göre daha anlaşılabilir bir durum. ayrıca değişiklik olmazsa osgb'ler kadar çok olmasa da bireysel çalışan uzmanlar da olumsuz etkilenecek.

Batuhan61

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Benim anlamadığım yeni çalışma sürelerinde sadece OSGB ler etkileniyor ama bireysel çalışanlar etkilenmiyor ?Saatler iki gruba da uygulanıyor arkadaşlar.Hiç bir iş veren yeni çalışma sürelerine göre bireysel uzman bulundurmaz.Çünkü Bu maliyetlerin altından kalkamaz.(1 uzman yerine 3 uzman maaşı,sigortası,hekimi,diğer sağlık personeli )Yeni saatlerin OSGB ler için daha avantaj olduğunu bile söyleyebiliriz.OSGB ler için tek handikap işi bilen uzman bulamayacak olmaları.Bu sorunda uzman sayısı artıkça giderilecektir.Ki uzman sayısı hızla artmaktadır.Alttan gelen çok adaylarda bulunmakta.Bu açıdan OSGB lere bu kadar düşman olmayın arkadaşlar.Hepimiz aynı gemideyiz.OSGB lerin maaş politikasına gelince olay uzmanın kalitesinde bitiyor.A uzman olup 3000 lira maaş isteyen insanlar tanıyorum.Bunu bilip 7.000 liraya B sınıfı uzman çalıştıran OSGB lerde var.

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
iş güvenliği uzmanı hızla artmıyor. son sınavın soruları çok zordu..

seytug

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Kimsenin pek umrunda değil sanki süre artıyor ama piyasada hareketlenme yok bana mı öyle geliyor acaba

Serhat ÖZCAN iS

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sevgili arkadaşlar bende yaklaşık 2 yıldır B sınıfı uzman olarak çalışıyorum ve aynı zamanda bir osgbninde ortağıyım.Söz konusu süre değişiklikleri tabiki uzman olarak çalışsn bizlerin iş yükünü azaltacaktır ancak birde diğer taraftan bakmak lazım..Şu an ki çalışma sürelerine göre kestiğimiz faturaları dahi tahsil edemezken ve işveren tarafından bu iş hala boşa ödenen bi para olarak görülüyoken yani henüz bu kültüre sahip değilken işverene kesilecek faturada yapılacak artırım bu sektörü maalesef iyiye götürmez.Kaldı ki bu kadar yükseltme vb gibi sınavlara rağmen hala uzman sayısı yeterli değildir ve pat diye yürürlüğe giren bu yasa kaostan başka bişeye neden olmaz.Önce işverende bu kültür oluşturmalı ve bu iş ödenen parayı boşa bi para görmemesi sağlanmalı bu süreçte a,b,c uzman sayısı artırılmalı yada sınıf kaldırılmalı ancak bundan sonra bu yönetmelik değişikliği yürürlüğe sokulmalıdır aksi kaostan başka bişeye neden olmayacaktır..
Saygılarımla

• Like
Tepkiler: que

seytug

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Osgbler yapar o kaosu

Serhat ÖZCAN iS

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Osgbler bu sektörün büyük bölümünün ekmek yediği yerlerdir arkadaşım artık osgbleri kötü yerlermiş gibi göstermekten vazgeçin bence...Kanun dışı,sürekli sahtekarlık yapma peşinde olan yerler değildir osgbler..kanunlar kapsamında açılmış ve devletin sahip çıkmadığı biz uzmanlara ekmek kapısı olan yerlerdir yapmayın arkadaşım..adam yazmış uzman 1500 lira maaş alıyomuşta bi öğrenmiş osgb onun üstünden 28000 lira kazanıyomuş ..Hangi c sınıfı uzman saatini 150 liraya satabilir arkadaş biri çıksında söylesin..Değişiklik yürürlüğe girsin ama Türkiyede iş güvenliği kültürü oluştuktan sonra ve o an bu an değil..Bu yönetmelik değişikliği birçok osgbnin kapanmasına ve bi dünya uzmanın işsiz kalmasına neden olacaktır herkeste bunu yaşayıp görecek..

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Osgbler bu sektörün büyük bölümünün ekmek yediği yerlerdir arkadaşım artık osgbleri kötü yerlermiş gibi göstermekten vazgeçin bence...Kanun dışı,sürekli sahtekarlık yapma peşinde olan yerler değildir osgbler..kanunlar kapsamında açılmış ve devletin sahip çıkmadığı biz uzmanlara ekmek kapısı olan yerlerdir yapmayın arkadaşım..adam yazmış uzman 1500 lira maaş alıyomuşta bi öğrenmiş osgb onun üstünden 28000 lira kazanıyomuş ..Hangi c sınıfı uzman saatini 150 liraya satabilir arkadaş biri çıksında söylesin..Değişiklik yürürlüğe girsin ama Türkiyede iş güvenliği kültürü oluştuktan sonra ve o an bu an değil..Bu yönetmelik değişikliği birçok osgbnin kapanmasına ve bi dünya uzmanın işsiz kalmasına neden olacaktır herkeste bunu yaşayıp görecek..

OSGB ler çok da masum değil ama bu sözler doğru, sezarın hakkı sezara

olivin48

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sevgili arkadaşlar bende yaklaşık 2 yıldır B sınıfı uzman olarak çalışıyorum ve aynı zamanda bir osgbninde ortağıyım.Söz konusu süre değişiklikleri tabiki uzman olarak çalışsn bizlerin iş yükünü azaltacaktır ancak birde diğer taraftan bakmak lazım..Şu an ki çalışma sürelerine göre kestiğimiz faturaları dahi tahsil edemezken ve işveren tarafından bu iş hala boşa ödenen bi para olarak görülüyoken yani henüz bu kültüre sahip değilken işverene kesilecek faturada yapılacak artırım bu sektörü maalesef iyiye götürmez.Kaldı ki bu kadar yükseltme vb gibi sınavlara rağmen hala uzman sayısı yeterli değildir ve pat diye yürürlüğe giren bu yasa kaostan başka bişeye neden olmaz.Önce işverende bu kültür oluşturmalı ve bu iş ödenen parayı boşa bi para görmemesi sağlanmalı bu süreçte a,b,c uzman sayısı artırılmalı yada sınıf kaldırılmalı ancak bundan sonra bu yönetmelik değişikliği yürürlüğe sokulmalıdır aksi kaostan başka bişeye neden olmayacaktır..
Saygılarımla
Bence iş güvenliği kültürünün oluşması için işveren ve işçi ile uzman ve hekimin etkileşim ve diyaloğunun artması gerekir; çünkü işveren ile işçinin aklına yatmayan konularda uzman ve hekimin onları ikna etmesine ihtiyaç vardır.Bu ise ancak uzman ve hekimin çalışma sürelerinin artırılması ile mümkün olabilir.Halbuki şu an yürürlükte olan çalışma süreleri sebebiyle iş bulamayan iş güvenliği uzmanları olduğu gibi, çalışan uzmanlarında aşırı iş yükü sebebiyle işçiye yeterli özen ve dikkati gösteremediklerini düşünüyorum. Eğer iş güvenliği kültürünün oturması isteniyorsa çalışma sürelerinin artırılması kanımca isabetli bir karardır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.