Form - İş Ekipmanları Ve Tesisatları Periyodik Kontrol Takip Formu | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Form İş Ekipmanları Ve Tesisatları Periyodik Kontrol Takip Formu

Konu, 'İSG Formları' kısmında Veysel Vuran tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Veysel Vuran

  Veysel Vuran TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar;
  İş ekipmanları ve tesisatların periyodik kontrol zamanlarını kolay takip için bir form hazırladım. Formun sol kısmı "iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğindeki" EK2 kısmı. Buna ek olarak tatbikat ve acil durum eğitimleri ile ortam ölçümlerini ekledim. Sağ taraftaki takip tarafını ise yine ben hazırladım. Kısaca formun kullanımından bahsetmem gerekirse;

  Excel formatında basit birkaç formül yazarak hazırlandı. Kontrol tarihini girdiğinizde revizyon tarihi ve kalan gün sayısı kendiliğinden oluşacak. Kalan gün sayısı hergün kendisini güncelliyor. Kalan gün sayısı >60=Yeşil ; 60<Sarı>0 ; <0 = Kırmızı renkte olacak. Herhangi bir ekipmanda uygunsuzluk var ise açıklama kısmına NOT1 yazarak "Notlar" sekmesinde bunu açabilirsiniz. Ben bir tane örnek ile paylaşıyorum. Umarım işinize yarar. Kolay gelsin.


   

  Ekli Dosyalar:

 2. Hülya Serbest

  Hülya Serbest TÜİSAG Üyesi

  Ellerinize sağlık çok iyi bir dosya olmuş takip açısından çok kullanışlı

   
  Veysel Vuran bu yazıya teşekkür etti.
 3. Hülya Serbest

  Hülya Serbest TÜİSAG Üyesi

  Ellerinize sağlık çok iyi bir dosya olmuş takip açısından çok kullanışlı

     

   
 4. Engin ATEŞ

  Engin ATEŞ TÜİSAG Üyesi

  ellerinize sağlık çok güzel olmuş ancak benim bir sorum olacak araç bakım servislerindeki liftlerin kontrolleri 3 ayda bir yapılıyor bir çok firmada ve forum da okuduğumda da diğer arkadaşlarda bu şekilde yazmış ancak yönetmelikte 3 ay ibaresi göremedim aksi belirtilmediği durumda 1 yıl yazıyor bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. teşekkürler şimdiden.

   
 5. Veysel Vuran

  Veysel Vuran TÜİSAG Üyesi

  Engin bey, yönetmelikte "standartlarda süre belirtilmemişse en az yılda bir" hükmü var. Yani illa 1 yıl beklemek zorunluluğu yok. Yoğun çalışan işletmelerde liftler daha çabuk yıprandığı için daha kısa aralıklarla da yapılabilir. 3 ayda bir yaptırmak kişisel bir tercihtir.

     

   
 6. Veysel Vuran

  Veysel Vuran TÜİSAG Üyesi

  Ayrıca bulduğum bir yazıyıda aktarayım. Daha aydınlatıcı olacak sınırım;

  “İlgili Mevzuat gereği yönetmeliğin Ek III Bakım, Onarım ve Periyodik Kontrol ile İlgili Hususlar bölümünün 1.4 Maddesi gereği; “Periyodik muayene aralığı ve kriterleri standartlarda aksi bir şekilde belirlenmemiş iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri ve muayeneleri, varsa imalatçının öngördüğü aralık ve kriterlerde yapılır ibaresi yer almaktadır. Bu hususlar, imalatçı tarafından belirlenmemişse iş ekipmanının periyodik muayene & kontrol, bulunduğu işyerindeki ortam koşulları, kullanım sıklığı ile kullanım süresi gibi bazı faktörler göz önünde bulundurularak, yapılacak risk analizi ve değerlendirmesi sonuçlarına göre, belirlenecek aralıklarda yapılmalıdır. Belirlenen periyodik muayene aralığının ilgili Yönetmelikte olası durumlar dışında bir yılı aşmaması gerekir.” hükmündedir.
  Araç Kaldırma Liftinin kullanım sıklığına göre yılda en az “1” kere veya daha fazla aralıklarla olmak koşulu ile mutlaka periyodik kontrol muayenelerinin yaptırılması kanunen zorunludur.”

   
  KübraEren bu yazıya teşekkür etti.
 7. Engin ATEŞ

  Engin ATEŞ TÜİSAG Üyesi

  Çok teşekkür ediyorum Veysel bey bilgileriniz için sağolun.
   
 8. Erkan FINDIKLI

  Erkan FINDIKLI TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Engin Bey bu süreyi kontrolü yapan makine mühendisi belirler. Ekipmanın yaşından kullanma sıklığına, kullanılan ortama, yapılan işe ve daha bir çok kritere bakarak belirler bu süreyi. Kontrol sonunda verilen raporda "sonraki kontrol tarihi" yazmak zorundadır. Bu süre 1 yılı geçemez. Ama 1 ay da olabilir 6 ay da..   
 9. murom

  murom TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar peryodik kontrollerde ortam ölçümlerinde olduğu gibi bakanlıkça verilen bir yetki belgesi varmı?
  Yada periyodik kontrolü yapacak firmadan neler aramak gerekir.

     

   
 10. Murat Gündüz

  Murat Gündüz TÜİSAG Üyesi

  akredite kuruluş olması gerekir   
 11. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  iş ekiğmanları periyodik kontrolleri için kuruluşun akredite olması gerekmemektedir   
 12. Baki ALTUN

  Baki ALTUN TÜİSAG Üyesi

  Bravo,
  takdire şayan

   
  Veysel Vuran bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica