Soru Iş Güvenliği Uzmanı Ayda En Fazla Kaç Saat Çalışabilir?

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında AhmetBBozbay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hasan eroğlu

  Hasan eroğlu TÜİSAG Üyesi  Bir işverene bağlı olarak çalışmakta olan işçilerin, çalışma süreleri, günlük ve haftalık olarak kaç saat çalışacakları, iş sözleşmeleri veya toplu iş sözleşmesiyle belirlenebilmektedir. Bununla birlikte, çalışma sürelerinin belirlenmesi sırasında, yasayla düzenlenen sınırlamalara bağlı kalınması gerekecektir. Yasal bakımdan haftalık normal çalışma süresi 45 saat olarak belirlenmiş, aksi kararlaştırılmadıkça bu sürenin işin gereklerine bağlı olarak, günlük en fazla çalışma süresi olan 11 saati geçmemek üzere haftanın günlerine eşit olarak dağıtılacağı düzenlenmiştir.
  İş ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı aylık çalışma süresi için herhangi bir özel düzenleme getirmemektedir. Bir çalışanın normal aylık çalışma süresinin haftada 45 saat ( 6 x 7,5) çalıştığı varsayılarak hafta tatilleriyle birlikte 225 saat olarak dikkate alınır.


   
 2. ATİLLA23

  ATİLLA23 TÜİSAG Üyesi

  Herkese merhaba,
  Sanırım yeni ( 18 ocak tarihli resmi gazete )ile birlikte bazı uygulamalar daha net bir şekilde hayata geçecek,işverenler
  olayın ciddiyetini anlayacaklardır....

   
 3. ikarateke

  ikarateke TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar 180 saat çalışmayı tamamladığımızda günde 7,5 iş saatinden hesap yapıldığında 24 iş günü yapıyor..biz nasıl tam sigortalı olacağız.? illaki fazla mesaimi olması gerekiyor.?

     

   
 4. Şükrü DEMİRCAN

  Şükrü DEMİRCAN TÜİSAG Üyesi

  ek 4 bulamadım arkadaşlar bi omuz atın

   
 5. ikarateke

  ikarateke TÜİSAG Üyesi

  şükrü bey ek 4 ekledim

     

   

  Ekli Dosyalar:

  Şükrü DEMİRCAN bu yazıya teşekkür etti.
 6. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Bu saat olayı da karışık bir durum.Nasıl takibi yapılacak ki bunun.Hele hele taşeronlaşmanın çok olduğu inşaat sektöründe.Bazı şantıyelere bir ay içinde 40 kişi giriyor 80 kişi çıkıyor.Ya ekip anlaşamaz gider ,ya da işin bir kısmı biter,giderler.Gelin de çıkın işin içinde bakalım, inşaata iş güvenliği uzmanlığı yapan arkadaşların saat hesabından...

   
 7. isguzm

  isguzm TÜİSAG Üyesi

  Çalışma Bakanlığı bir igu ayda en fazla 217 saat çalışabilir diyor
   
 8. isguzm

  isguzm TÜİSAG Üyesi

  BİR KONU DİKKATİMİ ÇEKTİ!!!!
  BEN DAHİL BAZEN FORUMA YORUM ÖNERİ BİR YAZI EKLERKEN
  << GÜNLÜK KONUŞMA SOHBET EDER GİBİ KELİMELERİ SIRALAYABİLİYORUZ AMA NE ANLATMAK İSTEDİĞİMİZ ANLAŞILMIYOR FORUMU YENİ TAKİP ETMEYE BAŞLADIM VE ÇOK FAZLA KARMAKARIŞIK CÜMLELER YER ALIYOR...
  BİR ŞEYİ YANLIŞ ÖĞRENMEK BİLMEMEKTEN ÇOK DAHA FENADIR.

  büyük yazdığım için kusura bakmayın. Sadece doğru anlayıp doğru anlaşılmak istediğim içindi.   
 9. serhatoz

  serhatoz TÜİSAG Üyesi

  Ayda 180 saat +37 saat fazla mesayi,toplam 217 saat

     

   
 10. rıza karakaya

  rıza karakaya TÜİSAG Üyesi

  Farklı işyerlerinde iş güvenliği uzmanı olarak kısmi sürelerle çalışıldığı durumda bir işyerinden diğer işyerine giderken yolda geçen sürede çalışma saatinden sayılıyor. Hesap yaparken bunuda gözönüne almayı unutmayın.   
  hkara bu yazıya teşekkür etti.
 11. CaglarSu

  CaglarSu TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu '10 işletmeye kadar bakabilirsiniz' nereden çıkıyor? Böyle bir madde var da ben mi bilmiyorum?

  İşçi sayısı ve işçiyle ilgilenilmesi gereken dakika var. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bildiklerini paylaşabilir mi?   
 12. isguzm

  isguzm TÜİSAG Üyesi

  10 işletme diye bir şey yok senin isg katip üzerinden ne kadar firma girebilirsen amaaa işletmeler arasında geçen süre de senin saatinden olacağı için dikkat et.

   
  CaglarSu bu yazıya teşekkür etti.
 13. ccesme

  ccesme TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar.Bir sorum olacak.Bir işyerinde tam zamanlı müh. olarak görev yapıyorum.Ama igu olarak değil.kısmi süreli başka firmalarda igu olarak kaç saat çalışabilirim.
   
 14. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi


  yolda geçen süreler bildiğim kadarı ile uzman ve hekimleri pozitif yönde koruyan bir madde
  bir işletmeye 15 saat uzman olarak atandıysak yolda geçen süreler de bu saatin içindedir demek istiyor yönetmelik işveren sen burada 13 saat geçirdin dediğinde bu gidiş gelişlerde 2 saat sürenin kullanıldığı anlamı taşıyor
  yoksa işletmeler arası geçen süreyi nasıl hesaplayabilirsinizki bulunulan şehrin trafik durumu,firmaya ulaşım koşulları,işletme sayısının fazlalığı v.s. bir çok konu bu süreyi etkiler
  yani tam olarak bu duruma nasıl dikkat etmemiz gerektiğini anlayamadım

  bu konuda daha detaylı bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilirmi.?

   
  CaglarSu bu yazıya teşekkür etti.
 15. CaglarSu

  CaglarSu TÜİSAG Üyesi

  Tam anlamıyla benim de sormak istediğim buydu. Yani yolda geçen sürenin kıstası nedir? Ankara içinde neredeyse her yere taksiyle 20-25 dakikada gidebilirsiniz. Ama otobüsle dolmuşla hele 2 vasıta kullanırsanız 2 saatte sürer.
  Diyelim ki çalışacağımız işyerleri arasında yolda geçen süre 15'er dakika. İşyerlerinde çalışan kişi sayısı da 7-15 kişi arasında değişsin.. Bir hesap yapmadım ama tahminen 30-40 belki daha fazla işyerine bakılabilinir. Benimkisi sadece varsayım. Bu konuda net bilgisi olan tecrübeli arkadaşlar bilgilerini paylaşabilir mi?   
 16. kerim.yigin

  kerim.yigin TÜİSAG Üyesi

  Ahmet Bey ,
  Yasalarımız haftada 45 saat'e izin veriyor. Bu da yaklaşık olarak ayda 180 saat' karşılık gelir. Birde yılda 270 saat'e kadar mesai yapabilme izni var . Yasalara göre durum bu gerisini siz değerlendirebilirsiniz.
  Saygılarımla.

   
 17. funda...

  funda... TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar,
  benimde bir sorum olacaktı düşüncelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. bir firmada çevre mühendisi olarak çalışıyorum. isg belgemi kullanmıyorum. babamın nakliye firması var küçük bir iş yeri ve babamla birlikte sadece 3 kişi var. ben isg katip üzarinden fazladan çalışma saatim olan 37 saatten faydalanarak atamamı yaptım. ve ayda 1 saat olarak sistem onay verdi.isg katip sistemini açtığımda 180 ve 37 sa olarak iki ayrı şekilde gösteriyor. ben hem belgemi işletmek hemde tecrübe kazanmak adına bu geiye kalan 36 saati az tehlikeli küçük iş yerleriyle bireysel anlaşma yaparak doldurmak istiyorum. bunun bir sakıncası olur mu? isg uzmanı olarak ayda bir sa olarak onaylandığım babamın firmasındada 1 günlük sigortamı yatırıyor babam. ilk sorum bu şekilde 37 saati tamamlamamda bir sıkıntı olurmu? ikinci sorum ise eğer bu işte başarılı olursam tam zamanlı çalıştığım işyerinden ayrılıp bireysel olarak firmalara hizmet verebilir miyim OSGB ye bağlı olmadan. küçük bir büro açarak gerekirse bireysel çalışabilir miyim? şimdiden teşekkür ederim.

   
 18. inandurdu

  inandurdu TÜİSAG Üyesi

  Funda Hanım, işyeri bulabilirseniz ,( bu işyerlerinin isgb bünyelerinde) büro açmanıza da gerek kalmadan 217 saati dolduracak şelikde/sayıda çalışabilirsiniz. Ben de mayıs sınavına hazırlanıyorum. Kazanırsam güneydoğu da bu şekilde çalışmayı planlıyorum. Şu an için bu şekilde çalışmaya yasal bir engel yok.

   
 19. Erginnn

  Erginnn TÜİSAG Üyesi

  peki arkadaşlar benim sorum peki bi iş güvenliği uzmanı günde maksimum kaç saat çalışabilir. örneğinn ben sadece cumartesi günleri yapmak istiyorum. cumartesi günü kaç saat iş güvenliği uzmanlığı yapabilirim.

   
 20. onuryas

  onuryas TÜİSAG Üyesi


  180 + 37 = 217 saat iş güvenliği sözleşmesi yapabilirsin. Bir başka yerde tam zamanlı çalışıyor olman şu an için başka bir yerde çalışmana engel değil. isg katip sistemi tam zamanlı çalıştığın ilk işyerini zaten görmüyor.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica