Tartışma : İş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar 2021

zamzam23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
madem ki ücretler tabanda geziyor, uzmanlar asgari ücrete çalışıyor, o halde verilen hizmet de asgariye çekilmeli. ben isg uzmanlığını ek iş olarak yapacağım. asla önceliğim isg olmayacak. üç kuruşa beş köfte yok. et pahalı. üç kuruşa 1 köfte var. madem ki osgbler ve işverenler daha çok para kazanma peşinde, benim başım kel değil, ben de zengin olmak istiyorum.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
madem ki ücretler tabanda geziyor, uzmanlar asgari ücrete çalışıyor, o halde verilen hizmet de asgariye çekilmeli. ben isg uzmanlığını ek iş olarak yapacağım. asla önceliğim isg olmayacak. üç kuruşa beş köfte yok. et pahalı. üç kuruşa 1 köfte var. madem ki osgbler ve işverenler daha çok para kazanma peşinde, benim başım kel değil, ben de zengin olmak istiyorum.
Zaten öyle hocam uzmanlar ona göre çalışıyor.Dip maaşa çalışan bir uzmandan performmans verim alamazsın.Evraklar copy paste,işletmeye gider çay çorba sohbet,ofiste takılır müzik internet,eğitime gelince daya slaytı gitsin.Zaten ben iş görüşmesine gittiğimde düşük maaş teklif edenlere direk söylüyorum.

alicoban1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba. Forma yeni katıldım. Askeri fabrikada çalışıyorum. C sınıfı İSG uzmanıyım. Bu ay ilk defa sözleşme imzaladım.
Ücret hesabı yapılırken tehlikeli sınıf olduğundan çalışan başına 20 dakika diyor. (200xKatsayıXçalışan sayısı) Benim sorum çalışandan kimin kastedildiği?
Kanunda çırak ve stajyerler dahil herkes İSG kapsamında. Yani hesap yapılırken asker, stajyer, memur, işçi, yedek subay, muvazzaf asker herkes
hesaba katılıyormu? Biliyorsunuz asker, stajyer ve yedek subay geçici. Yoksa kurumda sürekli çalışanlarmı?

burhanyılmaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaslar herkez yazmıs 10 bin yok 15 bin bu isg işi ele ayağa düşdü osgbler 2.500 veryo sınıfı için b sınıfı 3 anca kandırmayın kimseyi gidin meslek edinin baska dallarda bulasmayın tavsiye

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
İş bulamayan tüm arkadaşları uzman olmaya davet ediyorum. Özellikle yeni mezunlar.

Bundan 5-6 yıl önceki haberler canlanıyor kafamda;

"Ayda 25 000 TL kazanma fırsatı" TMGD için

Aynı haberler 8 yıl önce iş güvenliği uzmanlığı içinde vardı.

Kafanızda bu mesleği bu kadar büyütmeyin. Üretim yapmayan katma değer yaratmayan hiçbir meslek bu dünyada değerli değildir.

2500+SGK çok bile.

Bu işten iyi gelir eldenler ya yılların tecrübesi var, ya gerçekten kurumsal firmalarda çalışıyor, yada benim gibi bireysel olarak 3-4 yere danışmanlık yapıyor.

OSGB de çalışıpta kaç para almayı planlıyorsunuz. Yada kurumsallığın k'sini idrak edememiş, sadece iç piyasaya çalışan patron şirketleri.

Emek olmadan ekmek olmaz.

Benim danışmanlık verdiğim şirkete gelen dışardan gelen bir uzman var.

Adam masadan kalkıpta üretime inmiyor. OSGB'yi bugün arayıp bu uzmanı istemediğimi söyleyeceğim. Bu adama 2500 tl bile çok. Öyle sadece

üniversite okuyup belge almakla bu işler olmaz. Biraz elinizi toza toprağa bulayacaksınız.

saygılar....

ugurcanbayer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
OSGB'leri az daha kendi başlarına bırakırlarsa uzay-zaman kanunlarını komple değiştirmeyi başarabilirler bence. Baksana zamanı bükmeye başlamışlar bile.
Mayıs 2019 sınavıyla C sınıfı belgemi aldım, geçen haftada bir osgbde işe başladım.
Şu an tehlikeli ve az tehlikeli karışık 93 adet kayıtlı işyeri var üzerime ve asgari ücret ile başladım.

mesut01

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Devlet bunla ilgili yaptırımda bulunmaz ise bu iş böyle devam edip gidecek. Ben enerjisa projelerinde çalışıyorum. İstedikleri evrakları (27sayfa) görseniz bu mesleğin ne kadarda değerli olduğunu bir kere daha anlamış oluruz. Fakat sizlerinde dediği gibi bizim ülkemizde iş gücü ve insan hayatı ucuz. Ne kimse malzemesine ekteki birkaç örnek gibi (kalibrasyon,yıllık bakım raporu,personel eğitimleri, gerekli sertifikasyonlar vb.) yaptırır.Nede önlem alır. Bunlar sonuçta hep maliyet.ölen ölür kalan sağlar bizimdir.

zamzam23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Mayıs 2019 sınavıyla C sınıfı belgemi aldım, geçen haftada bir osgbde işe başladım.
Şu an tehlikeli ve az tehlikeli karışık 93 adet kayıtlı işyeri var üzerime ve asgari ücret ile başladım.
o osgb'ye oha diyorum başka birşey demiyorum...

melihunutmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yeni mezun arkadaşlara tavsiyem başka işlere yönelmeleri olur. 2013 yılından beri bu işteyim. maaşlar sürekli geriye gidiyor. 2 yıllık mezunu birinin yapacağı mezunun yapacağı bir pozisyonda işe başlamış olsanız 2013'de şu anki piyasada teklif edilen maaşlardan daha yüksek alırdınız.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Yeni mezun arkadaşların mezun olduğu gibi alması gereken sertfikalar;

İş Güvenliği Uzmanlığı,
Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı,

Bu ikisini alan paraya para demez.

etem gul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar 7 senedir bu işi yapıyorum hafta sonu a sınıfına gireceğim ,sadece geçen sene 80 bin c sınıfı uzman sınava girdi lütfen zamanınızı çöpe atmayın hazır öğrenciyken upper intermediate speaking , writing öğrenin , iso 45001 alın ya da başka bir sağlık bölümü de okumaya çalışın düz c sınıfı olarak kalmayın biz biraz şanslıydık y kuşağı olarak ama sizlerin işleri daha zor ülkede genç nüfus çok rekabet kırıcı Allah yardımcınız olsun zamanınızı boşa geçirmeyin...

iteq

Üye
TÜİSAG Üyesi
İstanbul için yazıyorum. Şantiyelerde haftanın 6 günü çalışan uzmana verilen ücretler genellikle 2.500 tl . Belki başka şehirlerde uzman sayısı az olduğundan dolayı daha yüksek alabilen olabilir , bilemiyorum. 2014 yılında ortalama yine 2.500 tl + yol + yemek gibi opsiyonlar vardı. Maaşlar yükselmiyor olabildiğince düşüyor. Maalesef ki asgari ücret verilen uygun bir işte çalışmak daha mantıklı görünüyor.

zamzam23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
şu yol + yemek olayını hiç anlamadım, anlamayacağım. yemek vermeyeceksin de kendi beslenme çantamızı mı getirteceğiz işe nedir yani..

Bahri ÇAKMAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bu mesleği öldüren tüm uzman arkadaslara selam olsun kendimi esek gibi hissediyorum. Ama mecbur boyun egmek zorundayım. Is güvenli uzmani olmayin arkadasim asgati ücrete calisacaksiniz gidin markette çalışın en azindan riski yok

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İlk mesajdan itibaren tüm yazılanları teker teker okudum. Ücretlerin düşük olması ile ilgili suçlu kim? İşverenler mi? Bu kadar çok üniversite açan devlet mi? A, B veya C Sınıfı uzman olup bu paraya çalışmaya razı olanlar mı?

2013 yılından beri bu işin içindeyim. 2016 yılından beri de çok tehlikeli sınıfta ve petrokimya tesisinde tam zamanlı tek uzman olarak çalışıyorum. Maaş konusunda bir çok arkadaşıma göre çook çook şanslı olduğumu düşünüyorum rakam verip burada polemik başlatmak niyetinde değilim. Madem ücret üzerinden bir tartışma var ben de fikirlerimi paylaşmak istiyorum. Bu süre içinde TMGD, MSDS Hazırlayıcısı, Yüksekte çalışma Eğitmeni, 1. seviye yangın eğitmeni gibi sertifikalar alıp kendimi geliştirmeye çalıştım. (Şanslıydım ki çalıştığım kurum da beni sürekli destekledi.)

1-İş güvenliği ile ilgilisi olmayan, sırf daha çok para kazanmak mantığı ile bu işe girenler bence hemen bırakmalı. (Maddi beklenti oluşmadan önce kendimizi geliştirmeliyiz ve fiyatımızı kendimiz belirlemeliyiz.) 3000 TL'ye hangi sınıfta olursa olsun hizmet verecekseniz işçi olarak çalışmak daha iyi bir yol. En azından sorumluluk yok kafanız rahat olur.

2-Açık öğretimi bile olan bir bölümü bitirip ondan sonra uyduruk bir kurstan yetersiz ders alıp ezkaza sınavı geçip uzman olmuş birinin ücret beklentisi ne kadar olmalı bence kendinizi sorgulayın. Bu mesleğe ve işe çamur atmadan kendinizi bir gözden geçirin. Chat sayfasında görüyoruz yok eğitim slaytı var mı? yok risk analizi var mı? yok tutanak örneği var mı? Yani iş güvenliğinin temel konularında bile yetersiz bilgi sebebiyle hazır doküman arıyoruz ondan sonra maaş beğenmiyoruz.

3- Forumda zaman zaman tartışılıyor sınav taban puanı düşürülsün sınavı geçemiyorum kaç defa sınava girdim kaldım gibi yakınmalar yazılıyor ve bunun için imza kampanyaları başlatılıyor. Zaten fazlası ile çalışacak bir sürü kapasitesiz adam olan bu mesleği daha da aşağıya çekersek piyasanın durumu ve işverenlerin size bakış açısı ne olacak? ''60 alıp sınavı geçmişsin sana 1.000 tl yeter.''

4-İş güvenliği uzmanlığı 2 yıl 4 yıl veya açık öğretimden slayt ezberleyip ondan sonra çalışılacak bir branş değil. hatta ve hatta diğer teknik bölümler mühendisliklerin bile her branşına sertifika hakkı verilmesinin yanlış olduğunu savunuyorum. mantık şu işsizlik azalsın ne olursa olsun istihdam sağlansın. İş güvenliği kültürünün tam olarak yerleşmesi ve gerçekten bu işin düzgün yapılması için bilgili ve nitelikli İGU'lara ihtiyaç var. Zaten mevcut az olsa ve nitelikli personel olsa ücret piyasası da kendiliğinden yükselecektir.

5-Herkes branşına göre ve sektöre göre uzmanlık (maden mühendisi maden işyerlerinde, inşaat mühendisi inşaat şantiyelerinde vb.) yapsa kalite ve nitelik kendiliğinden yükselecektir. taban ücreti bakanlık belirlesin konusuna gelince o ücret belirlense bile bazı uzmanlara o fiyat bile fazla.

Son düzenleme:

hüseyin özatlı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
İlk mesajdan itibaren tüm yazılanları teker teker okudum. Ücretlerin düşük olması ile ilgili suçlu kim? İşverenler mi? Bu kadar çok üniversite açan devlet mi? A, B veya C Sınıfı uzman olup bu paraya çalışmaya razı olanlar mı?

2013 yılından beri bu işin içindeyim. 2016 yılından beri de çok tehlikeli sınıfta ve petrokimya tesisinde tam zamanlı tek uzman olarak çalışıyorum. Maaş konusunda bir çok arkadaşıma göre çook çook şanslı olduğumu düşünüyorum rakam verip burada polemik başlatmak niyetinde değilim. Madem ücret üzerinden bir tartışma var ben de fikirlerimi paylaşmak istiyorum. Bu süre içinde TMGD, MSDS Hazırlayıcısı, Yüksekte çalışma Eğitmeni, 1. seviye yangın eğitmeni gibi sertifikalar alıp kendimi geliştirmeye çalıştım. (Şanslıydım ki çalıştığım kurum da beni sürekli destekledi.)

1-İş güvenliği ile ilgilisi olmayan, sırf daha çok para kazanmak mantığı ile bu işe girenler bence hemen bırakmalı. (Maddi beklenti oluşmadan önce kendimizi geliştirmeliyiz ve fiyatımızı kendimiz belirlemeliyiz.) 3000 TL'ye hangi sınıfta olursa olsun hizmet verecekseniz işçi olarak çalışmak daha iyi bir yol. En azından sorumluluk yok kafanız rahat olur.

2-Açık öğretimi bile olan bir bölümü bitirip ondan sonra uyduruk bir kurstan yetersiz ders alıp ezkaza sınavı geçip uzman olmuş birinin ücret beklentisi ne kadar olmalı bence kendinizi sorgulayın. Bu mesleğe ve işe çamur atmadan kendinizi bir gözden geçirin. Chat sayfasında görüyoruz yok eğitim slaytı var mı? yok risk analizi var mı? yok tutanak örneği var mı? Yani iş güvenliğinin temel konularında bile yetersiz bilgi sebebiyle hazır doküman arıyoruz ondan sonra maaş beğenmiyoruz.

3- Forumda zaman zaman tartışılıyor sınav taban puanı düşürülsün sınavı geçemiyorum kaç defa sınava girdim kaldım gibi yakınmalar yazılıyor ve bunun için imza kampanyaları başlatılıyor. Zaten fazlası ile çalışacak bir sürü kapasitesiz adam olan bu mesleği daha da aşağıya çekersek piyasanın durumu ve işverenlerin size bakış açısı ne olacak? ''60 alıp sınavı geçmişsin sana 1.000 tl yeter.''

4-İş güvenliği uzmanlığı 2 yıl 4 yıl veya açık öğretimden slayt ezberleyip ondan sonra çalışılacak bir branş değil. hatta ve hatta diğer teknik bölümler mühendisliklerin bile her branşına sertifika hakkı verilmesinin yanlış olduğunu savunuyorum. mantık şu işsizlik azalsın ne olursa olsun istihdam sağlansın. İş güvenliği kültürünün tam olarak yerleşmesi ve gerçekten bu işin düzgün yapılması için bilgili ve nitelikli İGU'lara ihtiyaç var. Zaten mevcut az olsa ve nitelikli personel olsa ücret piyasası da kendiliğinden yükselecektir.

5-Herkes branşına göre ve sektöre göre uzmanlık (maden mühendisi maden işyerlerinde, inşaat mühendisi inşaat şantiyelerinde vb.) yapsa kalite ve nitelik kendiliğinden yükselecektir. taban ücreti bakanlık belirlesin konusuna gelince o ücret belirlense bile bazı uzmanlara o fiyat bile fazla.
TEBRİKLER...... EN GÜZEL ŞEKİLDE AÇIKLAMIŞSINIZ DURUMU

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Öncelikle ücret bilgisi vereyim 9450 net . Zaten arkadaşlar üstte güzelce özetlemiş ben yinede bir kaç şey söylemeden edemeyeceğim.

1- Kurumsal firmalarda çalışırsanız zaten ücretiniz yüksek olur. Örneğin Renault, Tofaş, Tüpraş, Ülker vb. Buralara girebilmek için yabancı dilinizin iyi olması az buçukta tecrübenizin olması yeterli. Zaten bu firmalara giriyorsan bu soruyuda soracağını düşünmüyorum çünkü donanımın vardır diye düşünüyorum. (genel olarak yazdım bu firmalara girmek için donanımlı ve iletişimi sağlam olmanız gerekli)

2- Kendini kurumsal sanan firmalarda çalışırsan ücretin ortalamanın biraz üzerinde olur. Bunlara örnek vermeyeceğim. :) Ama genel olarak otomativ yan sanayi, belli başlı bilinir gıda vb sanayi. Buralara girmek için yabancı dil (bazen) şart olmayabiliyor. Firmanın müşteri yada ortaklığına bağlı. Bu tarz şirketler popülist yaklaşımdan dolayı iş güvenliğini ve çevreyi (çok) düşündüğünü göstermek için firmanın isg uzmanı yada çevre mühendisi biraz parlatabiliyor öylesine denk gelirseniz ücretiniz bir tık daha artabilir.

3-Kurumsal olmayan olmayada çalışmayan firmalarda çalışırsan işin zor. Doğru düzgün bir ücret politakası olmayacağı için düzgün bir ücretinde olmaz. İşveren yada yöneticin senin ne iş yaptığına bakar . Firmaya katma değer yaratıyor musun ? kısaca para kazandırıyor musun ? yada az harcatmak için birşeyler yapıyor musun? arada kaynar gidersin. Türkçeyi bile doğru düzgün konuşmasan kimse sana bişey demez.

4-OSGB yani açlık sınırı. Bu firmalarda ise hepsini tenzih ederim iyi olanlarda var. Yüzde doksan asgari ücret hatta o bile çok deyip ücretin birazını geri isteyen mi ararsın. İşkur üzerinden uzman çalıştırıp az ücret veren mi (bir ara arkadaş anlatıyordu onun yalancısıyım). OSGB de biraz vicdanlı ve işin hamurdan yetişmiş bir patron olursa ölmezsinde işte sürünürsün.

Genel olarak:
1- 6500 ve üstü
2-4500-7000
3-3500-5000
4-2825-3800

Tatmin edici ücret olması için gereken şartlar.

1-Kurumsal firma
2-Yabancı dil
3-Kendini iyi ifade edebilme yeteneği (çok önemli bu yoksa zaten uğraşma)

Aklıma gelmişken şunuda yazayım bırakın iş güvenliği uzmanı olarak inşaat şantiyesinde çalışmayı. ,Normal vatandaş olarak şantiyenin yanından bile geçmiyorum. Bence şantiyede çalışacaksanız 10 bin tlden aşağı çalışmayın. o kadar büyük bir risk ancak o kadar ücret ile göze alınır bu ülkede

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.