Soru : Iş Güvenliği Uzmanı Ayda En Fazla Kaç Saat Çalışabilir?

onuryas

Üye
TÜİSAG Üyesi
peki arkadaşlar benim sorum peki bi iş güvenliği uzmanı günde maksimum kaç saat çalışabilir. örneğinn ben sadece cumartesi günleri yapmak istiyorum. cumartesi günü kaç saat iş güvenliği uzmanlığı yapabilirim.

kısmi zamanlı çalışacağın için sözleşme yapacağın işyerine isg katip sistemi üzerinden saat bazlı sözleşme gireceksin. Dolayısı ile cumartesi veya pazar hiç fark etmez sen kaç saat hizmet vermek istiyorsan verebilirsin. Ama ideal olanı (yasal günlük çalışma süresi) günlük 11 saati geçmemek.

semih.oz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba arkadaşlar,
benimde bir sorum olacaktı düşüncelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. bir firmada çevre mühendisi olarak çalışıyorum. isg belgemi kullanmıyorum. babamın nakliye firması var küçük bir iş yeri ve babamla birlikte sadece 3 kişi var. ben isg katip üzarinden fazladan çalışma saatim olan 37 saatten faydalanarak atamamı yaptım. ve ayda 1 saat olarak sistem onay verdi.isg katip sistemini açtığımda 180 ve 37 sa olarak iki ayrı şekilde gösteriyor. ben hem belgemi işletmek hemde tecrübe kazanmak adına bu geiye kalan 36 saati az tehlikeli küçük iş yerleriyle bireysel anlaşma yaparak doldurmak istiyorum. bunun bir sakıncası olur mu? isg uzmanı olarak ayda bir sa olarak onaylandığım babamın firmasındada 1 günlük sigortamı yatırıyor babam. ilk sorum bu şekilde 37 saati tamamlamamda bir sıkıntı olurmu? ikinci sorum ise eğer bu işte başarılı olursam tam zamanlı çalıştığım işyerinden ayrılıp bireysel olarak firmalara hizmet verebilir miyim osgb ye bağlı olmadan. küçük bir büro açarak gerekirse bireysel çalışabilir miyim? şimdiden teşekkür ederim.

Funda Hanım'ın bir sorusu cevap bulmuş diğeri cevapsız kalmış sanırım. cevapsız kalan soru benim durumumu da anlatıyor. bir işletmede tam zamanlı süresiz iş sözleşmem var. 37 saatlik fazla mesai süremi aynı bölge içinde kalan başka işletmelerde kullanabiliyor muyum?

benim anladığım/bildiğim kadarıyla, tam zamanlı süresiz iş sözleşmesi olması durumunda isg uzmanlığını sadece sözleşmemizin olduğu firma ile yapabiliyoruz.

Bu konuda kesin- herhangi bir yönetmelik yada yazışmalara atıf gösterilmiş- bilgisi olan var mı?

Mustafa ULUSOY

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar,
bir şekilde ÇSGB'nın gerek tüm çalışanlara ve de aynısında İSG uzmanlarına tanıdığı aylık, fazla mesai dahil 217 saat/ay olmak üzere bir hak vardır.
  • Tam zamanlı çalışmak demek (çok ta bu hesabı anlamasam da) aylık 180 saat çalışmak üzere çalışacağı işletme ile sözleşme yapmış ve de ayrıca fazla mesai yapabileceğini, buna itiraz etmeyeceği iş akdinde belirtilmiş olan çalışma şeklidir.
  • Eğer sözleşmede, başka bir iş yerinde çalışılamayacağına dair bir ibare var ise tam veya kısmi zamanlı hiçbir iş yerinde çalışılamaz.
  • Eğer sözleşmede bu ibare yok ve/veya var ise de sonradan gelişen bir durum var ise, işverenin muvafakati ile bu madde sözleşmeye eklenebilir. Çalışan başka iş yerlerinde, işverene bilgi vermek şartı ile çalışabilir, diye.... Tabii bu arada başka iş yerlerinde vereceği hizmet süresi asıl çalıştığı iş yerindeki prim gün ev/veya saat süresinden düşülerek. Yani 180 saat asıl iş yerinde sözleşmeli çalışan idi. Başka bir işletmeye 3 saat uzmanlık hizmeti verdi, o zaman 180-3 saat, 177 saat sigorta primi ödenir asıl işletme tarafından, sözleşmesi de "Kısmi süreli iş sözleşmesi" şekline dönerek.
  • Ayrıca; C sınıfı uzmanın 3 yıl süreyle sözleşme ile görevli olduğunu göstermesi durumuna bakarak, bu durumdan dolayı da B sınıfı uzman seviyesine ulaşabilme imkanında ise; önemli olan 3 yıl boyunca görevlendirilmiş olmasıdır uzmanın. İsterse aylık yarım saat görevlendirilmiş olsun, 3 yıl boyunca bu durum devam etmişse sorun yoktur. İsterse o görevlendirme SGK nezdinde 30 gün görünsün, esas olan tehlike sınıfı ve çalışan sayısı hesabıyla İSG-Katip'te görülen süredir. aylık 30 dk hizmet vermeniz gerekirken 30 tam gün görünmeniz de hiçbir şeyi değiştirmez, asıl olan 3 yıl boyunca bu işi yapıp yapmamanızdır.
  • Yukarıda yazdıklarımın tamamı bana aittir ve de kaynağı mevzuattan benim anladığımdır. Lütfen kimse bana atıf veya link sormasın.
Saygı ve sevgilerimle

chemistanbul

Banned
Arkadaşlar,
bir şekilde ÇSGB'nın gerek tüm çalışanlara ve de aynısında İSG uzmanlarına tanıdığı aylık, fazla mesai dahil 217 saat/ay olmak üzere bir hak vardır.
  • Ayrıca; C sınıfı uzmanın 3 yıl süreyle sözleşme ile görevli olduğunu göstermesi durumuna bakarak, bu durumdan dolayı da B sınıfı uzman seviyesine ulaşabilme imkanında ise; önemli olan 3 yıl boyunca görevlendirilmiş olmasıdır uzmanın. İsterse aylık yarım saat görevlendirilmiş olsun, 3 yıl boyunca bu durum devam etmişse sorun yoktur. İsterse o görevlendirme SGK nezdinde 30 gün görünsün, esas olan tehlike sınıfı ve çalışan sayısı hesabıyla İSG-Katip'te görülen süredir. aylık 30 dk hizmet vermeniz gerekirken 30 tam gün görünmeniz de hiçbir şeyi değiştirmez, asıl olan 3 yıl boyunca bu işi yapıp yapmamanızdır.
Saygı ve sevgilerimle

bir ekleme yapmak istiyorum.c den b ye geçiş için 3 yıl çalışma diyoruz.bazı arkadaşlar gidip basit bir şekilde sözlşme,sigorta yapıp katipten bildirip 3 bekleyeceğini ve sonunda b olacağını düşünüyor.ancak 3 yıl çalıştım dediğinizde size "yapılan periyodik toplantı tutanaklarını, risk analizlerini, döf tutanaklarını, eğitim tutanaklarını" soruyorlar.
bu nedenle 3 yıl çalışmak dediğimizde diplomanın işletilmesi gibi bir şey anlaşılmasın arkadaşlarç

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ne olursa olsun yıllık toplam fazla çalışma süresi de 270 saati geçemez. Kalın sağlıcakla.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
180 + 30 veya 37 saat olarak gözüküyor isg katipte . Bunu isg uzmanı göremiyor. Görevlendirmeyi yapan işveren görebiliyor. Yani toplamda 210 veya 217 saat çalışılabiliyor.

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Gereği üzerine ve yanlış anlaşılmalara neden olmaması adına arkadaşların yorumlarına aşağıdaki düzeltmeleri yapıyorum. Bu bilgiler doğrultusunda söz konusu yazıları bir kez daha okumanızı rica ederim. Kalın sağlıcakla.
1) SGK'da saatlik prim ödeme kavramı yoktur. Saatlik çalışmalar tam gün olarak primlendirilir.
2) 3 yılın sonunda çalışmayı doğrulayacak söz konusu belgeler değil İş Güvenliği uzmanının İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı kodunuzun güncelleşmiş şekliyle ileride bir sürprizle karşılaşmaması için SGK hizmet listesinde 2263.02 olmasına dikkat etmesi olmalıdır.

bio.turgut

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ustadlar İsg ile pek alakalı değil ama şuan bi is yerinde tam zamanlı çalışıyorum ve başka bir yerden teklif geldi izin günlerinde 2 gün çalışacağım ve sgk primimi part time olarak yatıracaklar bu şekilde calisabilmem mümkün mü. Her iki is te iş güvenliği ile alakalı değil. Nasıl bi yol izlemem gerek aydinlatirsaniz sevinirim

Cepten yazdığım için android t9 saçma kelimeler türetebilir.Yazım yanlışını cümlenin gidişatına göre yazan kelimeye en yakın şekilde duzelterek okuyunuz.

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ustadlar İsg ile pek alakalı değil ama şuan bi is yerinde tam zamanlı çalışıyorum ve başka bir yerden teklif geldi izin günlerinde 2 gün çalışacağım ve sgk primimi part time olarak yatıracaklar bu şekilde calisabilmem mümkün mü. Her iki is te iş güvenliği ile alakalı değil. Nasıl bi yol izlemem gerek aydinlatirsaniz sevinirim

Cepten yazdığım için android t9 saçma kelimeler türetebilir.Yazım yanlışını cümlenin gidişatına göre yazan kelimeye en yakın şekilde duzelterek okuyunuz.
SGK yönünden çalışmanızda bir sakınca olmayacaktır.

yahweh

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ne oldu bir değişiklik yok mu bunda :) 45*4 = 180 saat en az seviyesi bunda hemfikiriz.

ismail ortapınar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
4857 ye gore kanunen bir kisi yilda 270 saat fazla calisma yapabilir ve ayda ortalama 37 saa fazla calisma yapabilir... yani 180 +37= 217 saat yapar
isg uzmani ayda 217 saat calisabilir...

ismail ortapınar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
peki iki yerle anlaştım diyelim kim ödeyecek ssk mı bunu sorabilir miyim bu konuda bilgim yok bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler....

calisacagin firma ile sozlesme yapacaksin atiyorum kisi basina tehlikeli grup icin ayda en 8dk da 60 kisilik firmada 8x60=480 dk yapar oda 8 saat yapar isveren ayda 8 saat seni sigortani yapacak ve parni yaticak bankaya...

ismail ortapınar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
180 + 30 veya 37 saat olarak gözüküyor isg katipte . Bunu isg uzmanı göremiyor. Görevlendirmeyi yapan işveren görebiliyor. Yani toplamda 210 veya 217 saat çalışılabiliyor.[/quo
peki iki yerle anlaştım diyelim kim ödeyecek ssk mı bunu sorabilir miyim bu konuda bilgim yok bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler....

ISTER 10 FIRMA ISTER 20 FIRMA ILE ANLAS SGK PRPIMIM MAKSIMUM AYDA 30 GUN UZERINDE YATAR AYDA 180 SAAT CALISMA SURENI ASTIN DIYELIM 217 SAATE KADAR CALISABILIRSIN AMA SGK AYDA 30 GUN ISLER

Moderatör tarafında düzenlendi:

ismail ortapınar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Çalışma saati haftalık 45 saati aşamaz. Arkadaşlar bu rakamı 4 ile çarpıp 180 saate ulaşıyor. Oysa 24 iş günü için geçerli bu rakam 26 çalışma günü için değil. 26 çalışma günü düşünüldüğünde 195 saat doğru rakamdır.

HAFTALIK 45 SAATI ASAR VE FAZLA CALISMAYA GIRER AYDA 37 SAAT FAZLA CALISBILIRSIN AYDA 217 SAAT CALISABILIRSIN KANUNEN YILDA 270 SAAT FAZLA CALISMA VARDIR 365 GUN 6 SAAT HESBINDAN ADA 37 SAATE DENK GELIR

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
[Arkadaşlar hesap çok basit.
1- Haftalık çalışma süresi 45 saat
2- Yılda 52 hafta var, 52x45= 2340
3- Yılda max 270 saat fazla mesai hakkınız var, 2340+270=2610
4- 2610/12 (ay)= 217,5

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
HAFTALIK 45 SAATI ASAR VE FAZLA CALISMAYA GIRER AYDA 37 SAAT FAZLA CALISBILIRSIN AYDA 217 SAAT CALISABILIRSIN KANUNEN YILDA 270 SAAT FAZLA CALISMA VARDIR 365 GUN 6 SAAT HESBINDAN ADA 37 SAATE DENK GELIR
Mrb. Yaptığınız hesap yanlış.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.