Iş Güvenliği Uzamanın Serbest Olarak Çalışması ? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Iş Güvenliği Uzamanın Serbest Olarak Çalışması ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında tun tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. tun

  tun TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar merhaba. Forumu baya arştırdım ama beni tatmin edecek bir cevaba ulaşamadım. Bilgisi olanların beni aydınlatmasını rica ediyorum.

  Şimdi ben Elek-Elek Mühendisliğinden mezunum. Hali hazırda 30 günlük sigortalı durumda bir iş yerinde (mühendislik dışında) çalışmaktayım. Etrafımda bir sürü işletme mevcut c sınıfında. Ben uzmanlık sertifikası alarak etrafımdaki c sınıfındaki işletmelere serbest olarak yanihiç bir yere bağlı olmadan kendim sözleşme imzalayarak uzmanlık yapabilirmiyim ?

  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.


   
 2. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  sayın tun,
  bu şekilde çalışabilirsiniz.bu kanuni bir hak değil, kanundaki bir açıktır.
  SGK sistemide 1 aya karşılık olarak 30 günden fazla sigortanız yatırılabilir.bu emeklilik hesabınızda 1 ay için yatırılan tüm günler toplamı ne olursa olsun 30 gün olarak hesaplanır.ancak ödenen primler toplam olarak emeklilik hesabınıza yansır.
  bu saçma gelebilir bazı arkadaşlara.ancak bu mümkün.çünkü uzmanın maksimum çalışmasını isg katipten yapılan sözleşmedeki süreler belirler.
  yani siz ayda yapılabilecek maksimum sürelerde çalışma yapabilirsiniz.(bazı arkadaşlar 217 saat, bazı arkadaşlar 195 saat olarak söylemektedirler bu süreyi.)

   
 3. tun

  tun TÜİSAG Üyesi

  yani ben kendim bulduğum işletmelere istediğim uzmanlık yapabilrim öylemi ? peki onlar benim 1 günlük dahi olsa sigortamı yatırmalılar mı ? ve kesin bilgi yokmu ne kadar saat çalışıldığı ve bunun nasıl hesaplandığı hakkında ?

     

   
  ayşegül d. bu yazıya teşekkür etti.
 4. ngkazak

  ngkazak TÜİSAG Üyesi

  konuya dahil oldum isg katip üzerinden çevrenizde hizmet vereceğiniz firmalar sizin tc kimlik numaranızı yazarak size atama yapsınlar o zaman hangi firmaya kaç saat hizmet vereceğiniz net ortaya çıkar. ben bireysel çalışan uzmanım hizmet alımları uzadığı için isgkatip den hiç ir atamam yok ancak hizmet alım süreçleri başladığında benim bildiğim 180 saat normal 37 saat de fazla mesai olarak atama yapılabilceğine izin veriyor isg katip ayrıca bir nokta daha komşu illerde görev alma durumunda ise iller arası mesafeye göre toplam sürenizden düşüyor bildiğim kadarıyla . sigorta yaptırma sürecinde ise şu bir gün de olsa sizi sigortalı gösterecek evet SGK 100 firmadada olsa sigorta girşine bişey demiyor yukarıda anlatıldığı gibi bunlardan sadece 30 günü geçerli sayıyor .ama isg katip te atama yapılırken özellikle bireysel uzmanlarda sigorta girişi olmalı diye biliyorum OSGB lerde bu zorunlu değil ama bireysellerde zorunlu

   
 5. G_yigit

  G_yigit TÜİSAG Üyesi

  Başlığı görmüşken bende bu konuda aklıma takılan bir soruyu paylaşmak istiyorum.
  Acaba İsg uzmanı olarak serbest çalışmaya başladığımızda farklı şehirlerde bulunan (birbirine komşu şehirler gibi) işyerlerine bakabiliyor muyuz?

     

   
 6. Kenan içöz

  Kenan içöz TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merhaba,
  biliyorsunuz eğitim verebilme şartlarından biri işletmede sigortalı olmak.buna dayanarak ben bir işletmede örneğin az tehlikeli yer için 2700 TL brüt maaş üzerinden 4 gün sigortalı gözüksem ve bu 4 gün içinde işletme için gerekli olan risk analiz,acil eylem planı ve eğitimlerini yapıp bunun karşılığında da 2700 TL nin net i olan 2000 lık maaşın 4 günlük karşılığı olan 266 alırım.böylece ben sigortalı olduğum için eğitim verebilirim ve fatura kesmem ,işletmede aldığı hizmetin bedelini (266 maaş+ 4 günlük ssk primi ödeyerek) belgelendirmiş olur diye düşünüyorum.sizler ne dersiniz bu konuda?sizcede olabilir mi?

   
 7. ngkazak

  ngkazak TÜİSAG Üyesi

  Bence yanlis anlasilan bir durum var sigortali olmali demissiniz boyle bir zorunluluk yonetmelikde yok diye biliyorum paylasirsaniz sevinirim
   
 8. Kenan içöz

  Kenan içöz TÜİSAG Üyesi

  ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK (15 Mayıs 2013 Sayı : 28648)
  Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
  MADDE 13 (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
  a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
  b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

  eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

  Buradaki "İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları" ibaresine dayanarak sigortalı olmak gerekiyor diye düşündüm. İşyerinde görevli olabilmek için sigortalı olmak gerekiyor.
  Bu sebepten olsa gerek önceki yönetmeliğe göre verilen eğitimlerle ilgili geçici madde var.Çünkü eski yönetmelikte bu ibare yok.

  Yürürlükten kaldırılan yönetmelik
  MADDE 16 (1) 7/4/2004 tarihli ve 25426 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.
  Geçerli eğitimler

  GEÇİCİ MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce 16 ncı madde ile yürürlükten kaldırılan Yönetmelik kapsamında verilen iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri geçerli sayılır.   
 9. halit kaya

  halit kaya TÜİSAG Üyesi

  O yerlerle kismi sureli sözleşme yaparak ayda toplam 217 saat çalışabilirsiniz.  74533, member: 48944"]Arkadaşlar merhaba. Forumu baya arştırdım ama beni tatmin edecek bir cevaba ulaşamadım. Bilgisi olanların beni aydınlatmasını rica ediyorum.

  Şimdi ben Elek-Elek Mühendisliğinden mezunum. Hali hazırda 30 günlük sigortalı durumda bir iş yerinde (mühendislik dışında) çalışmaktayım. Etrafımda bir sürü işletme mevcut c sınıfında. Ben uzmanlık sertifikası alarak etrafımdaki c sınıfındaki işletmelere serbest olarak yanihiç bir yere bağlı olmadan kendim sözleşme imzalayarak uzmanlık yapabilirmiyim ?

  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.[/quote]


  O yerlerle kismi

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica