Iş Güvenliği Departmanı Oluşturmak(örnek)

Konu, 'Güncel Duyurular, Tartışmalar, Forum Hakkında' kısmında mustafa eryüksel tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mustafa eryüksel

  mustafa eryüksel TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar,


  Yeni bir şirkete, iş güvenliği departmanına yönetici olarak başlamak için büyük bir teklif aldım. Fakat şirket daha önce çalıştığım şirketlerden daha kapsamlı ve kurumsal durumda. Sizce kendi departmanımı oluştururken nereden başlamalıyım, ekibimde kimleri bulundursam benim için sorumluluklarım daha az hale gelir?

  Örnek vermek gerekirse. Misal; 6000 işçi barındıran bir otomotiv şirketi, senelik 300,000'e varan üretim gerçekleştirmektedir. Şirketin bulunduğu arazi 20,000 m2 olup içinde boyahane, montaj, kaporta, bakım-onarım, kaynak gibi bölümler içermektedir. Bu örneğe bakarak, nasıl bir iş sağlığı ve güvenliği yöneticisi profili çizer?

  Teşekkür ederim.


   
 2. Raptor

  Raptor TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle hayırlı olur sizin için diyerek önerilerimi sıralayayım;

  Mevuzata göre 6000 çalışan için tehlikeli sınıfta (yanlış isem kusura bakmayın, çok tehlikeli de olabilir) olan otomotiv üretim sektörü için 4 tam zamanlı uzman gerekli, bu durumda kim amir olacak bu mevzuyu çözülmüş varsayarak:

  1. En az 4, mümkünse 5 veya daha fazla sayıda İSG saha denetmeni statüsünde tekniker veya teknisyen;
  2. Cevval ve evrak işlerinde uzman bir memur;
  3. Hekimler ve diğer sağlık personeli işi de çözülmeli ama bu durumda mevzuata göre nasıl olur bir bakmak lazım;
  4. Mevzuata göre belirlenecek destek elemanları 1. maddede belirtilen kişilerden oluşursa patron sorun çıkartmaz, ama ayrı 5-6 tekniker sorun olabilir diye düşünüyorum.
  5. Eğitim 2 yılda bir tekrarlanacak bu da bir sorun üretimi aksatmadan bu nasıl yapılır bunu da çözerseniz orada bu işi yapmak sadece size ve patron yaklaşımına kalır artık.

  Saygılar.

   
  Last edited by a moderator: 1 Nisan 2014
 3. aragon34

  aragon34 TÜİSAG Üyesi

  20 dönümlük yerde 6.000 çalışan, 300.000 adet üretim mümkün mü?

     

   
 4. Caner İşbilir

  Caner İşbilir TÜİSAG Üyesi

  peki, 4 tam zamanlı uzmanların, uzmanlık sertifikaları ne olmalıdır? 4 tane B mi yoksa 1B 3C şeklinde mi olmalı? Mustafa beyin sormuş olduğu işletme de çok tehlikeli sayılabilecek bölümler muhakkak vardır. Bunlar için A sınıfı uzman tahsis etmek gerekir mi?

   
 5. Caner İşbilir

  Caner İşbilir TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle hayırlı olmasını dilerim. Eğitim programınızı senelik olarak düzenlediğiniz zaman bizimle de paylaşabilir misiniz?

     

   
 6. Raptor

  Raptor TÜİSAG Üyesi

  Zaten benim sürekli olarak anlatmaya çalıştığım konu da bu; bu mevzuat sadece ve sadece OSGB ler ve KOBİ ler düşünülerek hazırlanmış. 2016 da kamu uygulamalarından sonra bence baştan yazılacak tüm mevzuat. Çünkü bu sorunuz dahil pek çok konu muğlak. Kurumsal yapılar hiç düşünülmemiş.

  Önceki bazı mesajlarımda da anlatmaya çalıştığım konu hep bunlar.

  Saygılar

   
 7. barisbuyukterzi

  barisbuyukterzi TÜİSAG Üyesi

  (4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

  Yönetmeliğe uygun ve isgkatipten giriş yapabilmek için en az B veya A olmalıdır.
   
 8. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Bu soruyu sorarken ciddi misin?

  mustafa eryüksel
  TÜİSAG Üyesi, Erkek, 20

  mustafa eryüksel en son aktivitesi:
  Dün 11:18
  Hakkında
  Cinsiyet:
  Erkek
  Doğumgünü:
  19 Aralık 1993 (Yaş: 20)
  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (A)   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica