Iş Güvenliği Iç Yönetmeliği Örnekleri

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Kaan bey ben detaylı talimat ve taahhütname imzalatıyorum.İşe başlayan personele iç tüzüğü imzalatmak ve 1 nushasını teslim etmek yeterlimidir.Çünki içerisinde talimat-kurallar ve taahhütname de mevcut.Bende de buna benzer iç tüzük var ayrıca detaylı işe göre talimatlarda var.Malüm çok sayıda sayfa oldugundan işçilerde imzalarken bunalıyorlar.Sadece iç tüzüğü imzalatmak yeterlimidir.Tşk ederim.İyi çalışmalar.

violettpuppe

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ne yazıkki dosyayı açamıyorum lütfen yardımcı olur musuunuz.

halilurkut

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bunu bütün sektörlerde aynen imzalatmak saçma olur mu sizce işyerinin gereklerine göre tekrar düzenlemek gerekli mi

ESRA ERGİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
be
Firma içi iş güvenliği ile ilgili iç yönetmeliğin örneğini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
Unutmayın çalışan personellerinize iş güvenliği açısından ceza kesmek istiyorsanız onu sağlam bir iç yönetmeliğe dayandırmanız gerekmektedir. Bu cezanında eğer mevcutsa iş güvenliği kurulundan alınan kararla kuruldan geçirilmesi ve her personele imza karşılığında tebliğ edilmesi gerekmektedir.

Sonrasında alınan personelden alınacak savunma iç yönetmelikte ilgili maddelere dayandırılarak belirtilen ceza kesilebilir.
benim eksik kaldığım konu şu:bu iç yönetmelikte herşey yazıyor.mesela araç kullanan personel içinde talimatlar var.dikiş makinasında çalışan işçi araç kullanmıyor.yani çalışana imzalatırken sadece yaptığı işe uygun olan kısmını ayırıpmı imzalatacağız yoksa bu şekildemi imzalatmalıyız.ayrıca emeklerinize teşekkür ederim.

chemistanbul

Banned
bunu istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.
mesela ben çalıştığım yerde ekteki belgeyi uygun gördüm ve bunu yayınladım.

her sayfanın imzalatılmasına gerek yok bence.ben çalışanlara bunu bir çıktısını veriyorum.ekteki diğer belgeyide imzalatıyorum.ayrıca bunları kurulda kabul ettiğimize dair karar da çıkardım.

Ekli dosyalar

• isg talimatları-1.docx
    19.5 KB · Görüntüleme: 3,261
  • isg talimatları-2.docx
    28.7 KB · Görüntüleme: 2,821

ıtır98

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Firma içi iş güvenliği ile ilgili iç yönetmeliğin örneğini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
Unutmayın çalışan personellerinize iş güvenliği açısından ceza kesmek istiyorsanız onu sağlam bir iç yönetmeliğe dayandırmanız gerekmektedir. Bu cezanında eğer mevcutsa iş güvenliği kurulundan alınan kararla kuruldan geçirilmesi ve her personele imza karşılığında tebliğ edilmesi gerekmektedir.

Sonrasında alınan personelden alınacak savunma iç yönetmelikte ilgili maddelere dayandırılarak belirtilen ceza kesilebilir.
kaan bey öncelikle güzel paylaşım için teşekkürler. bu iç tüzükte belirtmiş olduğunuz güvenlik kuralları ile ilgili olan bölüm(338 maddeli olan yer) bu kısımın oluşturulması kurula katılanların oy çokluğuyla mı belirlenmeli, yoksa iş güv. uzm. ve iş yeri hekimi bunları oluşturduktan sonra mı iş verene bu haliyle kabul ettirmeli? nasıl bi yol izlemek lazım?

ESRA ERGİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bunu istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.
mesela ben çalıştığım yerde ekteki belgeyi uygun gördüm ve bunu yayınladım.

her sayfanın imzalatılmasına gerek yok bence.ben çalışanlara bunu bir çıktısını veriyorum.ekteki diğer belgeyide imzalatıyorum.ayrıca bunları kurulda kabul ettiğimize dair karar da çıkardım.
çok teşekkür ederim.

ESRA ERGİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
dışarıdan hizmet alınacak firma çalışanlarınada işe göre bir talimatname imzalatılmalımı.mesela firmamda bulunan makinayı çıkarmak için bir firmadan vinç getirilmiş.bir saatlik bi iş ama bir kaza olasılığına karşı neler yapabiliriz.

ıtır98

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

Sonrasında alınan personelden alınacak savunma iç yönetmelikte ilgili maddelere dayandırılarak belirtilen ceza kesilebilir.[/

Kaan Bey burada paylaşmış olduğunuz, iç tüzük örneği; İş sağlığı ve güvenliği kurulları hakkındaki yönetmelik md.8, 1.fıkra '' a'' bendine yönelik bir çalışmadır değil mi?( a) İşyerinin niteliğine uygun bir iş sağlığı ve güvenliği iç yönerge taslağı hazırlamak, işverenin veya işveren vekilinin onayına sunmak ve yönergenin uygulanmasını izlemek, izleme sonuçlarını rapor haline getirip alınması gereken tedbirleri belirlemek ve kurul gündemine almak)
sizin burada paylaşmış olduğunuz doküman ve madde 8'in işaret ettiği iç yönerge taslağı aynı hususlar sanırım. Yanlışsam düzeltirseniz memnun olurum.

cuneyt_07

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
paylaşımınız için teşekkürler

melikeTuğba

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Uzman arkadaşlarım merhaba,
isg iç yönetmeliği hazırlamak yasal bir zorunluluk mudur, herhangi bir yönetmelikte geçer mi , yoksa çalışanı ve işvereni güvence altına almak için oluşturulması önerilen bir döküman mıdır?

sarett

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
paylaşımlar için çok teşekkürler.. çok faydalı oldu, bende örnek doküman arıyordum..
iyi çalışmalar...

numan61

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
sayın kaan bey oluşturduğumuz iç yönetmelik şantiye panosuna asmamız yeterlimidir, yoksa her işçinin imzalayıp ölük dosyasında saklanmasımı gereklidir. eğer panoda olması yeterli ise işçilere imza olayı nasıl olacaktır. yardımcı olursanız sevinirim

nil

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Uzman arkadaşlarım merhaba,
isg iç yönetmeliği hazırlamak yasal bir zorunluluk mudur, herhangi bir yönetmelikte geçer mi , yoksa çalışanı ve işvereni güvence altına almak için oluşturulması önerilen bir döküman mıdır?
merhaba iş sağlığı ve güvenli kurulları hakkında yönetmelik madde 8 aşağıdadır. bu iç yönerge taslağını hazırlamak isg kurulunun görevleri arasındadır.
Görev ve yetkiler
MADDE 8 – (1) Kurulun görev ve yetkileri şunlardır;
a) İşyerinin niteliğine uygun bir iş sağlığı ve güvenliği iç yönerge taslağı hazırlamak, işverenin veya işveren vekilinin onayına sunmak ve yönergenin uygulanmasını izlemek, izleme sonuçlarını rapor haline getirip alınması gereken tedbirleri belirlemek ve kurul gündemine almak,

onur.isg

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
hazırlanmış olan iş sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü iç yönetmeliği bulunmakta.
bu, işçilere(kaynakçı,elektrikçi,operatör,marangoz gibi birimlerde çalışan işçiler bulunmakta) imza karşılığında veriliyor.bunun dışında aynı yerde çalışan büro personeline ve idari kısımda bulunan personele de imza karşılığı vermek doğru olur mu?

mustafa saral

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
İş güvenliği el kitabı ile bu aynı mıdır?

Ayrıca yasalarda bunu yapma zorunluluğu nerede geçiyor bilen var mı?
İç yönetmelik zorunluluğu işe sağlığı ve güvenliği kurullar hakkında yönetmelikte gecerkurulun görevlerinden biridirancak kurulu olmayan işyerlerinde ceza uygulamalarında dayanak olarak kullanılır.isg açısından

öznurömer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
50 kiş altında ise çalışan sayısı ne yapıcaz yanı kurul kurmaya gerek olmadıgı için isg iç yönetmeliğe yınede gerek varmıdır arkadaşlar
şimdiden tşkler..

Zercan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

Kaan Bey ellerinize sağlık

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.