Haber Iş Cinayetleri Şubat Ayı Raporu Çorlu’da Paylaşıldı

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Recep GÜLER tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş 1. İş Cinayetleri Şubat Ayı Raporu Çorlu’da Paylaşıldı

  [​IMG]
  Tekirdağ İşçi Sağlığı İş Güvenliği Meclisi; İSİG Meclisi tarafından hazırlanan Şubat ayı iş cinayetleri raporunu bugün (11 Mart) saat 15.00’da gerçekleştirilen basın açıklaması ile Çorlu’da işçilerle paylaştı.
  Çorlu ilçesi Balıkçılar durağında Kiler Market önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını Aka tekstilde sendikal örgütlenme sebebiyle işten atılan Gönül Soyer okudu.

  Soyer açılamasında şöyle dedi,
  “Her ay iş cinayetleri istatistiğinde isimlerini andığımız işçi arkadaşlarımız 2013 yılında aramızdaydı, geçen ay aramızdaydı. Belki bazılarıyla aynı fabrikada çalışmışlığımız bile vardır. Ama bugün yoklar ve önlenebilir iş kazaları sebebiyle en büyük bedeli ödeyip aramızdan ayrıldılar.
  Emeğinden başka satacak bir şeyi olmayan işçi arkadaşlarımız, daha fazla kar etmek adına en basit önlemleri almayan, işçilerin hayatlarını ve sağlıklarını önemsemeyen patronların ve patron temsilcilerinin bu hırslarının bedelini ödediler. Onları hatırlamak ve iş cinayetlerinde başka işçilerin ölmemesi için tüm işçi arkadaşlara büyük sorumluluk düşmektedir. Bugün birçoğumuz borçla dönüyoruz ve kredilerle yarınlarımızı ipotek etmiş durumdayız. İşsiz kalmamak adına her türlü çalışma koşuluna razı ediliyoruz. Ama buna bir dur demeliyiz. Örgütlenmeliyiz. Emeğimize, sağlığımıza, yaşam hakkımıza ve işçilik haklarımıza sahip çıkmalıyız”.

  İşçi servislerinin dönüşüm durağı olan durakta 1000 kadar işçinin önünde yapılan basın açıklamasının ardından stant açılarak yarım saat el ilanları ve broşürler dağıtıldı. Tekirdağ İSİG üyesi, sendikacı ve avukat üyeler masaya başvuran işçilerin sorularını cevaplandırdı.
  Tekirdağ İşçi Sağlığı İş Güvenliği Meclisi

  Basın açıklaması tam metni...

  İŞ CİNAYETLERİNİN KURBANI OLMAK İSTEMİYORUZ
  Her ay iş cinayetleri istatistiğinde isimlerini andığımız işçi arkadaşlarımız 2013 yılında aramızdaydı, geçen ay aramızdaydı. Belki bazılarıyla aynı fabrikada çalışmışlığımız bile vardır. Ama bugün yoklar ve önlenebilir iş kazaları sebebiyle en büyük bedeli ödeyip aramızdan ayrıldılar.
  Emeğinden başka satacak bir şeyi olmayan işçi arkadaşlarımız, daha fazla kar etmek adına en basit önlemleri almayan, işçilerin hayatlarını ve sağlıklarını önemsemeyen patronların ve patron temsilcilerinin bu hırslarının bedelini ödediler. Onları hatırlamak ve iş cinayetlerinde başka işçilerin ölmemesi için tüm işçi arkadaşlara büyük sorumluluk düşmektedir. Bugün bir çoğumuz borçla dönüyoruz ve kredilerle yarınlarımızı ipotek etmiş durumdayız. işsiz kalmamak adına her türlü çalışma koşuluna razı ediliyoruz. Ama buna bir dur demeliyiz. Örgütlenmeliyiz. Emeğimize, sağlığımıza, yaşam hakkımıza ve işçilik haklarımıza sahip çıkmalıyız.
  Tekirdağ işçi sağlığı iş güvenliği meclisi olarak her ay yaşadığımız iş cinayetlerini açıklayacak ve iş cinayetleri son bulana kadar mücadelemize devam edeceğiz.
  Tekirdağ meclisimizinde katkılarıyla İşçi sağlığı iş güvenliği meclisince hazırlanan Şubat ayı iş cinayetlerini raporunu bir kere de bugün burada açıklayacağız:
  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi olarak yazılı, görsel, dijital basından takip edebildiğimiz, emek-meslek örgütlerinden gelen bilgiler ve işçiler, işçi yakınlarının bildirimleri ışığında tespit edebildiğimiz kadarıyla Şubat ayında en az 70 işçi yaşamını yitirdi.
  İşçi ölümleri en çok inşaat, taşımacılık, tarım ve ticaret/eğitim/büro sektörlerinde; Adana, Antalya, Hatay ve Kocaeli’nde yaşandı... Çocuk, kadın, göçmen ve yaşlı emekçiler korunmuyor...Sigortasız, düşük ücretli, taşeron çalışmanın başat olduğu inşaat sektöründe ölümler oransal olarak da artıyor. İnşaat işkolunda 17’si düşme nedenli olmak üzere 30 işçi can verdi... Tır, kamyon, minibüs, otobüs, ticari taksi, kargo araçlarını kullanan şoförler ve muavinlerinin güvencesiz çalışma koşulları ölümlere davetiye çıkarıyor.Taşımacılık işkolunda 9 işçi can verdi... Devlet ister sertifika versin ister yönetmelik çıkarsın tarım sektörü emekçilerinin sorununun özüne değinmiyor. Adı artık “sürü yönetim elemanı” olan çobanların ve mevsimlik tarım işçilerinin çalışma koşullarında bir değişiklik yok. Tarım işkolunda 7 emekçi can verdi... Çok farklı meslek gruplarını içeren ticaret/büro/eğitim/güzel sanatlar işkolunun ortak yönünü çalışma koşullarının hızla güvencesizleştirilmesi ve sonucunda emekçilerin işsiz kalması oluşturuyor. Ticaret/büro/eğitim/güzel sanatlar işkolunda 7 emekçi can verdi... Üçü 14 yaş ve altı, ikisi 15-17 yaş aralığında 5 çocuk işçi can verdi... 12 yaşındaki tarım emekçisi Ahmet Güneysu elektrik çarpması, 15 yaşındaki çoban Seyrani Köstü silahla vurulma, 16 yaşındaki Suriyeli inşaat işçisi Abdul Hakim ve 17 yaşındaki inşaat işçisi Emre Aksüt düşme, 13 yaşındaki futbolcu Yavuzhan Gemisi ise antreman esnasında fenalaşma sonucu can verdi... 4 kadın işçi can verdi... 18 yaşındaki mevsimlik tarım işçisi Sibel Can Polatlı romörktan düşme, 36 yaşındaki halı fabrikası işçisi Fatma Ünlübaş servis kazası, 35 yaşındaki işsiz öğretmen Gamze Filiz Arslan intihar, 25 yaşındaki çocuk giyim mağazası işçisi Derya Borçin ise trafik kazası sonucu can verdi...İzmirli deri sanayicileri, Antep Büyükşehir Belediye Başkanı adayı eski Bakan Fatma Şahin ve nice sermaye temsilcileri Suriye savaşındaki rollerini görmezden gelip ekonominin canlanması için Suriyeli işçileri beklediklerini belirten açıklamaları yaparken bu işçiler sigortasız ve ucuz işgücü olarak ölmeye devam ediyorlar. Suriyeli 6 işçi; inşaat işçileri Zeki Cuma Ahmed, Ghaıyath Alezza, Abdul Hakim, Cesim El Musd, Mustafa Javuer ve atık kağıt işçisi Ahmed Melli sigortasız çalışırken ve günde yemek + 10 TL kazanmak için can verdi... 2013 yılında 22 göçmen işçinin yaşamını yitirdiğini tespit etmişken 2014 yılının ilk iki ayında ise şimdiden 13 göçmen işçi aramızdan ayrıldı...51 yaş ve üstünde çalışan 9 işçi can verdi... Emeklilik çağında aramızdan ayrılan işçiler inşaat, taşımacılık, tarım, tekstil, ticaret ve eğitim işkollarında çalışıyorlardı...Şubat ayında 5 işçi Adana’da; 4’er işçi Antalya, Hatay ve Kocaeli’nde; 3’er işçi İstanbul, Konya ve Zonguldak’ta can verdi .
  İş cinayetlerinin sorumluları devlet ve sermayedir. Yaşanan her işçi ölümünde adalet sağlanmalı ve sorumlular en ağır biçimde cezalandırılmalıdır.
  Basın açıklamamızı bitirirken Greif, Luna, Punto Deri, Migros&Ceva, GF-Hakan Plastik, Zentiva ve ülkemizin dört bir yanında direnen işçileri selamlıyoruz.
  TEKİRDAĞ İŞÇİ SAĞLIĞI İŞ GÜVENLİĞİ MECLİSİ

  Kaynak: http://www.guvenlicalisma.org/index...catid=149:is-cinayetleri-raporlari&Itemid=236


   
  Last edited by a moderator: 14 Mart 2014
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica