Haber Iş Güvenliği Hizmetleri, Sağlık Hizmeti Veremez

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  İş Güvenliği Hizmetleri, Sağlık Hizmeti Veremez
  [​IMG]

  İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesi amacı görevlendirilen sağlık personelinin enjeksiyon, pansuman ve benzeri sağlık hizmetlerinin yürütülmesi istenmektedir. Konu hakkında Çevre Sağlığı Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Genel Merkezinin tarafından gönderilen haber şöyle;

  Derneğimizin Eskişehir şube başkanlığı tarafından genel merkezimize intikal eden bilgilerin araştırılması neticesinde; iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini tedavi edici hizmetler olarak algılayan bir çok işletme, sağlık personelinden enjeksiyon, pansuman ve acil müdahale hizmetlerini yürütmeleri istemektedir.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen ortak sağlık güvenlik birimleri ve ilgili bazı işletmeler, söz konusu hizmetleri yerine getiremeyen sağlık personelini işten çıkarmakta veya istihdam etmemektedir.

  Bunun üzerine derneğimiz tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bir yazı yazılarak, sağlık personelinin ilgili yönetmelikte yer verilen görev tanımları kapsamında görevlendirilmesi ve mağduriyetlerinin giderilmesi istenmiştir.

  Konu hakkında bir değerlendirme yapan derneğimizin genel başkanı Muhammet Birinci, İşletmelerde meydana gelen algının yeni olmadığını, söz konusu Kanundan önce işyeri hekimi olarak görev yapan tabiplerin oluşturduğu bir algı olduğunu ifade etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bir an evvel bu algıyı ortadan kaldırmak üzere sıklıkla işyerlerini denetlemesi ve bu konuda Sağlık Bakanlığı ile ortak planlama yapmaktan kaçınmaması gerektiğini ifade etti. İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin revir hizmetleri olmadığını, çalışanların iş kazalarından korunması, çalışma ortamlarının iyileştirilmesi, hizmet araçlarının güvenliğinin sağlanması gibi sağlık ve güvenlik şartlarının sağlanmasından ibaret olduğunu özellikle tabiplere ve tüm işletme sahiplerine anlatacak yolların bulunması gerektiğini sözlerine ekledi.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Yazılan Yazı:

  ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI

  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne

  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile bu kanuna dayalı olarak çıkarılan yönetmeliklerde, iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi amacı ile oluşturulan birimlerde diğer sağlık personelinin görevlendirileceğine dair hükümlere yer verilmiştir.

  Bu kapsamda Bakanlığınızca yetkilendirilen Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerinde istihdam edilen diğer sağlık personelinin enjeksiyon, pansuman ve acil müdahale gibi tedavi edici hizmetlere yönelik görevleri yerine getirmeleri istenmektedir. Anılan hizmetleri yerine getiremeyen veya bu yönde gerekli tecrübeye sahip olmayan diğer sağlık personelinin iş akitleri sonlandırılmaktadır.

  İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin tedavi edici hizmetler olarak, daha açıkçası revir hizmetleri olarak algılanması ve söz konusu birimlerde diğer sağlık personeli olarak görevlendirilen personelin bu görevleri yürütmelerinin istenmesi ilgili Kanun ve sair mevzuat hükümlerinin yanlış değerlendirilmesinin bir sonucu olduğunu düşünüyoruz.

  Bu itibarla, uygulamanın İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun lafzına uygun bir şekilde yürütülmesi amacı ile, diğer sağlık personelinin İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev,Yetki,Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte yer alangörev tanımlarına uygun iş ve işlemlerde görevlendirilmesi için ilgili birimlerin bir genelge ile uyarılması ve iş akitleri sonlandırılan sağlık personelinin yeniden istihdam edilmesi hususunda ilgililere emir ve talimatlarınızı arz ederim.

  Muhammet BİRİNCİ
  Genel Başkan


   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 2. mekabe

  mekabe TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica