iş güvenliği uzmanı arkadaşlar acil yardım:(

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında cananseylan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. cananseylan

  cananseylan TÜİSAG Üyesi  çalıştığım tersanede sonu ödülle bitecek bi yarışma başladı. tersane için verimi ve ekonomik tasarrufu arttırmak için öneriler topluyo tersane sahibimiz. amacım ödül değil bu fikrin bi isg uzmanından gelecek olması. önerisi olanlar varsa lütfen paylaşsın.


   
 2. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi  verimi artırmanın bir yolu mekanizasyon yani insanın yaptığı işleri makinelere yaptırmaktır (kesintisiz üretim) şayet böyle işler çaliştığınız yerde var ise bunların ilk yatırım maliyeti vede amortismanları ile ilgili bir rapor hazırlayarak işverene sunabilirsiniz.
  verimi artırmanın bir yolu mekanizasyon yani insanın yaptığı işleri makinelere yaptırmaktır (kesintisiz üretim) şayet böyle işler çaliştığınız yerde var ise bunların ilk yatırım maliyeti vede amortismanları ile ilgili bir rapor hazırlayarak işverene sunabilirsiniz.

   
  cemakbulak bu yazıya teşekkür etti.
 3. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Yapılan işlerden bir bölümünü yazabilirseniz;eğer o konularla ilgili deneyimlerimiz varsa paylaşabiliriz.

     

   
 4. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  canan hanım,tersanelerde sanırım kaynak operasyonlarınız ağırlıkta..bu nedenle işin zaman alıcı operasyonu olan kaynak konusunda iyileştirmeye ve hızlandırma yoluna gidilmesi gerekmekte.belki elektrod seçimi,kaynak amper ve voltajında ve dolayısıyla kaynak hızında yapılacak iyileştirmeler,kaynak metodunda değişiklik,kaynak nüfuziyetini artırıcı çalışmalar,hızlı plazma veya lazer kesim,standart imalatınız varsa kaynak robotları ile hızlı operasyonlar gibi birçok faktörü gözönünde bulundurarak iyileştirme çalışmalarına başlanmalı diye düşünüyorum.

   
 5. cananseylan

  cananseylan TÜİSAG Üyesi

  yeni inşa ve tamir :)

     

   
 6. FeLis_Leo

  FeLis_Leo TÜİSAG Üyesi

  bende merak ettim bu konuda gelebilecek önerileri :)

   
 7. Çağdaş Özçam

  Çağdaş Özçam TÜİSAG Üyesi

  Canan Hanım hangı tersanede calısıosunuz acaba?tuzlada hıdrodınamık tersanesındeyım.Sorunuza gelınce;tersanedeki gemilerinizde bakım çalışması yapanlar dışarıdan gelen taşeronlarmı yoksa daimi taşeronlar mı ya da kendı personelınız mı?ekonomık tasarruf demenızden dolayı kendı personelınız olarak dusunuyorum,iş güvenlık ekibi genelde gemılerdekı kaynak kabloları ve oksıjen-propan hortumlarından sıkayetcı olur,ya caok dagınıkdır,ya da aynı yerden gecerler ve gecıs yollarını kapatır,bazen de gemının guvertesınde herkezın basabılecegı yerdedır..benım tersanede uygulatmaya calısdıgım bır sıstem var,gemılerın parampetlerıne hurdadan da olsa T şklinde demır ya da saç kaynattırıyorum,bu T nınde ustunu saç parcalarıyla 4e ayırıyorum,kaynak kablolarıyla oksijen-propan hortumlarının bırbırınden ayrı gecmesını saglıyorum,boylelıkle gemının guvertesınde yururken kablolara takılma sansı kalmıyor,ve gemıde duzenı de saglamıs oluyorsunuz,ayak altında hortum -kablo olayını onlemıs oluyorsunuz,hortumların yıpranma suresını uzatmıs oluyorsunuz dolayısıyla yenı hortum alma surenız de uzuyor ekonomıden tasarruf etmıs oluyorsunuz,ayrıca dagınık hortumların yaratmıs oldukları sorunları ortadan kaldırmıs oluyorsunuz boylelıkle personel daha rahat calısma ımkanı buluyor,geçişlerde kablo hortuma takılma rısklerını de onelmıs oluyorsunuz,hem uretımde,hem bakım-onarımda verımı saglamıs olursunuz hem de kablo ve hortumların kısa aralıklarla degısmesını onledıgınız ıcın ekonomıden de tasarruf etmıs oluyorsunuz..
  Baska sormak ıstedıklerınız var ıse maıl adresım cagdas@hidrodinamik.com...tesekkurler ıyı geceler..
   
 8. cananseylan

  cananseylan TÜİSAG Üyesi

  biz tersanemizde kablo ayaklığı kullanıyoruz, yukarıya doğru bakan ağaç dalları gibi birçok kol, standart dışı ama çok işimize yarıyo derli toplu. çok teşekkürler   
  TeRMoBLaCK bu yazıya teşekkür etti.
 9. Çağdaş Özçam

  Çağdaş Özçam TÜİSAG Üyesi

  tersanede kac gemı var ve bunların kac tanesınde çalışma var acaba?kablo ayaklıgı ve dal olayı bızım çözumun bıraz daha gelıstırılmıs halı,ama tersanede su an ıtıbarı ıle 15 gemı var ve hepsıne kablo ayaklıgı vermek ısverenın de taseronun da ısıne gelmıyor malıyetı yukseltıyor,dolayısıyla hurdalardan çözum bulmak daha ısıme geldı,kimsenin canı yanmadı :)

     

   
 10. Sercan

  Sercan TÜİSAG Üyesi

  Sayın TeRMoBLaCK ve canan hanım.Maden mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim ve isg uzmanlığı alanında kendimi geliştirmek istiyorum.Sizden isteğim bahsettiğiniz araçların görsellerini burada paylaşmanız.Bu konuda bana ve bu yazıyı okuyan arkadaşlara yardımcı olursanız çok sevinirim.   
 11. cananseylan

  cananseylan TÜİSAG Üyesi

  kendi teknik hizmetler atölyemizde hurdalardan yapıyoruz biz kablo ayaklarını. ben yeni inşaya bakıyorum ve bende 30 tane var aşağı yukarı. şuan tersanemizde 10 gemi var:) resim eklerim elbette.   
  nurettin, TeRMoBLaCK ve Sercan bu yazıya teşekkür etti.
 12. serkan aşkın akkuş

  serkan aşkın akkuş TÜİSAG Üyesi

  yeni inşa alanında kablo tertip düzeninizi anlatabilirmisiniz resimle öreneklendirirseniz çok sevinirim .

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica