Haber İş Güvenliği Nerede Kaldı? - Sakarya

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Büyükşehir Belediyesi’nin Uzun Çarşı’da yürüttüğü dönüşüm çalışmasında iş güvenliği kurallarına uyulmaması endişe yaratıyor.

1.jpg

İŞ GÜVENLİĞİ NEREDE KALDI?

Haber: Nurettin Eryılmaz

Uzun Çarşı’da yürütülen dönüşüm çalışmalarında iş güvenliği kurallarına yeterince özen gösterilmemesi işçileri ve vatandaşları ölümle burun buruna getiriyor. Çarşıdaki çalışmaları endişeli gözlerle takip eden vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi’nin iş güvenliği konusunda yasal prosedürleri dikkate almasını talep ediyor.

Tehlikeli Dönüşüm
    Sakarya’nın önemli simgelerinden biri olan Tarihi Uzun Çarşı’da dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi gözetiminde devam eden çalışmalarda iş güvenliği kurallarına uyulmaması ise vatandaşları endişelendiriyor.

Bariyer Yok
    İşçiler, derme çatma kurulan iskelede çalışmalarını sürdürürken, tehlikeli olabilecek bölgelerde güvenlik bariyeri ve herhangi bir uyarıcı levhanın bulunmaması büyük bir eksiklik olarak göze çarpıyor. Restore edilen binalara kurulan iskelelerin yönetmelikte belirtilen standartlara uymaması tehlikenin boyutlarını daha da artırıyor. İskeleyi yarıya kadar kaplayan göstermelik perdenin yukarıdan düşebilecek inşaat malzemelerine karşı vatandaşları koruyamayacağı da açıkça görülüyor.

İşçiler Allah’a Emanet
    Dönüşüm çalışmalarındaki güvenlik zafiyeti bununla da sınırlı değil. Metrelerce yükseklikte çalışan işçiler de hiçbir tedbir olmadan ‘Allah’a emanet’ bir çalışma yürütüyor. Kask ve emniyet halatı olmadan birer cambaz gibi çalışan işçiler her gün yürekleri ağızlara getiriyor.

Önlem Alınsın

Birçok vatandaş Uzun Çarşı’daki tehlikeden habersiz günlük yaşamlarına devam ederken, tehlikenin farkında olanlar ise Büyükşehir Belediyesi’nin daha etkin önlemler alması gerektiğini dile getiriyor. Büyükşehir’in İş Güvenliği Kanunu’na uymasını talep eden bazı vatandaşlar; “Birinin canı yanmadan önlem alınsın” diyor.

2.jpg3.jpg

Kaynak: Akşam Haberleri

2. ilkeer

ilkeer TÜİSAG Üyesi

Neden yapıyorsun deseniz,
    Burası yüksek değil ki der.
    Kemer neden yok deseniz, 5. kattan sonra kemer takıyorum der, nereye bağlayım der, kemerle çalışamıyorum der,
    Sonunda bir işçi hayatını kaybeder, bir kadın eşsiz kalır, bir çocuk babasız.
    Ertesi gün yerine gelende işçi de aynı bahanelerle işe başlar...
    Neden yapıyorsun deseniz,
    Burası yüksek değil ki der.
    Kemer neden yok deseniz, 5. kattan sonra kemer takıyorum der, nereye bağlayım der, kemerle çalışamıyorum der,
    Sonunda bir işçi hayatını kaybeder, bir kadın eşsiz kalır, bir çocuk babasız.
    Ertesi gün yerine gelende işçi de aynı bahanelerle işe başlar...

3. serhat güler

serhat güler TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica