Haber Iş Güvenliği Için Akıllı Baret

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  İş güvenliği için akıllı baret

  b7fc04ff917b1edb_480x270.jpg

  Trakya Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi Enes Ekim, 'Akıllı Baret Sistemi' geliştirdi.

  BURSA, (DHA) - Bursa'nın İznik İlçesi'nde oturan, Trakya Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi Enes Ekim, 'Akıllı Baret Sistemi' geliştirdi. İşçiler, iş güvenliği için takılması zorunlu olan bareti çıkarttıklarında yetkililere anında rapor edilecek.

  Trakya Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi Enes Ekim, Akıllı Baret Kontrol Sistemi prototipi geliştirerek, iş güvenliğinde önemli bir buluşa imza attı. Türk Patent Enstitüsü'ne yaptığı başvuru kabul edilen 'Akıllı Baret Sistem' ile baretin gerekli alan ve zamanlarda kullanılıp kullanılmadığı yetkililere anında iletilecek. Geliştirdiği inovasyonunülkeye büyük bir katma değer sağlayacağını söyleyen Enes Ekim, şöyle dedi:

  "Baret, kullanım zorunluluğu olan kişisel koruyucu. 2015 yılı için açıklanan resmi pazar payı 33 milyon dolar. Geliştirdiğim Akıllı Baret Kontrol Sistemini, baretin gerekli alanlarda ve gerekli zamanlarda kullanılıp kullanılmadığı raporlanarak iş güvenliği uzmanları ya da şirket yetkilileri tarafından anlık olarak masaüstü, web ve mobil ortamlarda görüntülenebiliyor. Bu sayede fabrika ve madencilik gibi alanlarda oto kontrol mekanizması oluşarak, iş güvenliği ve işçi sağlığı da korunacak. İlk prototipini üreterek Türk Patent Enstitüsü'ne geçtiğimiz yıl Kasım ayında patent başvurumu yaptım. Artık patent tescilini bekliyorum.Aynı zamanda Bakanlıklar ve sektörün ileri gelen firmaları ile görüşmelere devam ediyorum. Amacım yeni bir istihdam sağlamak ve ülkemize teknoloji alanında bir katma değer yaratmak."

  Kaynak: http://www.gercekgundem.com/bilim-teknoloji/29233/is-guvenligi-icin-akilli-baret


   
  a_erol, Bünyamin, Deniz Devrim ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. kimyagerhayriye

  kimyagerhayriye TÜİSAG Üyesi

  güzel bişeymiş :)

   
  a_erol bu yazıya teşekkür etti.
 3. lanope

  lanope TÜİSAG Üyesi

  wuuuuwww iyiymiş ben 180 tane alırım :)

     

   
 4. Oğuzhan YAVUZ

  Oğuzhan YAVUZ TÜİSAG Üyesi

  Çok saçma...

  İSG Kültürü oluşturmayı amaçlamayan, çalışanı sürekli kontrol ve baskı altında tutan (mobbingin babası), sadece para kazanmak amaçlı yapılan bir tasarım..

   
  aragon34 ve uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
 5. ÖMER ŞAHİN

  ÖMER ŞAHİN TÜİSAG Üyesi

  baretin faydasını kavrayan çalışanlar sürekli takıyorlar. Takmayanlara bareti anlatmak, uyarmak ve uyarı yazısı yazmakla sonuca ulaşamadığım çalışanlara taşeron patronuna söylüyorum, kesiyor cezayı.
  <<...'Akıllı Baret Sistem' ile baretin gerekli alan ve zamanlarda kullanılıp kullanılmadığı...>> bence iyi bir tasarım.

     

   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 6. adnan44

  adnan44 TÜİSAG Üyesi

  Mükemmel

   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 7. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

  Baret Kullanmayana Kötü Haber!
  Türk Patent Enstitüsü'nce kabul edilen proje ile baretin kulanımı denetlenecek.

  baret-kullanmayana-kotu-haber--4131795.Jpeg

  Trakya Üniversitesi'nde okuyan bir öğrenci 'Akıllı Baret Sistemi' geliştirdi. Buna göre, işçiler güvenlik için takılması zorunlu olan baretlerini çıkarttıklarında yetkililere anında rapor edilecek.

  Trakya Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi Enes Ekim, Akıllı Baret Kontrol Sistemi geliştirdi.Türk Patent Enstitüsü'ne yaptığı başvuru kabul edilen proje ile baretin gerekli alan ve zamanlarda kullanılıp kullanılmadığı yetkililere anında iletilecek. Çalışmayla ilgili Ekim şu bilgileri verdi:

  "Baret, kullanım zorunluluğu olan kişisel koruyucu. 2015 yılı için açıklanan resmi pazar payı 33 milyondolar. Geliştirdiğim sistem araçın gerekli alanlarda ve zamanlarda kullanılıp kullanılmadığı raporluyor. Veriler iş güvenliği uzmanları ya da şirket yetkilileri tarafından anlık olarak masaüstü, web ve mobil ortamlarda görüntülenebiliyor. Bu sayede fabrika ve madencilik gibi alanlarda oto kontrol mekanizması oluşacak. İş güvenliği ve işçi sağlığı da korunacak. İlk prototipini üreterek Türk Patent Enstitüsü'ne geçtiğimiz yıl Kasım ayında patent başvurumu yaptım. Tescilini bekliyorum. Bakanlıklar ve sektörün ileri gelen firmaları ile görüşmelere devam ediyorum. Amacım yeni bir istihdam sağlamak ve ülkemize teknoloji alanında bir katma değer yaratmak."

  Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/baret-kullanmayana-kotu-haber--konut-1847273/
   
 8. JKAHRAMAN

  JKAHRAMAN TÜİSAG Üyesi

  Gerçekten güzel bir çalışma ama çalışana bunun kendi sağlığını korumak için olduğunu görsel videolarla anlattığımızda da aynı sonucu elde edebiliriz diye düşünüyorum..   
  a_erol ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 9. Halit Çiçek

  Halit Çiçek TÜİSAG Üyesi

  boş iş...

     

   
 10. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Bizim işçiler bareti çıkarır içine ağırlık koyar böylece ne uyarı gider ne de o bareti takarlar. Değil böyle bir sistem 15-20 sensör koysan baretin içine benim işçim çözümünü bulur :)   
  JKAHRAMAN bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica