Soru - İş Güvenliği Lisans Mezunu Neden Çevre Görevlisi Olamaz? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru İş Güvenliği Lisans Mezunu Neden Çevre Görevlisi Olamaz?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında ekrem şuğle tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ekrem şuğle

  ekrem şuğle TÜİSAG Üyesi  İyi günler,

  Forumu uzun süredir takip ediyorum Çevre Mühendislerinin Çevre Görevlilerine olan sitemleri ortada anlamadığım şey ise Mühendislik bölümü mezunları hem Çevre Görevlisi hemde İş Güvenliği Uzmanı olabiliyorlar, Çevre Mühendisleride İş Güvenliği Uzmanı olabiliyor ama İş Güvenliği Mezunları sadece İş Güvenliği Uzmanı... bu konuda bi eksiklik olduğunu düşünüyorum.

  Aşağıdaki Çevre görevlisi olabilecek lisans mezunlarının ders içeriğinin ne kadar Çevre Mühendisliği ders içeriyle uyuşuyorsa İş güvenliği Linsans mezunununda ders içeriği o kadar uyuşuyor hatta daha fazlasını ders olarak gördüğünü ders içeriklerinden görebilirsiniz.

  Çevre görevlilerinde aranılacak nitelikler şunlardır:

  a)En az dört yıllık üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun olmak.
  b)En az dört yıllık üniversitelerin balıkçılık teknolojisi mühendisliği, endüstri mühendisliği, fizik mühendisliği, gıda mühendisliği, hidrojeoloji mühendisliği, inşaat mühendisliği, jeoloji mühendisliği, jeofizik mühendisliği, kimya mühendisliği, makine mühendisliği, metalurji ve malzeme mühendisliği, maden mühendisliği, orman mühendisliği, orman endüstri mühendisliği, su ürünleri mühendisliği, tekstil mühendisliği ve ziraat mühendisliği, fizik, kimya veya biyoloji bölümlerinden mezun olmak ve Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavda başarılı olmak.
   
 2. 6666

  6666 TÜİSAG Üyesi

  Mühendislik ve fen bilimleri fakültesinde alınan eğitimlerin temeli ve bakış açılarında ortak noktalar vardır. Bilgi birikimi ve kültürü diyelim. Ders içeriklerine bakarsanız, anlarsanız.

   
 3. ekrem şuğle

  ekrem şuğle TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,
  Sn.6666

  Bakmadan yazdığımı düşünmeniz ilginç, böyle bir ön yargıyla yaklaştığınız için bende sizin bakmadığınız hissine kapıldım.

  Aldığınız eğitim her neyse uzmanlık gerektirecek mesleklere bir sınav ile uyum sağlayabiliyor.

  En kısa zamanda forumda bu konu ile ilgili kapsamlı yazılarım olacak.

  Ortak noktaları, birikim ve kültürü daha detaylı yeni konu başlıgında konuşalım.

  İyi günler,

     

   
 4. zynp..

  zynp.. TÜİSAG Üyesi

  Ekrem Bey, çok merak ettim mesela İş güvenliği lisans müfredatıyla Çevre Mühendisliği müfredatında uyuşan kısımlar neler? Kapsamlı yazılarınızı bekliyorum.
  Mesela Su kirliliği, hava kirliliği, atık yönetimi, Çevresel Etki Değerlendirmeleri vb. hangi kısımda kesişim var?

   
  çağla demir ve 6666 bu yazıya teşekkür etti.
 5. 6666

  6666 TÜİSAG Üyesi

  Önyargı değil, ihtimal veremedim çevre mühendisiyim, çevre görevlisiyim ve iş güvenliği uzmanı olduğum için; ayrıca isg lisans ve önlisans mezunu personellerle de çalıştığım için arada bağlantı kuramadım. Tabi ki uyum söz konusudur ama ama o uzmanlık için bir de tabanda benzer temel olması gerekir. Bakanlığa gerekli açıklamalarla taleplerde bulunabilirsiniz tabi. Kolay gelsin :)

     

   
 6. 6666

  6666 TÜİSAG Üyesi

  Böyle derseniz egzoz hava kirliliği yaratır denir. Hava kirliliği modelleme ne bileyim isale hattı hesaplamaları, boru çapları filan demeniz lazım herhalde :D

   
 7. isciaky

  isciaky TÜİSAG Üyesi

  Teşekkürler bilgilendirme için burukluk oluştu :D
   
 8. zynp..

  zynp.. TÜİSAG Üyesi

  Detaylandırmayı soruyu yönelten kişiye bıraktım diyelim :)   
  6666 bu yazıya teşekkür etti.
 9. gencfb45458989

  gencfb45458989 TÜİSAG Üyesi

  4 yıllık okuyunca kral olduğunuzu mu zannediyorsunuz anlamıyorum arkadaş. 2 yıl ile 4 yıl isg okumanın arasında fazla fark yok bi kere. İsg 4 yıl okuyunca sen kimsin ki çevre mühendisin yaptığı işi yapacaksın. ÇMO olarak zaten diğer meslek dallarının çevre görevlisi almasıyla ilgili kaç kez yazı var. Ayrıca şuanda diğer meslek dallarına eğitim açılmıyor artık. Herkes yerinde mutlu olsun.

     

   
  Last edited by a moderator: 23 Kasım 2018
 10. Mert Düztaban

  Mert Düztaban TÜİSAG Üyesi

  Çevre görevlisi olup ne yapacaksınız zaten iş olarak pek yükselme şansı yok gibi ben çevre mühendisi olarak iş güvenliği yapmayı düşünüyorum ilerleyen süreçte. Arkadaşında dediği gibi artık sadece çevre mühendisleri alabiliyor.   
 11. ömer sain

  ömer sain TÜİSAG Üyesi

  çevre de iş yok inşaat görevlisi ol   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica